Uwolnij przestrzeń. Przewodnik minimalisty po dobrym życiu

Okładka książki Uwolnij przestrzeń. Przewodnik minimalisty po dobrym życiu Regina Wong
Okładka książki Uwolnij przestrzeń. Przewodnik minimalisty po dobrym życiu
Regina Wong Wydawnictwo: Wydawnictwo Filo poradniki
poradniki
Wydawnictwo Filo
2018-04-04
2018-04-04

Bardzo ciekawa książka opowiadająca, czym w praktyce jest współczesny minimalizm. Opowiada to osoba, która świadomie zmieniła swoje życie i wiedzie jest podług zasad minimalizmu.

Dowiadujemy się czym jest minimalizm, co to znaczy, że "mając mniej, posiadamy więcej". Jest to przedstawione tak, abyśmy mogli pojąć znaczenie tych brzmiących niczym oksymoron słów. Na koniec każdego minirozdziału są postawione nam pytania zmuszające do przemyśleń własnego życia, jak i tego, co przed chwilą przeczytaliśmy.

Czy to jest książka dla każdego? Nie wiem, niekoniecznie. Trzeba chcieć zmiany, by ona się stała i albo kupi się taki poradnik świadomie (polecam!),albo wpadnie on w nasze ręce przypadkowo (najwidoczniej mamy go przeczytać!).

Dla mnie była to naprawdę ciekawa pozycja, co prawda nie była wolna od wad (głównie stylistycznych, jak i "literówkowych", ale to nie wina autorki),ale pokazała coś i otworzyła oczy na pewne kwestie.

Ode mnie 10/10.
Polecam!

Książka napisana prostym, blogowym językiem. Przeczytałam już kilka książek na temat minimalizmu i ta jest przeciętna. Nie poruszyła żadnych dodatkowych tematów poza podstawowymi "zasadami" minimalizmu. Autorka opisuje swoje własne poglądy czym jest dla niej samej minimalizm.
Pozycja może być ciekawa dla osób, które zaczynają swoją przygodę z minimalizmem. Jeśli ktoś jest choć trochę w temacie to książka raczej nie będzie dla niego objawieniem.
Z drugiej strony spodobały mi się ćwiczenia i tematy do przemyślenia zaproponowane przez autorkę. Większość rozdziałów ma właśnie takie podsumowanie.
Sporo nawiązań do bloga autorki, naliczyłam ich co najmniej pięć. Sporo autoreklamy jak na tak cieniutką książeczkę.
Nie jest to pozycja, do której wrócę, niestety.

Niech nikt nie ma wątpliwości - to nie jest książka dla mnie. Nie lubię hurraoptymistycznych haseł, że dzięki tej książce moje życie stanie się lepsze. Wiem że nie, więc z automatu im nie ufam.

Natomiast mam też pewne realne zarzuty, które każą mi sądzić, że ta książka nie jest dla każdego. Ja nawet nie mam nic przeciwko minimalizmowi, wręcz przeciwnie rozumiem go doskonale - w kontekście ekologicznym. Tutaj natomiast nie ma ani słowa na ten temat. Posiadanie 500 książek na półce jest "grzechem" (to słowo nigdzie oczywiście nie pada) wobec minimalizmu, ale w sumie czemu? Książki zazwyczaj stoją na półce, w dość konkretnym, "zbitym" miejscu. W czym są gorsze od 500 ebooków? Oczywisty argument ekologiczny się nie pojawia, zostajemy tylko przy wytrychu "zajmują miejsce".
Bardzo też mnie zirytowało podejście "czy przyda mi się ta garsonka? Raczej nie, więc mogę wyrzucić/oddać. Cóż najwyżej kupię sobie nową" Autorka pragnie nam powiedzieć, że minimalizm jest dla każdego (i jest) ale widać przepaść kogoś, kto był (i prawdopodobnie dalej jest) londyńską klasą wyższą. A przynajmniej wysoką średnią.
Tak samo "minimalizm to nie tylko pozbywanie się rzeczy, ale także niechcianych emocji, toksycznych relacji czy długów". Owszem, nie wątpię, że dzięki temu moje życie stanie się lepsze, ale czy to jest minimalizm?

Przede wszystkim jednak nie mogę uwierzyć w tę książkę, bo przeprowadziłam się niedawno, nie mam wielu rzeczy (dużo więcej przestrzeni, a nie stać mnie na kupno bibelotów, czy nawet dużych ilości książek czy ubrań) i... moje życie się nie zmieniło. Więc jako magiczna różdżka, które to nastawienie prezentuje autorka (choć próbuje się zarzekać, że nie),minimalizm nie działa.

Jest w tej książce kilka dobrych rad, ale dałoby się je streścić w jeszcze krótszej książce. Albo właściwie wpisie na blogu.

Nie zaśmiecajcie sobie mieszkań tą książką, bądźcie minimalistami.

Mieszane uczucia. Z jednej strony pozycja podrzuca nowe spojrzenie na minimalizm (mniej nie zawsze znaczy lepiej, minimalizm nie dotyczy tylko rzeczy),ale ... strasznie słabo jest to napisane.

Bardzo lubię czytać na temat minimalizmu, natomiast łatwo też trafić na sporo książek, które są o niczym. Tak jakby, każdy wyhaczył, że pisanie na ten temat to złoty interes i w związku z tym postanowił, napisać ekspercką książkę (ale to chyba typowe wśród poradników). Na szczęście ta pozycja do takich nie należy. Jest to całkiem dobry przewodnik, oczywiście, czytając tak dużo książek w temacie minimalizmu, ciężko mnie zaskoczyć, często wiele rzeczy się powtarza. Tutaj jednak styl, podsumowanie, wnioski zawarte w tym przewodniku podobają mi się- nie jest to zła książka. Są zawarte w niej najważniejsze tematy dotyczące samego minimalizowania jak i około minimalizmu, czyli dotyczące świadomego życia. Najbardziej podoba mi się rozdział o zaprzestaniu gloryfikowania braku czasu, o znajdowaniu skupienia pośród rozpraszaczy, o obniżaniu stresu i zamartwiania się, znajdowaniu czasu dla siebie, zaczynianiu dnia z intencją, unikaniu wampirów energetycznych i co to jest, wypełnianiu pustki czymś innym niż zakupami, jedzeniem, mediami, o emocjach w tym unikaniu gniewu, o odpuszczaniu, wdzcięczności i wiele innych. Oczywiście są to tylko proste wskazówki albo zwrócenie uwagi na te czynniki, a jednak, jak wielu z nas, nawet nie skupia się na co dzień na nich, i nigdy tego nie zrobiło...Książka pozwala pochylić się nad tymi sprawami i zastanowić. Warto ją czytać w skupieniu, bo rzeczywiście, można ja pochłonąć w jeden wieczór na szybko bez zastanowienia się i wniosków...

Warta przeczytania. Dla mnie może nie nowatorska, ale świeża, lekka, napisana prosto i na temat. POLECAM

Fajna książka dla początkujących minimalistów ;)

Fajna książka dla początkujących minimalistów ;)

Celem tego poradnika jest pokazanie, że dążenie do dobrostanu nie oznacza posiadania coraz większej ilości rzeczy, przyjaciół czy zaliczanie kolejnych przyjemności.
Część porad zawartych w tej książeczce brzmi jak oczywistości, czy też banały... to proste rady w rodzaju konieczności porządkowania przestrzeni wokół siebie, pozbywania się zbędnych rzeczy i kończenia relacji, które są dla nas toksyczne. Antykonsumpcjonizm w tle... wszystko ubarwione cytatami z Myślicieli. Pozycja całkiem przyjemna, do przeczytania w jeden wieczór :)

Minimalizm jest w modzie. Na rynku pojawiają się nowe publikacje mające na celu pomóc nam w ogarnięciu naszej przestrzeni. Mnie też dopadł ten trend....może nie minimalizm ale czytanie książek na ten temat. Przeczytałam już kilka pozycji o upraszczaniu życia i ciągle sięgam po nowe w nadziei, że znajdę w nich coś dla siebie...albo coś czego jeszcze nie wiem...
"Uwolnij przestrzeń" to po trosze historia kobiety, która weszła na drogę minimalizmu i odnalazła w nim sposób na życie, po trosze kompedium podstawowej wiedzy na temat prostoty w życiu. Po lekturze nie dowiedziałam się nic nowego. Autorka powiela pomysły z innych książek np. przytacza pomysły Marie Kondo odnośnie odgracania przestrzeni.
Właściwie to w tej książce nie ma żadnych rad jak żyć prościej. Autorka raczej skupia się na plusach minimalizmu, próbuje przekonać czytelnika do zmiany stylu życia, zamiast "mieć" trzeba skupić się na "żyć tu i teraz" i to wszystko. Rad jak się zmienić jest jak na lekarstwo a jeśli są to są to oklepane rady. Jest tu wszystko i nic, taki "misz-masz".

"Uwolnij...

• Minimalizm
  • Poradniki
  • Literatura specjalistyczna lub poradniki i inne

Regina Wong Uwolnij przestrzeń. Przewodnik minimalisty po dobrym życiu Zobacz więcej