Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa

Okładka książki Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa
Łukasz Pilip Wydawnictwo: Agora reportaż
reportaż
Agora
2019-02-13
2019-02-13

Okładka książki Porwany. 82 dni w rękach piratów Piotr Budzynowski, Łukasz Pilip
Ocena 7,3
Porwany. 82 dn... Piotr Budzynowski, ...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (31) / lipiec 2020 Janina Bąk, Iga Chmielewska, Ewa Drygalska, Agnieszka Grzybek, Urszula Jabłońska, Kamila Kielar, Barbara Klicka, Julian Kornhauser, Anna Korsak-Mikulska, Jarosław Mikołajewski, Łukasz Pilip, Patrycja Pustkowiak, Marta Rybicka, Agata Skrzypczyk, Beata Sosnowska, David Szalay, Miłosz Szymański, Alek Tarkowski, Marcin Wicha, Małgorzata Winkowska, Ludwika Włodek, Julia Zabrodzka
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Janina Bąk, Iga Chm...

"Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa" Łukasz Pilip
Dzieciństwo powinno być kojarzone z zabawą, beztroską czy brakiem odpowiedzialności. Niestety nie zawsze tak jest - choroba czy kalectwo, niepełnosprawność czy alkoholizm rodziców sprawiają, że dzieci muszą szybko dorosnąć.
Rozumiem zamysł autora i chęć przestawienia takiej różnorodności bohaterów, ale mam ogromny problem z oceną tego reportażu. Część historii wzrusza, powoduje natłok emocji i zmusza do refleksji jednak większa część opowieści jest jakaś taka nijaka, by nie powiedzieć bylejaka. Nie rozumiem klucza doboru historii, bo obok czwórki rodzeństwa przebywającego w rodzinie zastępczej, która okazała się być potworami jest reportaż o dziewczynie, której rodzice zrobili lalkę z trawy, bo nie było ich stać na kupno. Mamy historię chłopca z nieuleczalną chorobą, a obok opowieści nastolatków o swojej inicjacji seksualnej. Ogromny dysonans. Zabrakło mi w tej książce spójności przekazu.
Zainteresował mnie reportaż o Neli - tej dziewczynce, która zwiedza świat, "pisze" książki dla dzieci oraz prowadzi program "Nela, mała reporterka" - autor zwraca uwagę na mechanizm popularności w tak młodym wieku oraz zatarcie granicy pomiędzy ciekawością świata, a produktem marketingowym. W bibliografii przywołuje ciekawy felieton Jakuba Ćwieka "Handel dziećmi od zaplecza".
Jak już wspomniałam wyżej - mam spory problem z tym reportażem. Według mnie jest taki chłodny i nijaki.

"Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa" Łukasz Pilip

Zlepek byle czego poszatkowany bez ładu.

Zlepek byle czego poszatkowany bez ładu.

Tym razem recenzji nie będzie. Sześcioletni syn mi tylko powiedział, że dawno nie widział mnie tak skupionego i zamyślonego podczas czytania. Czy to przez to, że nie miałeś trzepaka, tato?

Rozumiem chęć przedstawienia różnorodności bohaterów i ich przeżyć, ale mnie ten kalejdoskop niestety nie porwał. Niektóre, z historii były miałkie i nie pozostaną na długo w mojej pamięci, reszta zaś była wartościowa lecz przekazana w sposób, który nazwałabym "żadnym". Nie odczułam ładunku emocjonalnego. Zabrakło w niej spójności, istoty przekazu.

Dzieciństwo nie jedno ma imię. Bardzo ciekawy zbiór reportaży ukazujący spojrzenie na dzieciństwo z różnych stron.

Przejmujące reportaże o dzieciństwie. Warto przeczytać, żeby sobie uświadomić, że dzieciństwo dla wielu osób zamiast sielanką, okazuje się być najkoszmarniejszym okresem w życiu.

Większość zebranych w tej książce reportaży powala na łopatki.
Dzieciństwo powinno być kojarzone z beztroską
zabawą, brakiem odpowiedzialności czy spędzaniem czasu z przyjaciółmi, ale niestety nie zawsze tak jest.
Niekiedy mały człowiek musi stanąć przed problemami, które mogłyby przerosnąć nawet dorosłego.
Choroba, kalectwo lub upośledzenie, niesprawność rodziców lub ich brak, sprawiają, że dotknięte tymi problemami dzieci muszą szybciej dorosnąć. Jak sobie z tym radzą? Tak jak potrafią najlepiej.

Większość zebranych w tej książce reportaży powala na łopatki.
Dzieciństwo powinno być kojarzone z beztroską
Choroba, kalectwo lub upośledzenie, niesprawność rodziców lub ich...

Świetnie skonstruowany zbiór - reportaże i wspomnienia przeplatają się w sposób, który skłania do większej refleksji. Ciekawie napisane, prostym językiem, co daje efekt przedstawiania spraw wprost. Przeszkadzało mi tylko, że historie w większości przedstawiane były z perspektywy dorosłych, nie dzieci. Albo o dzieciach opowiadali dorośli, albo dorośli mówili o sobie jako dzieciach. Głosu samych dzieci było niewiele.

7.5. Reportaże są różne, jedne świetne, inne przeciętne. Czyta się bardzo dobrze. Autor pokazuje obraz świata swoich bohaterów i wyraźnie 'trzyma ich stronę' co z jednej strony jest fajne, a z drugiej w niektórych reportażach przeszkadza (szczególnie w tym o Neli Małej Reporterce, gdzie mam wrażenie, że autor ją atakuje, oraz w tym Łukaszu Berezaku, 'słynnym wolontariuszu WOŚP', gdzie znowu atakowana jest nauczycielka, z którą autor nie próbował porozmawiać)

Czegoś tu brakuje. Dobre historie, ale niezbyt dobrze opowiedziane.

Czegoś tu brakuje. Dobre historie, ale niezbyt dobrze opowiedziane.

Łukasz Pilip Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa Zobacz więcej