Strażnik

Okładka książki Strażnik
Paulina Hendel Wydawnictwo: We need YA Cykl: Zapomniana księga (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Zapomniana księga (tom 1)
We need YA
2019-02-27
2014-05-21
strażnik postapokalipsa żniwiarz demony

Okładka książki Zenith Sasha Alsberg, Lindsay Cummings
Ocena 6,4
Zenith Sasha Alsberg, Lind...

Hubert budzi się w niewyjaśnionych okolicznościach, nie wiadomo gdzie. Ostatnie chwile jakie pamięta to wybuch w Paryżu, 7 lat temu. Co przez ten czas robił? Jak przetrwał? W tym czasie świąt się bardzo zmienił. Jak chłopak poradzi sobie w nowym świecie?
Ta książka to fantastyka. Strzygi, upiory i inne niebezpieczeństwa czają się na bohatera po Apokalipsie?
Książkę czytało się szybko, ale czuję niedosyt. Autorka tak zakończyła tą książkę, że teraz muszę sięgnąć po kolejny tom.

Książkę czytało...

Hubert budzi się gdzieś na końcu świata w zapyziłej pownicy, brudny, obdarty, naznaczony bliznami i z pamięcią dziurawą jak ser szwajcarski. Jak się okazuje nie pamięta ostatnich siedmiu lat. A w tym czasie świat stanął na głowie. Wojny, epidemia i wielki wybuch elektromagnetyczny spowodowały, że przetrwali najsilniejsi, zdobycze cywilizacyjne poszły w zapomnienie a z lasów wyłaniają się istoty dawno zapomniane przez ludzi... Jak Hibert odnajdzie się w tej rzeczywistości i czy odzyska pamięć?

Oo jakie to było dobre! Już pomijając, że fantastyka, miłe oderwanie od gatunków, po które ostatnio intensywnie siegam. I znowu pomijając, że ja lubię o tych naszych dawnych porworkach czytać 😅to fabuła jest bardzo wciągająca. Hubert, niby dorosły, ale jakby dziecko. Trochę lekkomyślny, ale próbuje grać zabawnego i czasami dobrze mu to wychodzi. Frustrować mkze ilość dziewczyn jaka ugania sie za Hubertem...Za to Iza jest uosobieniem kobiety kota 🙈wojownicza, niezależna, chodzi własnymi ścieżkami. Ogień i woda a reszta to tylko dodatki. Wiem, że są jeszcze trzy części i myślę, a przynajmniej wnioskuję z zakończenia, że autorka w tej się tylko rozkręcała i prawdziwa akcja zacznie się kolejnej części.
Co mnie zaskoczyło to to, że jest to powieść postapokaliptyczna a nie z przeszłości czy terazniejszczości jak, sama nie wiem czemu, z góry założyłam. Świat ukazany po apokalisie jest ciekawie odmalowany przez autorkę. Zobrazowała życid ludzi w małych społecznościach i to jak radzą sobie z trudami codzienności po utaceniu choćby elektryczności, która obecnie jest podstawą wszystkiego co nas otacza i co działa w naszych domach. Prosty język sprawia, że książkę czyta się wyjątkowo szybko.

Niesamowita przygoda... Świat wciąga a zakończenie zaskakujące. Przyjazna w czytaniu relaksująca lektura. Polecam. Nie chcę podawać szczegółów .... Przekonajcie się sami

To już moje drugie spotkanie z autorką i powiem szczerze, że spodziewałam się czegoś lepszego. Jak w ,,Żniwiarza’’ wciągnęłam się całkowicie tak w ,,Strażniku’’ miałam z tym lekki problem. Akcja jak dla mnie za spokojna. Zwrotów akcji nie było prawie wcale. Fabuła ciekawa ale bardzo przewidywalna. Wyobraźcie sobie taką scenę: Kilka kobiet z mężczyzną dla obstawy, poszli do niebezpiecznego lasu zbierać jagody. I zgadnijcie co się mogło wydarzyć. Oczywiście zaatakował ich demon czym wcale nie byłam zaskoczona. Wątek demonów słowiańskich gdzieś tam się przewija ale nie jest tak rozwinięty jak w ,,Żniwiarzu’’. Bohaterowie słabo opisani. Opis Huberta był zawarty w może 2 zdaniach? A jego nowo poznanych znajomych ze Święcina ciężko mi było sobie wyobrazić i rozróżnić. Rozdziały bardzo długie i trochę mozolnie się je czytało. Jednak książka sama w sobie nie jest zła. Chyba najbardziej zaciekawił mnie wątek amnezji Huberta i głównie dlatego sięgnę po następny tom. Może tam znajdę wyjaśnienie co się z nim działo przez te kilka lat. Książka jest idealna do przeczytania w czasie wolnym, na odprężenie

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Z regału już od jakiegoś czasu wołał mnie pierwszy tom serii "Zapomniana księga", czyli powieść pt. "Strażnik". Zawsze odkładałam jej lekturę na później, aż w końcu po nią sięgnęłam. I w sumie tak średnio spełniła moje oczekiwania. A dlaczego? Zaraz się przekonacie.
Główny bohater, Hubert, budzi się w ciemnym i zamkniętym pokoju, ubrany w starą koszulę i poprzecierane dżinsy. Zamiast w Paryżu, znajduje się teraz sto kilometrów od morza… w Polsce. Dodatkowo, jest ranny i wygląda zupełnie inaczej niż powinien. Okazuje się, że od feralnego wyjazdu do Francji minęło siedem lat, a on nie jest już zwykłym nastolatkiem. W tym czasie świat bardzo się zmienił – zarazy i epidemie przetrzebiły ludzkość, potężny impuls elektromagnetyczny zniweczył zdobycze techniki, a z ukrycia wyszły demony znane z ludowych opowieści… Hubert musi teraz nie tylko rozwikłać tajemnicę własnej przeszłości, ale i odnaleźć się w nowym dziwnym świecie. Niemal wszystko, co znał, przepadło. Ale czy bezpowrotnie?
Pierwsze strony przyniosły mi efekt WOW i natychmiastowo wciągnęły mnie w ten dziwny świat. Jednak im dalej brnęłam w lekturę, tym bardziej niektóre sprawy byly dla mnie ciężkie do zrozumienia, co nieco odbierało radość z czytania. Wszystko fajnie, mamy świat po apokalipsie, mamy demony, ale nieco zabrakło mi ukazania trudów życia w świecie pozbawionym technologii i rzeczy, bez których dziś ludzkość nie wyobraża sobie życia, jak choćby bieżąca woda czy elektryczność.
Historia Huberta jest przedstawiona w sposób dość ciekawy i zachęcający do czytania kolejnych części. Chociaż denerwować może otwarcie pewnych wątków bez zamknięcia ich, ale najwidoczniej według autorki nie było to aż tak istotne dla akcji książki. Dodatkowo jego perypetie miłosne są tak pokręcone, że przydałby się osobny rozdział, by je wszystkie uporządkować i wypisać wszystkie dziewczyny, które kręciły się w jego otoczeniu.
Reasumując, książka bardzo mi się podobała, chociaż w pewnych aspektach nieco zawiodła moje oczekiwania. Pewne wątki zasługiwały na szersze opisanie, a inne na skrócenie ich do minimum. Niemniej jednak czas spędzony na lekturze tej książki nie był czasem zmarnowanym. Polecam serdecznie!

🕵️Dzisiaj pod lupę weźmy „Strażnika” od Pauliny Hendel.

🛫Na wstępie muszę przyznać, że moje oczekiwania nieco minęły się z końcowym wrażeniem po przeczytaniu tej książki. Opis od wydawnictwa aż tętnił mrokiem zniszczonego świata – epidemie, impuls niszczący technologię i demony wychodzące z ukrycia. Otrzymaliśmy jednak tutaj dość spokojną historię z niewykorzystanymi dynamiką oraz chaosem upadku cywilizacji.

⚔️„Strażnika” czyta się z łatwością. Prostym językiem przekazane są nam wszystkie kluczowe informacje oraz podstawowy obraz otoczenia. Idealnie na odprężenie. Świat przedstawiony przez Paulinę Hendel rozpoczyna się od Wielkiego Wybuchu... w Luwrze. W późniejszych rozdziałach autorka przedstawia nam sytuacje związane z brakiem technologii oraz demonami. Zabrakło mi jednak ukazania trudów życia w takim świecie. Podczas czytania nie odczułem problemów zniszczonego świata, nieporządku, niepewności jutra i lęku, z jakimi muszą się zmagać bohaterowie. Nie chciałbym jednak wchodzić bardziej w ten temat, gdyż przypuszczam, że autorka tworzy tutaj literaturę YA przeznaczoną dla młodszego czytelnika. Miłym akcentem dla mnie jest nawiązanie do serii „Żniwiarz”.

🏹Historia Huberta przedstawiona jest w sposób ciekawy. Stopniowo wchodzi w nowy świat bez większych zwrotów akcji, aż do finału, który w zasadzie przekonał mnie do kontynuowania serii.

🐉Słowiańskie demony ukazujące się momentami w treści dają nam przyjemne odczucia i wizję świata, w który wierzyli nasi przodkowie.

🏆Podsumowując... mimo tego, że treść znacznie odbiegała od moich oczekiwań, to nieźle bawiłem się czytając o przygodach Huberta. Jeżeli szukacie czegoś lekkiego na relaksujące wieczory to jest to dobra pozycja.

IG: Book_Trophy

🕵️Dzisiaj pod lupę weźmy „Strażnika” od Pauliny Hendel.

Z regału już od dłuższego czasu, błagalnym wzrokiem patrzył na mnie dawno zakupiony na jakiejś promocji 1 tom z serii „Zapomniana Księga” czyli powieść pt.: „Strażnik”.

Zdjęłam książkę z regału, zgarnęłam z niej dość solidną warstwę kurzu, usiadłam na fotelu i…. natychmiast znalazłam się w postapokaliptycznym podpoznańskim lesie, z którego ciężko było mi wyjść!

Chociaż to tylko 1 tom z 4 książek jakie do tej pory powstały w tej serii, można spokojnie tą powieść uznać za bardzo rozbudowany i wciągający wstęp do opowieści.

Główny bohater budzi się po 7 latach i nic nie pamięta, więc postanawia odnaleźć siebie w sobie i wyrusza w podróż. W drodze trafia do pewnej małej wsi, w której osiedla się i dostaje robotę strażnika. Nie oczekujcie po tej lekturze wartkiej akcji, rozbudowanych scen bitew, ani nie wiadomo jakiego łubudubu!!. Ot pozornie normalne, mało sielankowe życie pewnej wsi, której mieszkańcy próbują się odnaleźć i przetrwać w nowej rzeczywistości. Sytuacji nie ułatwia im pojawienie się, dawno już zapomnianych, słowiańskich demonów, które skuszone sytuacją postanowiły wyjść z ukrycia w jakim wcześniej trwały. Akcja tutaj rozwija się stosunkowo powoli, ale za to wciąga! Kiedy już dochodzimy do sedna akcji autorka dobitnie pokazuje nam, że to co było, to był dopiero początek!

Z pewnością sięgnę po kolejne tomy serii, żeby dowiedzieć się co tam za tajemnicę (o której on sam nie wie!!) skrywa nasz główny bohater. Całość czyta się szybko, lekko i przyjemnie~ Dla mnie super pozycja na jesienne wieczory~

Chociaż to...

Czegoś mi w tej książce brakowało... Z pewnością akcji: coś sie wydarzyło, potem długo, długo, długo nic i na koniec "bum" i jesteśmy w punkcie wyjścia.
Nawiazania do demonologii słowiańskiej owszem są, ale jakoś tak jest ich bardzo niewiele: pojawia się demon i już już mamy się coś o nim dowiedzieć i ... ucieka🤦‍♀️. Jednak trzeba przyznać że czyta się szybko i w sumie całkiem przyjemnie. Sięgnę po kolejną część, ale śmiem stwierdzić, że seria Żniwiarz bardziej przypadła mi do gustu.

Na półkach: , , , , , ,

Całkiem niezła. Jak na mój problem z polskimi książkami czytało się przyjemnie. Z chęcią przeczytam kolejne części.

Świetna książka. Polecam

Świetna książka. Polecam