Worldwar - Striking the Balance

Okładka książki Worldwar - Striking the Balance Harry Turtledove
Okładka książki Worldwar - Striking the Balance
Harry Turtledove Wydawnictwo: Del Rey Cykl: Worldwar (tom 4) fantasy, science fiction
Worldwar (tom 4)
Del Rey
1996-11-05
1996-11-05
druga wojna światowa historia alternatywna Weird war

Okładka książki Szaleństwo Cthulhu Arthur C. Clarke, Heather Graham, Lois H. Gresh, Caitlín R. Kiernan, J.C. Koch, Joseph S. Pulver Sr., Daniel Schweitzer, Michael Shea, John Shirley, Robert Silverberg, William Browning Spencer, Melanie Tem, Jonathan Thomas, K.M. Tonso, Harry Turtledove, Donald Tyson
Szaleństwo Cth... Arthur C. Clarke, H...
Okładka książki The Time Travellers Almanac Part IV - Communiqués Isaac Asimov, Edward Frederick Benson, Richard Bowes, Molly Brown, Karen Haber, Nalo Hopkinson, Geoffrey A. Landis, Tanith Lee, Bob Leman, Adam Roberts, Kristine Kathryn Rusch, Pamela Sargent, Charles Stross, Harry Turtledove, Ann VanderMeer, Jeff VanderMeer, Carrie Vaughn, Gene Wolfe
The Time Trave... Isaac Asimov, Edwar...

1953

Zakończenie cyklu o najeździe kosmitów podczas II wojny światowej. Arsenał jaszczurów z kosmosu jest coraz bardziej uszczuplony, a pośród najeźdźców panują ponure nastroje. Z kolei Ziemianie zaczynają wykorzystywać pozaziemską technologię do własnych potrzeb.

Finał tej historii jest zaskakująco mało spektakularny. Nie dostajemy tutaj żadnej wielkiej bitwy o los ludzkości, a spokojne pertraktacje. Widać, że również sam autor nie był w pełni zadowolony z tego typu rozwiązania, więc na koniec upchnął jeszcze bardzo mało emocjonujący wątek sensacji. Na szczęście zakończenie nie sugeruje powrotu do dawnego statusu quo, a zupełnie nowy świat. Należy tu przy tym pamiętać, że ta książka to tak naprawdę nie jest jeszcze koniec historii, a fabuła będzie jeszcze kontynuowana na łamach serii „Colonization”.

Jeśli chodzi o wątki poboczne, to niestety wiele z nich zostaje zmarnowanych. Podobało mi się jak przedstawiono współpracę jaszczurów z Sowietami – bardzo przewrotny motyw. Niestety zupełnie nie wykorzystano motywu dziecka wychowanego przez obcych – wątek został dosłownie cofnięty. Trochę też za bardzo łopatologicznie zostaje przedstawiona przemiana moralna jednego z bohaterów.

Jak na ostatni tom cyklu jest to bardzo niesatysfakcjonująca pozycja. Mam nadzieję, że „Colonization” będzie lepsze.

• Czekam na wydanie/tłumaczenie
  • Cyfrowe