James Dean. Szybkie życie

Okładka książki James Dean. Szybkie życie Val Holley
Okładka książki James Dean. Szybkie życie
Val Holley Wydawnictwo: Twój Styl Seria: Biografie [Twój Styl] biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie [Twój Styl]
James Dean. The Biography
Twój Styl
2007-01-01
2007-01-01
Zbigniew Niewojski
james dean aktorstwo film dzieciństwo

Jest to jedna z trzech najgorzej napisanych biografii jakie w życiu czytałam, a przeczytałam ich mnóstwo. Sama postać ciekawa a research naprawdę rzetelny, tym bardziej smutne, jak można popsuć taki materiał.

Szybkie życie i kompletnie bezsensowne, pogubione, zmarnowane. Książkę przejrzałam, bo szkoda czasu.

Książka jest skupiona na dziwnych rzeczach- dzieciństwo jest opisane prawie dzień po dniu, z wielką starannością. Młodość jest skupiona na początkach kariery i wielu wątkach gejowskich (to mnie bardzo raziło, bo po biografii spodziewałabym się więcej słów o karierze, a mniej zaglądania do łóżka). Późniejsze sukcesy opisane po łebkach, o wypadku było minimum informacji, na Wikipedii jest więcej. Spodziewałabym się też chociaż krótkiego opisu reakcji świata filmowego i fanów na śmierć Deana. Książka niby bardzo szczegółowa, ale moim zdaniem skupiona na niewłaściwych rzeczach, bo co po jej przeczytaniu zapamiętałam o Deanie? Że był cwaniaczkiem, że wykorzystywał ludzi, że był niewdzięczny, że był utrzymankiem starszych panów, że zagrał w kilku sztukach, kilku filmach i umarł. Zarysowali postać zimnego, cynicznego gnojka, którego jedynym celem była kariera i nie zwracał uwagi na ofiary po drodze. Nie dało się napisać tego bardziej z humorem? Z większą ilością ciekawostek? Mam wrażenie, że autor Deana nie lubił.

Dość nierówna książka. Pierwsza połowa przedstawia dzieciństwo i młodość Jamesa Deana w sposób niezwykle staranny, dokładny i można było dowiedzieć się wiele z jego życiorysu, pomimo faktu, że autor tak skonstruował opis, że miejscami było, że to tak ujmę: "mało Deana w biografii o Deanie". W drugiej połowie, przedstawiającej jego życie w swoich ostatnich latach, choć autor skupił się centralnie na głównej postaci, to nie opisał jego kariery tak dokładnie jak oczekiwałem - niektóre cenne informacje podane są wręcz szczątkowo, lub w ogóle nie zostały opisane. O ile mnie pamięć nie myli, autor poświęcił zaledwie jedną stronę na opis śmiertelnego wypadku, co jest dla mnie osobiście nie do przyjęcia w tego typu biografii. "Szybkie życie" czyta się bardzo dobrze, jednakże można było napisać ją lepiej.

Pierwsza dość wnikliwa biografia aktora który od początku t.j.od 1960r gdy obejrzałam "Na wschód od Edenu"stanowił dla mnie zagadkę niezwykle pasjonującą .Interesowałam się można powiedzieć od zawsze tym niezwykłym młodym człowiekiem. Znam bardzo dobrze Jego trzy filmy,niewątpliwie wyróżnia się w świecie filmu amerykańskiego,jeden jest James Dean. Uważam ,że rynek polski chętnie wchłonął by następne być może lepsze biografie tego niezwykłego aktora.

Na początku zbyt dużo suchych faktów, bardzo dużo nazwisk, dat. Mało Deana w Deanie. Jednak im historia posuwała się dalej tym biografia stawała się ciekawsza i tym trudniej było się od niej oderwać. Pozycja warta uwagi z tego względu, że Dean ciekawą postacią był. Jednak czuję pewien niedosyt i chętnie sięgnęłabym po inne publikację dotyczące życia tegoż aktora. Myślę, że jak najbardziej na plus jest to, iż biografia ta rozbudziła moją ciekawość :)

Biografię oceniam jako bardzo dobrą. Myślę, że jest tak wnikliwa jak było to możliwe w trakcie jej powstawania, biorąc pod uwagę fakt, że James Dean nie żyje od 1955r. oraz wielu osób z jego otoczenia także nie ma już wśród żywych. Początkowe rozdziały dotyczące dzieciństwa Dean'a były dosyć "suche", natomiast wraz z opisywanym wzrostem popularności aktora, biografia była dla mnie coraz lepsza w odbiorze.
Fani tragicznie zmarłej legendy kina na pewno nie będą zawiedzeni, a obraz James'a przygotowany przez Holley'a może ich mocno zaskoczyć.

• Biografie
  • Otrzymane w prezencie