Lokis i inne opowiadania

Okładka książki Lokis i inne opowiadania Mieczysław Derbień, Prosper Mérimée, Oscar Wilding
Okładka książki Lokis i inne opowiadania
Mieczysław DerbieńProsper Mérimée Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Seria: Złota Podkowa literatura piękna
Złota Podkowa
Lokis i inne opowiadania
Wydawnictwo "Śląsk"
1958-01-01
1958-01-01
klasyka grozy Lokis obyczajowa bokser więzienie skazaniec szlachta opowiadania

Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura francuska Guillaume Apollinaire, Honoré de Balzac, Jacques Cazotte, Anatole France, Théophile Gautier, Prosper Mérimée, Charles Nodier, Jules Barbey d'Aurevilly, Guy de Maupassant, Gérard de Nerval, Auguste de Villiers de L'Isle-Adam
Opowieści nies... Guillaume Apollinai...
Okładka książki Bezprawna fantastyka. Antologia fantastycznych opowiadań klasyków literatury Guillaume Apollinaire, Anton Czechow, Arthur Conan Doyle, Anatole France, John Galsworthy, Jerome K. Jerome, Mór Jókai, Rudyard Kipling, Ignacy Krasicki, Jack London, Prosper Mérimée, Gustav Meyrink, Adam Mickiewicz, Bolesław Prus, Władysław Stanisław Reymont, Joseph Henri Rosny, Henryk Sienkiewicz, Lew Tołstoj, Mark Twain, Oscar Wilde, Konrad Zieliński
Bezprawna fant... Guillaume Apollinai...

Sięgając po kolejny tomik opowiadań z serii Złota Podkowa chciałem sobie przypomnieć ponownie Lokisa Merimee i jeszcze zobaczyć pozostałe tutaj zamieszczone opowieści. Nie wiedziałem czego spodziewać się po nich, ale liczyłem na miłą i przyjemną lekturę.
Lokis - historia pewnie znana, bo była dołączana do różnych antologii i nawet wydana jako osobna książeczka. W niej autor oprócz ukazania arystokracji sięga po motywy legend i zabobonów, które służą jemu do skonstruowania opowieści o dwojakości ludzkiej natury. Cieniem, który kładzie się na historii jest oczywiście zdarzenie z przeszłości mające swoje konsekwencje. Głównym bohaterem jest profesor zdający nam relacje z wydarzeń w jakich uczestniczył. Przez większość czasu mamy do czynienia z opowieścią historyczną, osadzoną w dawnych czasach, ale nie zawsze. W pozornie stworzoną rzeczywistości zaczynają się dziać dziwne rzeczy i wkradać atmosfera subtelnej grozy. Klimat budowany jest umiejętnie i niespiesznie, jakby powoli. Finał historii może zaskoczyć, bo nie sądziłem, ze tak zostanie zakończona opowieść. Dobre opowiadania posiadające swój urok i atmosferę starszych opowieści grozy, gdzie liczy się klimat, a nie krew.
Opowieść wigilijna - pierwszy raz jak ujrzałem tytuł zastanawiałem co otrzymam. Czy będzie to historia w stylu Dickensa albo może jeszcze coś innego. W przypadku tego opowiadania dostaje historie opowiadających o wydarzeniach dziejących się oczywiście podczas Bożego Narodzenia, lecz całkiem inną niż można spodziewać się. Historia opowiada losy bohatera skazanego na więzienie, który szuka swojego miejsca na świecie. Jego losy zostały potraktowane przez autora w sposób ciekawy, nieraz dramatyczne, które odcisnęły swoje piętno na nim. Historia zaprezentowana w tym przypadku jest ciekawa i pomimo swojej długości może podobać się. Znajdziemy w niej sensacje i przygodę osadzona na tle historycznym. Przeczytałem z przyjemnością i samo zakończenie spodobało mi się mimo, że było dramatyczne. Kolejna dobra opowieść.
Piorun Marcel - przygoda na morzu połączona z historią o bokserze. Krótka historyjka, ale również ciekawa i dobrze napisana. Czyta się przyjemnie.

W tej odsłonie Złotej Podkowy dostałem różne opowiadania pod względem tematycznym. Grozę reprezentuje Lokis, który pomimo swoich lat nadal czyta się z zainteresowaniem i pewnie nie raz jeszcze do niego powrócę. Druga historia Opowieść wigilijna jest połączeniem przygody i sensacji w jednym. Również wypadła ciekawie i chętnie przeczytam kiedyś ponownie. Ostatnia to tylko dodatek, ale smakowity i przyjemny. W książce Lokis i inne opowiadania znalazłem praktycznie wszystko na co liczyłem. Dostałem trochę grozy, przygodę, zajmujące historie, a nawet bohaterowie główni opowiadań wypadają ciekawie. Jestem zadowolony z lektury tego zbioru opowiadań, bo mimo grubości książki, która liczy ponad osiemdziesiąt stron zapewnia ona przyjemną chwilę rozrywki podczas czytania. Jest to kolejna książka z serii Złota Podkowa, po którą sięgnąłem po raz pierwszy i nie zawiodłem się jak poprzednio przy pozostałych tomach. Liczyłem na łatwą i przyjemną lekturę. Taką właśnie dostałem, przy której miło spędziłem czas. Książka dla miłośników poszukiwania starszych pozycji, fajnych opowieści, grozy i przygody, tego klimatu jakie mają takie historie pełnego swoistego uroku i atmosfery. Mające umilić czas pomiędzy czymś bardziej wymagającym. Na pewno sięgnę po kolejne tomiki Złotej Podkowy kiedyś.
Ze swej strony polecam.

• Obyczajowa
  • Klasyka grozy
  • Przygodowa
  • BIBLIOTEKA POCKETBOOK INKPAD

Dodaj cytat z książki Lokis i inne opowiadania