Psie serce

Okładka książki Psie serce Michaił Bułhakow
Okładka książki Psie serce
Michaił Bułhakow Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda fantasy, science fiction
Собачье сердце
Vis-á-Vis/Etiuda
2018-04-09
1989-01-01
Barbara Dohnalik
literatura rosyjska opowiadania nowele absurd satyra

4,5pkt
(Audiobook beznamiętnie przeczytany przez Zbigniewa Zapasiewicza)

Historia a'la Frankenstein, przedstawiona z perspektywy bezdomnego psa, przygarniętego przez moskiewskiego chirurga, profesora Filipa Filipowicza - wrogo nastawionego do nowego porządku (akcja dzieje się w 2024 i 2025 roku),ale z uwagi na swe medyczne zdolności niezbędnego rządzącej elicie... Znów, podobnie jak w "Fatalnych jajach" niestrawny i męczący język opowiadania, nieco zrekompensowany samą fabułą, która wyraźnie rozkręca się w chwili udanego eksperymentu przeszczepu przysadki mózgowej i jąder ludzkich do ciała ww psa...

4,5pkt
(Audiobook beznamiętnie przeczytany przez Zbigniewa Zapasiewicza)

Zapraszam na krótką recenzję książki:

Zapraszam na krótką recenzję książki:

Na pierwszy rzut oka błahostka, ot lekka satyra na początki kształtowania się sowieckiego społeczeństwa. Skrząca się humorem opowieść o eksperymencie medycznym na bezpańskim psie. Gdy jednak w oparach absurdu dostrzeżemy ambitne plany polityków i socjologów z początku XX wieku stworzenia nowego człowieka przez indoktrynację, terror czy eugenikę, uśmiech sam znika.

Bułhakow jest genialny! Krótka forma, ale za to jaka treść. Opowiadanie ,,Psie serce " jest krytyką i satyrą na rewolucję bolszewicką ukrytą pod płaszczykiem humorystycznej historii psa Szarika przemienionego w człowieka. Gdyby to był utwór dramatyczny powiedziałabym, że człowiek stworzył bestię, ale w przypadku tego opowiadania pełnego humoru , absurdu i groteski należałoby rzec, że doktor Przeobrażeński powołał do życia niepoprawnego, prostackiego cwaniakującego ,,towarzysza" Poligrafa Poligrafowicza Szarikowa. Co tu dużo mówić, opowiadanie jest po prostu rewelacyjne.

Michaił Bułhakow po raz kolejny w najwyższej formie. Za pomocą wysokiej klasy szydery oraz absurdu na najwyższym poziomie, przedstawia odwieczny motyw człowieka-boga w krzywym zwierciadle. Plus w tle zakamuflowana krytyka systemu komunistycznego starającego się stworzyć człowieka sowieckiego. Bardzo dobre.

W tej krótkiej opowiastce, irracjonalność, szyderstwo i szaleństwo zderzają się z koszmarną rzeczywistością. Z pozoru niewinnie zapowiadająca się historyjka przygarnięcia bezpańskiego psa, zamienia się w pełną alegorii, satyryczną farsę potępiającą nowopowstały system bolszewicki wraz z całym aparatem biurokracji i nawiedzonych pseudointelektualistów. To również krytyka medycznego dryfu popychającego do próbowania czegokolwiek na kimkolwiek. Efekty odklejenia uczniów Frankensteina przerażają i powodują lekką konsternację. Dzieło Bułhakowa wciąż nie traci na aktualności, czytając mam okrutne wrażenie, że modernizatorzy świata nadal mają ochotę na inżynierię społeczną, ale nie wyciągnęli wniosków z przeszłości. Próba stworzenia nowego człowieka, grzebanie ludziom w mózgach w taki sposób, aby nie potrafili krytycznie myśleć, manipulowanie faktami To wciąż hity na czasie. Zwłaszcza dzisiaj.

Ta cieniutka książeczka to prawdziwe, miniaturowe arcydzieło. a zarazem zaskoczenie dla każdego, kto spodziewa się intelektualnej uczty w stylu "Mistrza i Małgorzaty". Pisane lekkim, dowcipnym językiem opowiadanko, czyta się równie lekko i przyjemnie. Sympatyczny, upersonifikowany psi bohater oraz jego przemyślenia i obserwacje na temat otaczającego świata, a następnie jego przemiana w małą, szkaradną i tępą kanalię, której poczynania śledzi się z uśmiechem i przerażeniem jednocześnie - to prawdziwy majstersztyk humoru, satyry i groteski. Uśmiech jednak trochę przygasa, gdy orientujemy się, że świat zdąża znowu w tym samym kierunku, gdzie szaleni naukowcy pod rękę z propagandzistami i politykami, bez żadnych ograniczeń ponownie zaczynają grzebać w ludzkich mózgach. Już w tej chwili naroiło się Poligrafów Poligrafowiczów w różnych dziedzinach dość sporo, a będzie ich, obawiam się, jeszcze więcej w przyszłości. Niektórzy przyklejają się do dzieł sztuki w muzeach, inni smarują po pomnikach i kościołach wulgarne hasła lub opluwają wszystko co stanowi nasz system wartości od tysiącleci. I to bez ingerencji skalpela! Cóż za szkoda, że nie można ich , jak w książce, unieszkodliwić...

Czytając o przygodach sympatycznego Szarika (już po raz drugi) przed oczami miałam sylwetki bohaterów wykreowane przez twórcę radzieckiej, jeszcze czarno-białej, filmowej adaptacji tego dzieła z 1988r. Polecam każdemu - jest absolutnie perfekcyjna!

Fajne opowiadanie o dwóch lekarzach, jednym dilfie, drugim młodszym o tym, jak to mogli być szczęśliwi z pjeskiem, ale zrobili sobie z niego nastoletniego syna.

Bułhakow - mistrz krótkiej formy. "Psie serce" mnie urzekło. Jest tak prawdziwe i ponadczasowe. To dzieło warto znać nie należy ograniczać się jedynie to "Misyrza i Małgorzaty". "Psie serce" niesie za sobą przesłanie. I to nie jedni. Każdy odnajdzie w nim coś dla siebie.

Dawno nie czytałam czegoś tak dziwacznego. Zapadnie mi w pamięci, gdyż wyjątkowe i niezłe.

• Literatura rosyjska
  • Rosja