Stulecie Winnych

Okładka książki Stulecie Winnych Ałbena Grabowska Patronat LC
Okładka książki Stulecie Winnych
Ałbena Grabowska Wydawnictwo: Zwierciadło Cykl: Stulecie Winnych (tom 1-3) literatura piękna
literatura piękna
Stulecie Winnych (tom 1-3)
Zwierciadło
2019-01-01
2018-11-14
literatura polska historyczna saga życie wojna kryzys stan wojenny rodzina II Wojna Światowa

Oficjalne recenzje i

Żyjąc z wielką historią w tle

262 0 108

Jeżeli chodzi o zarys ogólny tej sagi uważam, że jest ona jedną z najciekawszych sag rodzinnych, gdzie można nie tylko poznać historię rodu Winnych ale również przypomnieć sobie (lub poznać dla młodszych czytelniczek) historię Polski z czasów przed wojną, w trakcie wojen oraz okresu PRLu. Uważam, że jest to pozycja idealna do czytania w upalne letnie dni lub po pracy, gdy człowiek ma ochotę oderwać się od rzeczywistości (tak było w moim przypadku). Książki czyta się szybko, a fabuła w większość mocno mnie wciągnęła. W większości bo nie zawsze tak było i tu przejdę do opisywania każdego z tomów oddzielnie.
Pierwszy tom jest dosyć lekki m.in. z tego względu, że dopiero poznajemy rodzinę Winnych i nie ma tam zbyt wielu postaci jak w przypadku kolejnych tomów. Książka sama w sobie jest ciekawa, nie ma tam spektakularnych akcji (przede wszystkim dlatego, że akcja toczy się jeszcze przed I wojną światową). Jest to ciekawa lektura, tak jak wspomniałam na oderwanie się od rzeczywistości po pracy na przykład.
Jeżeli chodzi o drugi tom to tutaj można już więcej opisać. Mnie ta część wciągnęła najbardziej i najbardziej mi się spodobała. Mimo iż czasem ciężko mi było przypomnieć sobie kto kim jest lub czyim dzieckiem jest (miałam długą przerwę w czytaniu między 1 a 2 tomem) to nie za bardzo przeszkadzało mi to w czytaniu. Na pewno część ta jest ciekawsza od pierwszej z tego względu, że dzieje się podczas II wojny światowej. Książka ta jest napisana bardzo ciekawie, ma wiele ciekawych wątków i czasem smutnych wątków, które mogą doprowadzić do łez. Na pewno ta część mocno mnie wciągnęła i spowodowała, że ta saga na długo zostanie w mojej pamięci.
Moje uwielbienie do tej sagi jakie miałam po drugim tomie, o czym piszę wyżej mocno opadło po przeczytaniu 3 tomu. Mimo iż początkowo książka ta zaczynała się obiecująco to w połowie czytania byłam mocno rozczarowana. W pewnym momencie miałam wrażenie, że autorka zbyt mocno chciała wprowadzić do tej książki wątek romantyczno-gangsterski przez co, wątek ten mocno przyćmił historię rodu winnych, co doprowadziło do tego, że w pewnym momencie miałam poczucie, że głównym bohaterem nie jest członek rodu Winnych a dobry znajomy jednej z Winnych. Poza tym liczne opisy, historie związane z czasami PRLu w Polsce są dość nużące i jest ich zbyt wiele (tak mi się wydaje) jakby autorka chciała specjalnie przedłużyć fabułę w tej książce (i tak jest najgrubsza z trzech). Mimo wszystko pod koniec znowu autorka zaciekawiła mnie tą fabułą (może dlatego, że już nie było długich opisów akcji mafiosów) i byłam ciekawa jak dalej potoczyły się losy członków gangu mafijnego oraz kolejnych pokoleń rodu Winnych.
Na koniec chciałam jeszcze dodać że kolejnym minusem może być duża ilość osób i bardzo często poplątane wątki dotyczące kilku dziewczyn z rodu Winnych, gdzie w każdym pokoleniu rodziły się bliźniaczki, przez co można mocno się pogubić w historii oraz osobach, o których jest pisane (zwłaszcza pod koniec książki) ale na szczęście w trzecim tomie na końcu jest drzewo genologiczne. Kolejnym minusem, co do imion jest też to, że autorka czasem opisując niektóre osoby podawała ich imiona w zmienionej formie np. Helena to Lena (przynajmniej tak mi się wydaje, że to ta sama osoba), gdzie dla mnie są to całkiem inne imiona, a w drzewie genologicznym nie ma tego podanego. Przy Marii, która jest Manią nie da się tego tak pomylić, tak tutaj był to dla mnie problem, gdy czytając książkę nagle z Heleny powstała Lena, lub gdy nagle ni stąd, ni z owąd pojawiła się jakaś Paulinka, która do tej pory nie wiem kim była, bo nie znalazłam jej w drzewie genologicznym. To jest minus, który może przysporzyć trochę konsternacji podczas czytania i zaburzyć rytm czytania.

Jest to książka wyjątkowa, wybitna, porywająca. Przed przeczytaniem książki obejrzałam film, który bardzo mi się podobał, ale teraz po lekturze uważam, ze film w porównaniu z książką jest zaledwie dobry.

Uwielbiam uwielbiam uwielbiam…..

Uwielbiam uwielbiam uwielbiam…..

Bardzo nieciekawie napisana ta raczej ciekawa historia. Nie oglądałam serialu ale podobno lepszy więc może nie ma co tracić czasu na książkę...

Im dalej w las tym gorzej, książka powinna zatrzymać się na dwudziestoleciu i wtedy byłaby całkiem przyjemna. Natłok postaci powoduje że człowiek zerka tylko ile jeszcze zostało do końca. I strasznie drazniace wtręty mające odzwierciedlać czasy, o których czytamy...co chwilę tytuł spektaklu, piosenki, Loreal, mentos i pewex. Zmeczyla mnie ta książka. Niestety.

Bardzo lubię serial Stulecie Winnych i wobec książki miałam ogromne oczekiwania. Niestety bardzo się rozczarowałam. Bohaterowie płascy, trudno się do nich przywiązać. Zbyt wiele wydarzeń upchniętych w jednej powieści. Książka wydaje się być szkicem, szkieletem, na którym dopiero powstanie prawdziwa saga Winnych. Odpuszczę sobie czytanie kolejnych tomów.

To zdecydowanie moja ulubiona rodzinna saga.
Autorka stworzyła piękna historię, rodu Winnych na przestrzeni kilku dziecięciu lat.
Jestem oczarowana stylem ,w jakim jest napisana książka.

Polecam serdecznie przeczytać.

To zdecydowanie moja ulubiona rodzinna saga.
Jestem oczarowana stylem ,w jakim jest napisana książka.

Polecam serdecznie przeczytać.

Polecam, piękna powieść

Polecam, piękna powieść

Fantastyczna saga,świetnie wykreowani bohaterowie,wiernie oddane tło historyczne, przejmujące losy rodziny Winnych.Cudowna powieść .Goraco polecam.

Rodzinna saga opowiadająca losy trzech pokoleń ze szczególnym uwzględnieniem polskiej historii w tle opowieści. Cechą rozpoznawczą rodziny Winnych są narodziny bliźniaczek w każdym pokoleniu.

Akcja powieści rozpoczyna się w 1914r., gdy na świat przychodzą Ania i Mania. Ich matka umiera podczas porodu a opieki nad nim podejmuje się ich ojciec. Niestety życie staje się coraz trudniejsze gdy wybucha pierwsza wojna światowa.
Na szczególne uznanie zasługują opisy porodu w domowych warunkach, dzieciństwa w wojennych czasach i wielu nawiązań historycznych. Ogromne wrażenie wywołują realia z jakimi przyszło się mierzyć bohaterom.

Druga część rozpoczyna się narodzinami kolejnych bliźniąt, córek Mani, Kasi i Basi. Podczas gdy Mania oddaje się opiece nad dziećmi, Ania staje się aktywną działaczką. Pomaga żydowskiej dziewczynce, udziela tajnych lekcji, wszystko osadzone w czasach II wojny światowej. Rodzina martwi się o swój los, a wielu najbliższych mężczyzn walczy na różnych frontach. Powojenne lata także nie są łaskawe dla rodziny.

W trzeciej części na świat przychodzą córki Basi, Julia i Urszula. To właśnie ich losy dominują w zakończeniu sagi. Są to czasy kryzysu gospodarczego w kraju. Jednak zawarto tutaj mniej nawiązań historycznych. Wzruszenie ogarnia serce już w trakcie przygotowań do przyjęcia z okazji 100 urodzin Ani. ❤️

Piękna obyczajowa powieść z historią w tle. Wciągającą, dotykająca serca i duszy. Czyta się płynnie i przyjemnie. Wspaniała literatura dla poszerzenia wiedzy, ale też dla kilku chwil rozrywki. ❣️