Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju

Okładka książki Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju
Jacek Bartosiak Wydawnictwo: Zona Zero publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Zona Zero
2018-09-20
2018-09-20
Geopolityka Strategia Rzeczpospolita

Okładka książki Atak na Ukrainę! Czy Putin rozpętał III wojnę światową? Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz
Ocena 6,3
Atak na Ukrain... Jacek Bartosiak, Pi...
Okładka książki Biznes w Chinach Jacek Bartosiak, Bogdan Góralczyk, Radosław Pyffel
Ocena 8,5
Biznes w Chinach Jacek Bartosiak, Bo...
Okładka książki Nadchodzi III wojna światowa Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz
Ocena 7,2
Nadchodzi III ... Jacek Bartosiak, Pi...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Jeżeli ktoś śledził wystąpienia autora, czytał jego artykuły, to w tej pozycji raczej niczego nowego nie odkryje. Na pewno jest to dobra pozycja dla kogoś, kto z J.B styczności nie miał.

Książka jest trochę nierówna. J.B raz jest w trybie analitycznym, raz snuje wielką opowieść, raz robi opisy przyrody rodem z "Nad Niemnem", a raz pisze sci-fi na temat przyszłej wojny, a czasami robi wykład z historii na poziomie klasy szkoły średniej.

Brakuje map (czarno-białych) przy opisach rzek, brodów, terenu. Wkład kolorowy dotyczy tylko dużej strategii, a map taktycznych brak.

Także szału nie ma, ale jest stabilnie. Chociaż jeżeli jest to Opus Magnum J.B, to jednak liczyłbym na więcej.

Książka jest ambitna, ale jej autor zdaje się być besserwiserrem i to mi przeszkadza. Ale pisarze mają prawo "wiedzieć lepiej". A mi to ma prawo skrzypieć.

Dużo istotnych faktów, ciekawych konkluzji, ale conajmniej 1/3 objętości jest zbędna. Liczne powtórzenia, ostatnie dwa rozdziały zupełnie niepasujące do reszty.

1. Płacone od słowa czy od litery?
2. Czy opłaca się traktować czytelnika jak idiotę? Sądząc po ilości zachwytów i średniej ocen, to może jednak? Być może informacje, ile jest km z Warszawy do Gdańska i jakie drzewa przeważają w polskich lasach, to dla niektórych objawienie intelektualne?
3. Ile razy można zaprzeczać samemu sobie? Jeśli czytelnik to idiota, to dowolną ilość razy.
3. Ekonomia, głupcze.
4. Demografia, głupcze.
5. Geografia, głupcze. Nowe góry się nie wypiętrzą za naszego życia, ale rzeki wysychają, a lasy zmieniają się w pustynie na naszych oczach.
6. Rozdziały "Wojna" i "Na Bramę Smoleńską". WTF? Militarne s-f na pokrzepienie serc?

1. Płacone od słowa czy od litery?

Treść książki bdb, ale nie rozumiem, jak mógł Pan odważyć się wypuścić mierny poziom audiobooka własnego autorstwa. W głowie mi się nie mieści, że z chęci oszczędności/zysku - bo innego argumentu nie widzę- wykonał Pan nagranie audiobooka osobiście. Teoretycznie w przypadku takiej książki powinno to być bdb rozwiązanie, a tu zepsuł Pan wszystko. Dźwięk, jakość, intonację, akcent, interpunkcję, poziom głośności, atmosferę i odebrał Pan tych chce słuchania. Masakra

Nie wiem, czy można mieć do książki zarzut o to, że jest za długa. Ale taki mam. Myślę, że mogła znudzić samego autora, który postanowił przeczytać ją sam (jako audiobook) i podczas lektury stale walczył ze snem (tragiczna jakość audiobooka). Informacji w książce jest wyjątkowo dużo - mamy raczej do czynienia z dogłębną analizą niż zwięzłą syntezą. Znajdziemy w książce dużo ciekawostek, ale cała wizja składa się z "linią partii" w Polsce i nie dopuszcza innych opcji i scenariuszy.

Dużo pracy poświęconej na zbieranie faktów, czasem nawet zbyt dużo, bo "widok drzew przesłania, widok lasu". Niestety, tendencyjne, pasujące do doktryny PiS. Zupełny brak świadomości ekologicznej i forsowanie transportu opartego jeszcze na węglu.

Jest to książka, która pozwala zrozumieć fragment rzeczywistości otaczającego nas świata polityki i stosunków międzynarodowych. Polecam każdemu Polakowi.

Bardzo fajna książka. Nie jest to zwykłe "czytadło", jest miejscami trudna, miejscami nudnawa. Jednak rzuca światło na to co dzieje się na świecie i przede wszystkim na naszym podwórku.

Świetna książka, nie tylko w temacie opisywanym, ale jako wyjściowa pozycja do zgłębiania wielu różnych tematów powiązanych ze sobą z zakresu historii, polityki, geopolityki i innych.

Jacek Bartosiak Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju Zobacz więcej