Gracja i furia

- Tytuł oryginału:
- Grace and Fury
- Data wydania:
- 2019-03-13
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-03-13
- Data 1. wydania:
- 2018-07-31
- Liczba stron:
- 304
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788327158697
- Tłumacz:
- Donata Olejnik
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Dolnośląskie
- Tagi:
- youngadult girlpower księżniczki
- Tytuł oryginału:
- Grace and Fury
- Cykl:
- Grace and Fury (tom 1)
- Kategoria:
- fantastyka, fantasy, science fiction
- Data wydania:
- 2019-03-13
- Liczba stron:
- 304
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788327158697
- Tłumacz:
- Donata Olejnik
- Tagi:
- youngadult girlpower księżniczki
Serina od dziecka była przygotowywana do roli Gracji – żony i służki Dziedzica, wzoru idealnej kobiety. Wybór na Grację to szansa na lepszy los dla całej rodziny oraz możliwość utrzymania w ryzach niepokornej młodszej siostry - Nomi. Niespodziewanie dochodzi do zamiany ról! To Nomi zwraca na siebie uwagę następcy tronu i trafia do pałacu. Serinie pozostaje pogodzić się z porażką i zmierzyć z konsekwencjami groźnego sekretu młodszej siostry.
Uwięziona w pałacowym życiu Nomi wbrew sobie gra rolę pokornej Gracji, by uratować siostrę. Zadanie jest arcytrudne – fałsz i obłuda czają się na każdym rogu... Tymczasem Serina zostaje zesłana na wyspę, gdzie przychodzi jej toczyć walkę na śmierć i życie. Jeden niewłaściwy ruch, a straci wszystko…
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Walka o swoje prawa
W literaturze młodzieżowej motyw, w którym książę wybiera swą przyszłą żonę spośród dziewcząt pochodzących z ludu, występuje bardzo często. Powstała niemała liczba książek, w których temat ten stanowił punkt wyjścia dla fabuły, by później przerodzić się w romantyczną historię, przeważnie kończącą się happy endem. Zdawało się, że motyw ten został już wyczerpany, ale wtem zjawiła się „Gracja i furia” Tracy Banghart, która wykorzystała go na początku swej historii, jednak skupiła się na czymś innym niż romans.
Poznajemy dwie siostry: Serinę i Nomi. Choć są rodzeństwem, diametralnie się od siebie różnią. Serina od dziecka była szkolona do roli Gracji, żony Dziedzica, następcy tronu. Miała być ładna, mieć nienaganne maniery oraz być uległa wobec swojego męża. Wybór na Grację wiązał się też z wieloma przywilejami dla rodziny wybranej dziewczyny, więc Serina przykładała się do nauki, by zapewnić swoim bliskim lepsze życie. Przeciwieństwem swojej starszej siostry jest Nomi, która z natury jest buntownicza i lubi naginać zasady. To właśnie przez swą niepokorną duszę dziewczyna posiadła umiejętności, które są surowo zakazane kobietom w królestwie Viridii.
Jednak gdy nadchodzi dzień wyboru na Grację, następuje zmiana ról – to właśnie Nomi zostaje Gracją, a nie Serina. Ta ostatnia nie dość, że pokornie godzi się ze swoim losem, to bierze jeszcze na swoje barki konsekwencje pewnego występku swojej siostry, przez co zostaje zesłana w miejsce, w którym nie sądziła, że kiedykolwiek się znajdzie. Obie dziewczyny muszą dostosować się do nowych warunków, na które nie były przygotowane, co znacząco wpłynie na ich dalsze losy.
Jak wspomniałam na początku, wiele książek podejmowało już tę tematykę, która jasno nawiązywała do historii o Kopciuszku. Co jednak wyróżnia „Grację i furię” na tle innych powieści zawierających ten motyw, to skupienie na kobietach, na ich drodze do walki o swoje prawa. Narracja prowadzona jest z perspektywy dwóch sióstr, dzięki czemu czytelnik może śledzić drogę każdej z nich w środowiskach zupełnie dla nich obcych i obserwować zmiany, jakie w związku z tym w nich zachodzą. Autorka mocno podkreśla siłę kobiet, to, że one też mogą robić to, co mężczyźni, a nie jedynie być im posłuszne. Co jakiś czas w dialogach pojawiają się także hasła podkreślające dużą moc płci żeńskiej.
Choć jest to pierwszy tom z serii, pisarka podkreśla tutaj feministyczny wydźwięk całej historii. Widać to również po samych bohaterach – postacie żeńskie stanowią główną oś, posiadają wyraziste charaktery, co odbywa się kosztem postaci męskich, które zdają się nieco blade i nijakie na tle kobiet. Jednak autorka daje subtelne sygnały, że być może mężczyźni w kontynuacji serii odegrają znacznie ważniejszą rolę.
Ciekawy i wart docenienia jest sam wątek romantyczny. Choć w powieściach tego typu jest zwykle na pierwszym planie, to w „Gracji i furii” nie jest najważniejszy. Owszem, występuje, ale autorka nie skupia na nim całej uwagi, bardziej koncentrując się na sytuacji kobiet w fikcyjnym królestwie, co jest kolejnym plusem powieści.
Kreacja głównego bohatera jest bardzo ważna dla odbioru całej książki. Jak wspomniałam, narracja jest prowadzona z perspektywy Seriny i Nomi. Choć na początku wydaje się, że jedna bohaterka będzie „tą fajną”, a druga niekoniecznie, to wraz z rozwojem fabuły i powolnymi zmianami w percepcji samych postaci ten prosty podział wydaje się niewystarczający. Autorka bardzo dobrze opisała obie bohaterki, nie przerysowując ich w żaden sposób. Kobiety, znajdując się w środowiskach, w których znaleźć się nie chciały, próbują się dostosować, jednak nie przychodzi im to łatwo. Choć popełniają błędy, są tego świadome i wiedzą, że będą musiały ponieść ich konsekwencje. Wydają się wiarygodne i wzbudzają sympatię w czytelniku, sprawiając, że powieść czyta się przyjemnie i szybko.
Powieść „Gracja i furia”, choć korzysta z popularnego motywu, wyróżnia się na tle innych książek o podobnej tematyce. Na pierwszym planie, zamiast wątku romantycznego, króluje temat praw kobiet oraz ich siły. Fabuła nie jest skomplikowana, jednak rekompensuje to kreacja bohaterów i wartka akcja. Pomimo kilku wad i niedociągnięć książkę czyta się z przyjemnością. Jest to powieść godna polecenia, szczególnie tym, którzy cenią silne kobiece postacie i wciągającą historię zawierającą znane motywy, lecz przedstawione w trochę inny sposób.
Edyta Tomaszewska
Popieram [ 8 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 295
- 159
- 36
- 17
- 7
- 7
- 7
- 4
- 4
- 4
Cytaty
It isn’t a choice when you don’t have the freedom to say no. A yes doesn’t mean the same thing when it’s the only answer you’re allowed.
My father used to say that opression isn't a finite state. It's a weight that is carried until it becomes too heavy, and then it is thrown o...
Rozwiń
Opinie [26]
CUDO!!!!!1
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSzukałam książki w stylu Rywalek i wreszcie znalazłam! Uważam, że ma podobny klimat. Wieleeeeeeeee razy mnie bardzo zaskoczyła. Często też przerażała. Jest napisana bardzo prostym i lekkim językiem.
Koniec strasznie mnie zszokował. Miałam do Asy podejrzenia, ale nie spodziewałam się, że będzie aż taki okrutny i zły.
Już nie mogę się doczekać drugiego tomu!
Ksiazka jakos wcale mnie nie wciagnela.
Pokaż mimo toNaomi zdecydowanie nie zdobyla mojej sympatii, a wrecz przeciwnie bardzo mnie irytowala.
Po prostu calkowicie nie moja bajka
Pierwszy Naczelnik wybrał ekskrólową i jej dwie córki na swoje Gracje, po czym znacznie ograniczył prawa kobiet w całym kraju – wszystko to z lęku, że kobiety mogą zagrozić mu tak samo, jak zagroziły kardynałowi Bellaquy. Takie rządy silną ręką przyniosły sukces, Naczelnik i jego Dziedzice mogli dzierżyć w swoich rękach niekwestionowaną władzę. – fragment, od którego...
więcejNaomi - zuchwała i niezależna - marzycielka.
więcejSerina - posłuszna i zasadnicza - realistka.
Mamy tutaj historię kobiet. Kobiet którym odebrano głos i prawa. Umniejszono je tylko do bycia służkami, pracy w fabryce lub byciem „dodatkiem” dla mężczyzny. Te piękne zostają wychowywane i uczone bycia Gracjami. Podporządkowują swoje życie pod ten tytuł i tą dziewczyną była Serina....
Nutka "Czerwonej królowej" i "Selekcji", może trochę "Opowieści podręcznej". Wolno się rozkręca, bohaterowie w żółwim tempie nabierają charakteru i smaku. Końcówka mocno trąciła książką Aveyard. Niby fajna, ale jednak za blisko do etykiety: przeciętna.
Pokaż mimo toPoczątkowo nie do końca byłam przekonana do tej historii, zbytnio przypominała mi "Rywalki", ale wraz z kolejnymi rozdziałami, wciągałam się coraz bardziej i okazało się. że pomimo podobieństw, jest to historia zupełnie oryginalna.
Pokaż mimo tohttps://neavecreations.com/recenzja-42/
więcejPięknie wydany pierwszy tom duologii Tracy Banghart Gracja i furia przyciąga czytelnika nie tylko pięknym wydaniem, ale również intrygującą fabułą o 2 siostrach. Serina i Nomi, przygotowują się do życia w totalitarnym świecie mężczyzn. Jedna do roli Gracji – najwyższej funkcji jaką może pełnić kobieta w tym świecie – nałożnicy...
Naprawdę się zdziwiłam, że ta książka mi się spodobała. Zaczyna się bardzo typowo dla popularnych w ostatnim czasie tzw teen romansów - dla mnie wygląda to jak konkurs dla konkubin. Nie rozumiem, swoją drogą, co jest takiego ekscytującego lub godnego w tym uwagi.
więcejSzybko jednak następuje odwrócenie ról: niepokorna siostra musi dla dobra drugiej opanować swój temperament, a...
Całkiem ciekawa książka, ale bez szału. Uzalanie się nad sobą obu sióstr jest nieco nużące, ale akcja toczy się w miarę szybko. Autorka wykreowała interesujący świat i panujące w nim zasady. Uważam, że warto ją przeczytać.
Pokaż mimo toNic szczególnego, szału nie ma. Historia jest banalna, a akcja przewidywalna aż do bólu. Obie siostry są irytujące, a ich użalanie się nad sobą tylko wkurza czytelnika. Nie wiem, czy sięgnę po kolejne części tej książki.
Pokaż mimo to