Spektrum

2018-10-03
2018-10-03
Cyberpunk
Inne

Okładka książki Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie Paulina Hendel, Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Marta Krajewska, Agnieszka Kulbat, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Małgorzata Starosta, Anna Szumacher
Kwiat paproci ... Paulina Hendel, Ane...
Okładka książki Inne nieba Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Inne nieba Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki Szepty. Charytatywna antologia opowiadań na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Chojnowski, Tomasz Duszyński, Grzegorz Gajek, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jakub Małecki, Tomasz Maruszewski, Marcin Mortka, Martyna Raduchowska, Paweł Radziszewski, Sebastian Sadlej, Magdalena Świerczek-Gryboś, Agnieszka Szmatoła, Milena Wójtowicz
Szepty. Charyt... Piotr Chojnowski, T...

Co to znaczy być człowiekiem?

Nawet ciekawe rozbudowanie historii z pierwszego tomu o perspektywę Maji, ale brak rozwiązania historii czy dołożenia większej ilości wątków smuci.

Jesli czytaliście pierwszy tom historii po ten nie musicie sięgać.

Jesli czytaliście pierwszy tom historii po ten nie musicie sięgać.

Kontynuacja Łez Mai bardzo dobra książka

Kontynuacja Łez Mai bardzo dobra książka

Do 19 rozdziału pierwsza część z perspektywy Mai. Przemyślenia, monologi, wspomnienia. Brak zakończenia.

Drugi tom cyklu "Czarne Światła" i teoretycznie kontynuacja Łez Mai, teoretycznie, bo w rzeczywistości mamy tu do czynienia z bardzo ciekawym zabiegiem artystycznym w postaci ukazania tej samej historii co w tomie pierwszym, ale z zupełnie innej perspektywy. I wychodzi to świetnie.
Jak pierwszy tom był po prostu świetnie napisanym kryminałem w cyberpunkowym świecie, tak "Spektrum" jest czymś znacznie ciekawszym. Próbą przedstawienia narracji z perspektywy mentalnej androida. Martyna Raduchowska porwała się na coś bardzo trudnego, ale udało się jej z tego świetnie wybrnąć. A "Spektrum" jest według mnie arcydziełem literatury z nurtu filozoficznego cyberpunku.
Uważałum tak, kiedy pierwszy raz przeczytałum ją w liceum i po kilku latach powrotu do niej, z już znacznie większą wiedzą i doświadczeniem literackim uważam tak samo.

Jedyna rzecz, co do której mam pewne obiekcje w związku z tą książką, to fakt że jednak jest to cześć większej całości. I choć jest bardzo fajnie zastosowany zabieg artystyczny, który się naprawdę świetnie sprawdza, to nie do końca działa to jako samodzielne dzieło i raczej potrzebna jest znajomość pierwszego tomu, Który na szczęście też jest przykładem świetnie napisanej literatury.
No i też ewidentnie widać, że nie miał to być koniec tej większej całości i czuć że ta historia miała w zamyśle być kontynuowana. Co biorąc pod uwagę, że autorka od jakiegoś czasu bawi się z tą serią w George'a Martina to...
Mam wielką nadzieję, że jednak kiedyś ta historia doczeka się jakiejś kontynuacji, albo chociaż adaptacji, bo wykreowany przez Raduchowską świat na łamach tego cyklu ma w sobie zbyt wiele potencjału, by to zmarnować.

Pomysł jest świetny, ukazanie danej historii z dwóch perspektyw, tym bardziej, że przez większość czasu, obydwie postacie nie były obok siebie, a jednak wiele ich łączyło. To, że powtarza się wiele dialogów z pierwszego tomu, jest według mnie sensowne i nie przeszkadzało mi. ALE.. Gdyby ta seria była napisana w inny, bardziej dynamiczny sposób, byłąby świetnym kryminałem. Niestety, opisy uczuć bohaterki zajmują spokojnie ponad połowę książki. To nie jest złe, w historii głównej bohaterki to właśnie uczucia są najważniejszą rzeczą, co nie zmienia faktu, że momentami czułam się znudzona tym? Chyba mogę to tak nazwać. Reansumując, pomysł - prześwietny i jestem mega ciekawa jak historia się rozwinie, wykonanie - choć uwielbiam styl autorki, niestety ta seria jest nie najlepszą reprezentacją jej twórczości.

Ogólnie książka przyjemna do słuchania, wciąga ALE dla mnie jeden potężny minus - w zasadzie jest powtórzeniem pierwszej części tylko tym razem opisana z perspektywy Mai. Jasne pojawiają się nowe wątki, ale znaczną część opisuje dokładnie to samo co w poprzedniej części. Coś takiego nie dla mnie i tylko stąd taka niska ocena. Ogólnie bardzo chętnie sięgnę po kolejną część jeśli kiedyś wyjdzie, bo nie wszystko zostało wyjaśnione :)

Gorsze od pierwszej części

Gorsze od pierwszej części

W zasadzie pisząc o Spektrum powinien również coś napisać o Łzach Mai, ale górę bierze lenistwo. Książki przeczytałem kilka lat po ich premierach i stwierdzam, że autorka i to co napisała jest dla mnie odkryciem na rodzimym poletku SF. Bardzo dickowski klimat, bardzo fajny pomysł z pokazaniem tej samej historii z dwóch punktów widzenia. Tego ostatniego trochę się obawiałem, ale obydwie historie świetnie się uzupełniają a nie powielają. Wiarygodnie przedstawione emocje targające głównymi bohaterami. Mam nadzieję, że p. Raduchowska dopisze kolejną część, bo są pod to przygotowane podstawy.
Dałem 8 gwiazdek, ale w rzeczywistości oceniam książkę na 7,5. Ta dodatkowa gwiazdka, to za nadzieję na 3 tom i rozwinięcie przedstawionego świata.

Drugą część cyklu "Czarne Światła" ciężko w zasadzie nazwać kontynuacją - bo mamy do czynienia nie z sequelem, ale tą samą historią widzianą oczami innej bohaterki. Ma to kilka plusów, ale też sporo wad.

Po pierwsze - śledzimy te same wydarzenia. Pomimo zmiany perspektywy pierwsze dwa rozdziały i część zakończenia przepisane są niemal słowo w słowo z "Łez Mai". Jeśli czytamy / słuchamy książek jedna po drugiej, łatwo się znudzić.
Po drugie - śledzimy te same wydarzenia. Nowa perspektywa rzuca co prawda sporo światła na wydarzenia zakulisowe z pierwszej części, jednak nadrzędny wątek fabularny prawie nie rusza do przodu.

Mam wrażenie, autorka mogła znacznie lepiej rozplanować drugi tom. Na przykład zamiast praktycznie przepisywać słowo w słowo dwa pierwsze rozdziały, rozpocząć nieco później (chociażby w trakcie zamieszek),a zamiast tego pociągnąć główny wątek nieco dalej.

Na szczęście perspektywa Mai i jej przemiana z nieczułego androida w istotę niemal ludzką jest całkiem ciekawa. Ewolucja z postaci pasywnej, niesionej nurtem wydarzeń w pełnoprawnego bohatera kształtującego akcję to jak dla mnie najlepsza część "Spektrum". Na plus wypada też ograniczenie ilości psychoanalitycznego bełkotu z pierwszej części.

To bardziej 1,5 częsc serji a nie kontynuacja . Mamy tu przedstawione tą samą historie z perspektywy may, niektóre rozdziały te pierwsze i przedostatnie są przepisane słowo w słowo co jest słabe . May jest fajną bohaterką rozumiem te jej rozkminy i jej historie jak się zmieniała ,jej motywacje ale można to było krócej przedstawić i lepiej w niektórych momentach kartkowałem i tylko wyłapywałem to co ważne a resztę omijałem . Ta część według mnie jest słabsza od łzy may dowiadujemy się tu więcej o tym co się działo za murem ,śledztwo zostało trochę pchnięte ale dalej jest dużo niewiadomych i jestem ciekaw jakie będzie rozwiązanie. Czekam na kontynuacje, ta część była fajna, ale mogła być bardziej komkretna.