Mołdawia. Państwo niekonieczne

Sulina
Czarne
2020-02-05
2020-02-05
Mołdawia Mołdawianie historia podróże postkomunizm reportaż literatura faktu

Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Maciej Bernatt-Reszczyński, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Cezary Łazarewicz, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mateja, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Adam Pękalski, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Bartosz Żurawiecki
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...
Okładka książki Europa.Stop.Wschodnia.Stop. Piotr Andrusieczko, Kamil Całus, Lucyna Dąbrowska, Joanna Dziuba, Maciej Jastrzębski, Iwona Kaliszewska, Jagoda Kołodziejczyk, Tomasz Kułakowski, Katarzyna Kwiatkowska, Piotr Oleksy, Piotr Pogorzelski, Wojciech Śmieja, Ziemowit Szczerek, Kateryna Szestakowa, Marcin Wojciechowski
Europa.Stop.Ws... Piotr Andrusieczko,...

Mołdawska mozaika

Mołdawia to państwo, o którym mówi się niewiele, albo nawet nic. kraj, który może przestać istnieć, dotknięty wieloma problemami. widać, że autor jest specjalistą w tym temacie i posiada obszerną wiedzę o regionie.

Dobra i rzetelna publikacja. Widać, że autor od wielu lat świadomie obserwuje Mołdawię - zarówno od środka, jak i w ujęciu nieco szerszym. Przedstawia szczegółowe analizy, które naprawdę robią wrażenie. Książka potrafi zaskoczyć, zawiera sporo ciekawostek. Dowiadujemy się z niej między innymi jak rzeczywiście wygląda mołdawska polityka, dlaczego jest to najbiedniejszy kraj w Europie. Pojawia się nawet wątek korupcji w szkole. Dowiadujemy się też jacy są mieszkańcy Mołdawii (a jest to społeczeństwo różnorodne, także pod względem językowym),jak żyją, za czym tęsknią i jak wg nich kształtuje się przyszłość tego kraju. To wszystko oparte na przykładach, rozmowach i faktach.

Polecam, bo poszerza horyzonty. Przekaz jest klarowny, a autor ma ogromną wiedzę na temat Mołdawii.

Książka, która poszerza horyzonty. Państwo, o którym nic nie wiemy w Polsce. Autor dokładnie opisuje problemy, przed jakimi stoi dzisiejsza Mołdawia. Korupcja i nepotyzm. Wyludniające się wsie i miasteczka. Emigracja młodych. Bardzo dokładna pozycja, widać zaplecze zawodowe autora.

Wspaniała książka! Czyta się jednym tchem! Gorąco polecam osobom interesującym się Mołdawią, Wschodem, i tym którzy po prostu mają ochotę zapoznać się z mało znanym miejscem na mapie świata.
Napisana doskonałym, wartkim i wrażliwym językiem. Wspaniale oddaje złożoność państwowości mołdawskiej, jej historii i wyzwań.
Doskonała!

Doskonała!

Mało wiedziałem o Mołdawii i ta lektura na pewno to trochę zmieniła. Czytałem z zainteresowaniem, chociaż kilka tematów zostało potraktowanych jak na mój gust zbyt obszernie.

Muszę przyznać, że opis sytuacji politycznej, życia ludzi oraz historii Mołdawii przedstawiony przez Całusa niesamowicie przypadł mi do gustu. Autor pisze w przystępny sposób, umiejętnie przeplatając fragmenty historyczne z wypowiedziami bohaterów swojego reportażu, dzięki czemu "Państwo niekonieczne" czyta się bardzo szybko. A jako że moja wiedza o krótkiej acz problematycznej historii Mołdawii była bardzo pobieżna, lektura dostarczyła mi sporej dawki fascynującej wiedzy. Z reportażu wyłania się obraz kraju, który nawet w opinii sporej części swoich obywateli nie powinien istnieć - trudno jednak dojść do porozumienia, czy powinien być częścią Rumunii (a zatem też Unii Europejskiej i NATO) czy może jednak Federacji Rosyjskiej - a, jakby nie patrzeć, są to poglądy nie do pogodzenia. Więc Mołdawia istnieje, ma tę swoją niepodległość, bez bohaterów, wartości i świętości, niepodległość, na której mało komu zależy i w imieniu której mało kto wyszedłby na ulicę protestować. Zwłaszcza, gdy policja i sądownictwo to bardzo przekupne instytucje i protesty wiążą się z ryzykiem utraty zdrowia czy nawet życia… Lepiej postarać się o rumuński paszport, z którym Unia Europejska stoi otworem, no i po prostu emigrować. "Państwo niekonieczne" to gorzki reportaż, pokazujący jednak, że Mołdawia ma jednak całkiem spore szanse dalej istnieć na scenie międzynarodowej i jej mieszkańcy będą musieli w końcu swoje państwo "ogarnąć" - nie tak dawno temu pokazali przecież, że czasem potrafią ;). To naprawdę fajna książka, warto po nią sięgnąć.

Na półkach: , , , , , ,

Wspaniale napisana książka! Piękny język, multum faktów, równie sporo opinii - jednym zdaniem: Kamil Całus wyczerpał temat Mołdawii. Z perspektywy zwyczajnego jak ja czytelnika, który lubi wiedzieć, ale specjalistą nie zostanie.

Naprawdę "Mołdawia. Państwo niekonieczne" to najwyższa liga.

Naprawdę "Mołdawia. Państwo niekonieczne" to najwyższa liga.

Świetny reportaż! Nie dość, że ciekawie i dobrze napisany (pochłonęłam w dwa dni),to na dodatek bardzo sprawnie przekazuje szeroki przekrój informacji społeczno-politycznych. Brak tu powtórzeń czy przynudzania. Bardzo dobra pozycja dla każdego, kto czuje, że chciałby wiedzieć po prostu więcej o świecie.

Ooo tak, to jest to! Genialny reportaż z miejsca tak bliskiego a jednocześnie tak odległego. Niesamowite jak pokręcone są losy tego dziwnego kraju w którym dwie- lub nawet trzy- skrajnie przeciwstawne opcje ścierają się ze sobą.
Docenić należy kunszt autora- świetnie poprowadził narrację, połączył historię oraz sprawy teraźniejsze w jeden uzupełniający się obraz w taki sposób, że nawet rozdział o polityce lat nieodległych czyta się z zapartym tchem. Brawo, mistrzostwo!

Rewelacyjna opowieść o tak mało znanym państwie, jakim jest Mołdawia. Aż ma się ochotę wsiąść w pierwszy samolot i udać się tam na wycieczkę.

• Reportaż
  • Bałkany