Życie za życie

Magdalena Folta Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2018-01-01
2018-01-01

Jak zapowiadałam tak jestem tutaj z recenzją „Życie za życie” Magdaleny Folty.

Szczerze wam się przyznam że, przez pierwsze 100 stron kilkakrotnie zamknęłam książkę z myślą że jednak to nie dla mnie🤔 ale jednocześnie byłam bardzo ciekawa co z tego wyjdzie i o co tak naprawdę tutaj chodzi , kończyło się tym że zaraz otwierałam ją na nowo. I tak na dwusetnej stronie byłam pod wrażeniem książki i naprawdę bardzo mnie zainteresowała. Główna bohaterką książki jest poświęcona i oddana swojej pracy oraz pacjentom terapeutka. Mimo iż właśnie chciała odejść na zasłużoną emeryturę, pojawili się rodzice zastępczy Jakuba którzy błagali wręcz o pomoc dla chłopca . Kobieta zaintrygowana przypadkiem chłopca zgodziła się, nie przypuszczała nawet że to zniszczy jej poukładane życie i dobre imię na które tak długo pracowała. Będzie zmuszona walczyć również o swój los, a jednocześnie stanie się tak bezbronna. Książka posiada wiele wątków pobocznych, składa się z dwóch rozdziałów. Pierwszy opowiedziały oczami terapeutki a drugi.... No właśnie nie zdradzę wam🤫🤫 Jestem przekonana że również wielu z was, da zatracić się tej historii.

Napewno na tą książkę trzeba się otworzyć, i przygotować do zderzenia z innym światem. Jeśli macie ochotę ma taką podróż polecam wam tą pozycje.!Pozdrawiam dla wszystkich.

Jak zapowiadałam tak jestem tutaj z recenzją „Życie za życie” Magdaleny Folty.

Szczerze muszę powiedzieć, że sposób przedstawienia świata równoległego przez autorkę sprawia, że człowiek zatrzymuje się na chwilę i zaczyna rozważać, że może jednak ma to sens. Może jednak drugi wymiar istnieje, tylko nie jesteśmy tego świadomi. Z jednej strony wiemy, że jest to fikcja literacka, ale z drugiej… może jednak ziarno prawdy w tym jest. Pani Folta do samego końca tak sprawnie manipuluje fabułą, że czytelnik sam nie wie w co wierzyć, a w co nie... Książka naprawdę potrafi zamieszać w głowie!

Pełna recenzja książki na stronie:

"Coś za coś. Taka wymiana".

Moje zmysły dawno czegoś takiego nie doświadczyły. Poprzez zawartą w tej książce tajemnicę, niepokojącą atmosferę oraz oniryczną konwencję, przekroczyłam granicę jawy i snu. I nadal zadaję sobie pytanie, czy to wszystko jest tylko efektem wyobraźni autorki?

Terapeutka planująca przejść na emeryturę zmienia swoją decyzję pod wpływem poznania Kuby – młodego chłopaka, który staje się jej pacjentem. Bohater utrzymuje, że istnieje świat równoległy do tego, którego znamy. Kobieta początkowo jest przekonana, że to wyłącznie efekt choroby psychicznej chłopaka, jednak z czasem, zaczyna mieć coraz więcej wątpliwości co do swojej diagnozy.

"Życie za życie" to książka mocno niejednoznaczna i zapadająca w pamięć, która zmusza czytelnika do własnej interpretacji opisanych w niej wydarzeń. Autorka nie wskazuje wprost tylko jednej, właściwej drogi, lecz pozwala czytelnikowi samemu skonstruować odpowiedzi na zadane w utworze pytania. Czy istnieje świat równoległy do naszego? Czy za pomocą snu można przenieść się do innej rzeczywistości? Czy jesteśmy zupełnymi ignorantami, skoro uważany, że jedynie nasz świat jest prawdziwy i wyjątkowy? Wraz z główną bohaterką czytelnik przeżywa wszystkie fazy tej psychologicznej walki – od zupełnej negacji i zwątpienia po otworzenie umysłu na nieznane i pogodzenie się z nieuniknionym. Trudny temat, z którym autorka poradziła sobie na swój własny, oryginalny sposób.

Warto także wspomnieć o zaakcentowanym lekko w powieści temacie pracy zawodowej terapeuty. Autorka zwraca uwagą na cienką granicę jaka dzieli wykonywanie obowiązków zawodowych od łączenia ich z prywatnym życiem. Ukazuje także, jak trudno jest nie przenosić problemów z pracy do domu. Magdalena Folta pośrednio pochyla się nad tą właśnie kwestią, próbując zdefiniować przy tym dobrego, profesjonalnego terapeutę.

Książka została podzielona na dwie części, które ukazują dwie odrębne historie powiązane ze sobą przeszłością. Przyznam, że nie spodziewałam się tego, że nagle w połowie książki jedna historia zostanie urwana i otrzymam nową bohaterkę. Na szczęście, jak się później okazało, Magdalena Folta przybliżyła dalsze losy terapeutki właśnie poprzez życie Sabiny. I tak, jak ten zupełnie nieprzewidywalny zwrot fabularny, tak cała powieść utrzymana jest w takiej konwencji niedopowiedzenia i zupełnej nieprzewidywalności. Zakończenie tej książki, którego długo nie zapomnę, dosłownie wbija w fotel.

"Coś za coś. Taka wymiana".

• Literatura obyczajowa
  • Przecztane w 2019
  • * Posiadam
  • Wypożyczona

Dodaj cytat z książki Życie za życie