Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju

Reportaż
Czarne
2018-09-26
2018-09-26
Ameryka Łacińska demokracja liberalizm literatura faktu obyczajowość reportaż styl życia tolerancja Urugwaj wolność życie codzienne

Okładka książki Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej Maria Hawranek, Szymon Opryszek
Ocena 7,1
Tańczymy już t... Maria Hawranek, Szy...

Oficjalne recenzje i

Barwna wolność Urugwaju

Link do recenzji

1260 26 3

Piękna, mocno rzucająca się w oczy okładka i to tyle jeśli chodzi o ten reportaż.
Żenująco słabe czytadełko, które męczyłam przez kilka wieczorów. Szkoda było tego mojego poświęcenia.

Autorzy kierują się swoimi przekonaniami, które mocno wpływają na treść i odbiór. Poziom dziennikarski bardzo słaby.

Niektóre historie mogłyby nawet czymś zaskoczyć, ale są tak kiepskiej jakości, że sama nie wiem, co więcej tutaj napisać.

W zasadzie zamieszczone teksty mogłyby dotyczyć każdego zakątka świata, nie wyróżniają się niczym szczególnym co mogłoby podkreślić uroki Urugwaju, a szkoda, bo to naprawdę ciekawe miejsce.

Nie polecam

Niektóre historie mogłyby nawet czymś zaskoczyć, ale są tak kiepskiej...

Bardzo nierówne te reportaże. Niektóre zapierające dech, inne bardzo rozwlekłe i bez polotu. Ogólne wrażenie - warte przeczytania

Jak w reportażach, jedne ciekawe, inne mniej. Ale zawsze to nowa wiedza, szczególnie o tak odległym kraju.

Świetna książka. Są portrety: prostytutka, para gejów, prezydent-myśliciel, który młodość spędził we więzieniu. Są krajobrazy: legalna trawka hodowana w ogrodach i presja, jaką wywierają korporacje na kraj, który chce rządzić się po swojemu. Daje do myślenia.

Może nie wszystkie historie z tej książki czyta się tak samo dobrze, ale książka jest bardzo ciekawa. Na pewno przybliża i pomaga poznać lepiej ten kraj, niby podobny, a jednak inny od pozostałych w tym rejonie. Warto choćby dla ostatniego rozdziału i mądrości w nim zawartej.

Dzięki tej książce poznałam Urugwaj, o którym wcześniej miałam zupełnie mgliste pojęcie. Dwadzieścia dwa teksty napisane przez dwójkę autorów, jak przyznają "dzięki mate" (chodzi o słynną yerba mate), sprawiły, że moja wiedza o tym kraju znacznie się wzbogaciła.
To z pewnością ciekawe miejsce, choć pokazane tu raczej z perspektywy społecznej, nie turystycznej. Po przeczytaniu nawet w sumie nie pomyślałam, że chciałabym tam pojechać.
Czy Urugwaj jest krajem wolności i tolerancji, czy można tam "wyhodować sobie wolność"? Warto przeczytać.

Książka w gładki i ciekawy sposób przedstawia Urugwaj jako najbardziej równościowy i wolnościowy kraj Ameryki Południowej.

Lekka i przyjemna, dostarcza ciekawej wiedzy na temat tego malutkiego kraju.

Lekka i przyjemna, dostarcza ciekawej wiedzy na temat tego malutkiego kraju.

Na półkach: , , , ,

„Jeśli żyję wewnątrz systemu, który zmusza mnie, bym przemienił się w maszynę do kupowania, maszynę, która pracuje, by kupić nowe rzeczy i kolejne, i nie mam czasu, by robić to, co sprawia mi przyjemność, raczej trudno mnie uznać za człowieka wolnego” (s. 242).

Jest to mój ulubiony cytat z tej książki, doskonale wpisujący się w stan mojego ducha na tym etapie życia, w którym jestem. Ciągła gonitwa za kolejnymi rzeczami odbiera nam radość życia i wolność, czyli to co najważniejsze. Nie spodziewałam się, że odnajdę te słowa w reportażu z Urugwaju, ale książka Marii Hawranek i Szymona Opryszka zaskoczyła mnie pod wieloma względami.

Po pierwsze nigdy wcześniej nie poznałam historii i warunków życia w Urugwaju. Nic nie wiedziałam o tym kraju, poza położeniem geograficznym. Nie potrafiłabym powiedzieć nic o jego gospodarce, polityce czy nawet przeciętnych mieszkańcach. Tymczasem okazuje się, że jest to niezwykle ciekawe miejsce, odznaczające się na tle innych krajów Ameryki Południowej. Urugwaj to mały, ale otwarty kraj, który wprowadził wiele eksperymentów społecznych, z których możemy czerpać inspirację, jeżeli tylko znajdziemy w sobie dostatecznie dużo tolerancji i wrażliwości.

„We wszystkich zakątkach świata przeżywamy teraz moment strachu. Europa jest w okropnym stanie. […] Zmiana może się dokonać, jeśli politycy zaczną przejmować się ludźmi zamiast swoją reelekcją” (246-247).

Szymon Opryszek Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju Zobacz więcej
Szymon Opryszek Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju Zobacz więcej