Serce z guzików

Okładka książki Serce z guzików Andrzej Marek Dębkowski
Okładka książki Serce z guzików
Andrzej Marek Dębkowski Wydawnictwo: Psychoskok literatura obyczajowa, romans
Serce z guzików
Psychoskok
2018-11-26
2018-11-26
nowela romantyczna romans II wojna światowa komunizm życie

Piękna, choć krótka (dla mnie za krótka) nowela, opowiadająca o losach dwójki zakochanych w sobie osób podczas wojny.

Porucznik Andrzej Ozderski przypadkowo poznaje młodą, śliczną i bardzo gościnną Alinę. Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Że względu na panującą wojnę, i to kim jest Andrzej, decyduje się on na wyznanie miłości Alince. Zaraz po tym musiał wrócić do obowiązków. Młoda panna czeka na niego miesiącami, aż w końcu udaje mu się wrócić. Biorą ślub, i wtedy ktoś, kto uporczywie próbował zwrócić na siebie uwagę Alinki staje im na drodze. Porucznik zostaje zaciągnięty do więzienia, a Alina musi zrobić wszystko, by go stamtąd wyciągnąć.
Czy dzięki Alinie porucznik zostanie zwolniony z więzienia?
Czy wojna rozdzieli ich na zawsze?
Czy miłość jest tak silna, że potrafi przetrwać najgorsze okrucieństwa wojny?

Myślę, że powinien przeczytać ją każdy, ponieważ jest bardzo wartościowa. Mimo fikcyjnych postaci i zmyślonych przez autora zdarzeń (nie jest ona oparta na faktach, wszystko jest wyobraźnia autora) jest ona godna uwagi. Andrzej Marek Dębkowski dedykuje ją wszystkim zakochanym i kochającym.
Żałuję tylko że jest to krótka nowela, i niektóre sytuacje opisane były trochę ogólnikowo, jednak mimo to z pewnością zostanie jedną z moich ulubionych.

"Zrezygnowany podniósł się i poszedł na cmentarz szukać śladów bliskich. Pomyślał, że może tam są pochowani jego rodzice. Ale i tam nie znalazł ich grobu."

„Serce z guzików” to chwytająca za serce nowela romantyczna osadzona w realiach drugiej wojny światowej i czasów powojennych. Ta historia nie opiera się na faktach będąc w zupełności wytworem wyobraźni autora. Niesamowite jest jednak to, jak on oddaje tamtą rzeczywistość. Pełną nieszczęść, cierpienia, śmierci, potu, łez, rozstań, ale i miłości ku pokrzepieniu zmęczonych serc. Zmęczonych wojną. Ja się wzruszyłam. Mocno przeżyłam losy głównych bohaterów. Ciesząc się z ich szczęścia, które przebijało się momentami zza chmur niczym promyki słońca. Smucąc się ze spotykających ich dramatów, które pozostawiały za sobą zgliszcza. Złoszcząc się nad niesprawiedliwością siejącą spustoszenie. Pragnąc wraz z nimi wolej i niepodległej ojczyzny. Rozpływając się nad pięknem miłości i jej siły, zdolnej pokonać wszelkie przeciwności. To była naprawdę emocjonująca lektura, choć pełna afektacji. W moim odczuciu autor stworzył fabułę, która lekko zakrawała o przesadę. Tak było przede wszystkim z ukazaną miłością. Czytając trudno mi było nie odczuć patosu. Gdzieś wszystko wydało mi się tak przerysowane, że nie byłam w stanie odczuć autentyczności wydarzeń. Niemniej przecież niekoniecznie o ukazywanie realności w książkach chodzi…

Andrzej Ozderski i Alina Kilanowska. Tych dwoje los połączy kompletnie niespodziewanie. Po wyjściu z okrążenia wojsk niemieckich porucznik Andrzej wraz ze swym odziałem zatrzyma się na skraju Maćkowej Wsi, gdzie znajdzie zakwaterowanie dla swych zmęczonych i głodnych ułanów. To właśnie tam spotka Alinę i z wzajemnością zakocha się w niej od pierwszego wejrzenia. A Wy będziecie świadkami narodzin historii wielkiej miłości w wojennych czasach.

"A oni tańczyli w deszczu jak dwoje małych dzieci, ciesząc się każdą jego kroplą, nie mogąc nasycić się swoim widokiem i ogromną miłością od pierwszego wejrzenia. Tu, pod tą studnią ułan i dziewczyna spletli swój los na zawsze."

To naprawdę krótki utwór literacki, więc nie spodziewajcie się po nim wielu epizodów, rozbudowanych opisów, czy też szczegółowej charakterystyki postaci. Zamiast tego możecie jednak liczyć na wyraźnie zarysowaną akcję główną, w której nie zabraknie emocji, jak i symbolicznych znaczeń.

Autor zadedykował tę nowelę kochającym, kochanym i zakochanym i ja też właśnie tym ją polecam. Bo czymże byłoby życie bez miłości? Jaki byłby bez niej świat…?

"Rozmawiali przez chwilę, potem Alinka wzięła opłatek do ręki i dała każdemu po kawałku, mówiąc:
- Każdy ma swoje przekonania, ale to jest tradycja naszych dziadków, a naród bez tradycji jest jak drzewo bez liści, umiera. Podzielmy się teraz opłatkiem i życzmy sobie miłości, bo ona jedna jest niezwyciężona."

Serce z guzików to książka w której poznajemy Andrzeja, młodego porucznika, który wyruszył na wojnę. Andrzej nie jest typowym żołnierzem, jest poetą i wrażliwym mężczyzną, który napotyka na swej drodze Alinę, piękną dziewczyną na widok której temu poważnemu mężczyźnie dosłownie braknie słów. To kolejna z historii, gdzie do czynienia mamy z zauroczeniem wybuchającym pomiędzy bohaterami już podczas pierwszego poznania, spojrzeń, słów. Bardzo lubię historie miłosne na tle okresu wojennego i zawsze zastanawiam się czy to wojna pcha ludzi ku sobie, gdzie nie wiadomo jest co przyniesie jutro czy to po prostu prawdziwa miłość, przeznaczenie. Autor ma za zadanie przekonać nas, że w tym wypadku to nie wojna ma decydujące słowo, ale Andrzeja i Alinę łączy gorące uczucie mające za nieważne upływ wielu lat, dzielące ich kilometry i brak obecności. Jednak w przypadku tej książki mój zachwyt nie osiągnął zenitu, a wręcz zatrzymał się gdzieś w okolicach przeciętności. Nie przekonało mnie nawet to, że oprócz wątku miłosnego skupiono się też na drugoplanowych bohaterach - dosłownie bohaterach, których Andrzej tracił z rąk Niemców. Tych ludzi także łączyły różne odcienie uczyć - od takich podstawowych jak miłość i przyjaźń po trudy wojny, walkę o przetrwanie i wiarę w wolną Polskę. Jednakże wojna dobiega końca, ale nawet zawarcie sakramentu małżeństwa nie chroni młodą parę od tego co najtrudniejsze - kolei życia. Szczęście w ich wypadku jest niemalże ulotne, kolejne lata rozłąki pojawiają się na ich horyzoncie. Pozytywną częścią czytania tej książki była Alina, silna kobieta, którą los doświadcza niemiłosiernie i niesprawiedliwie, ale ona radzi sobie sama, znosi upokorzenia i nie cofnie się prawie przed niczym aby walczyć o swoje szczęście. Skomplikowane życie młodego małżeństwa przedstawione zostało przez autora w dość prosty sposób z zwyczajnymi dialogami, chwilami aż za mdłymi. Miły okazał się akcent świąt (z historią zapoznałam sie właśnie w tym okresie) i cudownego prezentu jaki Alina dostała pod choinkę od męża. Tak, to jest ta część którą mogę was zachęcić do tej lektury - ten wyjątkowy prezent, który pewnie i wam by się spodobał. Jak już wcześniej wspomniałam, chociaż to piękna historia o miłości i niesprawiedliwym losie to nie jestem nią zachwycona i myślę, że za parę tygodni uleci mi z głowy. To taka opowieść na raz, czytana dla zabicia nudnego wieczoru z uwagi na dużą czcionką i małą liczbę stron.

Krótko i zwięźle opowiedziana historia pewnej miłości, której tłem jest wojna i pierwsze lata powojennej Polski. To dowód na to, że nie trzeba pisać opasłych tomów, by przedstawić fabułę pełną emocji i wydarzeń. Polecam!

moja recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2018/12/445-serce-z-guzikow.html

• Czekam cierpliwie:)

Dodaj cytat z książki Serce z guzików