Najnowsze artykuły
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać3
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant31
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać1
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Maria Hawranek
Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/maria-hawranek
4
7,7/10
Urodzona: 1987 (data przybliżona)
Niezależna reporterka, przez część roku pisze z Polski, przez część – z Ameryki Łacińskiej. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Publikuje na łamach m.in. „Wysokich Obcasów”, „Dużego Formatu”, „National Geographic”. Finalistka Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego Fundacji Herodot (2018). Wspólnie z Szymonem Opryszkiem wydała książkę Tańczymy już tylko w Zaduszki (2016). Razem byli też nominowani do stypendium dziennikarskiego przyznawanego przez jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej (2015).
7,7/10średnia ocena książek autora
1 100 przeczytało książki autora
1 305 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Śledztwo Pisma. Sezon 4
Szymon Opryszek, Maria Hawranek
Cykl: Śledztwo Pisma (tom 4)
8,3 z 3 ocen
5 czytelników 0 opinii
2023
Szkoły, do których chce się chodzić (są bliżej, niż myślisz)
Maria Hawranek
8,2 z 41 ocen
127 czytelników 16 opinii
2021
Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju
Szymon Opryszek, Maria Hawranek
7,2 z 582 ocen
1594 czytelników 68 opinii
2018
Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej
Szymon Opryszek, Maria Hawranek
7,0 z 279 ocen
727 czytelników 70 opinii
2016
Najnowsze opinie o książkach autora
Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju Szymon Opryszek
7,2
Wspaniałym odkryciem była dla mnie ta książka, a sięgnęłam po nią trochę bez wielkich nadziei, bardziej żeby poszerzyć horyzonty i być może dowiedzieć się czegoś ciekawego o rejonie świata, którym nigdy się szczególnie nie interesowałam. Tymczasem Urugwaj mnie oczarował, przy czym nie jest to wyłącznie zasługa samego kraju, a świetnego pióra Marii Hawranek i Szymona Opryszka.
Oboje autorów pozwala nam zajrzeć w życie różnych osób i poznać różne zdarzenia. Spotykamy prostytutkę, onkologa, transwestytę, który założył szczęśliwą rodzinę czy parę gejów z dzieckiem. Poznajemy drogę Urugwaju do legalizacji marihuany, laicyzacji kraju czy międzynarodowego zwycięstwa w sporze z koncernem nikotynowym. Jest tu tez trochę współczesnej historii, ale tylko tyle, by się orientować w realiach. Podróżnicy zachowali więc równowagę i świetnie wyważyli zawarte w treści informacje.
Nie należy ulegać stereotypom, gdy mowa o Urugwaju, a ulec im dość łatwo, bo też w Polsce nie poświęcamy raczej temu państwu zbyt wiele uwagi, więc o ignorancję nietrudno. Dla wielu będzie to jeden z wielu południowoamerykańskich krajów, dla innych pozbawione moralności i Boga miejsce, w którym legalna jest prostytucja i palenie zioła. Hawranek i Opryszek prowadzą nas jednak poza te wszystkie uproszczenia i odkrywają przed nami niesamowite miejsce, które pod wieloma względami powinno stanowić wzór dla reszty świata.
Bardzo podobał mi się mocno filozoficzny monolog na końcu książki – to wypowiedź byłego prezydenta Joségo Mujici, który w świadomości przeciętnego człowieka spoza Urugwaju mógł się zapisać jako przyjazny starszy pan, stroniący od przepychu i jeżdżący starym samochodem. Daleko mu jednak do prostaka, a taki wniosek mógł się nasuwać po zapoznaniu się z niektórymi przekazami medialnymi. Możemy mówić o filozofie i to bynajmniej nie w ironicznym sensie – w tym, co mówi jest naprawdę sporo mądrości. Ta zapisana na ostatnich kartkach reportażu rozmowa z politykiem była dla mnie czymś orzeźwiającym i budującym, bo czuć w tym było szczerość – słowa prezydenta potwierdzało całe jego życie, skromne również, gdy stał u steru państwa.
Była to dla mnie niesamowita lektura i inspirująca podróż. „Wyhoduj sobie wolność” to wzór reportażu, ukazującego nam świat, ale pozwalającego też na to, by to czytelnik sam wyrobił sobie o nim zdanie.
Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju Szymon Opryszek
7,2
Marzenia o równości, szeroko rozumiane bezpieczeństwo obywateli z jednej strony, a z drugiej prostytucja, marihuana (autorzy oceniają pozytywnie legalizację zioła),dzielnice nędzy, brak wolności religijnej - tematyka reportaży napisanych przez polskich dziennikarzy podróżujących po Urugwaju - kraju Ameryki Łacińskiej. Książka dotyka też w zarysie historii państwa od lat 60-tych 20 w. Audiobook znacznie poszerzył moją wiedzę.