Od Davida Jonesa do Ziggy'ego Stardusta. Historia Davida Bowiego

LubimyCzytać LubimyCzytać
24.10.2019

Jeden z najważniejszych artystów XX wieku powraca jako bohater komiksu. Michael Allred i Steve Horton sportretowali Davida Bowiego. A czy możemy znaleźć lepszą pierwszoplanową postać dla powieści graficznej niż pozujący na bohatera Ziggy Stardust? 

Od Davida Jonesa do Ziggy'ego Stardusta. Historia Davida Bowiego

Muzyczny innowator, twórca takich hitów, jak „Let's Dance”, „Space Oddity” czy (wraz z Patem Methenym) „This is not America”. A także kompozytor, producent muzyczny, aktor, malarz i kolekcjoner sztuki. Uwielbiał grać swoim wizerunkiem, nakładając na siebie kosmiczny makijaż, farbując włosy, malując tajemnicze symbole na ciele i nieustannie się przebierając. Był posiadaczem wielu artystycznych wcieleń, w tym najbardziej znanego: Ziggy'ego Stardusta. 

W swojej wydanej nakładem wydawnictwa Insight Comics powieści graficznej Michael Allred (znany w Polsce z komiksu „Sandman: Koniec Światów”) wraz z ilustratorem Steve'em Hortonem opisują przemianę skromnego Davida Jonesa, chłopaka z Bromley na przedmieściach Londynu, w ekspresyjną gwiazdę rocka. Kolejne komiksowe kadry pokazują zarówno historyczne sesje w studiu nagraniowym, koncertowe widowska, jak i wyimaginowane rozmowy w przestrzeni kosmicznej pomiędzy Bowiem i jego fantastycznym alter ego Ziggym Stardustem. I stawiają pytanie – czy w swoich kolejnych wcieleniach brytyjski muzyk pozostawał jeszcze jakąś cząstką Davida Bowiego, czy była to próba artystycznego odrzucenia swojego dotychczasowego życia i twórczości? 

Fani zmarłego w 2016 roku artysty na komiks Allreda i Hortona będą musieli poczekać do premiery, która odbędzie się dopiero w styczniu przyszłego roku (światowej premiery, brakuje jak na razie informacji o ewentualnym polskim wydaniu). Do tego czasu pozostaje im słuchanie ponadczasowej muzyki Bowiego i.… spoglądanie na wydaną w styczniu 2019 roku, przepięknie ilustrowaną książkę „Bowie. Biografia”, której autorką jest María Hesse. Warto dodać, że Hesse, oprócz książki o brytyjskim artyście, ma na koncie również wysoko ocenianą w naszym serwisie biografię Fridy Kahlo.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 24.10.2019 13:21
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post