Chłopięca wojna. Pamiętnik z Powstania Warszawskiego

Okładka książki Chłopięca wojna. Pamiętnik z Powstania Warszawskiego Bohdan Hryniewicz
Okładka książki Chłopięca wojna. Pamiętnik z Powstania Warszawskiego
Bohdan Hryniewicz Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
My Boyhood War: Warsaw 1944
Bellona
2018-07-19
2018-07-19
Paulina Maksymowicz
Bohdan Hryniewicz wspomnienia historia

Pozycja bardziej skierowana dla koneserów. Połowa książki to szczegółowy opis walk powstańczych, druga połowa to życie przed i po powstaniu, przed i po wojnie. Jak wspomniałem - zadowoli bardziej fanów tematyki, aniżeli kogoś kto spotyka się z tematem Powstania Warszawskiego po raz pierwszy.

Powstanie Warszawskie to temat który pasjonuje mnie już od dłuszego czasu. Książki o Powstaniu to zwykle opowieści żołnierzy biorących udział w walce, albo cywili którą przyszło żyć w walczącej stolicy. Choć dziś temat powstania jest niezwykle kontrowersyjny i można się spierać o słuszność jego wybuchu, niezaprzeczalne jest jedno było to niezwykłe bohaterstwo i poświęcenie walczącej Warszawy. "Chłopięca wojna" pod tym zdawało by się prawie że beztroskim tytułem kryją się wspomnienia nie tylko z miasta które przez 63 dni próbowało wywalczyć sobie wolność, to opowieść o tym jaka jest wojna. To także wspomnienia zarówno przedwojennych jak i wojennych kresów. Przypomina to o czym zdajemy się już powoli zapominać, że o swojej historii trzeba pamiętać. Nie tylko powstańcze, ale i wojenne oraz powojenne losy autora - czyta się nad wyraz lekko jakby wbrew tematyce, nie znaczy to że treść nie zapada w pamięć. Czyta się jak dobrą powieść przygodową i mimo trudnej tematyki książka nie traci swojej lekkości. Obowiązkowa lektura, nie tylko dla zainteresowanych Powstaniem Warszawskim. Pozwala docenić wolność - to co w życiu ważne.

Zapraszam do recenzji :)

Fragment:
" Pan Bohdan nie ogranicza się tylko i wyłącznie do Powstania Warszawskiego, jak sugeruje tytuł książki. Jest to powieść pełna czułych chwil, zwykłej codzienności, która wraz z nastaniem wojny została totalnie odmieniona. Wybitna książka, która jest świadectwem bohatera, choć ten skromny człowiek sam siebie na piedestale nie stawia. Jednak przyszło zapłacić za to wielką cenę, nawet śmiem napisać – największą."

Zapraszam do recenzji :)

Fragment: