Zakończył się Pyrkon. Ogłoszono na nim nominacje do Nagrody im. Janusza Zajdla

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.04.2019

Poznański Festiwal Fantastyki Pyrkon 2019 dobiegł końca. Ogłoszono na nim nominacje do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2018 – wyróżniono siedem powieści i sześć opowiadań. Po trzy nominacje zdobyły Marta Kisiel i Krystyna Chodorowska!

Zakończył się Pyrkon. Ogłoszono na nim nominacje do Nagrody im. Janusza Zajdla

Festiwal Fantastyki Pyrkon odbywa się w Poznaniu już od blisko 20 lat. Tegoroczna edycja również przyciągnęła tysiące fanów, z których wielu było przebranych za swoje ulubione postaci z popkultury. Bogaty program festiwalu obejmował kilkaset atrakcji – między innymi prelekcje tematyczne, sesje popularnonaukowe, wykłady dotyczące literatury, gier komputerowych, fabularnych, karcianych i bitewnych oraz seriali i filmów. Jeden z pawilonów na Międzynarodowych Targach Poznańskich służył jako otwarte całą dobę centrum zwane Strefą Orientalną, skupiające miłośników sztuki dalekowschodniej, inny – jako RPGralnia, w której setki graczy odbywało sesje RPG i LARP.

Odwiedzający mogli także spotykać się w strefach, takich jak Fantasium Suburbium, z widowiskową, 400-metrową Areną, na której odbywały się pojedynki na miecze (także świetlne!), czy Fantasium Creatium, gdzie można było podziwiać repliki statków kosmicznych i broni, a także przysiąść się do stolika w znanej z „Gwiezdnych wojen” kantynie Mos Eisley na planecie Tatooine. Organizowano także plenerowe pokazy filmowe i spektakle teatralne (w wykonaniu m.in. Teatru Ósmego Dnia) oraz koncerty piosenek (śpiewanych np. przez artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu).

Wśród zaproszonych w tym roku przez organizatorów gości byli między innymi twórcy komiksów – Stan Sakai, Anna Krztoń czy Bogusław Polch – oraz pisarze: Brian McClellan, Angus Watson, Andrzej Pilipiuk, Aneta Jadowska, Michał Gołkowski, Rafał Kosik, Robert M. Wegner i wielu innych.

Nieodłączną cechą Pyrkonu są także niezwykli uczestnicy. Liczni cosplayerzy zachwycali strojami przygotowanymi z niezwykłą dbałością o szczegóły. Na terenie konwentu spacerowali między innymi herosi z Ligi Sprawiedliwości (Batman, Superman, Wonder Woman), superbohaterowie z komiksów Marvela i Avengersi (Spider-Man, Hulk, Thor, Kapitan Ameryka) czy postaci z „Gwiezdnych wojen” i „Gry o tron”. Na fanów tej ostatniej serii czekał także Żelazny Tron, na którym każdy mógł zasiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Na Pyrkonie ogłoszono także nazwiska nominowanych do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla pisarzy w dziedzinie fantastyki, przyznawane przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. W tym roku po trzy nominacje zdobyły Marta Kisiel i Krystyna Chodorowska.

W kategorii powieści nominowani zostali:

W kategorii opowiadanie nominowani zostali:

  • Krystyna Chodorowska, „Dzikie stworzenia” (Esensja 2 (CLXXIV)/2018) oraz „Jeden spalony rzut” („Skafander i melonik”),

  • Anna Hrycyszyn, „Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra” („Skafander i melonik”),

  • Maciej Kaźmierczak, „Moloch” („Sny umarłych”),

  • Marta Kisiel, „Pierwsze słowo” („Pierwsze słowo”).

Ostatecznych zwycięzców wyłonią uczestnicy Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon w Białymstoku, a ich werdykt poznamy 10 sierpnia 2019 roku.


komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Yadwiga 30.04.2019 12:20
Czytelniczka

Dla mnie (jako dla zjadacza książek fantasy wszelakich) Pyrkon był kopalnią złota. Świetny pomysł ze stoiskami antykwariatów, same księgarnie z resztą miały rabaty 30%, a Fabryka Słów nawet się pokusiła o wystawienie niektórych książek po 10 złotych. Powiem tak - było co czytać siedząc na korytarzu w załadowanym po brzegi pociągu w niedzielę.
Poza tym pozdrawiam pochód...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Surinder 30.04.2019 11:04
Czytelniczka

Czytałam "Toń" Marty Kisiel i poczułam się bardzo rozczarowana. Z ciekawości - jak oceniacie inne jej książki? Kusi, żeby zapoznać się jeszcze z jakimś tytułem, ale z drugiej strony szkoda czasu, jeżeli to ma być coś tak słabego jak "Toń".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lipa 30.04.2019 16:55
Czytelnik

Powieści „Toń” oraz „Nomen Omen” są utrzymane w podobnym klimacie, ważną rolę pełni w nich motyw miasta. „Toń” odwiedzają postacie z „Nomen omen”. Z tego względu i druga z tych książek chyba nie przypadnie Ci do gustu.

Ale Marta Kisiel napisała także „Dożywocie” („Siła niższa” i „Oczy uroczne” kontynuują opisaną tam historię). To niezwykle urocza opowieść, „ku...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Łukasz Mielech 30.04.2019 08:16
Czytelnik

50.500 osób odwiedziło #pyrkon2019 to rekord @pyrkon jesteście Wielcy #pyrkon #poznan #rekord #fantastyka pic.twitter.com/5TGntwFY0G

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
HikaruOyamaRed 29.04.2019 19:01
Czytelniczka

@Łukasz To zapraszamy do warszawy :) Większość z tej gawiedzi (i główny organizator ich) przeważnie stąd daleko się nie ruszają :P
Chyba najdalej z tego co wiem to na comic cony udało sie im ekipa dotrzeć. Kurde nie wiedziałam, że ziomki z pragi takie popularne są XD

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Łukasz Mielech 29.04.2019 14:34
Czytelnik

Jestem rozczarowany bo nie spotkałem ekipy rusków z ich techno muzyką😢

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
29.04.2019 13:59
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Monika 30.04.2019 00:47
Czytelnik

A co tam Dukaj w zeszłym roku wydał nowego? Było co nominować?
Nie czepiam się (jeszcze?), serio pytam, bo nie śledzę na bieżąco i nie pilnuję dat, a po prostu jakoś dawno mi się w oczy żadna nowa okładka z tym nazwiskiem nie rzuciła.

A nominacje do zajdli to nie żadne widzimisię szanownego gremium, ale głosy czytelników, a zatem albo czytelnicy nie głosowali, albo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
30.04.2019 12:19
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać 29.04.2019 11:19
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post