Nagrody Hugo – nagrodzono kobiety i „Małego Księcia“

LubimyCzytać
20.08.2019

Podczas niedawno zakończonego 77. Konwentu Fantastyki Worldcon w Dublinie ogłoszono nazwiska laureatów Nagrody Hugo. W najważniejszych kategoriach triumfowały kobiety, a w retrospektywnej edycji Retro Hugo wyróżniony został między innymi „Mały Książę” Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Jedną z nagrodzonych prac można przeczytać online – link poniżej!

Na nazwiska nominowanych do corocznych Nagród Hugo oddano w sumie 3097 głosów w 20 kategoriach (z czego 3089 online, a 8 przez tradycyjne karty do głosowania). 

Poniżej lista nagrodzonych w najważniejszych kategoriach.

Kategoria najlepsza powieść (Best Novel – 40 000 słów lub więcej)

Mary Robinette Kowal„The Calculating Stars”, wyd. Tor Books.

Pozostali nominowani:

Kategoria najlepsze opowiadanie (Best Novella – pomiędzy 17 500 a 40 000 słów)

Martha Wells, „Artificial Condition”, wyd. Tor.com Publishing.

Kategoria najlepsza nowela (Best Novelette – pomiędzy 7500 i 17 500 słów)

Zen Cho, „If at First You Don’t Succeed, Try, Try Again”, B&N Sci-Fi and Fantasy Blog, listopad 2018. Uwaga – cały tekst nagrodzonej noweli można przeczytać online, tutaj.

Kategoria najlepsza miniatura literacka (Best Short Story – mniej niż 7500 słów)

Alix E. Harrow, „A Witch’s Guide to Escape: A Practical Compendium of Portal Fantasies”, Apex Magazine.

Kategoria najlepsza seria (Best Series)

Becky Chambers, „Wayfarers”, wyd. Hodder & Stoughton / Harper Voyager.

Kategoria najlepsza powieść graficzna (Best Graphic Story)

Marjorie Liu (tekst), Sana Takeda (ilustracje), „Monstressa 3: Przystań”, wyd. Image Comics, polskie wydanie: Wydawnictwo Non Stop Comics.

W Dublinie ogłoszono również nagrodzonych 1944 Retrospective Hugo Awards. Retrospektywna Nagroda Hugo (Retro Hugo) ma na celu uhonorowanie najważniejszych fantastycznych twórców z lat, kiedy jeszcze wyróżnienia nie były wręczane. Retro Hugo są przyznawane 50, 75, lub 100 lat wstecz, w tych samych kategoriach, co główne nagrody.

1944 Retrospective Hugo Awards

Kategoria najlepsza powieść:

Fritz Leiber, „Conjure Wife”, wyd. Unknown Worlds, kwiecień 1943.

Kategoria najlepsze opowiadanie:

Antoine de Saint-Exupéry„Mały Książę”, wyd. Reynal & Hitchcock.

Kategoria najlepsza nowela:

Lewis Padgett, „Mimsy Were the Borogoves”, wyd. C.L. Moore & Henry Kuttner, luty 1943.

Kategoria najlepsza miniatura literacka:

Ray Bradbury, „King of the Gray Spaces” („R is for Rocket”), wyd. Famous Fantastic Mysteries, grudzień 1943.

Kategoria najlepsza powieść graficzna:

Wonder Woman #5: Battle for Womanhood”, William Moulton Marsden (tekst), Harry G. Peter (ilustracje), wyd. DC Comics.

Z pełną listą zwycięzców można zapoznać się tutaj.

Reklama

komentarze [27]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2466
4
20.08.2019 11:58

Zapraszamy do dyskusji.


886
246
20.08.2019 14:53

Polscy wydawcy jak zwykle w tyle


1375
17
20.08.2019 20:32

A anglojęzyczni wydawcy jak zwykle w tyle za polskimi premierami :D

Jak, Twoim zdaniem, mogliby w tyle nie być?


1400
269
20.08.2019 20:43

Ale co konkretnie chcesz przeczytać? Becky Chambers wydano po polsku dwa tomy, Kowal nie wiem, ale akurat jest promocja na amazon.com :-D Chambers jest naprawdę spoko, Kowal napocząłem przy okazji innej promocji, zapowiada się dobrze.

Co do Marty Wells, jakoś mi nie podeszła pierwsza część, więc mała strata.


Czytaj Wayfarers, a nie marudzisz.


1008
473
21.08.2019 08:20

Zastanawia mnie, jaką definicję gatunku przyjęto, że udało się zaliczyć "Małego Księcia" do literatury SF. Obecność ciał niebieskich w fabule?


141
43
21.08.2019 13:54

W "Małym Księciu" oprócz fiction jest też dużo science dlatego zaliczona została do literatury SF. :)


1008
473
21.08.2019 14:03

Chodzi ci o przekrój węża, który trawi słonia? ;)


141
43
21.08.2019 14:26

Bardziej o formę podróży międzygwiezdnych.
Mały Książę był techniczne bardziej zaawansowany niż my. ;)


969
66
21.08.2019 18:03

O ile pamiętam, to przelatywał z planety na planetę dzięki wędrownym ptakom... coś nie do końca mi się to zgadza z naukowym podejściem do podróży międzygwiezdnych. ;)


1375
17
21.08.2019 19:53

Nigdy nie przyszłoby mi do głowy kwestionować przynależności "Małego Księcia" do fantastyki, a choć miałabym wątpliwości, jak blisko granic science fiction się znajduje i po której ich stronie, to wcale nie dziwi mnie wyróżnienie nagrodą Hugo - pamiętajcie, że sztywnych granic gatunków nie ma, a na potrzeby tej nagrody wyznaczają je głosujący, nie jakieś profesorskie...

więcej

1145
46
21.08.2019 20:02

A może migrujące ptaki do metafora statków kosmicznych?


1400
269
22.08.2019 13:57

Fantastyka naukowa to to, na co wskazując mówię: "To jest fantastyka naukowa".

To już nie trzeba zapuszczać brody, pić piwa na konwentach i tłumaczyć młodym, że teraz to już nie jest to, co kiedyś było? O_o


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2739
128
21.08.2019 08:31

"Dziwnym" trafem lista zawiera same kobiety:

Mary Robinette Kowal
Becky Chambers
Yoon Ha Lee
Catherynne M. Valente
Naomi Novik
Rebecca Roanhorse
Martha Wells
Zen Cho
Alix E. Harrow
Becky Chambers
Marjorie Liu
Sana Takeda

Przypadek? Nie sądzę. Amerykańska politpoprawność jest strasznie nachalna. Lista jest pięknie dobrana bo nawet zróżnicowana etnicznie. Nie wiem czy ich...

więcej

511
164
21.08.2019 11:34

Świetny przykład dyskryminacji "pozytywnej".


1400
269
22.08.2019 13:43

Tak mi się przypomniało:

https://twitter.com/LettersOfNote/status/955934579868819456

Gdzie wtedy byłeś sulibrat? Pisałeś listy do Johna Radziewicza?


2739
128
22.08.2019 14:40

Czekaj, czekaj... 1987 gdzie byłem? We wojsku jak Pan Bóg przykazał :) Jak wiesz, w tym czasie Rzeczpospolita zwała się jeszcze PRL i była za "żelazną kurtyną" wiec takie pożałowania godne przypadku uciekały polskim czytelnikom.

Nie znamy się, więc nie wiesz, że nie w moim "proteście" chodzi o dobieranie nominacji po kluczu płciowym... gender... rasowym... klasowym czy...

więcej

1400
269
22.08.2019 15:44

Dzięki, wystarczyło napisać że nie protestowałeś :-) Nie interesują mnie twoje historie z wojska, choć na pewno było świetnie.

A co to zlewicowania amerykańskiego fandomu, to było to już wałkowane setki razy, przy okazji każdej nagrody i jeśli chcesz, to oczywiście można się kolejny raz pokłócić :-) W każdym razie jak słyszę te protesty, to rozumiem argumenty feministek...

więcej

Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

1253
126
21.08.2019 19:30

Dla wszystkich narzekających na powyższy wybór kilka cytatów z nieodżałowanej Urszuli K LeGuin.

“... mizoginia chce, aby kobiety milczały, a mizoginistyczni krytycy i naukowcy nie chcą słyszeć kobiecego głosu w literaturze (...) Istnieją dowody na to, że kiedy kobiety mówią więcej niż 30 procent czasu, mężczyźni postrzegają je jako dominujące w rozmowie; podobnie,...

więcej

1375
17
21.08.2019 20:25

Jury Hugo niczym się nie musi przejmować i trudno mu odczuwać takie obawy z tej prostej przyczyny, że to jury składa się z dobrych kilku tysięcy uczestników konwentu, z których każdy oddaje po prostu głos zgodny z jego własnym sumieniem i nikt go potem nie będzie rozliczał i nie powie, że oto zagłosowały same baby i dlatego wybierały tylko spośród siebie.

Podzielam jednak...

więcej

1253
126
21.08.2019 20:53

Oczywiście szanuję Twoje podejście ale nie sądzę żeby akurat ten problem był w stanie spędzać mi sen z powiek.


1375
17
21.08.2019 21:03

Wielkość literatury najlepiej ocenia się po latach. Zobaczymy które z nagrodzonych utrzymają się na rynku i w świadomości czytelników długo, a które przepadną zapomniane. I czy jakaś książka teraz niedoceniona z czasem zyska na znaczeniu i zapisze się trwale w historii gatunku. Wtedy będziemy wiedzieli, czy czytelnicy wybrali najlepsze, czy chwilowo popularne.


1400
269
22.08.2019 13:54

Zobaczymy które z nagrodzonych utrzymają się na rynku i w świadomości czytelników długo, a które przepadną zapomniane.

Możesz też po prostu przeczytać którąś z nominowanych książek i od razu będziesz wiedziała, czy ci się podoba. Jeśli czytasz po angielsku, to na amazonie jest właśnie promocja na "Calculating Stars" ;-)


1105
292
22.08.2019 17:04

Otóż to. W końcu każdy ocenia sam dla siebie. Osobiście nie miałbym problemu, gdyby CAŁA "speculative fiction" była pisana tylko i wyłącznie przez kobiety lub tylko i wyłącznie przez gejów. Whatever, you name it.

Jakość tych tekstów - to jest jedyny wyznacznik.

P.S.: Z powodu powyższej dyskusji przypomniała mi się taka anekdota (chyba z lat 90-tych). Alice Schwartzer,...

więcej

511
164
22.08.2019 19:47

@ Zoltar
Dobrze powiedziane. Gdy przeczytałem listę z samymi kobietami, byłem nastawiony sceptycznie, ale przemyślałem sprawę i stwierdziłem, w sumie czemu nie? Pewnie nie raz zdarzyły się lata z samymi nagrodzonymi mężczyznami i nikt się nie oburzał, koniec końców liczy się poziom dzieła a nie płeć twórcy.


1375
17
25.08.2019 11:26

Możesz też po prostu przeczytać którąś z nominowanych książek i od razu będziesz wiedziała, czy ci się podoba.
Dowiem się, czy mi się podoba, ale nic mi to nie powie o tym, czy jest to książka w danym roku najlepsza, bo w jednym roku od świetnej mogło być dziesiątki lepszych, a w innym jakiś średniak mógł być najlepszy na tle całego dostępnego badziewia. Potrzebne jest...

więcej

1105
292
25.08.2019 17:20

Dlatego zwycięzca nigdy nie jest wystarczającą lekturą. Często-gęsto to książki w rankingu niższe okazują się tymi wartościowszymi. Tymi, które przetrwają próbę czasu.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

10795
361
23.08.2019 11:03

Ciekawym, jak wygląda głosowanie na nagrodę "retro"...Ktoś wcześniej sprawdza wszystko, co się ukazało w danym roku po angielsku? W prasie też? I co, jurorzy wcześniej to czytają? A co z głosującą publicznością? Przecież oni chyba już nie mają szans, by to poznać? Bo zakładam, że nie wszystko pozostało znane i popularne do dziś.

Dawanie nagród retro wydaje mi się trochę...

więcej

zgłoś błąd