Dragoneza

Okładka książki Nowa Fantastyka 431 (08/2018) Krzysztof Adamski, Paweł Deptuch, Harlan Ellison, Jacek Komuda, Paul McAuley, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Genevieve Valentine, Piotr Zawada
Ocena 7,1
Nowa Fantastyk... Krzysztof Adamski, ...

Okładka książki nanoFantazje 1.0 Zbigniew Bierzyński, Adam Dura, Łukasz Krukowski, Krzysztof Matkowski, Wiktor Orłowski, Krzysztof Rewiuk, Emilian Sornat, Magdalena Świerczek-Gryboś, Alicja Tempłowicz, Anna Maria Wybraniec
Ocena 6,1
nanoFantazje 1.0 Zbigniew Bierzyński...
Okładka książki Fantazmaty 2 Dagmara Adwentowska, Wojciech Boratyński, Rafał Cuprjak, Sylwia Finklińska, Anna Grzanek, Anna Hrycyszyn, Anna Karnicka, Tomasz Krzywik, Artur Laisen, Filip Laskowski, Marcin Moń, Maciej Musialik, Daniel Nogal, Maciej Oleszek, Michał J. Sobociński, Michał Studniarek, Magdalena Świerczek-Gryboś, Łukasz Trykowski, Dawid Wiktorski, Natalia Wójcik, Maria Zdybska
Ocena 6,3
Fantazmaty 2 Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Fantazmaty 1 Piotr Borlik, Kamila Dankowska, Piotr Gruchalski, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Alicja Janusz, Dawid Kain, Magdalena Kucenty, Kazimierz Kyrcz jr, Jacek Łukawski, Paweł Majka, Tomasz Przyłucki, Krzysztof Rewiuk, Ahsan Ridha Hassan, Marcin Rusnak, Andrzej W. Sawicki, Agnieszka Sudomir, Anna Szumacher, Alicja Tempłowicz, Istvan Vizvary, Michał J. Walczak, Dawid Wiktorski
Ocena 6,8
Fantazmaty 1 Piotr Borlik, Kamil...
Okładka książki Ja, legenda Marek Betlejewski, Jerzy Bogusławski, Michał Brzozowski, Sylwia Finklińska, Agnieszka Fulińska, Krzysztof Górski, Mateusz Hengier, Alicja Janusz, Kamil Kulig, Łukasz Kuliński, Filip Laskowski, Justyna Macina, Krzysztof Matkowski, Michał Pięta, Michał Puchalski, Krzysztof Rewiuk, Weronika Rydzewska-Seliman, Łukasz Skoneczny, Dariusz Skrzydło, Miłosz Śmiałek, Michał Stachnik, Katarzyna Szymonik, Magdalena Wilk, Michał Woźny, Marzena Zawierska
Ocena 7,1
Ja, legenda Marek Betlejewski, ...

Czytałem w czasach, kiedy jeszcze nie pisywałem za dużo opinii, więc trudno mi teraz przypomnieć sobie wszystkie wrażenia, ale po lekturze wszystkich antologii Fantazmatów chciałem tylko powiedzieć, że jest to moim zdaniem najlepsza, zawierająca najciekawsze teksty z produktów tego wydawnictwa. Niewątpliwie najbardziej zapadła mi w pamięć.

Zbiory opowiadań, szczególnie te od debiutanckich pisarzy, z reguły mają bardzo różny poziom. Najczęściej połowa opowiadań jest dobra, a połowa przeciętna.
W przypadku Dragonezy bilans wypada na plus. Jest kilka zdecydowanie gorszych pozycji (albo po prostu takich, które mi nie podeszły) jest też kilka perełek. Ogół jednak jest dobry. Nie wybitny, ale bardzo przyjemnie się je czytało.
Trudno tu mówić o stylu pisarskim, bo każdy z autorów miał swój. Ogólnie wyglądało dobrze, zespół redakcyjny dołożył dużo starań, by nie dopuścić do błędów.
Krótkie podsumowanie poszczególnych opowiadań:
- Kobieta, która słyszała smoki - ciekawe, nietypowe, szkic bardzo złożonego magicznego świata. Gadające z obrazów smoki są świetne.
- Wspiąć się... - kolejny dzień świstaka i japońskie smoki. Mocno wtórne, moim zdaniem kiepskie. Drobny plusik za senatora Kellego, mam nadzieję, że to faktycznie była aluzja do X-Menów
- Miluś - zabawne, ale nic z niego nie wynika. Lekko się to czytało, ale nie nic po nim nie zostaje.
- Norddragen - Absolutne top 3. Świetne, wikingowie i smoki, bardzo mocno w Thorgalowym stylu. Bardzo przyjemnie się czytało.
- Żywożmija - nic szczególnego. Szczerze, nie załapałem sensu tego opowiadania. Jakieś zmiennokształtne smoki, które rodzą się, gdy dziecku odbierze się duszę. Choć demon z wyrzutami sumienia jest ciekawą koncepcją.
- Katechon - mocno oparte o biblijne wersje apokalipsy. Bardzo przeciętne. Bohaterowie są niestabilni. I zupełnie niepotrzebne wplatanie templariuszy.
- Siej kwiaty... - Najlepsza praca w całym zbiorze. Z tak nietypowym pomysłem na smoki jeszcze się nie spotkałem. Bez dwóch zdań warto przeczytać. Opowiadanie o dojrzewaniu i szukaniu swojego miejsca z elementami fantastyki. Złoto (smocze oczywiście).
- Zimna perła - top 5. Inteligentne (nie zawsze) smoki, nauka, która bogaci się ich kosztem, zmiennokształtność i walka o wolność. Przy zakończeniu trochę się pogubiłem, ale ogólnie dobre.
- Na psa urok - przeciętne. Smoki pochodzące z innej planety. Zdecydowanie zbyt zawiła filozofia jak na tak krótką pracę. Ale przyjaźń między smokiem, psem i człowiekiem jest niesamowita.
- Żmije - słabe. Z opowiadania nic nie wynika. Jakiś zakon starożytnych żmij, które chyba są smokami, ale jakby nie do końca? Dużo niedopowiedzeń, dużo braków. Może w dłuższej formie miałoby to więcej sensu. Ale stylistycznie było dobre.
- Co dwie głowy... - z założenia miało być zabawne. I ten jeden fragment, gdzie dwugłowy smok ze schizofrenią kłóci się sam ze sobą, faktycznie jest. Ale absolutnie nie załapałem, o co chodzi w zakończeniu. Niestety.
- Dzieci Posejdona - ponownie top 3. Bardzo mi się podoba połączenie fantastyki z sci-fi. W tym przypadku jest to prawie czyste sci-fi. Ale smoki są, nawet jeżeli są tylko wielkimi mieszkańcami wszechoceanu. I tak niesamowicie piękne opowiadanie. I dodatkowy plus za obsadzenie w głównej roli osoby niepełnosprawnej. Nie obchodzi mnie poprawność polityczna, ale jest to rzadko spotykany zabieg, który dodaje bardzo dużo ciekawych aspektów.
- Wycinki - dobre. Lubię opowiadania, które udają reportaże. Ale zakończenie jest trochę naciągane. Zbyt łatwe.
- Coś do naprawy - dobre. Trochę dziecięco naiwne, ale dobre. Ponownie świat jest trochę zbyt skomplikowany na tak krótką formę, co jest mocno irytujące, gdy bohater (weterynarz) wymienia, jakie stwory leczył. Nic z tego nie wynika. Ale opowiadanie jest słodkie. I zabawne w niektórych momentach. Bohaterowie są bardzo wyraziści.
- Stary bajarz - przeciętne, ale niech żyją długowieczne smoki z Alzheimerem.
- Egzegeza... - już sam tytuł informuje o tym, że opowiadanie będzie mocno filozoficzne. I jest. Nie załapałem, o co w nim chodzi. Więc oceniam słabo.
- Jedna jedyna - świetne. Również ląduje w top 5. Miłość przekraczająca wszelkie granice, miłość między AI a pół krasnoludem, miłość naukowców do swojego dzieła, miłość istot do swoich opiekunów. Ponowny miks między wysokim sci-fi i high fantasy. To zdarza się rzadko i jeszcze rzadziej doprowadzone jest do tak dobrego poziomu. I wspaniałe rozważania na temat moralnych dylematów.
- Popiół - ciekawy koncept, kobiety dominujące nad mężczyznami, którzy próbują się uwolnić (walka klas?), brak zrozumienia między rasami zamieszkującymi bardzo barwny świat. Ale akcji tu niewiele, i na tym opowiadanie mocno traci.
- Miniturka - top 5 (ex aequo na piątym, bo mi miejsc nie starcza). Bardzo barwne i zabawne, ciekawa literacka gra na klasycznych wzorcach. Bardzo polecam.
- Donnerwetter - również bardzo dobre opowiadanie. Kto nie lubi krasnoludów szukających skarbu? I nie jest to zrzynka z Hobbita. Pociąg pancerny, orkowie, smoki, abstynencja (!). Ogółem bardzo dobre.

Jedyne czego mi w tym zbiorze zabrakło, to jakiś faktycznie intelignetny smok. Większość traktuje je jako zwykłe zwierze, część jako figurę retoryczną. Jedynie w Bajarzu i Perle mamy doczynienia z gadającymi i bystrymi bestiami. Te z na psa też jest inteligentny, ale nie potrafi mówić, więc dowiadujemy się o tym jedynie z jego przemyśleń. Ale mimo tych drobnych zastrzeżeń, zbiór jest bardzo pozytywny i na pewno warto poświęcić mu chwilę uwagi. Choćby dla tych sześciu najlepszych opowiadań. Choć każdy może mieć swoją listę najlepszych.

Na półkach: , , , ,

Niektóre opowiadania bardzo ciekawe, inne nie trafiły w mój gust. Ale przy czytaniu się nie męczyłem.

"Kobieta, która słyszała smoki" – Agnieszka Fulińska - ocena 6/10
"Wspiąć się na górę Niitaka" – Michał Mądrawski - ocena 7/10
"Miluś" – Artur Olchowy - ocena 5/10
"Norddragen" – Aleksandra Cebo - ocena 7/10
"Żywożmija" – Barbara Mikulska - ocena 7/10
"Katechon" – Marcin Tomasiewicz - ocena 6/10
"Siej kwiaty, zbieraj ogień" – Krzysztof Matkowski - ocena 6/10
"Zimna Perła" – Barbara Januszewska - 6/10
"Na psa urok" – Michał Rybiński - ocena 5/10, wg mnie brak zakończenia, szkoda...
"Żmije" – Przemysław Morawski - ocena 6/10
"Jedna jedyna" – Aleksandra Buczek-Stachowska - ocena 5/10
"Popiół" – Krzysztof Dezyderiusz Sauter - ocena 6/10
"Miniaturka" – Magda Brumirska - ocena 5/10
"Donnerwetter" – Krzysztof Adamski - ocena 7/10

Ze średniej wychodzi - 6/10.
Dla fanów smoków i fantasy. Niemniej warto przeczytać.

"Kobieta, która słyszała smoki" – Agnieszka Fulińska - ocena 6/10
"Wspiąć się na górę Niitaka" – Michał Mądrawski - ocena 7/10
"Miluś" – Artur Olchowy - ocena 5/10
"Norddragen" – Aleksandra Cebo - ocena 7/10
"Żywożmija" – Barbara Mikulska - ocena 7/10
"Katechon" – Marcin...

Z chęcią zabrałam się za tę antologię ze smokami w roli głównej. Poziom opowiadań, jak to zwykle w zbiorkach tego typu bywa, bardzo różny, ale mimo wszystko miło spędziłam przy niej czas.

Całkiem ciekawy zbiór, pojawia się kilka perełek. Jednak mam wrażenie, że tematyka, czyli smoki, robi się po pewnym czasie zbyt nużąca. Niektórym autorom nie można odmówić oryginalności, innym z kolei odświeżenia klasycznego tematu. Mimo wszystko, gdy czyta się opowiadanie za opowiadaniem i każde z nich mówi poniekąd o tym samym - jest to powtarzalne i myślę, że pewne opowiadań gorzej się przez to ocenia, bo przez pryzmat większości, nie indywidualnie.
Najbardziej podobały mi się: "Wspiąć się na górę Niitaka" Michała Mądrawskiego, "Siej kwiaty, zbieraj ogień" Krzysztofa Matkowskiego, "Dzieci Posejdona" Magdaleny Kucenty i "Jedna jedyna" Aleksandry Buczek-Stachowskiej.

W ramach „sprzątania” na półce (wirtualnej) trafiłem na Dragonezę. Ebook dostępny na darmo, do pobrania za strony Fantazmaty.
Czy za darmo oznacza że nic nie warte? W tym przypadku – nie. Dwadzieścia opowiadań (fantasy), w których jest coś o smokach. Myślę, że każdy lubiący ten gatunek znajdzie coś co mu się spodoba. W moim przypadku były to raptem trzy czy cztery opowiadania, ale to i tak nieźle – jak na tego rodzaju publikację.
Wielkim plusem jest obecność tego rodzaju projektów, gdzie pojawiają się publikacje składające się z utworów autorów początkujących, lub osób, które pisanie traktują jako hobby a nie źródło dochodu.

W przeciwieństwie do dotychczasowych projektów Fantazmatów, Dragoneza ma jasno określony temat. Wszystkie teksty stanowią szeroko rozumianą wariację na temat smoków. Opowiadania różnią się za to gatunkowo: będzie wiec klasyczne fantasy, ale także próby ugryzienia tematu w najbardziej oryginalny sposób.

Ozdobą Dragonezy są utrzymane w zupełnie różnorodnej stylistyce ilustracje przygotowane przez różnych autorów. Całość powinna więc sprawić miłośnikom fantastyki dużo radości, bo to lektura na kilka długich wieczorów. 20 opowiadań, różne konwencje i niekiedy zupełnie oryginalne i niezwykłe pomysły na wykorzystanie smoczego wątku. I nawet jeśli nie wszystkie te idee przypadną wam do gustu, to naprawdę jest w czym przebierać.

Omówienia poszczególnych opowiadań: http://kulturacja.pl/2019/02/dragoneza-recenzja-antologii-dla-milosnikow-smokow/

Ozdobą Dragonezy są utrzymane w zupełnie różnorodnej stylistyce...

Doskonały zbiór opowiadań fantastycznych. Bohaterami są smoki i inne potwory smokopodobne i żmijowate. Każde opowiadanie jest w innym stylu, smoki obdarzone są różnorodnymi cechami.
Opowiadania wywołują różne wrażenia w zależności od gatunku. Są przygodowe, wzruszające, filozoficzne, humorystyczne, przerażające. Większość zbioru przeczytałam z ogromną przyjemnością, tylko nieliczne nie trafiły w mój gust. Ogólne wrażenie bardzo, bardzo pozytywne. Szczerze polecam.

Rok 2019 dopiero się zaczął, a ja już znalazłam mocnego kandydata na ulubiony zbiór opowiadań, czyli "Dragonezę". Znajdziecie w niej 20 poświęconych smokom utworów zebranych i zredagowanych przez znakomity zespół Fantazmatów. Panują tu różnorodne nastroje – od filozoficznego, przez emocjonalny do humorystycznego, odmienne style – przygodowy, historyczny czy horrorowaty, a przede wszystkim pojawia się cała plejada niezwykłych smoków i istot im podobnych, pochodzących z legend, opowieści religijnych czy też tych z innych światów lub planet. Ja bawiłam się przy lekturze doskonale, a czemu z czystym sumieniem mogę polecić Wam tę antologię, piszę poniżej, podejmując próbę uszeregowania tematycznego zebranych tu utworów.
Czytaj dalej tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2019/02/smokocepcja.html

Nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu.. ale można je zliczyć na palcach jednej ręki. No i smoki..

Dodaj cytat z książki Dragoneza