Zakończył się Pyrkon. Ogłoszono na nim nominacje do Nagrody im. Janusza Zajdla

LubimyCzytać
29.04.2019

Poznański Festiwal Fantastyki Pyrkon 2019 dobiegł końca. Ogłoszono na nim nominacje do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2018 – wyróżniono siedem powieści i sześć opowiadań. Po trzy nominacje zdobyły Marta Kisiel i Krystyna Chodorowska!

Festiwal Fantastyki Pyrkon odbywa się w Poznaniu już od blisko 20 lat. Tegoroczna edycja również przyciągnęła tysiące fanów, z których wielu było przebranych za swoje ulubione postaci z popkultury. Bogaty program festiwalu obejmował kilkaset atrakcji – między innymi prelekcje tematyczne, sesje popularnonaukowe, wykłady dotyczące literatury, gier komputerowych, fabularnych, karcianych i bitewnych oraz seriali i filmów. Jeden z pawilonów na Międzynarodowych Targach Poznańskich służył jako otwarte całą dobę centrum zwane Strefą Orientalną, skupiające miłośników sztuki dalekowschodniej, inny – jako RPGralnia, w której setki graczy odbywało sesje RPG i LARP.

Odwiedzający mogli także spotykać się w strefach, takich jak Fantasium Suburbium, z widowiskową, 400-metrową Areną, na której odbywały się pojedynki na miecze (także świetlne!), czy Fantasium Creatium, gdzie można było podziwiać repliki statków kosmicznych i broni, a także przysiąść się do stolika w znanej z „Gwiezdnych wojen” kantynie Mos Eisley na planecie Tatooine. Organizowano także plenerowe pokazy filmowe i spektakle teatralne (w wykonaniu m.in. Teatru Ósmego Dnia) oraz koncerty piosenek (śpiewanych np. przez artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu).

Wśród zaproszonych w tym roku przez organizatorów gości byli między innymi twórcy komiksów – Stan Sakai, Anna Krztoń czy Bogusław Polch – oraz pisarze: Brian McClellan, Angus Watson, Andrzej Pilipiuk, Aneta Jadowska, Michał Gołkowski, Rafał Kosik, Robert M. Wegner i wielu innych.

Nieodłączną cechą Pyrkonu są także niezwykli uczestnicy. Liczni cosplayerzy zachwycali strojami przygotowanymi z niezwykłą dbałością o szczegóły. Na terenie konwentu spacerowali między innymi herosi z Ligi Sprawiedliwości (Batman, Superman, Wonder Woman), superbohaterowie z komiksów Marvela i Avengersi (Spider-Man, Hulk, Thor, Kapitan Ameryka) czy postaci z „Gwiezdnych wojen” i „Gry o tron”. Na fanów tej ostatniej serii czekał także Żelazny Tron, na którym każdy mógł zasiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Na Pyrkonie ogłoszono także nazwiska nominowanych do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla pisarzy w dziedzinie fantastyki, przyznawane przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. W tym roku po trzy nominacje zdobyły Marta Kisiel i Krystyna Chodorowska.

W kategorii powieści nominowani zostali:

W kategorii opowiadanie nominowani zostali:

  • Krystyna Chodorowska, „Dzikie stworzenia” (Esensja 2 (CLXXIV)/2018) oraz „Jeden spalony rzut” („Skafander i melonik”),

  • Anna Hrycyszyn, „Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra” („Skafander i melonik”),

  • Maciej Kaźmierczak, „Moloch” („Sny umarłych”),

  • Marta Kisiel, „Pierwsze słowo” („Pierwsze słowo”).

Ostatecznych zwycięzców wyłonią uczestnicy Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon w Białymstoku, a ich werdykt poznamy 10 sierpnia 2019 roku.

Reklama

komentarze [10]

Sortuj:
351
118
30.04.2019 12:20

Dla mnie (jako dla zjadacza książek fantasy wszelakich) Pyrkon był kopalnią złota. Świetny pomysł ze stoiskami antykwariatów, same księgarnie z resztą miały rabaty 30%, a Fabryka Słów nawet się pokusiła o wystawienie niektórych książek po 10 złotych. Powiem tak - było co czytać siedząc na korytarzu w załadowanym po brzegi pociągu w niedzielę.
Poza tym pozdrawiam pochód...

więcej

939
20
30.04.2019 11:04

Czytałam "Toń" Marty Kisiel i poczułam się bardzo rozczarowana. Z ciekawości - jak oceniacie inne jej książki? Kusi, żeby zapoznać się jeszcze z jakimś tytułem, ale z drugiej strony szkoda czasu, jeżeli to ma być coś tak słabego jak "Toń".


589
1
30.04.2019 16:55

Powieści „Toń” oraz „Nomen Omen” są utrzymane w podobnym klimacie, ważną rolę pełni w nich motyw miasta. „Toń” odwiedzają postacie z „Nomen omen”. Z tego względu i druga z tych książek chyba nie przypadnie Ci do gustu.

Ale Marta Kisiel napisała także „Dożywocie” („Siła niższa” i „Oczy uroczne” kontynuują opisaną tam historię). To niezwykle urocza opowieść, „ku...

więcej

278
16
30.04.2019 08:16

50.500 osób odwiedziło #pyrkon2019 to rekord @pyrkon jesteście Wielcy #pyrkon #poznan #rekord #fantastyka pic.twitter.com/5TGntwFY0G


1311
141
29.04.2019 19:01

@Łukasz To zapraszamy do warszawy :) Większość z tej gawiedzi (i główny organizator ich) przeważnie stąd daleko się nie ruszają :P
Chyba najdalej z tego co wiem to na comic cony udało sie im ekipa dotrzeć. Kurde nie wiedziałam, że ziomki z pragi takie popularne są XD


278
16
29.04.2019 14:34

Jestem rozczarowany bo nie spotkałem ekipy rusków z ich techno muzyką😢


214
16
29.04.2019 13:59

Kto też pomyślał, że nie będzie nominował Jacka Dukaja, bo pewnie wygra?


1373
17
30.04.2019 00:47

A co tam Dukaj w zeszłym roku wydał nowego? Było co nominować?
Nie czepiam się (jeszcze?), serio pytam, bo nie śledzę na bieżąco i nie pilnuję dat, a po prostu jakoś dawno mi się w oczy żadna nowa okładka z tym nazwiskiem nie rzuciła.

A nominacje do zajdli to nie żadne widzimisię szanownego gremium, ale głosy czytelników, a zatem albo czytelnicy nie głosowali, albo...

więcej

214
16
30.04.2019 12:19

Tak, 'Imperium chmur' w Innych światach.


Wiem jak działają nominacje do Zajdli i sama nagroda. Dlatego zapytałam kto nie zagłosował na Dukaja z myślą, że i tak wygra.


2834
4
29.04.2019 11:19

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd