Głębia. Bezkres

Okładka książki Głębia. Bezkres Marcin Podlewski
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Głębia. Bezkres
Marcin Podlewski Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Głębia (tom 4) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Głębia (tom 4)
Fabryka Słów
2018-06-27
2018-06-27
Inne

Okładka książki 24.02.2022 Aleksandra Bednarska, Jakub Bielawski, Patryk Bogusz, Michał Cetnarowski, Tomasz Czarny, Jarek Dobrowolski, Szymon Drzymała, Mateusz Dudek, B. A. Feder, Agnieszka Fulińska, Artur Grzelak, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Dawid Kain, Grzegorz Kałużny, Jarosław Klonowski, Aleksandra Klęczar, Aleksandra Knap, Marek Kolenda, Wojciech Kulawski, Paweł Majka, Katarzyna Michalewicz, Marcin Mierzejewski, Marcin Nadratowski, Marcin Opolski, Łukasz Orbitowski, Romuald Pawlak, Jacek Pelczar, Marcin Podlewski, Michał Protasiuk, Joanna Krystyna Radosz, Radosław Rak, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Salik, Paula Uzarek, Hubert Wojciechowski, Mariusz Wojteczek
Ocena 9,3
24.02.2022 Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony Rafał Dębski, Marta Krajewska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Marcin Mortka, Marcin Podlewski, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Anna Szumacher
Ocena 6,7
Nawia. Szamank... Rafał Dębski, Marta...
Okładka książki Geedis i przyjaciele Bartek Biedrzycki, Jerry Bremer, Bartłomiej Dzik, Daniel Fiedczak, Adam Froń, Przemysław Grabowski, Ela Graf, Tomasz Grodecki, Agnieszka Górska, Aleksander Janus, Krzysztof Kietzman, Aleksander Killman, Kacper Kotulak, Mikołaj Kowalewski, Katarzyna Koćma, Szymon Krawczyk, Marcin Kudła, Mikołaj Mrozik, Kamil Muzyka, Monika Nowak, Michał Owerczuk, Maria Piątkowska, Marcin Podlewski, Wojciech Szczerbakow, Dominika Węcławek, Mateusz Zelek
Ocena 5,5
Geedis i przyj... Bartek Biedrzycki, ...
Okładka książki Nowa Fantastyka 459 (12/2020) Kelly Barnhill, Samuel R. Delany, Karolina Fedyk, Marcin Podlewski, Paula Wanarska, Dominika Węcławek
Ocena 6,0
Nowa Fantastyk... Kelly Barnhill, Sam...

Niesamowita przygoda. Z jednej strony szkoda, że koniec. Ale z drugiej, może lepiej, bo ta seria mnie uzależniła. Nie spodziewałam się takiego rozwoju sytuacji. Niesamowita wyobraźnia autora powala na kolana.

Będąc szczerym, ocenę serii daję za całokształt. Nie oceniam pojedynczego tomu, bo (pomimo swoich rozmiarów) nie można w ten sposób do Głębi podchodzić.

Jest to jedna, wielka, niesamowicie wręcz rozbudowana space opera, gdzie technologia, przyszłość ludzkości i różne filozoficzne rozważania przeplatane są z mistycyzmem, bytami nadnaturalnymi i oświeceniem.

Niewątpliwie napisanie takiej serii musiało być wyzwaniem. Czy moim zdaniem było to udane? No nie do końca. Gdyby wyciągnąć całą fabułę poza książkę i bazować tylko na niej, można powiedzieć, że nie jest źle, pomijając wiele nawiązań do innych dzień sci-fi czy fantasy (czasem tak wprost i nachalnych, że aż to trochę bolało), wykreowany świat jest całkiem nieźle zbudowany. Ale jest wielki i wiele osób to właśnie może ludzi od Głębi odrzucić.

Druga rzecz, która może odrzucić to prowadzenie postaci - zrobione jest to w iście herbertowski sposób, tzn. nasi bohaterowie są tylko tłem dla opowiadanej historii. Praktycznie do nikogo nie umiałem się przywiązać (przez 3000 stron... to wyczyn jest, naprawdę), nikogo los mnie ostatecznie nie obchodził niestety. Nie lubię tego typu narracji, bo wybija mnie mocno z immersji, czuję się jakby autor rozstawiał mi pionki na szachownicy, zamiast wprowadzać w świat z perspektywy realnej osoby.

Co ciekawe, pozytywnie zaskoczyło mnie zakończenie - było spójne, przemyślane i podomykało wątki. Duży szacunek za to, bo wielu pisarzy ma ogromne problemy z kończeniem swoich rozbudowanych serii (jak pokazał chociażby ostatnimi czasy "Cykl Demoniczny"). Za samo to gwiazdka w górę dla całej serii.

Jest jeszcze wiele małych rzeczy, które mnie podczas tej lektury irytowały, ale nie będę się zbytnio rozpisywał - myślę, że jeśli ktoś dotrwał do ostatniego tomu i czytania opinii na jego temat, ma swoje "ale" i jest to całkowicie normalne.

Podsumowując, początek serii był obiecujący, tracąc z czasem moje zainteresowanie, aby zaskoczyć bardzo udanym domknięciem historii. Do książek Pana Podlewskiego innych raczej nie wrócę, bo nie podoba mi się jego styl pisania, jednak cykl "Głębia" doceniam, bo nie jest łatwym zadaniem tak rozbudowane dzieło stworzyć, wydać i nie zepsuć na końcu.

Niewątpliwie...

Ostatnia z serii... szkoda :( Czyta się ponownie wyśmienicie - domykanie wszystkich wątków, sam obraz i wizja wgniata, a finał tak nieoczekiwany i nietypowy, że był bardzo dobry. Jako całość opowieść robi niesamowite wrażenie, każdemu fanowi dobrego kawału sci-fi i space opery, polecam - bawiłem się bardzo dobrze podczas tej książki.

Pierwsza część mnie nie zachwyciła, potem było lepiej. Oceniam teraz cały cykl.
Jest dobrze. Jako polak mogę być dumny, ze mamy taką space operę. Wiele ich w życiu nie przeczytałem, ale kilka może. Autor odrobił pracę domową z astronomii. Posługuje się w miarę możliwości aktualnymi mapami nieba, co tylko dodaję tej tetralogii autentyczności. Prawdziwa twarda fantastyka. Mam nadzieję, że ktoś kiedyś zdecyduje się ją zekranizować. Ciekawy jestem jak by wyszło.

Nie wiem czy tylko ja to zauważyłem, ale autor nadużywa wyrażenia: "Problem polega jednak na tym...". :)

Nie przeszkadza, ale zapada w pamieć. ;)

Ta czy siak warto przeczytać cały cykl.

Pierwsza część mnie nie zachwyciła, potem było lepiej. Oceniam teraz cały cykl.

Mam nadzieję że jeszcze coś Pan napisze....
Bardzo fajny cykl.

Mam nadzieję że jeszcze coś Pan napisze....
Bardzo fajny cykl.

Tak, to jest najlepszy cykl naszego rodzimego autora, osoby które daję jej ocenę 6 odsyłam do lektur typu Kapitan Planeta, albo Turbo myszy z Marsa. Trzeba mieć wyobraźnię aby stworzyć taki cykl i się nie pogubić w nim. Gratuluję autorowi!

Space opera idealna. Cudo. 🖤

Space opera idealna. Cudo. 🖤

Zakończenie dla całego cyklu - tak jak i poprzednie cześci. Po prostu OGIEŃ!.

Zakończenie dla całego cyklu - tak jak i poprzednie cześci. Po prostu OGIEŃ!.

Koniec z SF ,próbowałem.Nie moja baśn.Dziękuje.

Koniec z SF ,próbowałem.Nie moja baśn.Dziękuje.

Fantastyczna seria

Fantastyczna seria