Narcystyczna osobowość naszych czasów

Okładka książki Narcystyczna osobowość naszych czasów W. Keith Campbell, Carolyn Crist
Okładka książki Narcystyczna osobowość naszych czasów
W. Keith CampbellCarolyn Crist Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The New Science of Narcissism
Rebis
2024-02-13
2020-09-29
Grażyna Skoczylas

Po książkę sięgnęłam, bo zachęciła mnie jej wysoka ocena tutaj oraz to, że jej tytuł odpowiada książce "Neurotyczna osobowość naszych czasów" Karen Horney, która zrobiła na mnie kolosalne wrażenie. Tutaj niestety nie było efektu wow. Jak dla mnie książka jest bardzo nierówna. Były momenty, w których się zatracałam kiedy autor opisywał stricte zaburzenie narcystyczne (czyli to "mięso", które mnie interesowało),ale były też momenty, kiedy bardzo się nudziłam i miałam chęć przewinąć o kilka kartek do przodu, gdy autor pisał ogólnie na temat badań i metodologii, tego jak powstają testy osobowości i co mierzą...

Czy narcyzm jest jednym z większych wyzwań psychologicznych obecnych czasów 🤔
Nie wiem 🤷
Ale z pewnością zdrowie psychiczne jako takie jest dużym wyzwaniem teraz i w przyszłości.

Książka "Narcystyczna osobowość naszych czasów" jest już dostępna w księgarniach od ponad miesiąca a także w formie ebooka na Legimi.
[współpraca reklamowa barterowa recenzencka @dom_wydawniczy_rebis ]

Uważam, że jest to chyba jedna z lepszych książek o narcyzmie, jeśli nie najlepsza. Nie jestem jednak psychologiem, więc to moja subiektywna ocena, ocena magistry socjologii.

Autorzy nikogo w niej nie oceniająca, pokazują zarówno korzyści jak i zagrożenia związane z osobowością narcystyczną. Tak, z osobowością, bo nie trzeba być narcyzem z zaburzeniem, wyrządzać krzywdę innym a można mieć tylko cechy osobowości narcystycznej. Pewne spektrum narcyzmu bym powiedziała.
To wnikliwa, naukowa analiza narcyzmu podana w sposób przystępny dla każdego. Ale jak widać lektura zajęła mi chwilę, bo trzeba się skupić żeby dobrze zrozumieć zagadnienie.
Poradnik zawiera rady odnośnie radzenia sobie z takimi osobami oraz proponuje jak pracować nad sobą jeśli czujemy taką potrzebę. A także daje przykłady, kiedy taka osobowość może być przydatna.

Żyjemy w czasach social mediów, w czasach, gdzie narcyzm ma się tak dobrze jak nigdy wcześniej i warto mieć tego świadomość.
A co z politykami i przywódcami?
O tym i wielu innych zagadnieniach związanych z narcyzmem przeczytasz w książce.
Polecam każdemu, kto interesuje się psychologia i lubi mądrze i bezpiecznie wchodzić w relacje z innymi ludźmi.

Czy narcyzm jest jednym z większych wyzwań psychologicznych obecnych czasów 🤔
Nie wiem 🤷

[współpraca reklamowa barterowa recenzencka...

Recenzja powstała w ramach współpracy barterowej z wydawnictwem. Warunki współpracy w żaden sposób nie wpływają na treść recenzji i niezależność myśli w niej zawartych.

Z racji na wszechobecne w naszym życiu media społecznościowe, w których widzimy pięknych ludzi i ich doskonałe życie oraz agresywne reklamy w stylu możesz więcej, mocniej, lepiej, osoby o introwertycznych cechach osobowości i spokojnym stylu bycia mogą mieć wrażenie przebodźcowania oraz braku przynależności do społeczeństwa. Czy wiecie dlaczego? A mianowicie wszystko sprowadza się do narcyzmu, który rządzi mediami społcznościowymi i jest dla narcyzów idealnym miejscem do manifestowania swojej wielkości. A skoro już to wiemy to zdecydowanie jest to dobry czas żeby zapoznać się jak najlepiej z tym nowym, powszechnie występującym zjawiskiem.
Książka „Narcystyczna osobowość naszych czasów” napisana została przez doktora psychologii oraz reporterkę specjalizującą się w tematyce medycznej i skupia się na narcyzmie jako na cesze osobowości i oddzielą to grubą kreską od narcyzmy jako zaburzenia osobowości. Bardzo pozytywne wrażenie wywarło na mnie to, że książka ta nikogo nie piętnuje, nie ocenia, mimo, że nie jest pozbawiona miejscami gawędziarskiego stylu. Dodatkowo książka napisana jest językiem naukowym co początkowo może sprawić, że będzie czytało ją się trudniej jednak w ostateczny rozrachunku dostarcza to wiedzę specjalistyczną niezbędną do zrozumienia tych już dużo przystępniej napisanych rozdziałów praktycznych. Jest to doskonała dawka wiedzy złożona z trzech części. Pierwszej, która tłumaczy nam jak obecnie definiowany jest narcyzm. I tu zapoznajemy się z innowacyjnym podejściem do narcyzmu jako spectrum wyróżniające narcyzm wielkościowy, wrażliwy i mieszaninę tych dwóch rodzajów, z jego mroczną oraz jasną triadą. Drugiej, która skupia się na narcyzmie z obecnym świecie i tłumaczy czemu narcyz wchodzi w relacje, jakie mam z tego korzyści, czemu taka osoba wydaje się atrakcyjna dla partnera na początku związku, a czemu później staje się nie do zniesienia, analizuje narcystyczne cechy u prezydentów USA, u manadżerów i liderów i wskazuje jakie taki rodzaj przywództwa ma wady a jakie zalety, opisuje jak media społecznościowe podchodzą do tej cechy (i tu było moje największe zaskoczenia, bo okazuje się, że zupełnie w drugą stronę niż myślałam). Trzecia część to swoistego rodzaju poradnik jak radzić sobie samemu jako narcyzowi, gdy chcemy walczyć z tą cechą, jak redukować narcyzm u innych oraz jak wykorzystać jego największe zalety w celu lepszego funkcjonowania.
Dla mnie jako dla fanki tematów psychologicznych książka ta była doskonałym przewodnikiem po kolejnym, ciekawym i bardzo aktualnym zjawiskiem.

Okładka jest w kolorze jasnoniebieskim/miętowym, a na samym środku mamy kwiat, narcyz. Nie posiada skrzydełek, więc nie ma dodatkowej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ma kremowe strony, czcionkę wystarczającą dla oka, odstępy między wersami i marginesy zostały zachowane. Na samym początku mamy spis rozdziałów i podrozdziałów, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, o czym dokładnie będziemy czytać.

Osobowość narcystyczna, to bardzo popularny temat w dzisiejszych czasach. Byłam ogromnie ciekawa tego, jak ta książka przybliży mi ten temat. Liczyłam na naprawdę świetną książkę, którą pochłonę z ogromnym zaciekawieniem. Pierwsza część jest niezwykle szczegółowo opisana, widać, że autorzy wiedzieli, o czym piszą i jak podzielić się fachową wiedzą. Niemniej jednak, jak dla mnie... Było opisane za dokładnie, za dużo, nużyło mnie jej czytanie... Szkoda, bo gdyby było to w bardziej przystępny sposób przedstawione, podejrzewam, że nie mogłabym się od niej oderwać. Druga i trzecia część już była znacznie lepsza, w przystępniejszy sposób opisana. Jednak odczucie znużenia towarzyszyło mi przez całość i jakoś topornie szła mi jej lektura. Wielka szkoda...

Niemniej jednak, nie mogę powiedzieć, że jest źle napisana, czy potraktowana po macoszemu, bo nie jest. Dokładna, skrupulatnie dopracowana, której nic nie brakuje. Myślę, że wielu z Was może przypaść do gustu ze względu właśnie na ten temat. Przeczytacie o charakterystyce narcyzmu, o cechach osobowości, jak wyglądają narcystyczne relacje, władze, czy portale społecznościowe a samo pojęcie narcyzmu. I mamy też kilka rozdziałów odnośnie radzenia sobie z takim człowiekiem.

Mnie nie przypadła do gustu, ze względu na natłok informacji, które zostały w za bardzo "sztywny" sposób przedstawione. Ale wierzę, że wielu z Was może się spodobać, więc dajcie jej szansę i oceńcie sami. :)

Gdybym miała jednym zdaniem podsumować tę książkę powiedziałabym, że jest to kompendium wiedzy o narcyzmie. Ta książka jest tak rzetelna, szczegółowa i napisana w sposób, aby każdy zrozumiał to zagadnienie. Aż mi się przypomniały studia psychologiczne, szczerze mówiąc spokojnie można by poprowadzić z dwa semestry zajęć bazując jedynie na tej książce. Mamy tu wszystko od definicji, która zmieniała się na przestrzeni lat, pokazanie jej w różnych nurtach psychologicznych po rodzaje narcyzmu. Znajdziemy tu jak narcyzm się mierzy, będziemy mogli nawet wykonać test na sobie. Wszystko jest opatrzone łatwymi do zapamiętania grafami i tabelkami. Po przeczytaniu tej książki wystarczy do niej zajrzeć by od razu wiedzieć gdzie znajdziemy coś czego potrzebujemy. Mamy przekrój osobowości narcystycznych z pokazanym ich systemem funkcjonowania w dzisiejszym życiu. W tej książce są też podpowiedzi jak sobie radzić z osobami o narcystycznej osobowości, dowiemy się też w jaki sposób narcyzm się leczy. Wszystko to opisane w dokładny sposób z wieloma przykładami. Jeśli więc szukasz czegoś o narcyzmie, z pewnością znajdziesz to w tej książce. A jeśli to Cię nie zainspirowało do przeczytania tej książki zdradzę ci sekret, znajdziesz w niej „przepis” na Donalda Trumpa 😊

Książka jest prawie dwa centymetry wyższa od standardowych i centymetr dłuższa. Mamy średniej wielkości druk i całkiem sporo wykresów, które pokazują nam różnice, które autorzy chcieli nam ukazać. Z poradnika dowiemy się kim jest narcyz i jak to się stało, że pojawiło się owe określenie. Dowiedziałam się, że dawniej istniały dwa typy narcyzów. Jednym z nich był narcyz wielkościowy, który wszystkimi manipulował i siebie stawiał na pierwszym miejscu. Lubił się popisywać i obrażać innych sugerując tym swoją wyższość. Drugim typem był narcyz wrażliwy, który chciał by go podziwiano. Był czujny, delikatny, wrażliwy i zamknięty w sobie. Mógł też występować jako osoba, która łączy te dwie cechy. Tak zwany władca wszystkiego z dość szybkim obrażaniem się. Każdy przypadek będzie tu świetnie opisany, nawet mamy podane nazwy znanych ludzi, którzy przejawiają określone skłonności. (w moim otoczeniu niestety najczęściej występuje ten trzeci typ). Sami możecie też sprawdzić, czy czasami nie macie przejawów narcyzmu za sprawą pewnych pomiarów z tabelki ze strony 52. Na 57 stronie macie interesujący test mierzenia narcyzmu, który możecie przejść. Podobno wielu narcyzów prowadzi swoje konta społecznościowe i na podstawie wytycznych z książki możecie sami określić, czy ktoś jest tam z wami, bo sprawia mu to przyjemność, czy raczej zależy mu na rzeczach, które za niego bądź dla niego wykonujecie.
Bardzo dobrze mi się ją czytało z tego względu, że zawsze cokolwiek nie mamy tłumaczone, to jest podany do tego konkretny przykład oraz nawet osoba, która pod te kryteria występuje. Najciekawsze było dla mnie to, że nie zawsze rodzimy się narcyzami, choć bywa, że jest to zaburzenie, którym uległo nasze myślenie. To, kim się stajemy w dużej mierze zawdzięczamy naszemu dzieciństwu. Niestety albo stety, cokolwiek w życiu robimy, czego się boimy, lub co akceptujemy, wywodzi się właśnie ze sposobu naszego wychowania. To, czego nam brakowało, staramy się zapewnić sobie w dostatku. Obserwując zachowania naszych rodziców, zbieramy sobie schematy na których bazujemy powielając je, lub idąc im w zaprzeczenie. Poradnik daje nam wiele cennych wskazówek jak przede wszystkim bronić się przed narcyzami, lecz zwraca uwagę też na to, by przyjrzeć się własnym cechom charakteru. Nigdy bowiem nie wiemy, czy czasami największym wrogiem dla siebie nie jesteśmy my sami.

To jak czytanie świetnie napisanego wstępu do podręcznika z psychologii.
Mnóstwo wiedzy, faktów i przykładów. Bardzo dobra lektura dla osób, których interesuje ludzka psychika i motywacja.

To jak czytanie świetnie napisanego wstępu do podręcznika z psychologii.

Książka „Narcystyczna osobowość naszych czasów” to wynik długoletnich badań doktora W. Keitha Campbella nad zagadnieniem narcyzmu. Campbell jest autorem wielu prac naukowych, a także poczytnych książek. W tej książce wprowadza czytelników w tematykę narcyzmu, poprzez wyjaśnienie co tak naprawdę to określenie z psychologicznego punktu widzenia oznacza. Wyjaśnia, że jest to dużo szersze pojęcie niż to, w jaki sposób potocznie jest postrzegane. Odnosi się nie tylko do osoby zakochanej w sobie jak mityczny Narcyz.

Autor mówi naukowym językiem – przedstawia psychologiczne, osobowościowe i społeczne badania dot. narcyzmu. Najtrudniejsza jest pierwsza z trzech części tej książki dotycząca w ogóle metodologii badań tego zjawiska i opisująca, do jakich zmian w badaniach musiało dojść, by opisywać je w sposób naukowy. To wprowadzenie, które nie jest do końca łatwe w odbiorze… i w pewnym momencie osobie, która nie jest psychologiem może wydać się nużące. Ważne jest jednak to, że autor już we wstępie do książki informuje, że zdaje sobie z tego sprawę, jednak wprowadzenie do samej teorii osobowości jest niezbędne by jego zdaniem właściwie móc zinterpretować narcyzm.

Nawet w tym pierwszym rozdziale autor stara się jednak, by nie był to nudny wywód naukowy. Odwołuje się w tym celu często do postaci należących popkultury, by w lepszy – dosadniejszy sposób pokazać czytelnikowi dane narcystyczne zachowania. Te odwołania do serii o Harrym Potterze czy Stranger Things sprawiają, że książka nabiera lekkości i dobrze się ją czyta. Z tym, że gdyby się czepiać idealnie byłoby gdyby te odwołania były bardziej rozbudowane niż samo wymienienie bohaterów. Przydałoby się przywołać konkretne zachowania, w których to się objawiało.

Autor książki jest naukowcem i wykładowcą akademickim. Tym samym nieobce są mu kwestie wiarygodności naukowej. W książce zamieszczono rozbudowane przypisy i bibliografię, z podziałem na konkretny rozdziały książki. Umożliwia to dalsze poszerzanie swojej wiedzy dotyczącej narcyzmu oraz sięgnięcie do źródeł, w celu znalezienia na przykład szczegółów grupy badawczej czy wyników badań, których autor dokładnie w swojej książce nie przedstawił. Nie jest to w końcu gruba encyklopedia dotycząca narcyzmu. Nie mniej nawet ta objętość pozwala autorowi na uświadomienie czytelnikowi, że czym innym są cechy narcystyczne, które wykazuje każda osoba, a czym innym narcystyczne zaburzenie osobowości, które jest jednostką chorobową.

Książka składa się z trzech dużych części. Pierwsza: najobszerniejsza, najtrudniejsza w odbiorze, ale przy tym najważniejsza z perspektywy zrozumienia problemu jak już wspominałam wcześniej skupia się na przedstawieniu definicji narcyzmu. Kolejna część dotyczy funkcjonowania narcyzmu w naszym otoczeniu. Autor położył nacisk na kwestię relacji, władzy, subkultur oraz portali społecznościowych, które areną narcyzmu są. W trzeciej części autor daje wskazówki jak radzić sobie z narcyzmem: jak wykorzystywać go strategicznie, redukować jego poziom innych i u siebie samego i jak praca nad nim w procesie psychoterapii. Oprócz części głównej w książce znajduje się także słowniczek przydatnych pojęć, spis pozycji, które warto przeczytać, przypisy… oraz indeks, który ułatwia powracanie do konkretnych, interesujących czytelnika treści.

„Narcystyczna osobowość naszych czasów” to ciekawa książka przybliżająca pojęcie narcyzmu. Autor przytacza ogrom badań, wprowadza w metodologię, pokazuje funkcjonowanie narcyzmu współcześnie oraz przedstawia metody jego redukcji. Momentami ciężko się to czyta ze względu na ogrom danych (widoczny szczególnie w pierwszy rozdziale),ale widać, że autor stara się przekazać swoją wiedzę i uczynić to w jak najmniej bolesny sposób. Książka jest świetnie opracowana, a przez to wiarygodna. Jeśli jesteście fanami psychologii lub chcecie dowiedzieć się więcej o otaczających Was w życiu narcyzach… i poznać sposoby na radzenie sobie z nimi, to serdecznie Wam tę książkę polecam.

✻ Autorzy postawili się zmierzyć ze słowem „narcyzm”, który może mieć kilka różnych znaczeń. Trwały badania nad narcyzem i w książce „Narcystyczna osobowość naszych czasów” możemy o niech przeczytać i wysunąć własne wnioski. Zacznijmy od pytania co pojawia wam się w pierwszej myśli słysząc, że ktoś jest narcyzem? Pewnie od razu pojawia się myśl, że ktoś się dowartościowuje lub ktoś skupiony na sobie, co w tym znaczeniu nie jest złe bo każdy z nas ma choćby jedną cechę narcyzmu. Problem zaczyna się w momencie kiedy osoba ma zaburzenie.

✻ Autorzy chcą dać czytelnikom świadomość wobec narcyzmu, który można spotkać na codzień i nawet na portalach społecznościowych. Między innymi dowiedziałam się w jakim aspekcie narcyzm może wydawać się przydatny, a kiedy jest prawdopodobieństwo jego szkodliwości.

✻ „Narcystyczna osobowość naszych czasów” to książka pokazująca w jaki sposób można zrozumieć narcyzm, który nie jest tym samym co zaburzenie narcystyczne. Jest to ważna różnica, bo chce narcystyczna każdy choć raz w sobie zauważył, ale to nie oznacza naszego zaburzenia osobowości. Co autorzy doskonale wyjaśniają i potrafią zrozumieć z czym się to je i jak z tym żyć lub jak się bronić przed narcyzmem.

✻ Moim zdaniem jest to potrzebna lektura by zrozumieć samo pojęcie narcyzmu i różnicy między cechami, a zaburzeniami które mogą być zagrożeniem. Można zauważyć rzut na narcyzm w naszym otoczeniu oraz dowiedzieć się co ma władza do narcyzmu i jaką rolę odgrywają media społecznościowe. Dalej mogłam znaleźć kilka wskazówkę jak sobie radzić z narcyzmem, jak wygląda psychoterapia, redukcja narcyzmu i jak może wyglądać przyszłość kiedy narcyzm stanie się jeszcze bardziej zrozumiały. To jest właśnie jedna z tych lektur, która pozwala łatwiej zrozumieć i spojrzeć na to ze strony badań nad tematem.
O tej pozycji mogłabym mówić i mówić. Jest sporo rzeczy, które bym chciała wam przekazać, ale najlepiej będzie jeśli skusicie się po nią sięgnąć.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe
  • Do przerobienia
  • !2024

Dodaj cytat z książki Narcystyczna osobowość naszych czasów