Okładka książki Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera
Daniel Tammet Wydawnictwo: Czarne Seria: Przez Rzekę biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Przez Rzekę
Born on a Blue Day: Inside the Extraordinary Mind of an Autistic Savant
Czarne
2010-08-01
2010-08-01
9788375362053
Małgorzata Mysiorska
autyzm talent człowiek zespół Aspergera zdolności wysepkowe mózg synestezja

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Nie wiem skąd te zachwyty, owszem, Daniel Tammet jest fenomenem, a raczej jego mózg, na skalę świata, ale jego książka jest tylko przeciętną opowieścią, na dodatek z nużącymi opisami z matematyczną fabułą.
Rozdzielając tenże fenomen, od talentu pisarskiego, to całość wypada tak sobie.
Zaletą książki na pewno jest, oswajanie nas, ludzi bez dysfunkcji, z problemami i potrzebami, tej szczególnej grupy w naszym ludzkim tłumie.

Rozdzielając tenże fenomen, od talentu pisarskiego, to całość wypada tak sobie.

Książka „Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera” Daniel’a Tammet’a zabiera czytelnika do świata mężczyzny, który ma zespół Aspergera i synestezję.
Przyznam szczerze, że z synestezją spotykam się po raz pierwszy. Zaburzenie sprawia, że widzi się się kolory, kształty i faktury liczb. Wyobraźcie sobie, że widzicie datę swoich urodzin np. w kolorze czerwonym, towarzyszące im cyfry są gładkimi potoczkami.
Poznajemy Daniel’a Tammet”a urodzonego 31 stycznia 1979 roku. W środę, który burzy obraz typowego autyzmu.
Historia godna uwagi, warto przeczytać.

Piękna, szczera autobiografia, która uświadamia z jakimi problemami musi borykać się osoba ze spektrum, oraz jak inaczej postrzega świat. Polecam.

Bardzo satysfakcjonująca i ciepła lektura, choć z pewnością nie oddaje całego trudu życia z zaburzeniem ze spektrum. Czuję się zmotywowana i podniesiona na duchu dzięki tej lekturze :)

Niezwykła autobiografia. Poszerza wiedze o życiu osób w spektrum autyzmu. warto przeczytać

Pisząc „Urodzilem sie pewnego błękitnego dnia” Daniel Tammet nie ma na myśli pogody, lecz barwę jaką przyjmuje w jego oczach ta data. Bo środy są dla niego niebieskie. Podobnie jak dziewiątki.

Daniel jest sawantem-synestetą i wysokofunkcjonującą osobą z autyzmen Synestezją określa się łączenie wrażeń zmysłowych, które najczęściej pozwalają widzieć kolor liter i/lub liczb. Odmiana synestezji, którą posiada Daniel pozwala mu widziec ponadto ich kształt, fakturę i ruch. „Na przykład jeden jest lśniąco białe..., pięć jest jak uderzenie pioruna... trzydzieści siedem jest grudkowate jak owsianka, a osiemdziesiąt dziewięć kojarzy mi sie z pruszącym śniegiem”. Wykonując obliczenia Daniel „widzi” wynik, jednak nie jako liczbę , lecz właśnie połączenie kształtów, form i kolorów tworzących „odpowiedź”. Fancynujące jest czytanie o tym jak dziala umysł Daniela podczas liczenia i jak widzi on na przyklad potęgowanie, które jest jego ulubioną operacją na liczbach. Uważa zresztą liczby za swoich przyjaciół i gdy jest zestresowany to właśnie liczenie pozwala mu się uspokoić.

W książce Daniel Tammet pozwala nam wniknąć w swój świat i swój umysł. Opisuje zmaganie się z problemami dnia codziennego, wyalienowanie już od czasów dzieciństwa. Ma obsesję na pukcie porządku i rutyny. Denerwuje się, gdy nie może zrobić czegoś o tej samej porze każdego dnia. Ciężko zrozumiec mu uczucia lub intencje innych ludzi, trudność sprawia patrzenie rozmówcy w oczy. Z drugiej strony w ciągu tygodnia potrafi opanować obcy jezyk do poziomu komunikatywnego i wykonywać w pamięci obliczenia na wielkich liczbach. Ustanowił również europejski rekord w recytowaniu z pamięci cyfr stałej matematycznej Pi do 22 514 miejsc po przecinku.

Daniel konfrontuje się ze swoją odmiennością i reakcjami otaczających go osób. Nie pozwala na to, aby zaburzenia w jakikolwiek sposób go ograniczały. Pracuje z naukowcami by dowiedzieć się więcej o pracy swojego mózgu. Spotkał się także z innym sławnym sawantem Kimem Peekiem, pierwowzorem postaci z filmu "Rain Man".

To co przede wszystkim wyróżnia tę historię, to fakt, że jest to pamietnik. Nie znam innej książki, która dostarczałaby informacji o wspominanych tu zaburzeniach z pierwszej reki. Takim osobom niejednokrotnie ciężko sie komunikować, a co dopiero ubrać swoje wspomnienia i przeżycia w formę literacką.

Książka mnie pochłonęła. To absolutnie niezwykła i wartościowa pozycja, która po przeczytaniu pozwoli inaczej spojrzeć na osoby z podobnymi ograniczeniami.

Do kompletu polecam film dokumentalny o Danielu Tammecie pt. „Geniusz pamięci”.

Gdyby ktoś spytał mnie o czym jest książka Tammeta odparłabym, że głównie o leczniczej mocy miłości. Cała ta psychologiczna nomenklatura, która przed lekturą wydawała mi się być dominująca w tej opowieści została wchłonięta i stała się jej tłem.

Każdy introwertyk (niekoniecznie autysta) czytając wspomnienia Daniela wiele razy odszuka w jego zapiskach znajomy wzorzec zachowania. No, przynajmniej w moim przypadku tak właśnie było😅.

Z jednej strony każdy kolejny krok naszego bohatera cieszy, bo przybliża go do realizacji ambitnych celów, z drugiej jednak sama historia nieco smuci, gdy człowiek zda już sobie sprawę jak niewiele problematycznych dzieci ma zapewnioną tak dobrą opiekę. Wsparcie emocjonalne i miłość są kwintesencją "Urodziłem się pewnego błękitnego dnia". Niesamowicie wzruszyła mnie podróż jaką odbyłam dzięki uprzejmości tego wybitnego brytyjskiego synestety i sawanta:). Chciałabym na jeden dzień móc doświadczyć świata w tylko jemu znany sposób. Zanurzyć się w oceanie liczb, ferii barw, przemyślnych wzorów i faktur. Wyobrażam to sobie jak zatopienie się w bardzo miękkim, odkształcającym się materacu, w otoczeniu kojącej muzyki pasującej tylko do tej chwili i cudownego zawieszenia, gdy pozwalamy swobodnie włóczyć się myślom po najdalszych peryferiach naszych umysłów.

No to plum!
Wasza Złota Rybka;)

Na półkach: , , , ,

Wyzwanie LC #biografia #autyzm
Myślenie abstrakcyjne w miarę mi działa i jakoś odnajduję się wśród ludzi. Ale z drugiej strony... to co widzę jako zwykłe nudne cyfry mogłoby mieć różne faktury, kolory i wielkości, a sekwencja liczb składałaby się w pejzaż. Coś nieprawdopodobnego.
Oczywiście upraszczam. O tym jak wygląda życie z syndromem sawanta dowiecie się z pierwszej ręki z autobiografii Daniela Tammeta. Warto przeczytać.
Różnorodność jest piękna.

Wyzwanie LC #biografia #autyzm

Autorem książki jest Daniel Tammet, mężczyzna z Zespołem Aspergera (wysokofunkconujący) który postanowił przybliżyć ludziom temat autyzmu i opisał swoje życie jako autysty. Chronologicznie, od dzieciństwa opowiada o sobie - o swoich odczuciach, postrzeganiu świata i rzeczywistości, o problemach z komunikacją i otoczeniem, o akceptacji, poszukiwaniu siebie, o zaburzeniu, ograniczeniach związanych z nim. Kroczymy z nim przez jego życie, poznając charakter, myślenie i przyzwyczajenia. Daniel wykazuje typowe zachowania dla Zespołu Aspergera - konieczność utrzymywania rutyny i porządku (w przeciwnym razie pojawia się lęk i panika), słaba komunikacja z otoczeniem (która później ulega zmianie - w pozytywną stronę), unikanie tłumów, wyczulone zmysły dotyku, słuchu i węchu, brak abstrakcyjnego myślenia. Oprócz tego, Daniel w dzieciństwie przeżył atak epilepsji - co uszkodziło prawą półkulę mózgu na rzecz lewej - w połączeniu z ZA, autor zyskał zdolności sawantstyczne (Zespół Sawanta)
Mimo iż opisuje mnóstwo zmagań związanych z posiadaniem ZA, to pokazuje, że też jest człowiekiem. Normalnym. Że tak samo jak inni ma ambicje, chce kochać i być kochanym. Chcę rozmawiać i poznawać ludzi, ale miewa problemy z komunikacją. Chce pracować, chce być szanowanym, akceptowanym. Pokazuje, że AUTYZM TO NIE WYROK.

Książka, o której dowiedziałem się trochę przez przypadek, interesuje się tematem autyzmu, ale nie słyszałem wcześniej o tym niezwykłym człowieku.
Bardzo wciągająca historia, to, że Daniel jest geniuszem, widać od razu, ale podoba mi się też sposób opowiadania przez niego dziejów swojego życia. Polecam wszystkim, nie tylko tym, których interesuje tematyka autyzmu i sawantów. Warto!

Daniel Tammet Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera Zobacz więcej