Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek

Okładka książki Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek Karyl McBride
Okładka książki Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek
Karyl McBride Wydawnictwo: Wydawnictwo JK poradniki
poradniki
Wydawnictwo JK
2021-02-24
2021-02-24
Elżbieta Józefowicz

Bardzo dobra, obowiązkowa lektura dla osób, które pragną uporządkować życie i wyjść z toksycznych, rodzinnych relacji.

Wspaniała pozycja. Zdecydowanie do polecenia dla wszystkich kobiet, które mają podejrzenie bycia wychowaną przez narcystyczną matkę. Autorka nie krytykuje toksycznych zachowań matek, wskazuje czytelnikowi drogę do uzdrowienia i samoakceptacji. Jeżeli zastanawiasz się, czy sięgnąć po tę książkę, to zdecydowanie TAK! Myślę, że Twoje dzieci również będą Ci za to wdzięczne :)

Gdy zaczęłam mieć przypuszczenia, że zostałam wychowana przez mamę, która ma cechy narcystyczne to od razu sięgnęłam po tą książkę. I wciągnęła mnie ona totalnie, odłożyłam na bok wszystkie inne książki i wciągałam kolejne strony z ogromną ciekawością i coraz to nowymi odkryciami. Dodatkowo w kolejnej części mogłam przeczytać jak te rany wyleczyć i żyć zdrowiej. W jaki sposób wzmocnić swoje poczucie wartości - bardzo podobała mi się część z wewnętrzną matką, bo nie spotkałam się z takim podejściem w wcześniej przeczytanych książkach.

Bardzo potrzebna pozycja dla córek narcystycznych matek. Książka pomaga się pozbierać, zrozumieć zachowanie matki, daje wskazówki co zrobić by zacząć żyć, by odzyskać straconą siebie, stłamszoną przez matkę w dzieciństwie. Z książki można się dowiedzieć co zrobić by nie popełnić błędów matki, jak być dobrą mamą dla własnych dzieci. I najważniejsze - jak wyrobić własną wiarę w siebie, jak zniszczyć mechanizm samodestrukcji, zaszczepiony u córek przez narcystyczną matkę. Autorka zaleca dodatkowo psychoterapię. Książka jest bardzo dobra na start. Polecam.

Książka GENIALNA! Rzadko się zdarza, że czytam coś chłonąc tak mocno każde słowo, że nie mogę doczekać się przewrócenia kartki na następną stronę. Przyznam, że jest "mocna". Rozumiem przez to, że ktoś, kto z jakiegoś powodu wybiera taki tytuł, nie przejdzie obok niego obojętnie. Ta książka wzbudza emocje - i ma to robić. Uświadamia wiele rzeczy, które nie raz są wypierane. Mówi o trudnościach w przystępny sposób ale nie "owija w bawełnę". Przy tej książce idzie się uśmiechnąć nad anegdotkami autorki i wzruszyć nad trudnymi, gorzkimi słowami. W książce znajdziemy testy, wypunktowane treści, rozległe opisy, nawiązania do terapeutycznej pracy autorki oraz ćwiczenia do wykonania. Autorka nie naciska na szybkie kończenie lektury, zaznacza, że wszystkie etapy należy przejść w swoim tempie. Dużym plusem są liczne podkreślenia autorki jak ważna jest współpraca z psychologiem, psychiatrą i że należy korzystać z ich pomocy. Możliwe, że moja opinia jest mocno subiektywna (w końcu to cecha opinii) ze względu na życiowe doświadczenia, ale myślę, że jeśli już ktoś sięga po taki tytuł, to coś nim powoduje. Niemniej bardzo polecam i "dorosłym córkom" i "dorosłym matkom".

Książkę poleciła mi moja terapeutka. Czytając miałam wrażenie, że obce kobiety, których nie znam, opisują moje życie. Były łzy, była wiedza niezbędna do uzdrowienia i do uświadomienia, że nigdy nie miałam i nie będę mieć matki zdolnej do miłości, czy empatii. To chyba była najboleśniejsza nabyta informacja. Była żałoba po stracie matki, której nigdy nie miałam. Były ćwiczenia z pracy z wewnętrznym dzieckiem. Uświadomiłam sobie, dlaczego nie wychodziły mi związki. Teraz wiem, co jest dla mnie ważne w związku i nie będę szła na kompromisy. Jestem na takim etapie życia, że wolę być sama niż zadowalać się kolejnym powierzchownym, pustym związkiem. Była też wiedza o tym, dlaczego siebie sabotuję podświadomie, ale też była wiedza o mnie z przeszłości, która była nadmiernie ambitna. Najbardziej bolesna dla mnie była również świadomość, że nie miałam prawa do swoich emocji ani opinii, czy zaspokajania własnych potrzeb. To samo rzutowało na moje związki. Byłam zabawką bez potrzeb, czy emocji. Bardzo bolesne odkrycie, ale niestety prawdziwe. Skarbnica wiedza dla córek narcystycznych matek. Życzę wszystkim nam uzdrowienia. Jeśli któraś z was potrzebuje kontaktu, zapraszam do grupy. Potrzebny będzie Signal albo Telegram.

Karyl McBride, jako doświadczona terapeutka rodzinna i ekspertka w dziedzinie narcyzmu, wnikliwie analizuje różne aspekty tej relacji - od mechanizmów działania narcystycznej matki, poprzez wpływ, jaki ma ona na rozwój swojej córki, aż po konsekwencje, jakie towarzyszą dorosłym kobietom, które wychowały się w takiej toksycznej atmosferze.

Autorka w swojej książce piszę o tym:
▪️Kim jest narcystyczna matka, a także o tym czym generalnie jest narcyzm.
▪️Jakie są oblicza narcyzmu, bo temat wcale nie jest tak prosty i jednoznaczny.
▪️Co dzieje się w reszcie systemu, gdzie swoje miejsce mają w nim mężczyźni .
▪️Jak wychowanie przez narcystyczną matkę wpływa na Twoje życie.
▪️Dlaczego pomimo wielu starań nadal czujesz się niegodna.
▪️Jak wychowanie przez narcystyczną matkę determinuje wybory partnerów/partnerek
Oraz najważniejsze
▪️Jak przerwać ten cykl dziedzictwa! Czyli jak po tych trudnych doświadczeniach zacząć stawiać granice narcystycznej matce, odzyskać kontakt ze sobą, swoją wartością i jak zacząć kreować swoje własne życie, wolne od przymusów i powinności❗

Autorka wychodzi z założenia, że uzdrowienie jest skutkiem zrozumienia i miłości, a nie znalezienia winnych – co niesamowicie szanuję. Nie chodzi o to, żeby winę na kogoś zwalić i tyle, ale żeby zrozumieć proces i pozwolić sobie na życie poza „więzieniem”. Bardzo wartościowa książka, którą serdecznie polecam! Ostrzegam – wciąga. 😊

Autorka w swojej książce piszę o...

Jak dla mnie idealne uzupełnienie psychoterapii, ciekawa pozycja zapewniająca empatię, współczucie i czułość.

Bardzo dobra książka. Pozycja obowiązkowa dla osób, które miały narcystycznego rodzica albo po prostu zetknęły się z rodziną orbitującą wokół narcyza.
Oczywiście lektura nie zastąpi psychoterapii, ale może być dla niej dobrym wsparciem.

Żyjemy w czasach, gdy bycie narcyzem lub egocentrykiem jest czymś normalnym.

Od czasu pandemii zaczytuję się w książeczka z pogranicza poradników, bo taniej jest poczytać i analizować. Niż iść do psychologa i z nim przepracować obawy. Książkę dla mnie ważna, pomogła mi uwierzyć w swoje granice. Które stawiam od pewnego czasu. Toksyczni ludzie w naszym życiu na różnych etapach życia powinni szybko uciekać od nas lub nas nie tłamsić.

Każdemu życzę siły do walki o siebie 💪🏻 niezależnie czyim dzieckiem jesteś, jakich ludzi spotykasz, warto zostać swoim przyjacielem i stawiać granice 💛

Żyjemy w czasach, gdy bycie narcyzem lub egocentrykiem jest czymś normalnym.

• Psychologia