W ogniu walki

Okładka książki W ogniu walki Marko Kloos
Okładka książki W ogniu walki
Marko Kloos Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Frontlines (tom 5) Seria: Fabryczna Galaktyka fantasy, science fiction
Frontlines (tom 5)
Fabryczna Galaktyka
Fields of Fire
Fabryka Słów
2018-11-07
2018-11-07
2017-02-28
Piotr Kucharski

Seria jest w porządku - ten tom podobał mi się trochę mniej, bo mocno skręcił w kierunku zwykłego piu piu - w sumie cały tom to jedna, wielka walka, zgodnie z tytułem - ale nadal w porządku jak na gatunek, żwawo opisane.

"W ogniu walki" to już piąty tom serii. W porównaniu z poprzednim tu czuć, że pomysł na fabułę był po prostu lepszy. Zjednoczone siły wszystkich narodów, zachęcone dotychczasowymi sukcesami i pomyślnym testem nowych statków kosmicznych, ruszają w przestrzeń by odbić Marsa. Ziemianie nie mogą pozwolić na to, by w tak bliskiej odległości od Ziemi, Dryblasy mieli swój przyczółek, skąd w każdej chwili mogą zaatakować. Czeka ich ciężkie, ale konieczne do wykonania zadanie.

Andrew znów trafia w sam środek wydarzeń, ale tym razem jest jednym z bardzo wielu i podczas lektury nie czuć, że czytamy o kolejnym przeidealizowanym bohaterze. Jasne, możemy się spodziewać kolejnej gorącej sytuacji, kiedy śmierć będzie o krok, w my już wiemy, że Andrew i tak przeżyje, bo w końcu jest głównym bohaterem. Ale są inni. Jest Halley. Jest powodzenie misji. Autor udowodnił już, że poza Andrew nikt nie może czuć się w jego książkach bezpiecznie.

Tak jak w poprzednich tomach i w tym pojawiają się kolejne nowe obiekty i nazwy, z którymi musimy się zaznajomić. Ale dzieje się to na spokojnie, nie ma chaosu i nową wiedzę przyswaja się gładko. Co do samej akcji - majstersztyk. Ileż tu było napięcia, niepewności i zwrotów akcji. Nic nie mogło iść zbyt łatwo - a jeśli szło to wiadomo było, że za chwilę się popsuje po całości. Mimo że siedzę w tym uniwersum już od czterech tomów, piąty mnie zaskoczył. Zwłaszcza temat Dryblasów okazał się jeszcze mocno nierozwinięty i pełen niespodzianek.

Niezmiennie polecam serię fanom science-fiction oraz historii wojennych, bo i jednego i drugiego jest tu dużo. Fabuła jak zwykle przemyślana a akcja dobrze rozplanowana. Są tomy słabsze i lepsze, piąty zdecydowanie zalicza się do tych drugich.

To najlepsza część jeśli chodzi o zadymę ,)

To najlepsza część jeśli chodzi o zadymę ,)

Świetnie tempo akcji

Świetnie tempo akcji

Amerykocentryczna bajka dla dzieci, opowiadająca o wojennych przygodach graysona , który jest nieśmiertelny.

Najlepsza część serii. Wydarzenia z tej książki były zapowiadane praktycznie od końca drugiego tomu i jest to pewna kulminacja.

Na plus należy zaliczyć zdecydowanie większą intensywność akcji niż w poprzednich tomach. Od małej akcji na początku przeszliśmy dużo szybciej do właściwych wydarzeń powieści.

Z drugiej strony autor zaczął dużo odważniej korzystać z "plot-armor" - główny bohater wychodzi bez szwanku z coraz bardziej zagmatwanych i niebezpiecznych sytuacji. Nie sądzę, żeby przekroczył moment, w którym staje się to parodią, ale obawiam się, że jesteśmy coraz bliżej.

Podsumowując polecam tę część (i całą serię). Przy poprzednich tomach żałowałem, że mamy długie przestoje oraz mało akcji - teraz tego nie zabrakło, a do tego uniwersum Frontlines zostało ciekawie pchnięte do przodu.

Z drugiej strony autor zaczął dużo odważniej korzystać z...

Kolejna część przygód Graysona jest jedną wielką poczekalnią. Akcja jest przesunięta i skomasowana do ostatniej 1/3 powieści przez co na końcu jest jej za dużo a na początku za mało.
Mało też się wyjaśnia a "główna" fabuła nie ruszyła się prawie wcale.

Mało też się wyjaśnia a "główna" fabuła nie ruszyła się prawie wcale.

Wracamy do walki z ufokami. Jak się łatwo domyślić tom ten dotyczy odzyskania marsa i w rzeczywistości praktycznie cała akcja dzieje się na powierzchni marsa. Dowiadujemy się paru nowych rzeczy o wrogu, ale generalnie mordujemy setkami te biedne, bezbronne istoty :) Dużo strzelania i jeżdżenia po marsie, czyli wracamy do wojennej monotonni tomów 1-3 :/
Następny tom będzie chyba ostatnim na jakiś czas, bo na razie wydawca nie zamówił więc (ale pewnie to uczyni),a sam Marko zaczyna nową serię i myślę że dłuższa przerwa dobrze zrobi tej historii.

Następny tom będzie...

Szału nie ma ale w miarę przyzwoicie. Jednak do poziomu tomu pierwszego autorowi nie udało się dojść. Czyta się lekko i w miarę przyjemnie.

Po przeczytaniu na wdechu całego cyklu muszę ze smutkiem ocenić, że autor ma coraz mniej do powiedzenia. Niewątpliwie po pierwszej bardzo dobrej książce i kolejnych co najmniej dobrych ta ledwo łapie się na 5/10. Jak taj dalej pójdzie to kolejnych nie będzie warto czytać...

• Science Fiction
  • Marko Kloos