Sprawa dla koronera. Kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć

Okładka książki Sprawa dla koronera. Kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć John Bateson
Nominacja w plebiscycie 2019
John Bateson Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
reportaż
The Education of a Coroner: Lessons in Investigating Death
Znak Literanova
2019-01-28
2019-01-28
Anna Sak
koroner śmierć zwłoki sekcja zwłok morderstwo samobójstwo
Inne

Ken Holmes jest koronerem z Kalifornii, który dzieli się ciekawymi, wstrząsającymi i intrygującymi historiami ze swojej kariery. Na czym polega jego praca? Dlaczego w ogóle się zdecydował na ten niełatwy zawód? I co najciekawsze - jak rozpoznaje poszczególne typy śmierci? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdujemy w książce „Sprawa dla koronera”.

Choć książek o podobnej tematyce przeczytałam już wiele, a gdy słucham audiobooka, w którym co kilka minut nie pada słowo „denat” mój mąż się martwi, to mimo wszystko pozycję Batesona przesłuchałam dość szybko. Autor napisał ją bardzo przystępnie - bez medycznego żargonu, bez niepotrzebnego komplikowania, ale także, niestety - dość ogólnie. Jeśli jesteś wyjadaczem reportaży tego typu i oczekujesz szczegółów poszczególnych spraw, sensacji czy elementów WOW - możesz być nieco rozczarowany. Dlaczego? W tej książce znajdziesz bowiem zarówno opisy zbrodni czy samobójstw (o których skąd inąd opowiada dość sporo), o tyle dużo jest tu także wątków pracy administracyjnej i pobocznych. Nie jest to książka zła, ale i nie porywająca. Dobry do słuchania w tle jako audiobook dla umilenia czasu.

Samobójstwo czy zabójstwo? A może nieszczęśliwy wypadek? Bardzo często przyczyna zgonu jest oczywista, ale nie zawsze. Badaniem jego przyczyn zajmuje się koroner, choć i on nie zawsze jest w stanie postawić jednoznacznej opinii, bo nie zawsze po protu jest to możliwe. Każda ze śmierci bezsprzecznie ma jednak swoją historię, a temat ten ciekawi ludzi od zarania dziejów....

Zawodowa historia życia Kena Holmesa wraz z refleksjami na temat pracy koronera. Realia tego zawodu również od strony admistracyjno-organizacyjnej, opisy kilkunastu ciekawych spraw. Spragnieni sensacji będą się nudzić.

Tłumaczenie jest bardzo toporne.

Tłumaczenie jest bardzo toporne.

Troszkę wszystkiego.
Książka:
-prezentuję nieco karierę Kena Holmesa i etapy pięcia się po drabinie by zostać koronerem
-wyjaśnia na czym polega praca koronera, jakie są jego zadania, i jak indywidualne można mieć do niej podejście
- przedstawia kilka przypadków dokładniej, a kilka mocno po łebkach.
Nie ma wielu drastycznych szczegółów.
Jest dużo o samobójstwach.
Sporo o sposobie informowania bliskich o śmierci.
Książka bardzo ciekawa, znacznie różniąca się od "Trupiej farmy" swoją drogą.
Gdy nie oczekuje się dokładnych analiz każdego przypadku (ten Tupac to nieco chwyt reklamowy bo o nim jest raptem kilka zdań) to, mimo wszechobecnej śmierci, książka jest lekka i przyjemna.

Troszkę wszystkiego.
Książka:
- przedstawia kilka przypadków dokładniej, a kilka mocno po łebkach.
Nie ma wielu drastycznych szczegółów.
Jest dużo o samobójstwach.
Sporo o...

Dla zainteresowanych tematyką kryminalną obowiązkowa lektura!

Dla zainteresowanych tematyką kryminalną obowiązkowa lektura!

Książka napisana strasznie słabo, autor sadzi ogólnikami i usiłuje być sensacyjny na siłę. Ledwo przebrnęłam, bo nie lubię zostawiać książek w połowie.

Męczy mnie galimatias w podanej treści.
Brak mi składu i ładu a jest z czego go stworzyć. Tyle nagromadzonego materiału faktologicznego. Kończę słuchanie audiobooka przed połową.
Lektor prawidłowo czyta.

Męczy mnie galimatias w podanej treści.
Lektor prawidłowo czyta.

1973

Nie macie wrażenia, że im bardziej sensacyjny tytuł, chwytliwy, tym niższa ocena i słabsza treść? Facet nie umie pisać, to złe, nudne i wtórne.
Fuuuj...

Fuuuj...

Historia Kena Holmes'a, koronera w hrabstwie Marin. Wydawało mi się, że po lekturze setek sensacyjnych książek i obejrzeniu jeszcze większej liczby filmów znam powinności koronera. Okazuje się, że nie do końca. I właśnie klarowne wyjaśnienie jego obowiązków, wraz z przedstawieniem współzależności pomiędzy władzami lokalnymi, policją etc. jest dla mnie największą siłą tej książki. „Osobność” zwyczajów i regulacji w USA, w stosunku do europejskich, potrafi mocno zaskoczyć.

Opis dziesiątek przytaczanych tu spraw, jakimi zajmował się Ken Holmes, nie jest już tak wciągający. Trudno znaleźć klucz wyboru. Mam wrażenie, że to przypadkowy „The best of”. Trochę pomaga miejsce akcji, bo większość z nas zna je choćby z widzenia, leży bowiem nad tą samą zatoką co San Francisco i połączone jest z nim mostem Golden Gate. W tak „pocztówkowym” miejscu niektóre sprawy szokują trochę bardziej, tym bardziej że Marin County jest chyba w pierwszej piątce najbogatszych hrabstw USA.

Na dłuższą metę drażni schemat: „oni się mylili, ja miałem rację”. Jednak miłośnikom kryminalistyki szczerze polecam.

John Bateson Sprawa dla koronera. Kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć Zobacz więcej