Daniel Tammet Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią biografia, autobiografia, pamiętnik
Born on a Blue Day: Inside the Extraordinary Mind of an Autistic Savant
2018-07-11
2010-08-01
Małgorzata Mysiorska
Czarne
autobiografia autyzm biografia dorastanie dzieciństwo geniusz literatura faktu relacje rodzinne umysł wspomnienia zespół Aspergera życie codzienne
Born on a Blue Day: Inside the Extraordinary Mind of an Autistic Savant
biografia, autobiografia, pamiętnik
2018-07-11
Małgorzata Mysiorska
Poza serią

Autorem książki jest Daniel Tammet, mężczyzna z Zespołem Aspergera (wysokofunkconujący) który postanowił przybliżyć ludziom temat autyzmu i opisał swoje życie jako autysty. Chronologicznie, od dzieciństwa opowiada o sobie - o swoich odczuciach, postrzeganiu świata i rzeczywistości, o problemach z komunikacją i otoczeniem, o akceptacji, poszukiwaniu siebie, o zaburzeniu,...

Książka, o której dowiedziałem się trochę przez przypadek, interesuje się tematem autyzmu, ale nie słyszałem wcześniej o tym niezwykłym człowieku.
Bardzo wciągająca historia, to, że Daniel jest geniuszem, widać od razu, ale podoba mi się też sposób opowiadania przez niego dziejów swojego życia. Polecam wszystkim, nie tylko tym, których interesuje tematyka autyzmu i...

Wspaniała książka, otwiera oczy, pozwala zrozumieć bardziej spojrzenie na świat innych osób. Przede wszystkim jednak, pokazuje, na jak wiele sposobów można odbierać świat,

Przebudowa Książka z której się można Dużo nauczyć o szacunku do drugiego człowieka w szczególności jak ktoś jest "inny".

"Urodziłem się pewnego błękitnego dnia" pochłonęło mnie bez reszty. Chlonelam niemal każde zdanie, każda opowieść tej niezwykłej jednostki, jaką z pewnością jest Daniel Tammet. Zupełnie inaczej odbiera się autobiograficzna opowieść o życiu sawanta, epoleptyka, synestetyka, osoby cierpiącej na zaburzenia ze spektrum autyzmu, niż opisy lekarzy, naukowców i rodziny takich...

Daniel Tammet doskonale wiedział po co pisze tę książkę i jak ją chce napisać. Fantastyczna wykładnia autystycznego umysłu. Jasna, klarowna, metodyczna. Niestety po raz kolejny w Polsce, bo zakładam, że jest to u nas powszechna kalka z języka angielskiego, czytam o cierpiących na autyzm i chorych na Zespół Aspergera. Litości! Czy Tammet cierpi w tej książce?!? Mamy XXI...

Świetna. Przeczytałam bardzo szybko. Strony się nie dłużyły, ciekawe matematyczne ciekawostki. Świetnie opowiedziana historia kogoś z Aspergerem. Polecam.

Urzekła mnie historia Daniela, sawanta z zespołem Aspergera.
Czytałam sporo książek o autyzmie jako, że temat jest mi bliski, a ta książka wywarła na mnie duże wrażenie. Przeważnie książki z tej tematyki pisane się z punktu widzenia lekarzy, psychologów lub specjalistów wszelkiego rodzaju. Tu autor pisze o swoim życiu i własnych doświadczeniach. Próbuje opisywać świat, tak...

Niezbadany jest do końca mózg i jego tajemnice! I to cudownie, bo może się kiedyś okazać,że możemy siłą woli zaginać czasoprzestrzeń. Ale póki co, mój mały rozumek podpowiada mi,że ciężko być sawantem w świecie "normalnych" nawet jeśli sobie nie zdajesz sprawy z tego, że jesteś nim.

Trudno oceniać taką książkę - jest ona precyzyjna, logiczna, napisana ładnym językiem, odzwierciedlająca prawdziwe emocje i troski i problemy sawanta i osób ze spektrum autyzmu,ale taka chwilami trochę "nieludzka". Opisywane uczucia, wierzenia są jak wzory matematyczne, liczba Pi i zagadki neurolingwistyczne, jak gramatyka języka litewskiego czy fińskiego - jak z odległej...

Dyskusje

1 014
  • 2019
  • Psychologia
  • Chcę w prezencie
  • Poszukuję
  • Autyzm

Daniel Tammet Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Zobacz więcej