Nadchodzi ciemność

Novae Res
2018-09-20
2018-09-20
fantastyka magia elfy

Nie wiem nawet od czego mogę zacząć swoją wypowiedź. Książka ma bardzo piękną, przyciągającą okładkę. Naprawdę, gdybym była autorką Nadchodzi ciemność, chyba rozpierałaby mnie duma z tak piękną grafiką. Opis mnie zaciekawił, a zwłaszcza słowa „oto historia inna niż wszystkie…” i niestety na tym się skończyło. Z początku sam pomysł nie należał do złych, głównego bohatera nękają tajemnicze, fantastyczne sny. Mało tego w jego rodzinie dochodzi do niechcianych zdarzeń okazuje się, że ojciec nastolatka zdradza matkę z jak się potem dowiadujemy ze złą czarownicą Morveren. Chłopak trafia do magicznej krainy, aby uratować swojego tatę, ale niestety dzieje się wszystko za szybko. Od razu już w 1 rozdziale matka, która na początku nie wiedziała, jak sobie z tym poradzi, już dwie strony dalej jest pełna życia. Rafe, gdy czeka na parkingu galerii zauważa tajemniczą ścieżkę prowadzącą do nieznanego miejsca. Okej, rozumiem, że nawiedzające go sny go męczyły i musiał sprawdzić czy to prawda, trafia do Kaaran i nie spędzając w nim nawet paru godzin wierzy, że jest wybrańcem i zgadza się aby uratować ojca. Książka nie posiada żadnych opisów, jakichkolwiek obaw czy zahamowań. Jednak im dalej tym jeszcze „lepiej”. Akcja przeraźliwie pędzi, wydaje mi się, że historię Nadchodzi ciemność można by było na spokojnie rozbudować na trzy tomy, przy czym na każdy wątek znalazłoby się miejsce. Każdy co chwile płacze albo w każdego oczach ukazują się łzy praktycznie dziesięć razy w każdym rozdziale. Nie wspominając o dziwnym końcu, kiedy dowiadujemy się, że Rafe nie był tak naprawdę wybrańcem i wymyślili to prawdopodobnie, aby uratować ojca, którego nie uratował i tak naprawdę o którym każdy z bohaterów zapomniał. W przelocie dowiedziałam się o życiu innych postaci (przyznam Aden i Niriell okazali się najciekawszymi) niestety wątek pociągnięto za szybko i za krótko. Bardzo pogubiłam się podczas czytania, jednak docierając do końca miałam jeszcze większy mętlik w głowie. Dlaczego Rianeth postąpiła tak bezmyślnie? Na Ziemii została prawdopodobnie zgwałcona, ponieważ uciekła z domu bo pokłóciła się z mężem, po czym uratowała ją Morveren i ta zamiast wrócić do domu i przemyśleć fakt, że zła wiedźma namawiała ją do wspólnej podróży aby zniszczyć Kaaran i nasz ludzki świat, zgadza się na to od razu, a na końcu książki nagle żałuje i chce zobaczyć męża. „Wgniotło mnie w fotel”, naprawdę. Plus dzięki chyba latającej magii w powietrzu Rafe pierwszy raz strzela z łuku i trafia w środek (wtedy Adrianna zapewnia wszystkich, że dlatego, ponieważ jest wybrańcem, a jak już wiemy, na końcu okazuje się to kłamstwem) potem podczas innych bitew wybiera miecz, którym nigdy się nie posługiwał i nagle jest bezbronny i nie potrafi walczyć. Już widocznie tajemnicza magiczna zdolność łapie się tylko łuków. Mogłabym wybierać jeszcze więcej nieodpowiadających mi wydarzeń, ale chyba zostawię je dla siebie. Niriell, Adrianna i Vilverill są najlepszymi postaciami i akurat momenty z nimi dobrze mi się czytało. Nie będę się bardzo odzywała w sprawie stylu pisania autorki, osobiście nie przypadł mi do gustu, ale dla kogoś może być dobry. Historia miałaby potencjał, gdyby nie zawrotna prędkość akcji i przy tym brak miejsca na lepsze rozpisanie uczuć bohaterów, dałabym większą opinię.

Czasem idealna rodzina to tylko pozory, czasem ona nie istnieje. Rafe to nastolatek, którego rodzina przechodzi kryzys, ojciec odchodzi do innej kobiety, a Rafe od bólu i przykrej rzeczywistości ucieka w sny. Pewnego dnia sen staje się jawą, i Rafe trafia do krainy, w której żyją elfy, te dobre i te upadłe, Dallaki, Kirkowie i Rannarowie. Nie łatwo jest dowiedzieć się, że jest się wybrańcem, szczególnie, gdy rola wybranego nie do końca jest jasna, a przeciwnikiem będzie Krucza Pani. Niemniej Rafe wraz z grupą elfów rusza w drogę po tej dziwnej krainie by sprawdzić, co przyniesie mu los. W tej drodze rodzą się przyjaźnie, ale i konflikty w grupie, rodziny się odnajdują, tajemnice wyjaśniają, ale i kolejne wychodzą na światło dzienne. Rafe dowiaduje się, że potrafi walczyć i stawić czoła niebezpieczeństwu. Nawiązuje połączenie z latającym wilkiem, pomaga w uwolnieniu matki swoich towarzyszy, dowiaduje się, dlaczego tak naprawdę jego ojciec opuścił rodzinę. Staje się kością niezgody dwóch dziewczyn, które w całej historii mają swoją rolę do odegrania, tak samo jak i chłopiec o białych włosach oraz Connor, człowiek zamieniony w lwa. Na koniec siły dobra i zła staną naprzeciw siebie w Wielkiej Bitwie.
W książce bardzo uwierało mnie nastawienie Rafa do wydarzeń i tego, czego się dowiaduje w trakcie swojego pobytu w Kaaran. Denerwujące były też niektóre relacje i dialogi, ale też odzwierciedlają one to, w jaki sposób dzisiaj myśli młodzież  Autorka dobrze to przedstawiła.
Dużym plusem są barwne opisy miejsc, osób i rzeczy, które rozbudzają wyobraźnię. Akcja toczy się szybko. W trakcie lektury nie zdążysz oswoić się z postaciami i wątkami, bo wciąż pojawiają się nowe, co podsyca apetyt, a czytelnik nie ma szans na nudę.
Zapraszam na https://www.instagram.com/p/B4lBuUGBFcs/

Nadchodzi ciemność to absolutnie niezwykła powieść! Z rozmachem nakreślony świat, pełen fantastycznych istot uwodzi swoją niesamowitością, a odwieczna walka dobra ze złem sprawia, że ciężko oderwać się od lektury. Przy tej książce nie można się nudzić! Burzliwa akcja i nieprzewidywalna fabuła, zapewniają niezapomnianą przygodę podczas lektury. Polecam!...

• Rezygnacja
  • Polscy autorzy
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Nadchodzi ciemność