Dlaczego czuję się nieszczęśliwa, skoro on jest taki wspaniały?

Okładka książki Dlaczego czuję się nieszczęśliwa, skoro on jest taki wspaniały? Avery Neal
Okładka książki Dlaczego czuję się nieszczęśliwa, skoro on jest taki wspaniały?
Avery Neal Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
If He's So Great, Why Do I Feel So Bad?
Rebis
2024-03-12
2019-04-02
Maria Smulewska

Okładka książki Jelita, mózg i spółka, czyli psychobiotyczna rewolucja Scott C. Anderson, John F. Cryan, Ted Dinan
Jelita, mózg i... Scott C. Anderson, ...
Okładka książki Żyj lepiej, kochaj mądrzej Rosemary Sword, Philip G. Zimbardo
Żyj lepiej, ko... Rosemary Sword, Phi...
Okładka książki Chyba umieram Marc Eisenberg, Christopher Kelly
Chyba umieram Marc Eisenberg, Chr...

Czy przemoc to tylko bicie, wyzwiska i jawne poniżanie? Czy to jedyne oblicze przemocy?

Książka przedstawia tzw. Subtelną przemoc, przemoc w rękawiczkach, którą ciężko udowodnić i przez wielu jest ignorowana, bo to tylko żarty, droczenie, na pewno coś źle zrozumiałaś, miał ciężki dzień, był przepracowany, to Ty coś źle powiedziałaś.

Książka do przewodnik nie tylko dla kobiet. To przewodnik dla każdego, kto uważa, że z jego związkiem coś jest nie tak. Lektura przeprowadza od zrozumienia i identyfikacji, przez decyzję o odejściu, uporządkowania sytuacji, aby odejście było możliwe, pracę nad sobą po rozstaniu i nowe życie bez oprawcy.

Przemoc ma różne oblicza i największą krzywdę robi ta ignorowana przez wielu, zbywana machnięciem ręki, kwitowana uśmiechem lub jawnie umniejszana. Nawet w naszym kraju pokutuje przeświadczenie, że jak nie pije i nie bije, to jaki Ty masz kobieto problem? Co Ci nie pasuje?

Izolacja, przykre komentarze, strach przed karą, walka o władzę i kontrolę, poczucie bycia zależną, niska samoocena, problemy ze snem i funkcjonowaniem. Wszystko to, co jest walką w obrębie Twojego związku niszczy Ci, wypala i przywiązuje do oprawcy, jeśli nie jesteś świadoma tego, co się dzieje.

Książkę polecam tak naprawdę każdej kobiecie, bo zwraca uwagę na drobne czerwone flagi tak namiętnie ignorowane w naszym społeczeństwie. Zasługujecie na dobre i piękne życie. Warto wiedzieć już za wczasu z kim się w to życie nie pchać i kiedy uciekać.

Koniecznie przeczytajcie, ale uprzedzam - to nie jest łatwa lektura. Jest natomiast bardzo bardzo ważna.

Książka do przewodnik nie tylko dla...

Myślę, że w dzisiejszych czasach temat przemocy i tego, że nie jest ona akceptowalna jest już raczej dobrze znany. O ile przemoc fizyczną dużo łatwiej zauważyć, o tyle przemoc psychiczna często potrafi być subtelna. Zazwyczaj tez nie zaczyna się od razu, tylko stopniowo eskaluje. Gaslighting jest formą manipulacji, która też jest przemocą. Jest to podważanie przekonań danej osoby, bardzo subtelnymi technikami, które zwłaszcza na początku są trudne do dostrzeżenia. Z jednej strony sprawca może być opiekuńczy i troskliwy, z drugiej zaś może jej delikatnie mówić że jest głupia i niewystarczająco dobra, oraz że bez niego by nie dała sobie rady.
Cieszę się więc że została wydana książka „Dlaczego czuję się nieszczęśliwa, skoro on jest taki wspaniały?” Jak widać trudno jest czasami zobaczyć że to faktycznie gaslighting a nie zły humor naszego partnera. W tej książce jednak jest to opisane w najlepszy możliwy sposób a mianowicie na przykładach wielu związków. Zacznijmy jednak od początku sam wstęp jest nudny i możesz go pominąć. Następnie mamy trochę teorii o przemocy, to raczej książkowe opisy, czyli zapewne to co znamy z wielu źródeł. To co ciekawe pojawia się dalej, a znajdziemy tu wzorce zachowań oprawcy- wykrywanie niewykrywalnego i tu już mamy opisy osób które tego doświadczały przeplatane wyjaśnieniami. Myślę, że jeśli ktoś zastanawia się czy ten problem go dotyczy, to tu zdecydowanie znajdzie odpowiedź na to pytanie. Wiadomo, że w różnych relacjach może to wyglądać różnie, dlatego mamy tu wiele opisów osób, które to przeżyły. Mamy też najczęstsze cechy partnerów którzy z tą przemocą się borykają. Oprócz informacji czy ta przemoc może nas dotyczyć w książce tej zawarte są ćwiczenia jak poradzić sobie po takim związku. Sądzę więc, że jeśli ktoś jest w związku w którym nie do końca czuje się szczęśliwy, ma poczucie „podciętych skrzydeł”, niskiej samooceny to powinien sięgnąć po tę książkę.

Miłość i związki to piękna sprawa. Ale czy na pewno zawsze tak jest? Większość marzy i życiu z drugą osobą, lecz, czasami to wspólne życie zamiast bajki zaczyna przypominać koszmar.
Manipulacje, zastraszani komentarze, żarty, obelgi. Nic z tych rzeczy nie powinno mieć miejsca w związku, a często niestety tak jest. I trudniej jest to zauważyć zarówno nam danym jak i osobom postronnym. W końcu słowa nie postanawiają żadnych widocznych śladów, na pewno nie na ciele, ale na psychice potrafią odcisnąć ogromnej piętno.

Jak rozpoznać czy mamy do czynienia z taką właśnie sytuację, że jesteśmy ofiarą? A przede wszystkim jak wyjść z takiego toksycznego związku?

W tej książce znajdziemy ogrom wiedzy na temat Gaslightingu, bardzo precyzyjne i przydatnej, myślę, że każdy powinien przeczytać tą książkę, aby wiedzieć na co uważać. Treści są przedstawione w bardzo przystępny i jasny sposób, dzięki czemu jest to ciekawa i pouczająca lektura.

„Dlaczego czuje się nieszczęśliwa, skoro on jest taki wspaniały?” to poradnik, po którego warto sięgnąć. Dlaczego? Wyjaśnia dokładnie czym jest przemoc. Bo nie tylko o przemoc fizyczną chodzi, ale również o psychiczną, która często o wiele więcej bólu niesie niż ta pierwsza. Są to manipulacje, zastraszanie, pozbawienie poczucia własnej wartości, żarty, a nawet okazywanie brak szacunku. Avery Neal poprzez swoją książkę stara się przekazać nam jak rozpoznać wzorce subtelnej przemocy i uczy nas jak radzić sobie z tym rodzajem przemocy.
Książka chociaż napisana jest prostym językiem, nie jest lekturą łatwą. Potrafi wywołać smutek, ale pomimo to uważam, że poradnik ten powinna przeczytać każda z nas. Niezależnie czy widzi u siebie jakiś problem w związku czy też nie. Być może pewne kwestie uzmysłowi wcześniej i zanim problem z przemocą w białych rękawiczkach rozwinie się, będziemy umiały go rozwiązać wcześniej.
Książka posiada wiele pytań, które dają do myślenia. Zwłaszcza gdy padnie twierdząca odpowiedź. Posiada również wiele ćwiczeń pomagających w walce z wyjścia z toksycznego związku. Znajdziemy tutaj również wiele rad i wskazówek.
Autorka na początku książki zwraca uwagę, że przemoc psychiczna może występować nie tylko w związku, ale również w pracy. Dotyczy głównie kobiet, ale ofiarami są również mężczyźni. I to, że Avery Neal nie zapomniała o pluci męskiej jest bardzo na plus. Szkoda, tylko że później już o panach jest niewiele. Ale to co odnosi się do kobiet może również być odniesione do mężczyzn.
„Dlaczego czuje się nieszczęśliwa, skoro on jest taki wspaniały?” to najbardziej konkretna książka na temat toksycznych związków i myślę, że każdy powinien ją przeczytać. Polecam!
Poradnik Przemoc psychiczna Toksyczne związki książki

Książka porusza bardzo ważną tematykę, jak i trudną, która niestety w tych czasach jest często zamiatana pod dywan.
„Żaden związek nie będzie udany, jeśli obecne są w nim podłość i okrucieństwo, ponieważ zabijają one miłość”.
Avery Neal mówi, że partner nie może kontrolować partnerki, ponieważ nie jest ona jego i niczyją własnością.
„To zachowanie kontrolujące może być tak subtelne, że pozostaje niewykryte i powoduje poważny stres, mimo że nawet go sobie nie uświadamiasz”.
Z kolei daje do myślenia, że nie warto dawać szansy związkowi, jeśli jest w nim przemoc, czyli, jak uderzył w ścianę to ,może następnym razem uderzyć cię, ponieważ nawet jeśli się zarzeka, że nie podniesie na ciebie ręki....
Jaką masz gwarancję?
„Oprawca, który za pierwszym razem tylko cię pchnął, posunie się o krok dalej i następnym razem może cię uderzyć pięścią”.
Na dodatek pisarka radzi, żeby nie zrywać z osobą, która się nad nami znęca w cztery oczy, to znaczy bez osób trzecich, bo nie mamy pewności, czy oprawca nie będzie czegoś próbował oraz zgadzam się, że po rozstaniu i wyjściu z przemocowego/ toksycznego związku lepiej i dobrze dla samego siebie przebywać w towarzystwie najbliższych, a nie w samotności, bo to nie jest dla nas pomoc.
„Dobrze byłoby też, gdybyś przez jakiś czas po rozstaniu nigdy nie była sama”.

„Pamiętaj, że jeśli czujesz intuicyjnie, że coś jest nie w porządku, albo notorycznie jest ci przykro z powodu zachowania twojego partnera, oznacza to, że coś jest nie tak. Nie ignoruj tego”. [s.149]

DLA KOGO:
Idąc za powyższym cytatem – jeśli jesteś w wydawałoby się poukładanej relacji, ale czujesz wewnątrz, że nie wszystko jest tak jak powinno, to być może warto byś przeczytała tę książkę. Od siebie poleciłabym ją jednak każdej kobiecie, by potrafiła rozpoznać sygnały zanim na dobre zagoszczą w jej związku.

Dodatkowo mimo, że książka dotyczy związków, to tak naprawdę wszystko, co w niej opisane można przenieść na dowolne relacje międzyludzkie. Subtelne formy przemocy mogą pojawić się wszędzie. Warto umieć je rozpoznać u siebie i u innych, bo cytując Carla Junga „Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało twoim życiem, a ty będziesz nazywał to przeznaczeniem”.

CO W ŚRODKU:
- Na kolejnych kartkach Autorka poprzez przytoczone historie kobiet powoli uświadamia coś wydawałoby się oczywistego, a jednak nie dla każdego - że przemoc to nie tylko akty fizyczne. Nie zawsze jest też wyraźna, nie zawsze łatwo rozpoznawalna na pierwszy rzut oka, nie zawsze rani od razu. Czasem subtelne gesty, słowa, zachowania, latami mogą odciskać swoje piętno, by doprowadzić do sytuacji, w której przyjmujemy je za coś normalnego, oczywistego, a nawet możemy dojść do wniosku, że być może po prostu zasłużyliśmy na traktowanie nas w taki sposób.

- Ta książka nie jest łatwa i lekka. Jej czytanie może zaboleć, może wywołać smutek, ale naprawdę otwiera oczy. Z tym wszystkim Autorka nie zostawia nas jednak samych. Oprócz wytłumaczenia jakie zachowania możemy uznać za przemoc oraz pokazania jakie kobiety są na nią najbardziej podatne, sporą część książki stanowią też ćwiczenia oraz porady jak sobie poradzić. Książka jest naprawdę konkretna i skupiona na temacie, bez odbiegania w teorie psychologiczne.

- Muszę dodać, że bardzo spodobało mi się, że Autorka choć skierowała książkę do kobiet, to w rozdziale 1 zwróciła uwagę, że przemoc nie ma płci i mężczyźni też padają jej ofiarami. Oprócz tej krótkiej wzmianki nie ma o tym nic więcej, ale uważam, że dobrze, iż zostało to zaznaczone. Same zachowania również mogą zostać odniesione po prostu do innej płci, więc jeśli jesteś mężczyzną, także spokojnie możesz sięgnąć po tę książkę.

- Podobnie doceniam rozdział o tym, jak pomóc córkom – dla mnie bardzo ważny, bo jestem zwolenniczką teorii o powielaniu schematów rodzinnych. „Musimy uczyć nasze córki, czego unikać w życiu. A przecież możemy je nauczyć tylko tego, co same wiemy”. [s. 21]

DLA KOGO:

Jest to najbardziej konkretna książka na temat toksycznych relacji jaką kiedykolwiek czytałam. Jest szokująca, prawdziwa, smutna, ale ma w sobie przekaz niesamowitej siły. Jest to książka, którą powinna przeczytać każda kobieta. Nie brak w niej przykładów z życia, mocna dawka wiedzy psychologicznej napisana bardzo przystępnie, ćwiczenia pozwalające wyjść kobiecie na prostą. Książka, która nie ocenia, książka która jest do bólu autentyczna w swym przekazie. Żadna strona nie jest napisana na próżno. Każda ma cenny przekaz. Takich książek brakuje na naszym rynku, żal, że nasze autorytety w tej dziedzinie nie potrafią tak pisać.

Żałuję, że ta pozycja wpadła w moje ręce dopiero teraz. Może udałoby mi się zaoszczędzić parę lat życia...

Autorka precyzyjnie definiuje wzorce zachowań w związkach, gdzie panuje przemoc werbalna i emocjonalna, trudniejsza do uchwycenia i zdefiniowania niż przemoc fizyczna czy seksualna, ale tak samo niszcząca ludzi. I to jest ogromny plus tej książki – konkretne przykłady i rozpoznanie takich sytuacji. Uniwersalność tej pozycji wyraża się w tym, że opisuje wprawdzie tę przemoc na przykładzie małżeństwa (przy czym równie dobrze mężczyźni mogą być ofiarami),ale podobne relacje przemocy mogą zachodzić między rodzicem a dzieckiem, między rodzeństwem, między przyjaciółmi czy znajomymi, a także w środowisku pracy. Minusem jest zbyt mała ilość ćwiczeń „na już”, żeby przerwać natychmiast traumatyczną reakcję pacjenta bądź w trakcie sesji u terapeuty, kiedy pacjent opowiada o przeżytych sytuacjach, bądź po ostrym konflikcie w domu, żeby w miarę szybko wrócić do równowagi duchowej. Autorka skupia się też na córkach w takich rodzinach, które bardzo często automatycznie przejmują bierną postawę matki albo dołączają do agresywnych zachowań ojca, ale zupełnie pominęła synów, którzy również wynoszą niewłasciwe wzorce z takich rodzin. To jest kolejny minus tej książki.
Dosyć duża bibliografia anglojęzyczna, są też pozycje już przetłumaczone na polski. Na końcu adresy polskich instytucji pomocy.
Warta przeczytania, także dla osób nie dotkniętych bezpośrednio tą formą przemocy, ale będących jej świadkami.

Przemoc domowa, to powszechny problem, który jest bagatelizowany przez społeczeństwo. Nie dotyczy on tylko kobiet, mężczyźni także padają ofiarą przemocy. Werbalnej, fizycznej, psychicznej, seksualnej. I choć książka jest pisana przez psychoterapeutke, która specjalizuje się w przemocy wobec kobiet, myślę, że panowie również mogą po nią sięgnąć.

Tytuł pozwala otworzyć oczy osobom, które związały się z toksycznym partnerem, ale też tym, które są tylko świadkami takiej przemocy na ulicy, w sklepie, w kinie...

Trzeba nauczyć się reagować na takie zachowania. Uświadomić społeczeństwo, że ten problem istnieje i nie zniknie, kiedy kolejny raz odwrócisz wzrok udając, że nie widzisz.

Tytuł pozwala otworzyć...

• Psychologia
  • Zdrowie
  • Kupić

Dodaj cytat z książki Dlaczego czuję się nieszczęśliwa, skoro on jest taki wspaniały?