rozwińzwiń

reportaż
Wielka Litera
2018-09-19
2018-09-19
literatura polska reportaż praca ratownicy medyczni lekarze rezydenci pielęgniarki pacjenci transplantolodzy procedury
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Zanim przeczytałem tę książkę wiedziałem, że praca w 'służbie zdrowia' do łatwych nie należy. Teraz wiem, że jest jeszcze gorzej... Ci ludzie na to nie zasługują. Człowiek człowiekowi ratownikiem...

Pana Pawła Kapustę poznałem najpierw jako dziennikarza sportowego zajmującego się piłką nożną. Nie przypuszczałem, że jest równie świetnym reportażystą, zajmującym się tematami społecznymi. Ogromny plus za sam sposób napisania tego reportażu, który jest przede wszystkim rzetelny, dodatkowo nie jest nudny, dzięki temu szybciej czyta się tę książkę.
Co do samej "Agonii", jest to książka nie tyle wstrząsająca, co do bólu prawdziwa. Wszyscy wiemy, że polska służba zdrowia funkcjonuje tak A nie inaczej (chociaż może lepiej napisać, że wcale nie funkcjonuje, patrząc np. na choćby długość kolejek do specjalistów),jednak zetknięcie się ze słowami osób, które są w tym systemie jest przerażająca i wbija w fotel. Przeładowane szpitale, przemęczeni lekarze, pracujący często za pieniądze niewspółmierne do wykonywanych obowiązków. Nie powinien więc dziwić tytuł tej książki. Publiczna służba zdrowia jest w "Agonii", co świetnie zebrał i opisał Pan Kapusta, czyniąc ten tytuł jednym z lepszych w dziedzinie książek poświęconych problemom medycyny i lekarzy.

Co do samej "Agonii",...

To jest reportaż dla ludzi o grubej skórze, mocnych nerwach i umiejących wyłączyć emocje. Ja nie posiadam żadnej z tych cech, dlatego bolało mnie każde przeczytane zdanie, a rozdział o patologiach ciąży dosłownie mnie powalił.

Sądzę, że nie ma osoby, która nie miałaby osobistych doświadczeń z polską służbą zdrowia - tkanką z gruntu chorą, a przecież odpowiedzialną za zdrowie innych. Przemęczeni lekarze i sfrustrowani pacjenci to codzienność. Do tego walka ze skostniałymi procedurami, wykluczającymi się przepisami i ogólną znieczulicą powodują, że lecznictwo w Polsce to piekło na ziemi.

Podobnie jak w przypadku reportażu "Spowiedź klawisza", nie oceniam treści, bo tej nie da się objąć żadnym kryterium, stawiam notę za reporterską rzetelność, wrażliwość i wnikliwość, za brak stronniczości i pokazanie obu stron medalu, czyli strony pacjenta i strony lekarskiej oraz za umiejętność przedstawienia społecznie trudnej problematyki w przyjazny sposób.

Mimo poruszania tematyki wielkiego kalibru, reportaże Pawła Kapusty uważam za jedne z lepszych wśród tych, które dotąd przeczytałam.

Tytuł reportażu jest wielce wymowny i adekwatny niemal na każdej płaszczyźnie poruszanych zagadnień.

Ciekawa lektura poruszająca problem polskiej służby zdrowia. Autor w przystępny sposób opisuje bolączki wadliwego systemu. Ode mnie 8/10.

Reportaż opisuje kilkanaście relacji (od 2013 do 2017 roku) zarówno lekarzy jak i pacjentów w zróżnicowanych specjalizacjach. Jakość historii przekazuje dużo przykrych emocji. Pomimo różnych sytuacji wyraźnie widać jak bardzo dziurawy jest system i organizacja w Polsce na szczeblu zdrowotnym jak i prawnym.

Rewelacyjna pozycja o systemie ochrony zdrowia, absurdach biurokracji, cenie ludzkiego zdrowia i życia.
To prawdziwe historie ludzi, których nie oszczędził ani los, ani państwo. To też świadectwa ludzi, którzy ślubowali nie szkodzić.
I choć narracja nie jest pozbawiona odrobiny humoru, przedstawione historie niekiedy zdają się niemożliwe i są niewyobrażalne dla osoby, która nie doświadczyła ich na własnej skórze. Jednak pamiętać należy, że ochrona zdrowia to nie zawsze absurd po stronie instytucji - to czasem również bezmyślność i egoizm pacjentów.
Nie spodziewałam się trafić na kilka znajomych nazwisk - to również ciekawe doświadczenie ☺️
Książkę szczerze polecam 👌

Bardzo stronnicza książka, w moim odczuciu autor zapomniał zgłębić tematu dotyczącego refundacji leków, gdzie w większości krajów opiera się on o skuteczność i bezpieczeństwo leków, a nie wystarczy "tupnąć nóżka" że ja Jan Kowalski chcę żebyście mi jako państwo zafundowali ten konkretny lek (mimo braku dowodów naukowych na skuteczność) bo ja tak chcę. Trochę ciekawych metafor....i tyle.

Najlepsza książka jaką przeczytałam w tym roku. W niecałe 15 godzin pochłonęłam ją jak smok. Z każdą literą, słowem, stroną chciałam tylko więcej i więcej. Prawdziwy obraz mrocznej Polskiej rzeczywistości.

Zakupiona w Biedronce, ale tytułem przyciągnęła mnie od razu. Czułam w kościach, że będzie to świetna opowieść i się nie myliłam.
Polecam serdecznie. A ja właśnie zamawiam kolejne książki Pana Piotra.

Polecam serdecznie. A ja właśnie...

Wciągający i szczery do bólu reportaż o szeroko pojętej służbie zdrowia.
Służba zdrowia z punktu widzenia służby medycznej pacjentów i ich rodzin.
Ludzkie dramaty wobec, których ciężko być obojętnym.
Książka, o której łatwo nie zapomnę.

Wciągający i szczery do bólu reportaż o szeroko pojętej służbie zdrowia.
Służba zdrowia z punktu widzenia służby medycznej pacjentów i ich rodzin.
Ludzkie dramaty wobec, których ciężko być obojętnym.
Książka, o której łatwo nie zapomnę.

Sprawny sposób prowadzenia narracji pozwala przepłynąć między opowieściami, które- choć okraszone nutą dowcipu - momentami mrożą krew w żyłach. Obraz nędzy i rozpaczy polskiej opieki zdrowotnej. Po lekturze "Gada" Pawła Kapusty wiedziałam, że muszę sięgnąć i po tę pozycję i absolutnie się nie zawiodłam. Polecam, choć nie jest to miła dla ducha lektura.

2 805
    1 647