rozwińzwiń

literatura piękna
Książnica
2019-09-18
2019-09-18
Holocaust II wojna światowa literatura obyczajowa literatura polska strach tajemnica wojenna rzeczywistość wojna zakazana miłość Żydzi
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Trochę mnie wymęczyła ta historia, niestety ciężko mi się ją czytało

Trochę mnie wymęczyła ta historia, niestety ciężko mi się ją czytało

Uwielbiam tę tematykę. Książkę czyta się szybko i jest bardzo ciekawa. Polecam :)
Połowę książki przeczytałam w szpitalu na oddziale położniczym po cięciu cesarskim i co za tym idzie narodzinach córki. Najpierw fakt, że jest wcześniakiem sprawił, że musiałyśmy zostać dłużej w szpitalu, a potem powróciły moje problemy zdrowotne indukowane przez ciąże. Spędzamy w jednym pomieszczeniu dłużej niż inne położnice z noworodkami, co jeszcze bardziej utożsamia mnie z jedną z bohaterek książki i rozumiem jej zdezorientowanie. Dobrzy ludzie źle reagują na zamknięcie w klatce, dlatego powinni być zawsze wolni i nie zmuszani przez historię do ich ubezwłasnowolnienia.

Poruszająca powieść, której akcja toczy się dwutorowo. Część historyczna ukazuje los Żydówki w czasie II wojny światowej. Współczesna- młodą kobietę zmagającą się z traumą. Powieść ukazuje, że trudne przeżycia należy przepracować, nie zamykać w szafie. Serdecznie polecam.

Postępowanie i decyzje głównej bohaterki książki często wydają się nielogiczne i zagmatwane. Całą historię Żydowskiej dziewczyny zmieściłoby się w ⅓ tej książki. Cała reszta stanowi rozterki współczesnej bohaterki które, wydaje mi się, autorka upchnęła trochę na siłę.

Spodziewałam się opowieści o miłości w getcie, a dostałam: część pierwsza- wynurzenia współczesnej psychicznie niestabilnej kobiety (a jakże…pani farmaceutki, bo przecieź główna bohaterka nie moźe mieć pospolitego zawodu),część druga-meritum, część trzecia- przewidywalny epilog, który tylko przekartkowałam, bo mi się już go w ogóle nie chciało czytać.
Początek mnie śmiertelnie znudził. Rozumiem, że autorka chciała powiązać teraźniejszość z przeszłością, ale czy to musi zająć pół książk? Nieroztropnie dałam się zwieść. Chciałam poczytać o czasach wojny, o uczuciu w tych cieżkich, nieludzkich czasach, a nim mogłam przejść do tytułowego wątku dostałam na dzień dobry tzw. zapychacza stron. Kiedy już po mękach czytelniczych doszłam do części drugiej czyli historii miłosnej sprzed lat, pojawił się kolejny problem, bo getta w tej książce jak na lekarstwo. Niemniej jednak ta część jest najbardziej interesująca i widać, że autorka podobnie jak w „Emigrantach” nie pogardziła tekstami źródłowymi.
Podsumowując, styl pisania p. Waszut mi nie przeszkadza, ale infantylność opowiadanych historii już tak. Może to też kwestia dojrzałości. Gdybym była nastolstką, pewnie dostrzegłabym więcej zalet.

Początek mnie...

Historia wciągająca, w dodatku rozgrywa się na dwóch płaszczyznach, co ty potęguje zaintrygowanie czytelnika, by dowieść prawdy o tym, jak to było.

Spodziewałam się czegoś lepszego, dziewczyna z problemami psychicznymi sama nie wiedziała czego chce,a jaki był los Żydów w czasie wojny to wszyscy wiemy i trzeba zrobić wszystko aby nigdy te czasy nie wróciły tym bardziej że za sąsiada mamy tak wielkiego dyktatora dla którego Polak jest tym czym dla Hitlera był Zyd

Książka bardzo mi się podoba. Po prostu.

Książka bardzo mi się podoba. Po prostu.

Wciągająca historia. Kolejny raz pokazany jest podział na ludzi i tych, których nie można do nich zaliczyć, bo ktoś sobie dał takie prawo. W tych okropnych czasach można było się przekonać co tak naprawdę jest najważniejsze. Polecam

Fajnie i lekko się czyta, chociaż element widzenia postaci z przeszłości dzięki szafie.... sci-fi.

• 2019
  • 2020