Agonia

reportaż
Wielka Litera
2018-09-19
2018-09-19
literatura polska reportaż praca ratownicy medyczni lekarze rezydenci pielęgniarki pacjenci transplantolodzy procedury
Inne

2068 ocen

Sięgnąłem po książkę bez wahania, znając ”Spowiedź klawisza”. Druga pozycja od Pawła Kapusty, która w mojej opinii jest bardzo udana. Tym razem autor bierze pod lupę służbę zdrowia NFZ i ratownictwo medyczne – ukazując nagą prawdę, szereg uchybień i chyba najgorsze – brak szacunku do ludzi ratujących na co dzień życie ludzkie. Książka jest zbiorem reportaży opisujących różne sytuacje, w których wspólnym mianownikiem – są chore procedury i lata zaniedbań. Procedury tworzone często przez ludzi w garniturach, którzy nie powinni zabierać się za coś o czym nie mają pojęcia.

Podoba mi się sposób pisania autora – dosadny język budujący adekwatne napięcie do sytuacji, lekkość pisania i wciągająca akcja, pomimo że jest to zbiór reportaży. Książka z tych którą musiałem skończyć pomimo późnej pory :)

Teraz czas na „Pandemię”.

Genialnie zrobiony reportaż pokazujący patologie występujące w NFZ.

Genialnie zrobiony reportaż pokazujący patologie występujące w NFZ.

Cykl reportaży na temat pewnych zawodowych niuansów i napięć, które powstały w wyniku zmian przepisów i sytuacji prawnych w medycynie ratunkowej (głównie ale nie tylko). Na początku troszkę zaskoczył mnie szorstki głos lektora (Jacek Lenartowicz) ale teraz nie wyobrażam sobie tej książki inaczej przeczytanej, bo wpasował się i wykonał ją idealnie. Słucha się tego z lekkim niepokojem, wciąga zupełnie i kończy się zbyt szybko. Potwierdzam klimat i stosunki w kulisach służby zdrowia jako realnie opisane i oddające klimat oraz powody dla których jest to branża niewdzięczna i chłodno traktująca pacjentów. Jednak robią co powinni i znają się na leczeniu, a wsparcie emocjonalne to zadanie bliskich pacjenta - należy wystrzegać się zamieniania rolami i kompetencjami tych grup, aby się nie rozczarowywać i nie siać dodatkowego zamieszania.

Rewelacja! (Podobnie jak Gad- tegoż autora!). Trudne tematy opisane w bardzo ciekawy sposób, bez zadęcia i oceniania, ot, tak jak po prostu jest. Smaczki słowne i lekkość składania wyrazów w ciekawe zdania ( niektóre sobie wypisałam i poprawiają mi humor lub skłaniają do chwilowej zadumy typu "pięknie powiedziane") to dodatkowy (wielki)plus tej książki. Nie ma co reklamować- TRZEBA PRZECZYTAĆ i sięgnąć po GADA (jeśli ktoś nie czytał).

Panie Pawle! Niech Pan pisze, pisze, pisze !

Ową książkę przeczytałem jako drugą i w moim odczuciu kolejna jest o wiele lepsza niż "Agonia". Być może gdybym zmienił kolejność, inaczej bym na to patrzył, jednakże w obecnej sytuacji widzę wyraźną różnicę, przez co pierwsza pozycja autora nie porwała mnie już tak bardzo. Po "Agonii", nie sięgnąłbym już raczej tak ochoczo po "Gady", jak w odwrotnej kolejności.

Powala i miażdży.

Powala i miażdży.

Powala. Powala i miażdży.

Powala. Powala i miażdży.

Najgorsze po przeczytaniu tej książki jest to, że i tak nic się nie zmieni w naszej służbie zdrowia :(
Książka dobra, niektóre historie przerażające. Warto przeczytać

Książka dobra, niektóre historie przerażające. Warto przeczytać

Czytałam już wiele książek-reportaży na temat polskiej służby zdrowia. Bałam się, że ta książka będzie bardzo podobna a przez to nudna. Okazała się rewelacyjna, wciągająca i prawdziwa. Nie ma tu przesady w żadną stronę a o to nie trudno. Forma bardzo mi się spodobała - autor niczego nie przeciąga, nie ma bardzo długich opisów. Czasami opisy są bardzo skrótowe ale przy tym bardzo dobrze oddają realia i rzeczywistość. Słuchałam w audiobooku i głos p. Jacka Lenartowicza pasuje tu jak ulał. Polecam

Świetne ujęcie reportażowe stanu polskiej służby ochrony zdrowia. Polecam szczególnie w formie audiobooka na Storytel