Brzuch Matki Boskiej

Patronat LC
Marta Handschke Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
Czarne
debiut literacki kobieta literatura polska relacje rodzinne rodzina uczucie więzi rodzinne wspomnienia życie codzienne
literatura piękna
Poza serią

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Opowieść jest kobietą

16 Link do recenzji

Wydaje mi się, że bardzo popularne w ostatnich latach w literaturze staje się opisywanie historii (nie w sensie opowieści, tylko wydarzeń historycznych) z punktu widzenia kobiet, które nie tyle ją tworzyły (to zazwyczaj było domeną mężczyzn), ile wnikliwie obserwowały. Jako przykład podam „Nieczułość” Martyny Bundy,...

Brak wyraźnej struktury jest największą wadą tej książki.
Samo zanurzenie w magmę pamięci jest interesujące, przeplatają się wątki typowe i nietypowe. W tekście poukrywane są po równo perełki i gniotki.
Nie zostałem porwany ale czuję, że czas na lekturze spożytkowałem lepiej niż w przypadku "Nie ma" Szczygła.

To z pewnością super doświadczenie, spisać wspomnienia najbliższych. Sama żałuję, że nie wpadłam na taki pomysł. Czasy wojny i tuż po wojnie były burzliwe w wielu rodzinach, tu jednak zwyciężył pomysł przekazania historii kilku pokoleń samych kobiet. Ta lektura jest dzięki temu jakaś inna :)

Książeczka bardzo prawdziwa. Spisanie przez córkę-wnuczkę-prawnuczkę autentycznych wspomnień kilku pokoleń kobiet z jej rodziny. Mężczyźni z różnych powodów przewijają się przez ich życiorysy jednak nie odciskają trwałego piętna lub odciskają najczęściej piętno negatywne, albo nijakie. Najważniejsze są One. Historia każdej z nich, od młodości do starości, która to starość...

Skromna opowieść o skromnych kobietach. Przedstawicielki trzech pokoleń opowiadają o tym, jak trudno być kobietą w męskim świecie. Nie są ofiarami losu, po prostu trafiły na niewłaściwych mężczyzn i z różnych przyczyn w tych związkach trwały.

Urzekła mnie ta historia, książka zdecydowanie w moich klimatach, nostalgiczno -wspomnieniowych. Czułam się jakby w gościach, na kanapie, u trzech starych ciotek, jadłam z nimi słodycze poupychane w czeluściach meblościanki na wysoki połysk i słuchałam ich opowieści.

Dla fanów gatunku.

Opowieść o smutno-gorzkim życiu opowiedziane przez cztery kobiety z jednej rodziny - muszę przyznać, że czytałam ze smutkiem - takie historie mogą zdarzyć się w każdej rodzinie... Książka niezbyt obszerna, do przeczytania w jeden wieczór, mnie nie porwała - ale to tylko moja subiektywna opinia.

Książka dla każdej i każdego. Żadna fikcja nie jest w stanie być ani ciekawsza ani bardziej wciągająca niż autentyczne historie pisane przez życie ;)

Piekna ksiazka.Połknęłam w dwa dni.

Dyskusje

• 2019