Świat w płomieniach

- Kategoria:
- literatura obyczajowa, romans
- Cykl:
- Owoc granatu (tom 3)
- Wydawnictwo:
- Książnica
- Data wydania:
- 2019-04-24
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-04-24
- Liczba stron:
- 320
- Czas czytania
- 5 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324583584
- Tagi:
- Iran orientalistyka literatura polska
- Inne
Iran, 1963 rok. Czterdziestoletnie Stefania i Elżbieta wiodą pozornie szczęśliwe życie u boku mężów. Podjęły decyzje, które miały wreszcie zapewnić im spokój, ale te nadzieje okazały się płonne. Niezagojone rany, niewybaczone winy, niewyleczone traumy coraz silniej zatruwają codzienność kobiet. Halszka, która jest znaną farmaceutką i cenionym naukowcem, nie może zapomnieć o przeszłości, a Stefania, mimo iż osiągnęła swój cel – wyszła za Jędrzeja – nie potrafi odnaleźć się w wymarzonej rzeczywistości.
Tymczasem Iran cieszy się z wolności. Pod rządami premiera Mosaddegha kraj rozkwita i dąży do niezależności od zachodnich imperiów, co z czasem okazuje się tylko złudzeniem. W państwie narasta kryzys. Wkrótce dochodzi do przesilenia, które zburzy chwiejną równowagę osiągniętą przez bliźniaczki i Iran..
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Nie sposób przejść przez piekło i pozostać czystym
Wojna była dla nich, podobnie jak dla milionów Polaków, piekłem. Stefania i Elżbieta doświadczyły jej w syberyjskiej odsłonie. Poznały smak łagrów, utraty raz na zawsze ojcowizny i tułaczki po wyzwoleniu z syberyjskich kajdan. Bolesne przeżycia nie przeszły bez echa. Pozostawiły po sobie trwałe ślady, których nie zatarł upływający czas. Niewybaczone krzywdy, ogromne traumy i niezasklepione rany okazały się przeszkodą na drodze do normalności i szczęścia.
Choć minęło wiele lat, a słońce od tamtego czasu wzeszło oraz zaszło wiele razy, siostry Łukowskie nie czuły się zadowolone. Przekroczyły czterdziesty rok życia, osiadły w Iranie, wyszły za mąż. Pozostały jednak w ich sercach tęsknota za krajem lat dzieciństwa, niespełnione marzenia i niezrealizowane plany. Spokój ducha okazał się tylko pozorny, kruchy jak porcelana. Każda z bohaterek musiała przeżyć kolejne trudne chwile, przełknąć porażki i zasmakować rozczarowań. Życie nie potraktowało ich wcale ulgowo. Limitu złych dni bowiem los im nie wyznaczył. A wokół zaczęło się robić niespokojnie za sprawą sytuacji religijno-politycznej. Rodzący się kryzys znacząco wpłynął na życie każdej z nich…
Trzeci tom wyjątkowego cyklu „Owoc granatu” ukazuje dalsze dzieje dwóch Polek, które po skazaniu na zesłanie nie wróciły w rodzinne strony. Choć minęło prawie dwadzieścia lat od wojny, ich życie nie było spokojne. Autorka poprowadziła ich losy bardzo dynamicznie i dramatycznie. Pozwoliła czytelnikom zagłębić się w ich niezabliźnione serca.
Stefania poślubiła mężczyznę, o którym marzyła, jednak matrymonium okazało się pewnego rodzaju pułapką. Było mu daleko do ideału. Kobieta popadła w depresję, która odebrała jej radość życia.
Ela, mimo dynamicznego życia zawodowego, nie zapomniała o przeszłości i dawnej miłości. W jej sercu, oprócz męża, gościł też inny mężczyzna, którego kochała od lat miłością właściwą ślubnemu.
Obie kobiety rozminęły się ze swoim szczęściem. Dlaczego? Czy miały w tym swój udział wojenne traumy?
Książkę, podobnie jak poprzednie tomy cyklu, czyta się na jednym wdechu. Nie jest to jednak lektura łatwa ani relaksująca. Ta powieść ogromnie wzrusza i wyciska łzy. W trakcie czytania nie brakuje emocji, ale i scen bolesnych, chwytających za serce. Tytuł zaskakuje i odciska ślad w duszy swoją treścią. Czytając, można się zastanawiać, dlaczego los tak mocno doświadcza jednych, a drugim pozwala przejść lekko przez życie. Obie bohaterki popełniają błędy, poddają się emocjom, zbyt szybko przestają walczyć, ale na swoje usprawiedliwienie mają traumę Syberii. Otaczający je świat orientu nie jest w stanie ukoić ich dusz, dobro, jakie ich dotyka, nie wystarcza, by zagoiły się rany i przyszło zapomnienie. W publikacji nie brakuje historii Iranu i przeżyć Irańczyków, którzy zmagali się z burzliwymi wydarzeniami i rewolucją.
Maria Paszyńska opisuje historyczne fakty w sposób prosty i ciekawy. Idealnie obrazuje piekło przewrotu i jego wpływ na ludzi. Czytelnik może pokusić się o porównanie tych wydarzeń do losu zesłańców. Który naród miał gorzej? Trudno jednoznacznie określić, ale łatwo wywnioskować, że wojny i pucze ranią na długo, o ile nie na zawsze, i bardzo mocno.
Uroniłam wiele łez, pochyliłam się nad losem zranionych ludzi, wzruszyłam losem Bahar. Pokochałam kolejną książkę – pokazała mi ona spersonalizowaną historię na przykładzie kobiet, których życie mocno doświadczyło. Spędziłam czas z wspaniałą powieścią, która wywarła na mnie olbrzymie wrażenie. To jeszcze nie koniec tej serii. Jestem ciekawa jej kolejnego tomu. Gorąco polecam lekturę.
Bernardeta Łagodzic-Mielnik
Oceny
Książka na półkach
- 937
- 397
- 99
- 62
- 27
- 19
- 12
- 11
- 10
- 10
OPINIE i DYSKUSJE
Trzecia część cyklu ,,Owoc granatu" czyli ,,Świat w płomieniach" Siostry spędziły wiele lat w Iranie, obydwie wyszły za mąż, Stefania wyszła za swoją miłość z młodzieńczych lat, jednak jej wyobrażenie szczęśliwego życia małżeńskiego dość mocno minęło się z tym co jej ukochany miał jej do zaoferowania, natomiast Elżbieta została cenionym naukowcem i farmaceutom, jednak czas pokazał że zarówno Elżbieta jak i Stefania mocno minęły się ze szczęśliwym życiem i obydwie doświadczyły jeszcze wielu trudności życiowych. W porównaniu do dwóch poprzednich części ta książka zmieniła swoją tematykę z historii powojennej na zwykły romans z historią obyczajową w tle, po mimo że wiedziałam że tak to będzie to jednak poczułam mały zawód. Powieść nie jest zła jednak nie ma już tego klimatu jaki miały wcześniejsze części.
Trzecia część cyklu ,,Owoc granatu" czyli ,,Świat w płomieniach" Siostry spędziły wiele lat w Iranie, obydwie wyszły za mąż, Stefania wyszła za swoją miłość z młodzieńczych lat, jednak jej wyobrażenie szczęśliwego życia małżeńskiego dość mocno minęło się z tym co jej ukochany miał jej do zaoferowania, natomiast Elżbieta została cenionym naukowcem i farmaceutom, jednak czas...
więcej Pokaż mimo toJak to mówią piątek weekendu początek.😅 Jakie macie plany? Ja po intensy
Dziś przychodzę z opinią o kolejnym tomie z cyklu Owoc granatu. W moim odczuciu jest to jedna z ciekawszych części. Każdy z bohaterów musi zmierzyć się ze swoimi demonami, przepracować traumy i nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości. A ta zdecydowanie nie rozpieszcza. Po latach spokoju, rewolucja arabska zmusza Elżbietę i Stefanię do ucieczki z bezpiecznej przystani, jaką był dla nich Iran. Nowe życie zaczynają w Paryżu - jednak okazuje się że to tylko kolejny przystanek.
Życie pod wspólnym dachem jest trudne. Wszystkie problemy przed którymi bliźniaczki uciekły, doganiają je i uderzają w nie z ogromną siłą.
Ta część to ciekawy portret psychologiczny poszczególnych postaci. To opowieść o ludziach, którym przyszło się mierzyć z wojenną trzymą. Nie jest to łatwe, bo takie rany nie potrafią się zagoić, mimo starań. Przenoszą się natomiast na kolejne pokolenia.
Muszę przyznać że czytało mi się bardzo szybko tę książkę - mimo iż zachowanie głównych bohaterek potrafiło mocno irytować. 🙈
Jak to mówią piątek weekendu początek.😅 Jakie macie plany? Ja po intensy
więcej Pokaż mimo toDziś przychodzę z opinią o kolejnym tomie z cyklu Owoc granatu. W moim odczuciu jest to jedna z ciekawszych części. Każdy z bohaterów musi zmierzyć się ze swoimi demonami, przepracować traumy i nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości. A ta zdecydowanie nie rozpieszcza. Po latach spokoju, rewolucja...
OPINIA DOTYCZY CAŁOŚCI
Tetralogię „Owoc granatu” Marii Paszyńskiej połknęłam jednym tchem. To poruszająca saga, której akcja zaczyna się tuż przed drugą wojną światową, a kończy na początku XXI wieku.
Ostatnie lato 1939 roku nastoletnie bliźniaczki Elżbieta i Stefania spędzają u dziadków na Kresach. Piękna pogoda, czytanie książek, odwiedziny u znajomych i wreszcie pierwsze miłości… - tę sielankę zakłócają wieści o zbliżającej się wojnie, chociaż nie wszyscy chcą w to wierzyć.
Siostry, mimo iż wizualnie podobne jak dwie krople wody, różnią się charakterem. Elżbieta uwielbia towarzyszyć dziadkom w codziennych pracach, włóczyć się samotnie po okolicy i zachwycać przyrodą. Stefcia nie lubi opuszczać dworku, w którym oddaje się swoim pasjom – grze na skrzypcach, czytaniu poezji, marzeniom o sławie oraz bogatym mężu.
Życie dziewcząt zmienia się drastycznie, gdy wraz z częścią rodziny trafiają do bydlęcego wagonu, który wywiezie je na Syberię.
Radziecki łagier to piekło na ziemi, ale i sprawdzian siostrzanych uczuć. To również pierwszy, ale nie ostatni etap ich wojennej i powojennej tułaczki.
Autorka stworzyła poruszającą opowieść, która akcja rozgrywa się w różnych miejscach. Losy sióstr toczą się rozbieżnie, ale niezmiennie łączy je młodzieńcza miłość do tego samego mężczyzny oraz psychiczna trauma.
Perypetie kobiet i ich bliskich śledzi się jednym tchem, tym bardziej, że wydarzenia są nieprzewidywalne i wciąż pojawiają się nowe wątki oraz postacie.
Bardzo dobrze ukazane jest tło historyczne, co jest jedną z cech prozy Marii Paszyńskiej.
Polecam – to idealna seria na lato!
OPINIA DOTYCZY CAŁOŚCI
więcej Pokaż mimo toTetralogię „Owoc granatu” Marii Paszyńskiej połknęłam jednym tchem. To poruszająca saga, której akcja zaczyna się tuż przed drugą wojną światową, a kończy na początku XXI wieku.
Ostatnie lato 1939 roku nastoletnie bliźniaczki Elżbieta i Stefania spędzają u dziadków na Kresach. Piękna pogoda, czytanie książek, odwiedziny u znajomych i wreszcie...
Niestety książka mnie ogromnie rozczarowała. Po pierwszym wciągającym tomie, drugim słabym, miałam nadzieję, że kolejny tom powieści czymś mnie zaskoczy. Historia jest bardzo nudna, nie ma w sobie dynamiki. Autorka po kilkanaście razy powtarza te same przemyślenia bohaterów, przypomina po parę razy te same sytuacje spotykające bohaterów. Mam wrażenie, że autorka nie miała już pomysłu, jak rozwinąć postaci i stąd skoki w czasie. Dodatkowo zamiast historii o ludziach, dostaję mnóstwo informacji politycznych.
Niestety książka mnie ogromnie rozczarowała. Po pierwszym wciągającym tomie, drugim słabym, miałam nadzieję, że kolejny tom powieści czymś mnie zaskoczy. Historia jest bardzo nudna, nie ma w sobie dynamiki. Autorka po kilkanaście razy powtarza te same przemyślenia bohaterów, przypomina po parę razy te same sytuacje spotykające bohaterów. Mam wrażenie, że autorka nie miała...
więcej Pokaż mimo toTrzecia część serii Owoc Granatu. Dalsze losy bliźniaczek Elżbiety i Stefanii, a w tle Iran na skraju kryzysu. Siostry ułożyły sobie życie z dala od siebie, ale czy znalazły prawdziwe szczęście? Ciekawa i refleksyjna powieść.
Trzecia część serii Owoc Granatu. Dalsze losy bliźniaczek Elżbiety i Stefanii, a w tle Iran na skraju kryzysu. Siostry ułożyły sobie życie z dala od siebie, ale czy znalazły prawdziwe szczęście? Ciekawa i refleksyjna powieść.
Pokaż mimo toPowieść w przystępny sposób przedstawia przemiany w społeczeństwie i historii Iranu. Jednak losy, postawy i wybory głównych bohaterek bardzo irytujące.
Powieść w przystępny sposób przedstawia przemiany w społeczeństwie i historii Iranu. Jednak losy, postawy i wybory głównych bohaterek bardzo irytujące.
Pokaż mimo toDaję 7 gwiazdek - czyli o jedną gwiazdkę więcej niż poprzednio - za wątek o Iranie. Niestety nie jest to kraj, który znamy, dzięki czemu poznanie go od środka sprawiło, że ta historia nabrała rumieńców.
W tej części bardzo dużo się działo, jednakże mnie najbardziej porwał właśnie wątek obyczajowo-historyczny na temat rewolucji w Iranie.
Znowu wszystko szybko gnało, ale i tak jestem pozytywnie nastawiona po lekturze i pewnie jeszcze dziś doczekam końca :)
Daję 7 gwiazdek - czyli o jedną gwiazdkę więcej niż poprzednio - za wątek o Iranie. Niestety nie jest to kraj, który znamy, dzięki czemu poznanie go od środka sprawiło, że ta historia nabrała rumieńców.
więcej Pokaż mimo toW tej części bardzo dużo się działo, jednakże mnie najbardziej porwał właśnie wątek obyczajowo-historyczny na temat rewolucji w Iranie.
Znowu wszystko szybko gnało, ale i...
Doskonała literatura
Doskonała literatura
Pokaż mimo toDużą zaletą tej serii jest dla mnie to, że do 3 tomu włącznie książki są na równym poziomie. Nie czuć zmęczenia tematu, czyta się jednakowo dobrze. Mam nadzieję, ze nie zapeszę przed czwartym tomem.
Dużą zaletą tej serii jest dla mnie to, że do 3 tomu włącznie książki są na równym poziomie. Nie czuć zmęczenia tematu, czyta się jednakowo dobrze. Mam nadzieję, ze nie zapeszę przed czwartym tomem.
Pokaż mimo toW ciągu dwóch dni przeczytałem dwa pierwsze tomy. Połknąłem je po prostu. Lubię zarówno okres II wojny światowej a jeszcze bardziej zaciekawił mnie etap opisany w Iranie. Niestety na razie nigdzie nie mogę dostać trzeciego tomu na ebooka , może ktoś wie gdzie lub pożyczy.
W ciągu dwóch dni przeczytałem dwa pierwsze tomy. Połknąłem je po prostu. Lubię zarówno okres II wojny światowej a jeszcze bardziej zaciekawił mnie etap opisany w Iranie. Niestety na razie nigdzie nie mogę dostać trzeciego tomu na ebooka , może ktoś wie gdzie lub pożyczy.
Pokaż mimo to