Okładka książki Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Jak uwolnić się od przeszłości i zacząć nowe życie Lindsay C. Gibson
Lindsay C. Gibson Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Psyche/Soma nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psyche/Soma
Adult Children of Emotionally Immature Parents: How to Heal from Distant, Rejecting, or Self-Involved Parents
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2018-04-27
2018-04-27
Marzena Szymańska-Błotnicka

Obawiam się, że powinien ją przeczytać prawie każdy. Jeśli sam nie jesteś dzieckiem niedojrzałych rodziców być może sam jesteś niedojrzały emocjonalnie lub ktoś z Twoich bliskich. Niesamowite jak ta książka otwiera oczy na pewne zagadnienia, które doprawdy widać na każdym kroku. Polecam wszystkim osobom, którym czasem trudno zrozumieć innych.

Otwiera oczy na wiele niezrozumiałych zachowań ludzkich

Otwiera oczy na wiele niezrozumiałych zachowań ludzkich

Każdy powinien przeczytać tę książkę. Bardzo wartościowa i pokazująca pewne mechanizmy, które są w nas wpojone od dziecka.

Dla poszukiwaczy przyczyn swoich odruchów. Krótko i w punkt.

Dla poszukiwaczy przyczyn swoich odruchów. Krótko i w punkt.

Druga część podobała mi się nieco bardziej, ale obie uważam za szalenie pomocne. Bardzo polecam. W końcu niedojrzali rodzice byli i są wśród nas.

To jedna z książek, które powinien przeczytać każdy, ponieważ wszyscy jesteśmy naznaczeni błędami wychowawczymi. Przecież nikt nie jest przygotowany do bycia rodzicem. Nawet najlepsi psychologowie, czy pedagodzy dziecięcy popełniają błędy🙍

Książka jest pełna przykładów z wieloletniej praktyki autorki, co zdecydowanie podkreśla wiarygodność i wiedzę L. Gibson. Do tego, w każdym rozdziale znajdziemy pytania i ćwiczenia, które pozwalają nam sprawdzić, czy nasz rodzic/opiekun był niedojrzały emocjonalny. Te same ćwiczenia i pytania możemy odnieść do nas (jako rodziców) i sprawdzić, czy nie powielamy błędów poprzedniego pokolenia. To zdecydowanie ustawia do pionu, otwiera oczy i skłania do pracy nad swoim zachowaniem i do poprawy relacji z dziećmi 👪

Gorąco polecam❗

Bardzo dobra książka dla osób, które wychowali niedojrzali emocjonalnie rodzice. Autorka daje też sporo rad jak dogadać się z takimi rodzicami, co w mojej ocenie było największą wartością dodaną tej książki. Do mnie w szczególności przemówił i otworzył oczy rozdział "Jak nie dać się wciągnąć w gry niedojrzałego emocjonalnie rodzica" - sama nie zdawałam sobie sprawy z tych gierek.

Przyznam, że ta książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Wciąga od samego początku. Jest bardzo konkretna, opisuje przykłady z życia wzięte. Przystępna dla czytelnika, ale pozwala wyciągnąć głębsze wnioski. Przeczytałam już mnóstwo tego typu poradników, ale ten ma coś w sobie.

Dawno nie przeczytałam tak merytorycznej i konkretniej psychologicznej książki typu self-help. Bardzo adekwatne przykłady pacjentów i ich sytuacji, ale opisane krótko, treściwie - mają wspomóc zrozumienie sytuacji, a nie zagłębiać się w czyjąś historię. Bardzo dobrze opisane zagadnienia, bez zbędnych powtórzeń, świetne kwestionariusze i ostatni rozdział o dojrzałości emocjonalnej - niesamowity. Czuję, że będę często wracać do wielu aspektów, ponieważ bardzo często utożsamiałam się z opisami. Co ciekawe, wiele cech osób niedojrzałych emocjonalnie można odnieść do innych bliskich nam osób, niekoniecznie rodziców, i to również sprawia, że ta książka zyskuje na użyteczności. Polecajka stuprocentowa!

Bardzo dobra pozycja służąca rozwojowi samoświadomości, akceptacji, lepszego rozumienia innych i adekwatnego komunikowania się z nimi.

Spis treści:
1. jak niedojrzali emocjonalnie rodzice wpływają na życie swoich dorosłych dzieci
2. Rozpoznanie niedojrzałego emocjonalnie rodzica
3. Jak to jest mieć niedojrzałego emocjonalnie rodzica
4. Cztery rodzaje niedojrzałych emocjonalnie rodziców
5. Jak różne dzieci reagują na niedojrzałych emocjonalnie rodziców
6. Jak to jest być internalizatorem
7. Rozpadanie się na kawałki i przebudzenie
8. Jak nie dać się wciągnąć w gry niedojrzałego emocjonalnie rodzica
9. Jak to jest wieść życie wolne od odgrywania ról i fantazji
10. Jak rozpoznać osoby dojrzałe emocjonalnie

Z rozdziału 4. - Cztery rodzaje niedojrzałych emocjonalnie rodziców: emocjonalny, zdeterminowany, bierny i odtrącający

Emocjonalny rodzic:
- ma niski poziom empatii
- stosuje mechanizmy obronne powstrzymujące go przed osiągnięciem bliskości
- nie angażuje się w obustronną komunikację - mówi tylko o sobie
- jest reaktywny, a nie refleksyjny
- jest zawsze albo za blisko albo za daleko
- wybucha złością lub izoluje się od innych
- przejawia przerażającą lub onieśmielającą intensywność emocjonalną
- oczekuje, że dziecko będzie go uspokajać i nie myśli o jego potrzebach
- lubi udawać, że wcale nie rządzi wszystkim
- postrzega samego siebie jako ofiarę

Zdeterminowany rodzic:
- ma niski poziom empatii
- stosuje mechanizmy obronne powstrzymujące go przed osiągnięciem bliskości
- nie angażuje się w obustronną komunikację - mówi tylko o sobie
- jest reaktywny, a nie refleksyjny
- jest zawsze albo za blisko albo za daleko
- wyznaje sztywne wartości i ma perfekcjonistyczne oczekiwania
- ma obsesję na punkcie osiągania celów i jest wiecznie zajęty; cechuje się bezrefleksyjną, jednotorową wizją
- uważa dziecko za własne odbicie i nei zastanawia się nad jego pragnieniami
- lubi wszystkim rządzić
- uważa się za kogoś, kto "rozwiązuje problemy"

Bierny rodzic:
- skupia się na własnych potrzebach
- ma ograniczoną zdolność empatii
- wchodzi w naznaczone uwikłaniem relacje z innymi i nie szanuje granic
- potrafi sporadycznie nawiązywać bliskość emocjonalną
- tylko minimalnie angażuje się w obustronną komunikację; mówi przede wszystkim o sobie
- nie jest skłonny do autorefleksji
- ma ograniczone umiejętności naprawiania nadszarpniętych relacji z innymi
- potrafi czasem wykazać się refleksyjnością
- jest zawsze albo za blisko albo za daleko
- potrafi być życzliwy i zabawny, lecz nie chroni dzieci
- wykazuje liberalną postawę i udaje, że wszystko jest w porządku
- okazuje dziecku czułość, lecz nie staje w jego obronie
- woli, żeby ktoś inny sprawował kontrolę i odgrywał rolę "tego złego"
- uważa się za łagodną i dobroduszną osobę

Odtrącający rodzic:
- nie okazuje empatii
- otacza się nieprzenikalnym murem
- wydaje się wycofany i nieprzyjazny
- rzadko angażuje się w komunikację
- nie ma skłonności do autorefleksji
- nie potrafi naprawiać nadszarpniętych relacji z innymi
- jest reaktywny, atakuje i poniża innych
- jest zbyt zdystansowany
- ignoruje swoje dziecko, może się też na nie wściekać
- często odtrąca innych i bywa rozgniewany
- uważa, że dziecko przysparza tylko problemów i nie chce się do niego zbliżać
- lubi drwić z innych lub ich lekceważyć
- uważa, że jest niezależny od innych

Z rozdziału 5.
Dzieci przejawiają dwa główne style radzenia sobie w reakcji na niedojrzałe emocjonalnie rodzicielstwo: eksternalizację lub internalizację. Eksternalizatorzy oczekują, że rozwiązanie ich problemów przyjdzie z zewnątrz, podczas gdy inetrnlizatorzy w poszukiwaniu rozwiązania problemu zwracają się najczęściej ku własnemu wnętrzu. Każda z tych postaw rodzi czasem doraźne korzyści, w przypadku internalizacji zachodzi jednak o wiele mniejsze prawdopodobieństwo, wywołania konfliktów lub przysporzenia trudności innym ludziom. Jednocześnie o wiele bardziej prawdopodobne jest to, że problemy doświadczane przez interelizatora będą skutkować cierpieniem wewnętrznym.

Z rozdziału 10.
Empatia jest tym elementem, dzięki któremu ludzie czują się bezpiecznie w relacjach z innymi. Obok samoświadomości jest ona najważniejszą składową inteligencji emocjonalnej (Goleman 1997),skłania bowiem ludzi do zachowań propsołecznych i do dbania o sprawiedliwość w kontaktach z innymi. W przeciwieństwie do tego osoby pozbawione empatii nie są wrażliwe na twoje uczucia, nie potrafią wczuć się w twoją sytuację i nie przejawiają nią zainteresowania. Warto mieć tego świadomość, gdyż osoba niewrażliwa na twoje uczucia nie zapewni ci poczucia bezpieczeństwa w wymiarze emocjonalnym, gdy wystąpi między wami jakakolwiek różnica zdań.

Spis treści:
2. Rozpoznanie niedojrzałego emocjonalnie rodzica
3. Jak to jest mieć niedojrzałego emocjonalnie rodzica
4. Cztery rodzaje niedojrzałych...

• Psychologia

Lindsay C. Gibson Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Jak uwolnić się od przeszłości i zacząć nowe życie Zobacz więcej