Świat w płomieniach

Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2019
Maria Paszyńska Wydawnictwo: Książnica Cykl: Owoc granatu (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Książnica
Iran orientalistyka literatura polska
Owoc granatu (tom 3)
literatura obyczajowa, romans
Iran orientalistyka literatura polska
Inne

Oficjalne recenzje i

Nie sposób przejść przez piekło i pozostać czystym

[ 9 ] Link do recenzji

Piękna historia od której nie można się oderwać. Poszukiwanie szczęścia mimo okropnych wspomnień i ran. Próby odnalezienia samej siebie przez główne bohaterki zakończone kolejnymi niepowodzeniami.

Akcja trzeciej części sagi "Owoc Granatu" Marii Paszyńskiej dzieje się w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Historia dalej toczy się dwutorowo, jako że siostry Łukowskie nadal nie utrzymują ze sobą żadnych relacji i skupia się bardziej na życiu Elżbiety. O Stefanii nie dowiadujemy się dużo poza tym, że cierpi na depresję i nie jest szczęśliwa w swoim drugim małżeństwie. Akcja...

N i nie ma Iranu.Przyjechał gość z czarnym turbanem.I zniszczył wrzystko.
A i uciekać trzeba.
Smutek.

Trzeci tom Owocu granatu spełnił wreszcie moje oczekiwania. Stało się tak zarówno dzięki relacji z osobistych doświadczeń bohaterów, jak i z coraz bardziej zniuansowanemu opisowi sceny irańskiej aż do dnia, gdy ajatollah Chomeini wraca z wygnania do kraju.

Przeskoki czasowe w rozwijaniu fabuły są dość duże. Jako czterdziestosiedmioletnia kobieta Elżbieta-Halszka ponownie...

Jak to zwykle bywa w seriach książek, każda kolejna pozycja jest słabsza od poprzedniej. "Świat w płomieniach" przedstawia dalsze dzieje bliźniaczek. Żyją one u boku swoich mężów w Iranie- każda osobno, nadal bardzo obrażone na siebie. Przedziwny zabieg, bardzo dla mnie nielogiczny i niezrozumiały. Bliźniaczki obrażone na siebie ( tu zatrzymały się na etapie 16 letnich...

książka zaczęła budzić we mnie emocje :)
Żal mi Stefani, wkurzyłam się na Halszkę.
To zadziwiające bo myślałam, że Elżbieta właśnie będzie pozytywną bohaterką, walczącą o przetrwanie swoje i bliskich, cierpiąca przez niesprawiedliwość itp. i trochę tak jest ale tak naprawdę wkurza mnie, taka mimoza, mam wrażenie, że Stefania ma więcej emocji w sobie.
I jeszcze ten wątek...

Świat w płomieniach to trzecia część serii pod tytułem Owoc granatu. Dalsze losy bliźniaczek rozważnej, mądrej, Elżbiety i romantycznej nieco egoistycznej Stefanii. Małżeńskie życie obojga sióstr. Dużo polityki dotyczącej zmian ustrojowych w Iranie w uwagi na fakt, że mąż Elżbiety jest szanowanym doradcą politycznym. Stefania trafiła najpierw na irańskiego księcia z bajki,...

Świetnie się czyta, wciągająca jak i inne części tej serii. Można przeczytać w jeden dzień i aż żal, że się skończyła. Polecam ;))

Poprzednie części bardziej mi się podobały. Ale i w tej jest mnóstwo wspomnień, emocji, a przede wszystkim opisu ówczesnego Iranu i jego tradycji.

Jeśli chcemy poznać historię Iranu, to ta książka dobrze odzwierciedla przełom jaki tam nastąpił - dla mnie tej polityki było za wiele. Oczywiście losy bliźniaczek jak najbardziej śledziłam, a zwroty akcji były niesamowite i pełne wszelakich uczuć, choć tego co przeżyły w młodości nijak nie da się wymazać z pamięci.

Dyskusje

• 2019