Burnt Offerings

1973-02-01
1973-02-01
Literatura amerykańska powieść grozy
Inne

Bardzo szybko można się domyślić, jak działa tajemnicza posiadłość i co spotka bohaterów. Ta wiedza jednak mi nie przeszkodziła dobrze się bawić. Wręcz przeciwnie: podczas lektury z coraz większym smutkiem przyglądałem się, jak nadchodzi nieuniknione.
Powieść Marasco to dla mnie głównie krytyka konsumpcjonizmu, która mnie, jako minimaliście, bardzo się podobała :)

Fabuła wieje lekko klimatem Amityville ,lekko Psychozą-trzyma w ciągłym napięciu podczas czytania. Jedna z lepszych powieści grozy jakie udało mi się ostatanio czytać :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trochę klimat Amityville, trochę Dziecko Rosemary, historia po tylu latach, w różnych iteracjach, znana już wszystkim. Nie znaczy to jednak, że nie warto przeczytać tej książki. To nadal bardzo dobra powieść.

Historia skupia się na parze(Ben i Marian) , którzy mając dość swojego ciasnego mieszkanka odwiedzą posiadłość , którą można wynająć za niską cenę. A wraz z nimi mają mieszkać tam ich synek i ciotka Bena. A właściciele posiadłości mają do bohaterów jedną prośbę. A konkretnie okazuję się , że w posiadłości za pewnymi drzwiami mieszka pewna starsza kobieta , a konkretnie ich matka( Pani Allardyce) i bohaterowie muszą Jej przygotowywać posiłki. I mimo , że Ben nie jest przekonany i czuję , że coś tu jest nie tak ulega namową żony i ostatecznie cała czwórka zamieszkuję w olbrzymiej posiadłości. Jednak bardzo szybko ich życie się zmienia , a sama Marion dostaję obsesji na punkcie domu i starszej Pani , która nie opuszcza pokoju i prawie nic nie je. I w końcu nadchodzi finał tej historii. Ogólnie historia jest dobra , ale muszę przyznać , że spodziewałem się czegoś lepszego. Na plus klimat domu i tajemnica , którą się czuję. Zakończenie również mi się podobało. Jednak na minus irytujące zachowanie Marion. Nie podobało mi się również to , że gdzieś tak od połowy poziom trochę opada. Jednak i tak warto przeczytać

Żądza, za którą pójdzie zapłacić cenę. Ignorowanie wlasnej intuicji. Chęć posiadania czegos nieosiagalnego. O tym jest ta ksiazka. Nie czulam strachu ale napiecie. Wystarczyło, żebym przepadla. Jestem na tak

Książka mi się podobała.

Domyślam się, że nie każdy w niej znajdzie spełnienie swoich oczekiwań, bo nie jest to horror, gdzie coś wyskakuje z ukrycia i straszy. Dla niektórych czytelników być może będzie tu za mało akcji, ale ja lubię tego typu klimaty, gdzie wiele napięć rozgrywa się niejako "wewnątrz bohatera". Tytuł mógłby brzmieć równie dobrze "powolne spalanie" - było duszno, ale czytało mi się lekko i dość szybko.

Można też się doszukać pewnego drugiego dna tej historii, o którym możemy przeczytać kilka słów w posłowiu.

Książka przypomina trochę lśnienie Kinga i ciekawym odkryciem było dla mnie, że powstała wcześniej niż Lśnienie.

Dobra, klasyczna powieść. Zapamiętam ją.

Książka mi się podobała.

Istnieje ludowe rumuńskie podanie Monastirea Argeșului opowiadające o katedrze w Curtea de Argeş. Rzekomo budowa nie szła najlepiej, bo budynki na rumuńskiej ziemi domagają się ofiar z ludzi. Postanowiono wmurować w ściany pierwszą napotkaną kobietę. Była to ukochana głównego architekta, Mistrza Manole. Przy budowie kanału Dunajskiego, trasy Transfogaraskiej czy Pałacu Ludu zginęły kolejne dziesiątki tysięcy.

Autor być może spotkał się z tymi historiami, bowiem to historia o domu domagającym się ofiary.

Powolny styl narracji pasuje do epoki, w której powstała, choć dziś od horrorów oczekuje się innego tempa, to jednak ta sielankowość tu i ówdzie nieśmiało przełamywana kłótnią, grozą i szaleństwem dodaje tylko realizmu, bo każdemu odbiorcy daje punkt odniesienia. Nie jesteśmy rzuceni w wir paranormalnych, ciężkich do uwierzenia zjawisk, ale do samego końca większość da się wytłumaczyć racjonalnie. Zwykłe wakacje, stres, wszystko da się wytłumaczyć.

Pod powierzchowną warstwą horroru jest też i druga warstwa narracyjna - o tym, ile wysiłku kosztują prace domowe. Główni bohaterowie, mieszkający w bloku, marzą - przynajmniej jeden z nich - o domu. Kto nie wychowując się na blokowisku nie marzył o domu na wsi? Jednak z pięknymi okolicznościami przyrody idzie masa wyrzeczeń. By dom był wspaniały, trzeba się dosłownie poświęcić. Czasem można się w tym zatracić, tracąc rodzinę. I nie tylko w tym, ale w każdej obsesji. I o tym zdaje się być ta książka. Jest w tym też pewna oniryczność, szofer niczym kowboj z Mullholland Drive, etc. Podobało mi się, tak fabularnie, językowo, klimatycznie.

Wchodząc do świata "Całopalenia" Roberta Marasco, przygotuj się na podróż, która zapali Twoje zmysły i przykuje Twoją uwagę. Ta niezwykła powieść grozy przeniesie Cię do przerażającej rezydencji pełnej tajemnic, ale nie jest to podróż bez pewnych mankamentów.

Ben i Marian Rolfe, zmęczeni dusznym mieszkaniem, decydują się na wynajęcie przepięknej, ale niebezpiecznej rezydencji na wsi. Cena jest zbyt kusząca, by jej nie przyjąć, ale para szybko odkrywa, że są pewne zasady i tajemnice, które są związane z wynajmem tego miejsca. Drzwi misternie rzeźbione prowadzą do pokoju pani Allardyce, tajemniczej starszej kobiety, która wydaje się zamknięta w swoim świecie. Stopniowo, dom zaczyna odsłaniać swoje mroczne oblicze, a wydarzenia nabierają przerażającego tempa.

"Całopalenie" to opowieść o napięciu, niepokoju i tajemniczości. Autor zgrabnie buduje atmosferę, która zacieśnia się wokół czytelnika, jak obłok dymu unosiący się z płonącej pożogi. Marasco ma dar opowiadania historii, która trzyma nas w napięciu, zaskakuje i wywołuje ciarki na skórze.

Jednak wraz z płomieniem napięcia, pojawiają się też niektóre mankamenty. W trakcie lektury można odczuć, że niektóre wątki są nieco przeciągnięte, a tempo opowieści jest nieco nieregularne. Niektóre sceny mogłyby zostać skrócone, aby zachować dynamikę i uniknąć momentów, które sprawiają, że czytelnik zaczyna się lekko gubić w labiryncie narracji.

Niemniej jednak, "Całopalenie" to dzieło, które zasługuje na uwagę miłośników grozy. Marasco dostarcza nam mrocznych i nieprzewidywalnych momentów, które pozostaną w naszej pamięci. Powieść, chociaż nie jest bez skaz, jest wciągająca i zapewnia niezapomniane doznania czytelnicze.

Czy polecam tę książkę? Oczywiście, jeśli jesteś gotowy na wędrówkę przez tajemnicze korytarze i niepokojące wydarzenia. Mimo niektórych niedoskonałości, "Całopalenie" jest w stanie zapewnić Ci mroczne chwile i pozwolić Ci zastanowić się nad granicami ludzkiego umysłu.

Podsumowując, "Całopalenie" to płomień grozy, który czasami płonie nieco za długo, ale mimo to potrafi rozniecić nasze wyobraźnie. Daj mu szansę i zanurz się w mrocznym świecie, ale nie zapomnij o zapasie wody strażackiej, gdyby płomień napięcia stał się nieco zbyt gorący.

@rewi.books

Ben i Mariane to małżeństwo mieszkające w Brooklynie. Głośni sąsiedzi nie pozwalają im na odpoczynek.
Kiedy więc nadarza się okazja aby wynająć rezydencje na okres wakacyjny i to w bardzo niskiej cenie,zgadzają się.
Właściciele domu mają jednak jedną prośbę. Ben i Marian mają przygotowywać posiłki Pani Allardyce. To stara kobieta mieszkająca w odległym skrzydle domu.
Kobieta jest bardzo tajemniczą osobą, która nie wychodzi ze swojego pokoju.
Małżeństwo zgadza się tą prośbę nie wiedząc co ich czeka.
Wkrótce po przeprowadzeniu do rezydencja zaczynają dziać się dziwne rzeczy.
Co tak na prawdę kryje się za zamkniętymi drzwiami?

Szczerze powiedziawszy to moją uwagę zwróciła okładka książka. Uwielbiam te z wydawnictwa Vesper.
Horrory bardzo lubię. Więcej ich oglądam niż czytam, więc pora to nadrobić.

Troszkę się jednak zawiodłam.
Oczekiwałam jednak czegoś bardziej przerażającego.
Pierwsze wydanie książki zostało wydane w 1972 roku , czytając nie czuć tej różnicy czasowej.
Nie mogę powiedzieć, że książkę czytało źle. Historia jest ciekawa i tajemnicza.
Akcja toczy się dość szybko ale czegoś mi jednak brakowało w tej książce.

Jeśli lubicie historię o nawiedzonych domach, które nie są aż tak straszne, myślę, że ,,Całopalenie" przypadnie wam do gustu.
Ja jednak poszukuje dalej hororu, który mi się spodoba.

@rewi.books

Dobrze napisana, czytało mi się ją przyjemnie nawet pomimo tego że miało to miejsce o 2 w nocy. Akcji nie ma tu za dużo, akcja dość wolno się rozwija co nie będzie dla każdego. Nie jest to też horror, który ma czytelnika wystraszyć, bardziej historia ma wywołać coś na zasadzie przyspieszonego bicia serca. Od czasu do czasu mamy obrazki, które oddają klimat. Na tle całej historii widać zmianę zachowania bohaterów co jest zdecydowanie najlepszą częścią całej książki. Zachowania głównej bohaterki nie rozumiem jeśli mam być szczera, chociaż rozumiem że wpływ na nie miał sam dom. Nie jestem dużą fanką tego zakończenia, mam wrażenie że jakoś tak się urywa, chociaż niby całość została domknięta. Na końcu jest także posłowie, które wartą przeczytać bo znajduję się tam parę interesujących informacji.

Moim zdaniem książka warta uwagi, chociaż wiem że nie każdemu przypadnie. Niewątpliwie lepiej historia wypadłaby jako ekranizacja i na pewno więcej osób by pokochało tą historię.

• Horror

Robert Marasco Całopalenie Zobacz więcej