Nieodgadniona

Okładka książki Nieodgadniona
Remigiusz Mróz Wydawnictwo: Filia Cykl: Damian Werner (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Damian Werner (tom 2)
Filia
2019-01-30
2019-01-30
literatura polska mężczyzna miłość nienawiść porwanie poszukiwanie przemoc thriller thriller psychologiczny trauma zemsta

Według mnie 1 część lepsza jednak drugą także czytałam na wdechu i z zaciekawieniem jak się skończy.

Do Damiana Wernera wracamy rok po wydarzeniach w „Nieodnalezionej”. Na gruzach starego, nieistniejącego już życia, mężczyzna próbuje zbudować swój nowy świat, jednak jedna, z pozoru niewinna, stara kaseta VHS znaleziona w pudle z rzeczami dawnego właściciela mieszkania, które właśnie kupił Damian, sprawia, że powracają wątpliwości, mnożą się nowe pytania, a Werner wyrusza w kolejną niebezpieczną podróż w poszukiwaniu odpowiedzi. I Ewy. Dołącza do niego Jola Kliza oraz Kasandra Reimann, która w poszukiwaniu zaginionego syna musi zrezygnować z ledwo co odbudowanego spokoju.

„Wydarzenia były jak rozrzucone po podłodze klocki, które dało się złożyć na kilka różnych sposobów. Każdy z nich jawił się jako właściwy, ale każdy prowadził też do zupełnie innego rozwiązania”.

Po pierwszym tomie cyklu wiedziałam już mniej więcej, czego mogę się spodziewać w „Nieodgadnionej”, lecz o ile tamta część była świetna, ta jest już rewelacyjna. Nieodgadniona właśnie. Tak sprytnie zamotanej, logicznej i trzymającej się kupy historii nie czytałam już dawno. Za każdym razem, kiedy próbowałam sobie ułożyć fakty, okazywało się to nic niewarte. A gdy wydawało mi się, że trzymam już w dłoniach wszystkie liczące się nitki zdarzeń, autor jednym zdaniem wyrywał mi je z rąk pozostawiając mnie w niewiedzy.

W tej powieści (podobnie jak w cz. 1), oczywiście poza dotarciem do jej końca, nie ma dobrego momentu na przerwanie czytania. Jest ona skonstruowana tak, że każdy rozdział kończy się zawieszeniem lub niedopowiedzeniem wątku w takim momencie, w którym czytelnik zaangażowany w fabułę nie będzie stanie odpuścić. Ja nie byłam, dlatego jutro pójdę do pracy niewyspana… Ale jako że cel uświęca środki biorę to na klatę :)

Fajnie, że Remigiusz wreszcie tchnął trochę życia i asertywności w Damiana. Dotychczas był to bohater bardzo pasywny, mimo całego swojego zaangażowania w sprawę ciągle wydawał mi się niezdecydowany, mało stanowczy. Pozwalał się wodzić za nos, manipulować i sterować sobą, co w konsekwencji sprawiało, że oddalał się od poszukiwanych odpowiedzi.

„Los dołożył mi dwukrotnie. Najpierw za sprawą jednej, a potem drugiej kobiety. Obydwie pokazały mi, jak łatwo sterować okrętem, który w żaglach ma tęsknotę i dążenie do prawdy”.

W „Nieodgadnionej” Damian w pewnym momencie postanawia wreszcie zagrać w grę po swojemu. Ustala własne zasady i prze do celu niczym lodołamacz. Aż wreszcie, jako że „żadne milczenie nie trwa wiecznie” udaje mu się poskładać wszystkie elementy tej wieloletniej układanki, a nawet w jakimś stopniu wymierzyć własną sprawiedliwość. Ale czy na pewno?

Autor oczywiście nie odpowiedział na wszystkie pytania, a wręcz przeciwnie, na samym końcu postawił kolejne. Nie wiem, czy dobrze odgadłam pewne związki, ale przyznam, że pojawiająca się pod koniec gra słów do tej pory nieprzyjemnie szturcha moje synapsy domagając się natychmiastowego wyjaśnienia. Nie wiem, czy Remigiusz planuje kolejną część, ale sądząc po budowie zakończenia, obawiam się jednak, że pozostanę ze swoimi domysłami i pewnych rzeczy nigdy nie ustalę z całą pewnością.

Polecam czytać uważnie, wgłębiając się w każde zdanie.

Cóż… Takie książki chcę czytać. Takie, które niepodzielnie zaprzątają moją uwagę, odzierają ze snu i wywołują żal, że to już koniec.

Moim skromnym zdaniem pierwsza część ksiazki była lepsza od drugiej, jednakże co do cało kształtu ksiązki, nie ma się co przyczepić. Akcja jest dość wartka i wciągająca, oczywiście książka napisana jest prosto przez co nie musimy zbytnio wysilać się nad czytaniem i możemy oddać się relaksowi.
Gorąco polecam.

Gorąco polecam.

Już trochę przekombinowane, ale trzeba przyznać, że Mróz pisze tak, że chce się wiedzieć jak to się skończy :)

Po przeczytaniu pierwszej części byłam niezwykle zaciekawiona jaka będzie kolejna. Niestety ale stwierdzam, że druga nie była dla mnie tak dobra jak pierwsza. Trochę się zawiodłam, bo była momentami przynudnawa ale... rozkręciła się pod koniec więc uratowała ogólną moją ocenę 😉 Kto przeczytał Nieodnalezioną i niepowstrzyma się od przeczytania Nieodgadnionej.

Kiedy myślisz, że jakaś książka się kończy, analizujesz ją i podsumowujesz.. A potem bierzesz drugi tom..
I zmienia się wszystko 🤦‍♀️🤦‍♀️
Bo to, co wydawało Ci się, że wiesz, jest warte tyle co nic 😏
Pierwsze 3/4 książki sprawia, że zmieniasz zdanie co do tego, co było w poprzednim tomie, ale później akcja zaczyna przyspieszać i jest jak u Hitchcock'a 😱 Jest bardziej intensywnie, Twoje typy zmieniają się co kilka stron i już nie wiesz, jak to właściwie było. I tylko bardzo bardzo chcesz wiedzieć, co w zasadzie jest prawdą..
Kolejna książka tego autora, która moooooocno wciąga 💪💪💪

I zmienia się wszystko 🤦‍♀️🤦‍♀️
Bo to, co wydawało Ci się, że wiesz, jest warte tyle co nic 😏

Pierwsza część podobała mi sie bardziej, było większe napięcie, akcja toczyła się dynamiczniej, fabuła była dla mnie ciekawsza. Przy drugiej części nie mogę napisać, że się nudziałam ale momentami gubiłam się co już jest prawdą i dokąd zmierza rozwiązanie, może takie było rałożenie autora ale nie kupuje tego do końca. Plus na pewno sie należy, że jak zawsze czytało się lekko i nie miałam odczucia, że akcja jest niepotrzebnie rozciągnięta.

,,Nieodgadniona" drugi tom dylogii z Damianem Wernerem autorstwa Remigiusza Mroza, kontynuacja ,,Nieodnalezionej".

Po wydarzeniach z nad morza Damian Werner próbuje ułożyć sobie jakoś życie. Kupuje małe mieszkanie na poddaszu kamiennicy w Opolu. Damian próbuje uporządkować mieszkanie i w kartonie z rzeczami po poprzednim właścicielu odnajduje kasetę VHS. Byłaby to zwykła odchodząca w zapomnienie kaseta jakich wiele, gdyby nie pewien napis na niej, który nie daje spokoju Wernerowi. Po pożyczeniu magnetowidu udaje odtworzyć się nagranie z kasety. Obraz jest niewyraźny, ale Werner rozpoznaje od razu postać, która nagrała się na niej.  Niespodziewanie tego samego wieczoru Damiana odwiedza Kasandra Reimann, z którą wiążą go wydarzenia z nad morza. Syn Kasandry prawdopodobnie został porwany, a trop prowadzi do Opola. Jedyna osoba, którą zna w Opolu Kasandra jest Damian. Czy odnalezienie kasety przez Damiana i porwane syna Kasandry coś wiąże ?

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tych dwóch części. Wciągnęła mnie ta historia dotycząca zaginięcie i poszukiwania narzeczonej przez Wernera. Doceniam, że został poruszony temat znęcania się psychicznego i fizycznego. Pierwszy jak i drugi tom czytało się dobrze. Jednak całość fabuły mnie nie zachwyciła. Bardzo niejednoznaczna, jakby trochę przedobrzona i niektóre elementy zostały wciśnięte na siłę. Do tego dochodzi przesilenie skrajnymi emocjami. Jak dla mnie najsłabsza z serii Mroza, które poznałem. Myślałem, że po pierwszym średnim tomie w drugim będzie trochę lepiej i dużo więcej wyjaśni się. Jednak dalej ta historia jest zagmatwana i ciężka do rozgryzienia. Na pewno nie żałuję poznania tej historii. Od premiery drugiego tomu minęło już trochę czasu, ale jakby kiedyś z tej serii powstała trylogia, to z chęcią poznam dalsze losy Wernera i … Nieodnalezionej/Nieodgadnionej.

Nie może być inna ocena:) Wydawało się, że nieodnaleziona to jedna książka z "trudnym" zakończeniem.... ale nie: jest też nieodgadniona :)) Książkę czyta się z ogromna przyjemnością, które towarzyszy każdej książce Pana Mroza