Warna. Władysław Warneńczyk

powieść historyczna
Oficyna Wydawnicza RYTM
2017-01-01
2017-01-01

Powieść historyczna, której fabuła osadzona jest w czasie wojny domowej na Węgrzech i koronacji Władysława III oraz dwóch kampanii Króla przeciwko Turkom z tragicznym finałem na polu Warny. Wydarzenia przedstawione są z perspektywy kilku narratorów: Króla Władysława, Juliana Cesariniego, Jana Hunyady, Królowej Zofii, Zbigniewa Oleśnickiego. Większość faktów zawartych w książce wydarzyła się naprawdę (autorka nie jest historykiem i jest świadoma, że mogły wkraść się błędy),jednakże dla uatrakcyjnienia fabuły wprowadzone są postaci fikcyjne ( Wapowski - wątek homoseksualny). Nie mam za bardzo do czego się przyczepić, poza tym, że mnie nie porwała ta powieść, ciężko mi było na niej się skupić.

Alinę Zerling-Konopkę znałam głównie jako autorkę powieści o różnych kobietach z historii Polski. Pod tym względem ,,Warna. Władysław Warneńczyk” jest dość oryginalną pozycją, ponieważ tym razem bohaterami są głównie mężczyźni. Poznajemy młodego Władysława, który po śmierci swojego ojca Jagiełły zostaje królem Polski i próbuje zapanować zarówno nad królestwem, jak i zbliżającą się wojną z Turcją.

Jest to zdecydowanie powieść typowo polityczna, nastawiona na opisy rozmaitych intryg, układów, a potem także bitew. Autorka z dużą uwagą i szczegółami opisuje ówczesne realia, co sprawia, że czytelnik naprawdę może się zainteresować tamtymi czasami. Ma też bardzo przyjemny styl, który dobrze oddaje klimat świata, ale jednocześnie jest naturalny i zwyczajnie ładny. Na pewno ciekawym zabiegiem jest podzielenie akcji między kilku narratorów – nie tylko Władysława Warneńczyka, ale też jego matkę Zofię ,,Sonkę”, legata papieskiego Juliusza Cesariniego, biskupa Oleśnickiego czy generała Hunyady’ego. Każde z nich ma inne motywacje i interesy, często sprzeczne, dlatego interesujące jest śledzenie, jak się one spierają i jak trudno kogoś ocenić. Mnie szczególnie zainteresowała królowa Sonka – pewna siebie, nieco kłótliwa, o złej opinii, która mimo to nieustannie walczy o siebie. Natomiast sam Władysław nie był najciekawszą postacią, chociaż jest dosyć klasycznym przykładem młodego człowieka, który odkrywa siebie i szuka swojej drogi. Na dalszym planie pojawia się wątek jego odkrywania prawdy o sobie i uświadamiania sobie uczucia do jednego ze swoich rycerzy, co nie jest całkowicie potwierdzone historycznie, ale autorka opisała to subtelnie i naturalnie, tak że można uwierzyć, że takie myśli mogły pojawiać się w głowie ówczesnych ludzi.

Niestety, nie wszystko było idealne. Skupienie na polityce i wojnach sprawiało, że trochę brakowało mi emocji. Narracja była ciekawa, ale wypowiedzi i sposób opowiadania bohaterów były tak podobne, że czasem zapominałam, kto właśnie mówi. Nie da się też ukryć, że autorka czasem bywa bardzo stronnicza, chociażby w opisywaniu starań Warneńczyka o tron Węgier i jego konflikt z Elżbietą Luksemburską.

Mimo to polecam tę opowieść. Alina Zerling-Konopka pisze naprawdę dobrze, moim zdaniem lepiej niż autorki bardziej znanych książek o historii Polski 😉

,, (…) niczego nigdy nie można być zbyt pewnym, ani wątpić też nie należy, bo losy, jak talia kart, przemieszaniu ulegają i co na dnie, czasem na wierzch wypływa.”

Bardzo dobra książka historyczna. Świetnie napisana, rewelacyjny styl i cudowny język.
Narratorami książki są główni bohaterowie. Jest ich kilku i każdy opisuje wydarzenia z własnego punktu widzenia, co daje czytelnikowi możliwość opowiedzenia się po jednej ze stron, znając motywy działania poszczególnych postaci.
Polecam

Polecam