Stulecie Winnych

- Kategoria:
- literatura piękna
- Cykl:
- Stulecie Winnych (tom 1-3)
- Wydawnictwo:
- Zwierciadło
- Data wydania:
- 2019-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-11-14
- Liczba stron:
- 700
- Czas czytania
- 11 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381321396
- Tagi:
- literatura polska historyczna saga życie wojna kryzys stan wojenny rodzina II Wojna Światowa
Bestsellerowa trylogia w filmowej odsłonie.
Są rodziny i Rodziny. Są stulecia i Stulecia. Są wreszcie powieści i Powieści.
„Stulecie Winnych” to powieść, która pochłania bez reszty. Jest w tej trylogii ponadczasowość i uniwersalna prawda. Jest wreszcie wspaniała opowieść o rodzinie, której losy wpisują się w dramatyczne wydarzenia XX wieku. I trzy pary bliźniaczek. Jedna w każdym pokoleniu…
Tytułowych Winnych czytelnik poznaje w momencie trudnym – dla samej rodziny, dla ich rodzinnego Brwinowa i dla kraju, którego od ponad wieku nie ma na mapie. Tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej na świat przychodzą pierwsze w rodzinie bliźniaczki. Niestety w chwili narodzin Ani i Mani umiera ich matka. Po kilku miesiącach wybucha najstraszliwsza z dotychczasowych wojen, która dotkliwie zrani Winnych, tak jak setki tysięcy polskich rodzin. Radość z odzyskanej niepodległości trwa zaledwie dwadzieścia lat. 1 września 1939 roku, w pierwszym dniu kolejnej wojny, na świecie pojawiają się kolejne bliźniaczki – córki Mani. Przez długie lata wojenna zawierucha zabiera i oddaje bliskich w najmniej oczekiwanych momentach. A później trzeba poskładać życie na nowo. Bohaterowie zmagają się z powojenną rzeczywistością, z niechcianym ustrojem, ale przede wszystkim z własnymi słabościami. Kolejnym pokoleniom rodziny Winnych będzie dane doświadczyć tego wszystkiego, czego doświadczali Polacy w ostatnich dekadach XX wieku – kryzysu gospodarczego i pustych półek, stanu wojennego i powszechnego zastraszenia, upadku socjalizmu, pierwszych wolnych wyborów, a potem zmagań z trudną rzeczywistością dopiero co odzyskanej wolności.
Za każdym razem, gdy czytelnik ma wrażenie, że wszystko się już układa, że kręte drogi wreszcie się prostują, a ludzie znajdują właściwe ścieżki, przejeżdża czołg historii, siejąc zniszczenie i żłobiąc głębokie koleiny w życiorysach bohaterów. I w tym też leży piękno tej sagi – w nieprzewidywalności.
„»Stulecie Winnych« to wspaniała opowieść o sile rodziny, o miłości i oddaniu” – Kinga Preis
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Żyjąc z wielką historią w tle
„Stulecie Winnych” to saga rodzinna opowiadająca losy trzech pokoleń, których tłem życia stała się historia Polski XX wieku. Burzliwa to historia, obfitująca w przemiany ustrojowe i polityczne, a przede wszystkim mocno nasączona polską krwią.
Autorka naznaczyła rodzinę Winnych pewną wyjątkowością. W każdym pokoleniu na świat przychodzą w niej bowiem bliźniaczki. Pierwsze tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej – Ania i Mania, które rodzą się w domowych warunkach. Tu muszę pochwalić autorkę, bo opis tego porodu zrobił na mnie ogromne wrażenie. Narodzonym w trudnych warunkach bliźniaczkom towarzyszymy więc w ich dzieciństwie przebiegającym w czasie jednej wojny i macierzyństwie ocierającym się o drugą wojnę, by na końcu obserwować losy ich dzieci i wnuków żyjących już w Polsce Ludowej.
Historia jest tu bardzo mocno wpleciona w fabułę – autorka nawiązała do bodaj wszystkich ważnych wydarzeń w dziejach dwudziestowiecznej Polski. Pierwszy tom jest najbardziej wiarygodny. Mocno wchodzimy w życie rodziny, o którym opowieść nie zostaje niepotrzebnie zmącona żadnymi pobocznymi wątkami, co niestety ma już miejsce w kolejnych tomach, zwłaszcza w trzecim. Dzieciństwo pierwszych bliźniaczek nie jest co prawda tak trudne, jakby mogło być w tamtych czasach. Ania i Mania pochodzą bowiem z dobrego domu, są otoczone opieką babci, mają co jeść dzięki zaradności dziadka i przede wszystkim uczą się w szkołach. Mają więc o wiele więcej szczęścia, niż miała większość dzieci z tamtych lat, zwłaszcza te wiejskie, a takimi są właśnie nasze bliźniaczki. Mimo tej drobnej wady czytanie o losach Mani i Ani było wielką przyjemnością. Wojna wojną, a ich życie toczyło się swoim torem.
Drugi tom to opowieść o Holokauście, obozach koncentracyjnych i bombardowaniu Warszawy. Bliźniaczki są już dorosłe i znowu zostają oszczędzone, zresztą tak samo jak najważniejsze osoby w ich rodzinie. Losy Mani zostają przyćmione przez poczynania Ani. Ratuje ona żydowską dziewczynkę, uczestniczy w tajnym nauczaniu i ucieka dopiero w przededniu powstania warszawskiego. Autorka przedstawiła tu więcej ludzkiego cierpienia niż w tomie pierwszym i to mi się podobało, bo nadało historii Winnych koloru. W pierwszym tomie historia była na drugim planie, a może nawet na trzecim. Tu jest częścią zdarzeń.
Tom trzeci jest najbardziej rozwodniony. Dziewczyny zostają babciami, a my podążamy za ich wnukami. O ile w drugim tomie córki Mani, czyli kolejne bliźniaczki, są ważnymi postaciami, o tyle główną bohaterką nadal pozostaje Ania, tak w trzecim tomie tracimy kontakt z nimi na dobre, a losy ich wnuczek nie są już tak wciągające, przynajmniej dla mnie. Być może dzieje się tak dlatego, że same czasy nie były przejrzyste, nie było jawnej wojny, i choć autorka nadal stara się podążać za historią, brakuje tu tego, czego tyle dostaliśmy w dwóch pierwszych tomach – dobrego pomysłu.
Pomijając wszystkie wymienione wady, „Stulecie Winnych” to bardzo dobra książka obyczajowa z historią w tle. Z uwagi na przedstawienie najważniejszych wydarzeń z historii Polski z perspektywy zwykłego Polaka, niekoniecznie ginącego pod gruzami, ale starającego się po prostu przeżyć, jest to bardzo dobra literatura dla wszystkich, którzy poszukują nie tylko wiedzy, ale i rozrywki.
Izabela Straszewska
Oceny
Książka na półkach
- 1 782
- 1 183
- 291
- 53
- 51
- 24
- 20
- 20
- 17
- 13
OPINIE i DYSKUSJE
Książkę przeczytałam dużo wcześniej przed serialem telewizyjnym.
Powieść jest cudowna i urzekająca. Saga jest utworem literackim historyczno-obyczajowym o losach rodziny Winnych spod warszawskiego Brwinowa na tle najważniejszych wydarzeń historycznych XX wieku. Postacie są fikcyjne, historia najprawdziwsza.
Akcja toczy się w przeciągu stu lat począwszy od I wojny światowej , przez II wojnę światową aż do czasów współczesnych.
I część ,, Ci ,którzy przeżyli ’’ dotyczy to lata 1914 - 1939.
II część ,, Ci , którzy walczyli’’ to lata 1942 - 1968.
III część ,, Ci, którzy wierzyli’’ to okres od 1971 - 2014.
O ile pierwsza część książki pokrywa się z filmem , poza małymi niuansami, to dalsze tomy książki na filmie są już kompletnie inne, treść została zmieniona. Niebo a ziemia. Książka miliony razy ma ciekawszą fabułę od serialu, jest ciekawsza, taka prawdziwa i bliska sercu.
Cieszę się ,że najpierw ją przeczytałam.
Przykładowa różnica między powieścią a serialem.
W serialu Łucja popełnia samobójstwo w 1952 roku, strzelając sobie kulkę w łeb.
W książce popełnia samobójstwo w 1982 roku w szpitalu psychiatrycznym.
Stanowi to ogromną różnicę te 30 lat. Sporo namieszała w owym czasie w życiu Jaśka i niektórych osób.
Takich przykładów można by mnożyć więcej. Tylko po co? To Wy kochani sami przeczytacie powieść i sobie porównacie. Ja tylko chciałam Wam uzmysłowić jakie są diametralne różnice i że naprawdę warto przeczytać książkę , a nie zatrzymywać się na obejrzanym serialu.
Cudowne kolorowe postacie, niekoniecznie wszystkie takie szlachetne ,całościowo dodają smaku i pikanterii powieści. Osoby występujące zostały pokazane przez pryzmat historyczny. Książka trzyma w napięciu. Czyta się bardzo lekko , dosłownie jednym tchem.
Historia Polski została wiernie odtworzona jak wątki scen dziejowych walk z wrogiem w czasie I wojny światowej, Bitwa Warszawska 1920 rok, epidemia hiszpanki, II wojna światowa, ukrywanie Żydów , okupacja, szmugiel, kryzys gospodarczy, stan wojenny, upadek socjalizmu, pierwsze wolne wybory. Na tle tych wydarzeń uwypukla się obyczajowa osnowa , miłosne zawirowania, miłość ,,inaczej’’, nienawiść, bieda, tematy medyczne, wiara i religia, szkolnictwo, powojenna rzeczywistość.
Bardzo uwidocznione zostały postacie historyczne i publiczne związane z rodziną Winnych jak Lilpop, Wieruszowie-Kowalscy, Iwaszkiewiczowie, Janusz Korczak i inne.
Dodatkowo w czasie czytania napięcie rośnie podświadomie dzięki wspaniałemu darowi pozazmysłowemu Ani, która od dziecka widzi często przyszłość w głowie jakby na jawie. To jest niesamowite. Mimowolnie czekamy ,aż coś się wydarzy i zaciskamy dłonie.
Powieść działa na emocjach, wzrusza.
Pięknie została ukazana miłość do książek, literatura ,którą czytały dziewczynki Ania i Mania z przedstawionymi tytułami włącznie.
A do tego jeszcze sama umierająca babcia Bronia, której jednego żal odchodząc z tego świata ,że nie pozna treści wszystkich tych cudownych książek, które posiadali u siebie.
To już wszystko mówi za siebie.
Cudowna książka, polecam tym, którzy lubią sagi rodzinne, ciekawią się historią, gdyż o to w tym wszystkim chodzi.
Książkę przeczytałam dużo wcześniej przed serialem telewizyjnym.
więcej Pokaż mimo toPowieść jest cudowna i urzekająca. Saga jest utworem literackim historyczno-obyczajowym o losach rodziny Winnych spod warszawskiego Brwinowa na tle najważniejszych wydarzeń historycznych XX wieku. Postacie są fikcyjne, historia najprawdziwsza.
Akcja toczy się w przeciągu stu lat począwszy od I wojny...
Ojej, ja się chyba do takich książek sagowych nie nadaję. Nic mi się nie podobało. Akcja nudna, emocjonalność papierowa, a bohaterowie tacy jak opisze ich narrator. Ktoś jest dobry lub zły - bo tak powiedział narrator.
Ojej, ja się chyba do takich książek sagowych nie nadaję. Nic mi się nie podobało. Akcja nudna, emocjonalność papierowa, a bohaterowie tacy jak opisze ich narrator. Ktoś jest dobry lub zły - bo tak powiedział narrator.
Pokaż mimo toJedna z ulubionych😍
Jedna z ulubionych😍
Pokaż mimo toWciska w fotel!
Wciska w fotel!
Pokaż mimo toCzyta się bardzo przyjemnie, mimo że miejscami widać, że jednak książka napisana przez lekarza. Ciekawa opowieść o rodzie Winnych, jednocześnie połączona z prawdziwą historią Polski. Dodatkowym plusem było dla mnie podawanie różnych tytułów książek, czytanych przez bohaterów - najlepsze lektury odkryłam, kierując się takimi ukrytymi polecajkami (głównie w Jeżycjadzie).
Ale! Dwie rażące mnie sprawy:
1) Autorka ma tendencję do faworyzowania po jednej dziewczynce z każdego zestawu bliźniaczek, a wybiera oczywiście te bardziej romantyczne, artystyczne, delikatne - Anię, Kasię i Julię, choć najmniej uwagi z nich i tak dostaje Kasia. Natomiast Mania, Basia i Ula są już traktowane gorzej, nie wiadomo właściwie dlaczego, zupełnie jakby bycie żywiołową, popularną, praktyczną, miało być czymś złym, a najmocniej w tym przypadku obrywa się Uli.
2) Trójkąt Ania-Mania-Paweł. To jest coś niewyobrażalnego. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego za małżeństwo Mani z Pawłem obrywa się... Mani. Biedna Mania nie miała zielonego pojęcia, że jej siostra i Paweł są w sobie zakochani! Wielokrotnie mówiła siostrze, jak bardzo Paweł jej się podoba, a Ania nigdy nie powiedziała, że jej też, czy że Paweł Mani nie kocha, nic. Nic to, w rodzinie panuje opinia, że to Mania wzięła co nie jej. Tymczasem jakże łatwo można było temu zapobiec! (Nie sądzisz, Aniu?) Toż Ania od początku wiedziała, że Paweł będzie w życiu jej i jej siostry, że Mania straci dla Pawła głowę, a Paweł nie będzie widział świata poza Anią. Powinna wobec tego powiedzieć Mani prawdę, gdy już zaczęła się z Pawłem spotykać. A tymczasem, ta "brzydząca się kłamstwem" idealna Ania udaje, że nie ma pojęcia, jaki los czeka Pawła i Manię, potem nie chce się przyznać rodzinie do związku z Pawłem, dochodzi do sceny między Manią a Pawłem, w wyniku czego chłopak nie ma wyboru i musi się Mani oświadczyć, i co mamy ostatecznie, droga Aniu, która nikogo nie chciałaś skrzywdzić? Mamy wszystkich troje cierpiących - Ania nieszczęśliwa, bo Paweł zdradził, Paweł nieszczęśliwy, bo nie będzie miał tej którą kocha, a musi się ożenić z jej siostrą bliźniaczką, Mania nieszczęśliwa, bo w końcu zdaje sobie sprawę, że mąż wcale jej nie kocha. I któż to sprawił, któż? A wystarczyło powiedzieć Mani prawdę o Pawle i może by się dało tego wszystkiego uniknąć. Na pewno z początku by również cierpiała, ale z czasem by przebolała. Wspomnę jeszcze o tym, że Ania latami, latami kryła przed Manią wiadomość, że Paweł żyje. I nie, nie zamierzam tego usprawiedliwiać tym, że przecież Mania już miała Ryszarda, że go kochała, mieli brać ślub. Tak, Mania kochała Ryszarda, a Ryszard kochał ją, w przeciwieństwie do Pawła, ale Mania zasługiwała na to, żeby poznać prawdę, przynajmniej wtedy, kiedy Paweł wrócił do Polski i umarł w dniu ślubu Julii. Ale nie, do samego końca była utrzymywana w niewiedzy, bo wszechwiedząca Ania uznała, że tak będzie dla siostry lepiej.
Czyta się bardzo przyjemnie, mimo że miejscami widać, że jednak książka napisana przez lekarza. Ciekawa opowieść o rodzie Winnych, jednocześnie połączona z prawdziwą historią Polski. Dodatkowym plusem było dla mnie podawanie różnych tytułów książek, czytanych przez bohaterów - najlepsze lektury odkryłam, kierując się takimi ukrytymi polecajkami (głównie w Jeżycjadzie)....
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMimo wszystko minimalne rozczarowanie.
Mimo wszystko minimalne rozczarowanie.
Pokaż mimo toCzytałam z wypiekami na twarzy. Wciągająca fabuła obyczajowa. Losy rodziny a w tle różne wydarzenia historyczne w Polsce. Polecam .
Czytałam z wypiekami na twarzy. Wciągająca fabuła obyczajowa. Losy rodziny a w tle różne wydarzenia historyczne w Polsce. Polecam .
Pokaż mimo toNie oglądałam, za to przeczytałam. Ciekawie skreślona stuletnia historia rodziny Winnych osadzona w burzliwej historii od dnia wybuchu I wojny światowej, aż do czasów współczesnych. Polecam miłośnikom powieści obyczajowych. To książka o sile rodziny, miłości i oddaniu.
Nie oglądałam, za to przeczytałam. Ciekawie skreślona stuletnia historia rodziny Winnych osadzona w burzliwej historii od dnia wybuchu I wojny światowej, aż do czasów współczesnych. Polecam miłośnikom powieści obyczajowych. To książka o sile rodziny, miłości i oddaniu.
Pokaż mimo toCudna! Polecam!
Cudna! Polecam!
Pokaż mimo toPierwszy był film, książka czekała w kolejce " do przeczytania ".... Inaczej czyta mi się książkę, której ogólny zarys znam, chociaż są różnice między scenariuszem a treścią książki. Można ją smakować, przyglądać pojedynczym zdaniom, wyszukiwać opisy, sceny...Wciąż nie potrafię roztrzygnąć która z postaci jest mi bliższa -Bronia czy Ania? Może obie? Dość podobne, dla obu ważne miłość i rodzina... Przeczytajcie... Pozostawia ślad...
Pierwszy był film, książka czekała w kolejce " do przeczytania ".... Inaczej czyta mi się książkę, której ogólny zarys znam, chociaż są różnice między scenariuszem a treścią książki. Można ją smakować, przyglądać pojedynczym zdaniom, wyszukiwać opisy, sceny...Wciąż nie potrafię roztrzygnąć która z postaci jest mi bliższa -Bronia czy Ania? Może obie? Dość podobne,...
więcej Pokaż mimo to