rozwińzwiń

Reportaże Ryszarda Kapuścińskiego źródło poznania społeczeństw i kultur

Okładka książki Reportaże Ryszarda Kapuścińskiego źródło poznania społeczeństw i kultur Mariusz Dzięglewski
Okładka książki Reportaże Ryszarda Kapuścińskiego źródło poznania społeczeństw i kultur
Mariusz Dzięglewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
268 str. 4 godz. 28 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Reportaże Ryszarda Kapuścińskiego źródło poznania społeczeństw i kultur
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
268
Czas czytania
4 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373637887
Tagi:
Kaouściński
Średnia ocen

3,0 3,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Narratives of Ethnic Identity, Migration and Politics. A Multidisciplinary Perspective Monika Banaś, Dessislava Damyanova, Mariusz Dzięglewski, Marharyta Fabrykant, Marcin Gońda, Barbara Jaczewska, Mikhail Kabitskiy, Tatyana Lipai, Iryna Maidanik, Marta Petryk, Justyna Salamońska, Ewa Ślęzak, Olga Volkova, Katarzyna Wójcikowska
Ocena 0,0
Narratives of ... Monika Banaś, Dessi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
3,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
736
204

Na półkach: , , ,

Dzieło stricte naukowe, napisane bardzo hermetycznym językiem, wymagającym od czytelnika nieustannych poszukiwań znaczeń słów, które czyta. Znaczna jego część poświęcona jest przedstawieniu socjologicznych modeli komunikacji społecznej i roli reportażu w przedstawianiu rzeczywistości. Kiedy odejmie się rozdziały poświęcone ukazywaniu rozumienia pojęć takich jak "kultura" przez nauki społeczne, niewiele zostaje samych refleksji nad twórczością polskiego reportażysty. Niewątpliwie jest to ciekawe dzieło, będące wiwisekcją sposobu opisywania przez Ryszarda Kapuścińskiego oraz roli w jego reportażach takich wytworów kultury, jak "władza," czy "prawo," a także stanów psychospołecznych, jak np. postawa wobec własnej i obcej grupy etnicznej, ale również czysto materialnych dzieł, jak budowle. Brzmi dobrze, ale jest to podane w taki sposób, że tylko osoba posiadająca rozbudowaną wiedzę z zakresu nauk społecznych może coś z tej książki wynieść. Całość czyta się źle, z dużym wysiłkiem i co gorsza nabicie jej zbyt dużą ilością faktów sprawia, że ciężko cokolwiek z niej zapamiętać - autor w jednym akapicie tak często zmienia reportaże do których się odnosi, że ciężko podążać za jego myślą.
Wątpliwości natury metodologicznej budzi natomiast rozdział poświęcony procesowi komunikacji między reporterem a czytelnikiem. Wyniki naukowych badań w zakresie recepcji reportaży Ryszarda Kapuścińskiego zostały oparte na kwestionariuszach wypełnionych zaledwie przez dwanaście osób! Przyznaję, nie jestem socjologiem, ale wydaje mi się wysoce wątpliwie, aby z tak małej grupy badawczej można było wyprowadzić wnioski na temat interpretowania roli reportaży jako źródeł poznania społeczeństw i kultur. Według mnie, co najwyżej mogłyby służyć do sformułowania tezy badawczej przed bardziej rozbudowaną kwerendą źródłową.
Książka Mariusza Dzielęgiewskiego, choć ma bardzo dobra bazę teoretyczną wynikającą z niezwykle bogatej literatury przedmiotu i nader rozbudowany aparat naukowy, nie wydaje mi się pracą wyczerpującą w pełni temat poruszony przez badacza, ze względu na wskazane przeze mnie problemy metodologiczne w ostatnim rozdziale. Na pewno też nie nadaję się do zachęcania do lektury reportaży Kapuścińskiego, ze względu na trudności w odbiorze. Może być co najwyżej ciekawostką dla miłośników "Cesarza reportażu," jeśli zdołają przez nią przebrnąć.

Dzieło stricte naukowe, napisane bardzo hermetycznym językiem, wymagającym od czytelnika nieustannych poszukiwań znaczeń słów, które czyta. Znaczna jego część poświęcona jest przedstawieniu socjologicznych modeli komunikacji społecznej i roli reportażu w przedstawianiu rzeczywistości. Kiedy odejmie się rozdziały poświęcone ukazywaniu rozumienia pojęć takich jak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Posiadam
    1
  • 2018
    1
  • Przeczytane
    1
  • Naukowe
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także