Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju

Maria HawranekSzymon Opryszek Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż literatura faktu
2018-09-26
2018-09-26
Czarne
Ameryka Łacińska demokracja liberalizm literatura faktu obyczajowość reportaż styl życia tolerancja Urugwaj wolność życie codzienne

Okładka książki Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej Maria Hawranek, Szymon Opryszek
7,1
Tańczymy już t... Maria Hawranek, Szy...

Oficjalne recenzje i

Barwna wolność Urugwaju

[ 6 ] Link do recenzji

Na półkach: , , , ,

„Jeśli żyję wewnątrz systemu, który zmusza mnie, bym przemienił się w maszynę do kupowania, maszynę, która pracuje, by kupić nowe rzeczy i kolejne, i nie mam czasu, by robić to, co sprawia mi przyjemność, raczej trudno mnie uznać za człowieka wolnego” (s. 242).

Jest to mój ulubiony cytat z tej książki, doskonale wpisujący się w stan mojego ducha na tym etapie życia, w...

Ciekawa książka, dobrze napisana, polecam.

Książka składa się z cyklu krótkich historii wpisujących się w temat wyjątkowości Urugwaju. Wszystko to w jakiś sposób krąży wokół tematu wolności. Książka dobra, pełna ciekawych faktów, ale jednak nie porwała tak jak inne reportaże z "Czarnego".

Bardzo przyjemnie czytało mi się ten reportaż. Nie spodziewałam się że Urugwaj może być tak interesującym krajem. Ma swoje problemy, życie pod wieloma względami nie jest tam łatwe. Jednak Urugwajczycy żyją po swojemu i nie oglądają się na innych.

W takim kraju to aż się chce żyć

Przyznam otwarcie, że Urugwaj jest tym krajem Ameryki Południowej, z którym nie mam żadnych skojarzeń. Argentyna, Chile, Brazylia, Boliwia, Peru, Wenezuela, Kolumbia, Meksyk, o każdym z wymienionych mogę coś powiedzieć, chciałabym tam się znaleźć, chciałabym je przemierzyć. Urugwaj wciśnięty pomiędzy Argentynę i Brazylię wydaje się być przytłoczony przez bardziej znanych...

To zbiór reportaży przedstawiających prawdziwe tytułowe hodowanie wolności wraz z jego blaskami i cieniami. Brak tutaj wyidealizowanego obrazu równości i wolności obywateli. Postaci jak i autorzy pokazują cenę liberalizacji państwa i jej procesowość. Pokazują, że społeczeństwo nigdy nie jest jednomyślnie zgodne na zmiany dbajace o prawa człowieka, że zmiana myślenia zajmuje...

Idą dziewczyny przez YouTube i krzyczą ***** ***
A tutaj panowie opowiadają o adopcji swojego syna, inni o działalności legalnego gandzioklubu, a chłopak z silikonowymi persiami o swojej rodzinie i pracy w szpitalu. Lewacki raj.
Jest też o uchodźcach. O tym że ich oszukali i w obozie było łatwiej. Jak sami jesteście biedni to po co nas przyjęliście. Wtedy polubiłam...

Bardzo ciekawa pozycja pokazująca wielowymiarową drogę Urugwaju do wolności. Idealny reportaż dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś o najnowszej historii Urugwaju - państwa na pierwszy rzut oka mało wyrazistego na tle sąsiadów z Ameryki Łacińskiej.

Dodatkowy plus za wywiad z byłym prezydentem Jose Mujicą -mocno daje do myślenia.

Ciekawy reportaż, porusza głównie tematy dla nas kontrowersyjne, ale to dobrze, daje do myślenia. Czyta się przyjemnie z zaciekawieniem.

• 2019
  • Reportaż