Dzieje Polski. Tom 1 do 1202. Skąd nasz ród

historia Andrzej Nowak Dzieje Polski średniowiecze

Oficjalne recenzje i

Wielowątkowa historia Polski

[ 27 ] Link do recenzji

Świetnie napisana historia Polski. Bogato ilustrowana, napisana pięknym językiem. Pozycja idealna do rozbudzenia patriotyzmu.
Ta seria książek powinna znaleźć się w każdym polskim domu.

Byłem nastawiony sceptycznie, że jak to historyk od XIX i XX wieku o średniowieczu. Bałem się, że to neopozytywistyczne bzdety. Ale miło się zaskoczyłem. Czapki z głów.

Pięknie opisany początek naszych dziejów. Pomimo, że to dzieło na na wskroś historyczne, czyta się jak fascynującą powieść. Dla każdego komu bliska jest Polskai dla każdego interesującego się choć trochę historią pozycja obowiązkowa.

Czapki z głów – myślę, że tak w skrócie można ocenić tę książkę, jak i jej autora. Jako niezwykłą ironię losu odczytuję fakt, że choć historia jest moją pasją od ponad 20 lat, to z postacią profesora Andrzeja Nowaka zetknąłem się całkiem niedawno. Niezmiernie się cieszę, że do tego doszło, bo dzięki temu mogłem wybrać się w niesamowitą podróż dziejową, w której ten mistrz...

Cenna lektura. Świetny aparat naukowy, interesujące tezy. Przy tym, osobiste podejście do historii ożywia tę książkę, która nie zawsze - z natury materii, którą się zajmuje - jest łatwa, trzeba mieć wiedzę, skupić się, poddać refleksji. Na pewno sięgnę po kolejne tomy.

"Dzieje Polski", czyli Mistrz Wincenty Kadłubek znalazł godnego kontynuatora w osobie prof. Andrzeja Nowaka.
Niestety, nie można dziś zapytać prof. Jerzego Wyrozumskiego czy prof. Henryka Łowmiańskiego, wybitnych znawców polskiego średniowiecza, co sądzą o tej książce, bo nie żyją, a duchów jeszcze nie potrafię wywoływać. Szkoda (że nie można zapytać, z duchami lepiej...

Bardzo wartościowa pozycja, ale napisana tak, że trochę się wymęczyłem a lubię książki historyczne. Książka przenosi nas w fascynujący czas kiedy kształtowało się nasze państwo, poznajemy naszych przedków, którzy okazują się niezwykle przebiegłymi i sprawnymi dyplomatami, strategami i wojami. Zmiana frontów, sojusze, układy - coś nieprawdopodobnego (gdy cecarz Niemiec nie...

Najwybitniejszy Historyk współczesny. Tylko więcej takich. Książka Wspaniała.

Dzieje Polski- do 1202 - Skąd nasz ród, Andrzeja Nowaka jest pierwszym tomem historii Polski w najnowszym ujęciu. "Dzieje" będą składać się z pięciu tomów i sięgać czasów nam współczesnych.
Owa współczesność jest zresztą kluczem i swoistym pryzmatem, który stosuje autor, do spojrzenia na nasze fascynujące dzieje. Przytoczę fragment z obwoluty najlepiej obrazujący powyższe...

Jestem przekonany, że osobom o lewicowych poglądach ta książka nie przypadnie do gustu. Pewnie powiedzą - za dużo Kościoła, chrześcijaństwa, itp. Mnie, taka wizja średniowiecznej Polski , nie tylko nie razi, a wręcz ją całkowicie rozumiem. Nie mogę jakoś sobie wyobrazić, tworzenie wspólnoty bez chrześcijańskiego zwornika - oczywiście "wtedy i tu".
Książka, przepięknie...

Dyskusje