Sprawa dla koronera. Kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć

Okładka książki Sprawa dla koronera. Kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć John Bateson
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
Znak Literanova
2019-01-28
2019-01-28
Anna Sak
koroner śmierć zwłoki sekcja zwłok morderstwo samobójstwo praca reportaż
Inne

Zanim zaczęłam czytać to oczywiście najpierw sprawdziłam opinie innych czytelników.
Zastanawiałam się nad ich skrajnością, bo z jednej strony zachwyty, a z drugiej lekkie
uczucie zawodu.
I w sumie wiem z czego to może wynikać. Zawód koronera trochę jest przez nas źle
rozumiany, a to dzięki obrazom seriali czy filmów kryminalnych. Bo najczęściej kojarzy on
nam się z patologiem, a nie każdy koroner musi mieć takowe uprawnienia i stąd te
nieporozumienia wynikające z postrzegania pracy koronera. W polsce taką funkcję sprawuje
lekarz medycyny sądowej.
Z tego co zdążyłam zauważyć w Polsce książka została wydana w wersji kieszonkowej, a
przy tak dużej ilości tekstu niestety - męczy. A jeśli nastawiacie się na jakieś bardzo
nietypowe sprawy, to niestety się zawiedziecie. Choć książka w oryginale została wydana w
2017 roku, to opisuje wydarzenia głównie lat 80. i 90. a nawet i wcześniejsze.
Sposób opisu śledztw jest często chaotyczny, trzeba wielokrotnie wracać, żeby się połapać
kto jest kim. Owszem jest kilka spraw opisanych, które zaskoczyły, ale nadal uważam, że
książka mogłaby być znaczniekrótsza.
Chwytliwy tytuł zrobił swoje ;)

uczucie zawodu.
nam się z...

Spotkania ze śmiercią, będące motywem przewodnim kryminałów, budzą w czytelnikach ciekawość i zafascynowanie. Jednak czy śmierć byłaby równie interesująca, gdyby na stałe wpisała się w ich codzienną rzeczywistość?

W książkach o tematyce kryminalnej dominuje powszechność zawodu koronera, który dzięki niezwykłej dociekliwości, konsekwencji i drobiazgowości w błyskawicznym tempie znajduje przyczynę śmierci, w razie konieczności ustala sprawcę, a śledztwo kończy się happy endem. Niestety, mało w tym autentyczności. Jednak autor "sprawy dla koronera" daleki jest od koloryzowania opisywanych przez siebie historii. Ken Holmes w rozmowie z Johnem Batesonem szczególną uwagę skupia na mankamentach swojego zawodu, podkreśla przeszkody napotykane na drodze oraz bojkotuje spopularyzowane mity na temat pracy koronera.

Wydawać by się mogło, że książka ta porusza jedynie zagadnienia ściśle związane z medycyną sądową. Nic bardziej mylnego. W "sprawie dla koronera" nie brakuje także kryminologicznych smaczków. Obok terminologii i wiedzy stricte medycznej znajdziemy także m.in. kulisy zbrodni, motywy sprawców czy charakterystykę zachowań ofiar - czyli wszystko to, co z pewnością zaciekawi i zaintryguje każdego zagorzałego sympatyka kryminałów.

Książka ta jest źródłem nieocenionej wiedzy na temat specyfiki pracy koronera. W niezwykle rzetelny i bezkompromisowy sposób ukazuje różne oblicza tej często niewdzięcznej profesji. Zgłębienia tajników tego zawodu autor dokonuje poprzez zbiór ciekawych, zadziwiających, a niekiedy absurdalnych przypadków, z jakimi Ken Holmes zetknął się podczas swojej 40 letniej zawodowej praktyki. Przystępny język, rzeczowy sposób przekazania informacji, różnorodność spraw oraz wyjątkowo krótko skonstruowane rozdziały sprawiają, że od "sprawy da koronera" zdecydowanie trudno jest się oderwać, a przeczytane historie pozostają w naszych głowach jeszcze na długo po zakończeniu lektury,

Zawiodłam się na tej książce. Zapowiadała się mega dobrze i początek faktycznie taki był - dużo ciekawostek odnośnie pracy koronera, jak zostaje wybrany koroner w tym konkretnym miejscu (nie, nie musisz mieć nawet wykształcenia :O). Ogólnie miałam nadzieję na porządną dawkę informacji, ciekawych spraw i faktycznego spojrzenia na pracę koronera.

Dostałam jakieś randomowe wydarzenia, przewijające się nazwisko jednego doktora - myślałam, że to jego historia będzie, a odniosłam wrażenie, że pojawia się on spontanicznie albo się pogubiłam. Kilka spraw poruszonych dogłębnie, mnóstwo wspomnianych pobieżnie. W pewnym momencie zamienia się w kronikę samobójczą i zafiksowała się kompletnie na tym temacie. Wolałabym dwie-trzy głośniejsze sprawy niż taki totalny chaos.

Może być fajna dla osób, które zaczynają przygodę z takimi książkami, ale bardziej traktowana jako ciekawostka, bo istnieje sporo lepszych. Osobiście denerwowały mnie te nawiązania do książek Judy Melinek (które są świetne),bo miałam wrażenie, że autor nie ma swojego zdania.

Dostałam jakieś randomowe...

Autor nakreśla jak wygląda (a raczej jak wyglądała) praca koronera w USA, a konkretnie w Kalifornii. Więc jest w niej pokazanych przemian, jakie zachodziły w tamtej jednostce niż o zawodzie koronera w ogóle. Informacje są ogólne, poruszanych spraw jest dużo.
Nie znajdziemy tu więc szerokiego przeglądu i tajników tego zawodu. Lektura jest jednak ciekawa, bo pokazuje nam pracę przy trupach z innej perspektywy - tej od środka.
Polecam, bo nawet lekko się czyta, ale jeżeli ktoś szuka szczegółów to nie ten adres.

Lektura obowiązkowa dla każdego kto lubi kryminalistykę. Pomimo że spodziewałam się czegoś zupełnie innego to nie jestem zawiedziona, chociaż momentami można było się pogubić.

Trochę inaczej wyobrażałam sobie pracę oraz kompenetncje koronera. Ale jak to w Stanach bywa - przeszkolą Cię i możesz pracować. Mnóstwo spraw, opisanych krótko, bez zbędnych detali. Większość z nich nadawałaby się na całkiem niezły kryminał.

Ken Holmes jest koronerem z Kalifornii, który dzieli się ciekawymi, wstrząsającymi i intrygującymi historiami ze swojej kariery. Na czym polega jego praca? Dlaczego w ogóle się zdecydował na ten niełatwy zawód? I co najciekawsze - jak rozpoznaje poszczególne typy śmierci? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdujemy w książce „Sprawa dla koronera”.

Choć książek o podobnej tematyce przeczytałam już wiele, a gdy słucham audiobooka, w którym co kilka minut nie pada słowo „denat” mój mąż się martwi, to mimo wszystko pozycję Batesona przesłuchałam dość szybko. Autor napisał ją bardzo przystępnie - bez medycznego żargonu, bez niepotrzebnego komplikowania, ale także, niestety - dość ogólnie. Jeśli jesteś wyjadaczem reportaży tego typu i oczekujesz szczegółów poszczególnych spraw, sensacji czy elementów WOW - możesz być nieco rozczarowany. Dlaczego? W tej książce znajdziesz bowiem zarówno opisy zbrodni czy samobójstw (o których skąd inąd opowiada dość sporo),o tyle dużo jest tu także wątków pracy administracyjnej i pobocznych. Nie jest to książka zła, ale i nie porywająca. Dobry do słuchania w tle jako audiobook dla umilenia czasu.

Samobójstwo czy zabójstwo? A może nieszczęśliwy wypadek? Bardzo często przyczyna zgonu jest oczywista, ale nie zawsze. Badaniem jego przyczyn zajmuje się koroner, choć i on nie zawsze jest w stanie postawić jednoznacznej opinii, bo nie zawsze po protu jest to możliwe. Każda ze śmierci bezsprzecznie ma jednak swoją historię, a temat ten ciekawi ludzi od zarania dziejów....

Zawodowa historia życia Kena Holmesa wraz z refleksjami na temat pracy koronera. Realia tego zawodu również od strony admistracyjno-organizacyjnej, opisy kilkunastu ciekawych spraw. Spragnieni sensacji będą się nudzić.

6/52

6/52

Tłumaczenie jest bardzo toporne.

Tłumaczenie jest bardzo toporne.

• Literatura faktu
  • Reportaż

John Bateson Sprawa dla koronera. Kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć Zobacz więcej