Najszczęśliwsza

Okładka książki Najszczęśliwsza Max Czornyj
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Najszczęśliwsza
Max Czornyj Wydawnictwo: Filia Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Mroczna strona
Filia
2018-09-05
2018-09-05
literatura polska kryminał tajemnica thriller zbrodnia
Inne

Okładka książki Opowiem ci o zbrodni. Historie prawdziwe 5 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Katarzyna Grochola, Robert Małecki, Małgorzata Rogala
Ocena 0,0
Opowiem ci o z... Igor Brejdygant, Wo...
Okładka książki Rozdzieliła nas wojna Max Czornyj, Joanna Jax, Agnieszka Lis, Maria Paszyńska, Sylwia Winnik, Barbara Wysoczańska, Bogna Ziembicka
Ocena 7,7
Rozdzieliła na... Max Czornyj, Joanna...

Oficjalne recenzje i

(Nie)najszczęśliwsza lektura...

181 2 48

2011 ocen

Najgorsza książka autora. Jestem totalnie rozczarowany, początek zapowiadał oś niezłego, ale później zrobiło się strasznie nudno, a kolejne rozdziały sprawiały totalny zawód. Do tego zakończenie, ech, to było kiepskie, ale z uwagi, że lubię Czornyja daję cztery gwiazdki, bo szybko się czytało.

Zupełnie nieprzewidywalne zakończenie. Czytając, nawet przez jeden moment nie pomyślałam że tak to się skończy. Szybko się czyta, historia jest wciągająca. Polecam.

Na samym początku nie byłam przekonana do tej książki. Pamiętam,że w Empiku wzięłam tę książkę do ręki i powiedziałam ,,łe,, a teraz żałuję,ze nie kupiłam jej od razu bo jest świetna ;)

Emocjonalna, napisana pospolitym językiem, świetna fabuła, zachowane napięcie, jednak zakończenie osobiście mnie lekko rozczarowało.

"Tamtego dnia być może była najszczęśliwsza w całym swoim życiu. Być może, bo nigdy się tego nie dowiedziałem. Ale z perspektywy czasu mam naprawdę solidne podstawy, żeby tak sądzić. I niemniej dobre, żeby sądzić całkowicie inaczej".

"Najszczęśliwsza" jest pierwszą książką Autora po jaką sięgnąłem w ramach zachęty i biorąc udział w akcji #czytamMaxaCzornyja zorganizowanej przez @szpaczek_czyta . I gdyby nie fakt, że jest to wśród was wiele/u fanek/ów twórczości Pana Maxa, i wiele osób mi co jakiś czas przypomina - sięgnij po książki tego Autora, warto - to po tej właśnie książce, bym się poddał. Skapitulował bym już w trakcie czytania, ale nie lubię pozostawiać książek niedoczytane do końca.

Spodziewałem się efektu WOW – po prostu miałem takie, już teraz wiem, że mylne odczucie, że każda książka tego Autora jest THE BEST. Pech chciał, że zacząłem od tej, która nie jest, przynajmniej w moim odczuciu.

Czytałem szybko. Historia mnie nie porwała. Postaci nie zachwyciły. Fabuła nie wciągnęła. Fakt, iż jest to pierwsza książka, w której nie ma ani jednej karteczki zaznaczającej jakiś fragment, który bardzo mnie poruszył świadczy o tym, że ta konkretna książka mnie w żaden sposób nie zaciekawiła, nie zaintrygowała, nie odcisnęła na mnie piękna.

Ale nie poddaję się. Ufam polecajkom Adama @zaczytany.tata , który polecił mi teraz serię z komisarzem Erykiem Deryło, więc w najbliższym czasie sięgnę po książki "Grzech", "Ofiara" i "Pokuta". Dam szansę, bowiem od Adama, "że Max Czornyj potrafi pisać bardzo dobre, przeszywający na wskroś czytelnika książki, wciągając go nierzadko w bestialski świat ludzkiego zepsucia".

Po, według mnie, całkiem udanej serii o Eryku Deryle, sięgnęłam po tę pozycję. Rozczarowanie jest ogromne. Mam wrażenie, że Max Czornyj idzie w ślady Remigiusza Mroza, stosując się do zasady: ilość, nie jakość. Postaci są dziwaczne i niedopracowane. Sama fabuła też jest grubymi nićmi szyta. Język prosty i kanciasty. Ilość słów "pieprzony" i "gówno" w pewnym momencie zaczyna bawić. Jestem zawiedziona.

Poznajcie historię Dawida, Ilony, Budy i Magdy.

Dawid "Dejw" Kaster, robiący oszałamiającą karierę jako młody malarz, w dniu swojego jubileuszowego wernisażu dowiaduje się, że jego ukochana żona Ilona jest w ciąży. Wydawałoby się, że mężczyzna przeżywa jedną z najszczęśliwszych chwil w swoim życiu. Jednak szczęście szybko przeradza się w tragedię. Dawid znajduje Il martwą w toalecie. Kobieta zostaje brutalnie zamordowana. To niestety nie koniec dramatycznych wydarzeń. Cztery lata później Dawid otrzymuje kartkę, na której rozpoznaje pismo... swojej zmarłej żony. Wkrótce w jego ręce trafia kolejny niespodziewany prezent. Wszystkie te przedmioty powodują, że ostatnie z trudem odbudowane lata zaczynają na nowo się burzyć. W tym samym czasie dochodzi do innych morderstw, które policja zaczyna łączyć ze śmiercią Ilony. Kto jest mordercą?  Jaką rolę odgrywa w tym dramacie najlepszy przyjaciel malarza? Dokąd zaprowadzą Dawida kolejne wskazówki?  Czy uda mu się poskładać tę okrutną układankę?

"Najszczęśliwsza" to kolejny bardzo dobry thriller psychologiczny z wątkiem kryminalnym stworzony przez Maxa Czornyjna.

Książka już na starcie ma bardzo mocne wejście. Życie małżonków wydaje się lekkie i przyjemne. Wzajemna miłość, realizowane marzenia, pasje i praca, dzięki której Dawid i Ilona żyją na poziomie. Jak się okazuje, wszystko to, to tylko pozory. Może na początku było cukierkowo, jednak w którymś momencie coś się popsuło. Czy kiedykolwiek kobieta była szczęśliwa? Z biegiem czasu Dawid niejednokrotnie zadawał sobie to pytanie. Najszczęśliwsza czy najsmutniejsza? Brutalne morderstwo otworzyło puszkę pandory. Próba ułożenia życia na nowo zaczęła prześcigać się z demonami z przeszłości. Kim jest Magda, nowa dziewczyna Kastera? Czy to ona okaże się kluczem do rozwiązania zagadki?

Książkę czyta się naprawdę dobrze. Mimo bardzo specyficznego języka, z jakiego słynie autor, można bez problemu wkręcić się w historię. Nieprzeciętna fabuła oraz wartka, dynamiczna akcja, sprawiają, że autor stworzył świat, który wielokrotnie skłania do refleksji dotyczących naszych relacji z innymi ludźmi oraz stopnia, w jakim tak naprawdę jesteśmy panami własnego losu. Końcówka bardzo mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw. Niesłuszne oskarżenia, brak alibi i obciążające dowody skumulowały się, dając wynik dożywotniego pozbawienia wolności. To straszne, ale i niestety prawdziwe. Posłowie autora daje wiele do myślenia. Nie od dziś wiadomo, że sądy nie są nieomylne. Wyroki zapadają codziennie — jedni na nie zasługują, a inni cierpią długimi latami niesłusznie pozbawieni wolności. Nie ma takiej osoby, która umiałaby sobie wyobrazić, co taka niewinna osoba przeżywa — odsiadka za kratkami do końca życia. Dożywocie — słowo, które wywołuję całą gamę emocji.

Max Czornyj po raz kolejny nie zawiódł. Otrzymaliśmy dwie totalnie oderwane od siebie historie. Domniemania, analizy, przemyślenia. Książka trzyma w napięciu do ostatnich stron, zdecydowanie nie pozwala się nudzić. Morderstwo, tajemnica, intryga, zagadka, przeszłość i przyszłość.

O co w tym wszystkim chodzi?

Czytajcie, a poznacie odpowiedź...

Poznajcie historię Dawida, Ilony, Budy i Magdy.

Na pewno nigdy nie wrócę do tej książki.
Ale autorowi chciałabym dać jeszcze szansę, więc na pewno nie przekreślę jego twórczości.

Zastanawiałam się co mogło być powodem, dla którego nie umiem się w nią tak do końca wczuć.
Chyba chodzi o to, że postrzeganie świata przez "artystów" jest takie irytujące.

Było kilka ciekawych rozdziałów, ale zdecydowana większość to było rozciąganie akcji tak, aby książka miała jak najwięcej stron.

Na pewno nigdy nie wrócę do tej książki.

Było kilka ciekawych rozdziałów, ale zdecydowana większość to było...

Książka przeciętna, jakoś się czyta, ale nie zostaje w pamięci.
Może bym oceniła wyżej gdyby nie fatalne zakończenie.
Przyznaję, że prawie do końca nie byłam pewna kto zabił (jak to się mówi), ale dokładne opisywanie szczegółów przez bohaterów jest niegodne kryminału. Tak się nie robi w żadnej książce!
Na koniec nie tylko jedna strona wyznaje wszystko, ale i druga też i to jeszcze zdradzając, co było dalej. Tak wprost.
Żadnej akcji, żadnych niedopowiedzeń, napięcia - tylko informacja.
To jedno z najgorzej napisanym zakończeń jakie kiedykolwiek czytałam :(

Książka przeciętna, jakoś się czyta, ale nie zostaje w pamięci.
Może bym oceniła wyżej gdyby nie fatalne zakończenie.
Na koniec nie tylko jedna strona wyznaje wszystko, ale i druga też i...

"Najszczęśliwsza" to moje pierwsze spotkanie z Maxem Czornyjem. Bardzo dużo dobrego słyszałam o tym pisarzu, dlatego tez miałam duże oczekiwania co do tej książki. I cóż mogę powiedzieć. Nie wiem czy sięgnę po inna książkę Czornyja. "Najszczęśliwsza" nie zachwyciła mnie, w sumie nawet już nie pamiętam fabuły. Po mocnym, fajnym początku (brutalne morderstwo ciężarnej zony głównego bohatera), pozostała fabuła to flaki z olejem.
Zakończenie książki mocno przewidywalne. Naprawdę, z której strony nie patrzeć - bez szalu.