Dzienniki heroinowe

2019-01-01
Jarosław Szubrycht
Nikki Sixx Motley crue dzienniki biografia heroina rock metal muzyka

Okładka książki Ja, Ozzy. Autobiografia Chris Ayres, Ozzy Osbourne
Ja, Ozzy. Auto... Chris Ayres, Ozzy O...
Okładka książki Głośno Jak Diabli - Kompletna historia metalu bez cenzury Katherine Turman, Jon Wiederhorn
Głośno Jak Dia... Katherine Turman, J...
Okładka książki Władcy chaosu - krwawe powstanie satanistycznego metalowego podziemia Michael Moynihan, Didrik Søderlind
Władcy chaosu ... Michael Moynihan, D...

Wstrząsające jak można się zniszczyć...

Wstrząsające jak można się zniszczyć...

poza nudnymi momentami, gdzie Nikki był na trasach koncertowych i większość wpisów wyglądała tak:
grałem, bolą mnie ręce, jestem pijany, ćpałem, dobranoc
to bardzo polecam.

grałem, bolą mnie ręce, jestem pijany, ćpałem, dobranoc
to bardzo polecam.

Są takie książki, po których zakończeniu czytający czuje się zadowolony, odkłada książkę na półkę i po jakimś czasie o niej zapomina. To nie jest jedna z takich książek.

“Nobody would believe the shit that happens inside my head, it's haunted. It's just me and you, diary. Welcome to my fucking life.”

Nikki Sixx to basista, autor tekstów i pomysłodawca oraz lider takich zespołów jak Mötley Crüe, Brides of Destruction oraz Sixx AM. Czasy „świetności” Nikkiego przypadają na lata osiemdziesiąte oraz dziewięćdziesiąte zeszłego stulecia, kiedy to Mötley Crüe znany był nie tylko z powodu swojej muzyki, ale alkoholowych, seksualnych i narkotykowych ekscesów całego zespołu.

„The Heroin Diaries” to właśnie zapis jednego roku z życia Nikkiego, w czasie kiedy zespół sprzedawał miliony płyt i grał na wyprzedanych w całych Stanach koncertach. Z jednej strony mamy więc obraz muzyka odnoszącego sukces za sukcesem, będącego na szczycie sławy i korzystającego z tego przywileju w każdy możliwy sposób, aż do doprowadzenia go do bram jego osobistego piekła. Z drugiej, z kart tego dziennika dowiadujemy się, jak odreagowywał opuszczenie go przez jego rodziców, zniszczone relacje uczuciowe z bliskimi mu osobami i złość na muzyczne korporacje, które wysyłały z niego to co najlepsze.
Ten swoisty pamiętnik imponuje wykonaniem – każda strona przypomina zapiski autora, wraz z rysunkami, bazgrołami, zdjęciami, nawet plamami. Większość wpisów jest następnie skomentowana z perspektywy czasu przez samego autora lub osób, które były wtedy może nie blisko ale w pewnej odległości od niego. Warto również wiedzieć, że już z zespołem Sixx AM, powstała płyta „The Heroin Diaries”, która świetnie uzupełnia ten pamiętnik.

Nie polecam „The Heroin Diaries” jako łatwej lektury do pociągu, czy poduszki. Ta książka jest… brudna, jest ciężka i czasem przerażająca a wręcz obrzydliwa. Każdy wchodzi w zniszczony umysł alkoholika i narkomana na swoją odpowiedzialność. Jeśli jednak ktoś zechce uczestniczyć wraz z Nikkim w jego katharsis to dowie się, że każdy zasługuje na danie mu ponownie szansy, na odbudowanie swojego życia i zmierzenie się ze swoimi demonami, które doprowadziły autora nawet do jego śmierci.

Nikki Sixx to basista, autor tekstów i pomysłodawca oraz lider takich...

• Biografie / Autobiografie / Wspomnienia
  • Biografie muzyczne
  • Anglojęzyczne
  • Po Angielsku

Dodaj cytat z książki Dzienniki heroinowe