rozwiń zwiń

Stulecie Winnych

Okładka książki Stulecie Winnych Ałbena Grabowska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Stulecie Winnych
Ałbena Grabowska Wydawnictwo: Zwierciadło Cykl: Stulecie Winnych (tom 1-3) literatura piękna
700 str. 11 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Stulecie Winnych (tom 1-3)
Wydawnictwo:
Zwierciadło
Data wydania:
2019-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-11-14
Liczba stron:
700
Czas czytania
11 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381321396
Tagi:
literatura polska historyczna saga życie wojna kryzys stan wojenny rodzina II Wojna Światowa

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Żyjąc z wielką historią w tle



267 0 108

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
1549 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
113
112

Na półkach:

Sto lat, to bardzo dużo czasu. Wiele może się wydarzyć. Tak też jest i w tej powieści, która podzielona jest na trzy części. Książka rozpoczyna się od roku 1914, czyli od wybuchu I wojny światowej, a właściwie od urodzenia Mani i Ani, głównych bohaterek powieści. Czasy wojenne trudne, na dodatek przy porodzeni umiera Kasia, czyli mama bliźniaczek. Jest to trudny czas dla całej rodzinny, która jest bardzo liczna. Ostoją przez ten trudny czas okazuje się Bronia, seniorka rodu, babcia bliźniaczek. Od śmierci Kasi, rozpoczyna się trudny czas u Winnych. Wojna zawitała do wsi, w której mieszali – do Brwinowa. Choć po 123 latach przyniosła wyzwolenie spod rąk zaborców. Sielanka życia nietrwała długo. Pierwszy tom kończy się we wrześniu 1939 r. Kolejna wojna, kolejne trudne i smutne losy rodziny. Jednak nie poddają się, trzymają się razem. Po zakończeniu wojny, pora na trudne czasy w Rzeczpospolitej Ludowej, która zabiera wszystko i tworzy wszystko wspólne. Kolejne pokolenie Winnych, kolejne bliźniaczki. Umiera również ostoja rodziny, Bronia. Strajki na ulicach pod koniec lat 60, to opisy tomu II. Ostatnia część rozpoczyna się od narodzin kolejnych bliźniaczek, jest początek lat 70. XX wieku. Kolejne losy, kolejne smutne informacje, kolejne śmierci. Niestety tak nasze życie wygląda. Chwila radości i chwila smutku. Jak wyglądały szczegółowe losy Winnych? Kto przeżył ciężkie lata wojenne? Kto po broni stał się ostoją rodziny Winny? O tym musicie przekonać się już sami, nie będę zdradzać tak fascynującej opowieści.
„Stulecie Winnych” jest sagą rodzinną, a sam gatunek powieści zachęca do przeczytania. Nie jest to tylko saga dla miłośników rodzinnych perypetii. Gatunek literacki, który nie jest najprostszy. Od autora wymaga opisywania - i to dość szczegółowego – przeżyć pokoleń rodziny w konkretnych ramach historycznych. Dodatkowo poznanie tła historycznego, bo tutaj już nie można bujać w obłokach. Uważam, ze Grabowska poradziła sobie z tym świetnie. Każdy detal historyczny jest zauważony, opisany bądź wspomniany. Ułatwia to czytelnikowi odniesienie się, np. do zachowań bohaterów. Co więcej, na końcu książki, znajduje się drzewo genealogiczne, bardzo proste, które pozwala czytelnikowi odszukać, poznać dalszą przyszłość, ewentualnie powrócić do tego, czego zapomniał.
Miejsce powieści w tych trzech tomach rozgrywa się w zasadzie w dwóch miejscowościach. Pierwsza z nich i raczej najważniejsza to Brwinów, druga to Warszawa. Brwinów jako podwarszawska miejscowość, jako ostoja, miejsce wymarzone. Jednym słowem współczesny eden. Wszystkie ważne wydarzenia właśnie tam się rozgrywają. Warszawa jest postrzegana jako coś obcego, nieznanego. Poznajemy mało informacji o samej stolicy. Pierwsze wzmianki dopiero jak Ania z Manią wybierają się do szkoły żeńskiej im. Cecylii Plater-Zybertówny. Będąc już przy miejscach, warto dodać, że autorka wplata tu również Stawisko – willę, w której zamieszkuje sam Jarosław Iwaszkiewicz ze swoją żoną Anną i córkami. Natomiast w Podkowie Leśnej, znany dyplomata Tadeusz Wiersz-Kowalski.
Fabuła, wielowątkowość, zaskakujące zwroty akcji, a przede wszystkim bogate tło historyczne oraz społeczne to podstawowe cechy książki „Stulecie Winnych”. Postaci są tak barwne, charakterystyczne, że nie sposób je pomylić. Jest to proza, która przekazuje uniwersalne prawdy, konieczność wyborów, niekiedy trudnych, prowadząc je do cierpienia, nieszczęść. W fikcyjne losy bohaterów Winnych są wplecione postaci prawdziwe. Wspomniany już wyżej przeze mnie Iwaszkiewicz czy Wierusz-Kowalski. Anna Winna poznaje również Janusza Korczaka.
Język w książce jest prosty, nie ma wydziwnień. Dialogi dopasowane, prawdziwe, nie ma też nużących opisów. Wręcz przeciwnie, są tak dopasowane idealnie do danego wydarzenia. Do każdego okresu w książce język jest wpasowany, jest barwny. Widać zmianę wypowiedzi, rozwijanie się dialogów, opisów. Dzięki tej prostocie, książkę czyta się lekko. Można wczuć się w losy rodziny Winnych i przeżywać z nimi wszystkie losy. Jest to opowieść, która wciąga od pierwszej strony. W trzeciej części, łatwiej, przynajmniej mnie, utożsamić się z bohaterkami. Są już moimi rówieśnikami.
Rodziny Winnych nie da się nie lubić. Są tacy jak my, popełniają błędy, naprawiają wszystko, cieszą się z sukcesów. Mają również swoje sekrety, problemy, pasje. Nie ma tutaj idealizacji, jest prostota, która rzadko się zdarza. Nie jest to tylko książka dla fanów powieści historyczno-obyczajowych, jest to książka dla każdego czytelnika.

Sto lat, to bardzo dużo czasu. Wiele może się wydarzyć. Tak też jest i w tej powieści, która podzielona jest na trzy części. Książka rozpoczyna się od roku 1914, czyli od wybuchu I wojny światowej, a właściwie od urodzenia Mani i Ani, głównych bohaterek powieści. Czasy wojenne trudne, na dodatek przy porodzeni umiera Kasia, czyli mama bliźniaczek. Jest to trudny czas dla...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 917
  • Chcę przeczytać
    1 215
  • Posiadam
    311
  • Ulubione
    54
  • Teraz czytam
    52
  • 2019
    24
  • 2020
    21
  • 2021
    19
  • 2020
    17
  • 2022
    13

Cytaty

Więcej
Ałbena Grabowska Stulecie Winnych Zobacz więcej
Ałbena Grabowska Stulecie Winnych Zobacz więcej
Ałbena Grabowska Stulecie Winnych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także