Anielska zima

Okładka książki Anielska zima
Aleksandra Tyl Wydawnictwo: Prozami Cykl: Cztery pory roku (Aleksandra Tyl) (tom 3) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Cztery pory roku (Aleksandra Tyl) (tom 3)
Prozami
2017-11-04
2017-11-04

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Za dużo zbytecznych wątków. Niepotrzebny trup, policjant itd. Nic nie wnoszą. Zauroczenie Pawła bierze się z nikąd, a tu można było wyładować nadmierną energię i poświęcić więcej słów. Ogólnie autorka skupia się na mało istotnych rzeczach, zamiast przyłożyć się do chwytliwych tematów, które czyta się z przyjemnością, a nie czeka, kiedy się skończą bzdury.
Poza tym, autorka nie wystrzegła się kilku nieścisłości. Po pierwsze, w Jesieni Hiszpan był Cristian, w Zimie juz Christian. Mnie raziło. Po drugie, ojciec Karola miał na nazwisko Kowalski według Józefiny, która wspominała o nim po dostarczeniu listu, a Kaja później szukała Michalskiego. Pewnie to ten sam człowiek. No i po trzecie, najmniejszy szczegół, Dorota i Alicja jechały winda na pięćdziesiąty któreś piętro w wieżowcu, a później Marianna zastanawiała się nad kupnem mieszkania na czterdziestym którymś. Drobnostka.
Ale ogólny wydźwięk pozytywny. Póki co, najbardziej mi się podobała ta część. Przemiana Kai i jej historia interesująca, a postać Pawła sympatyczna. Jednak zakończenie rozczarowuje. Podobnie jak w dwóch pierwszych częściach, nie doczekaliśmy pozytywnego rozwiązania. Znowu zawiniły niedopowiedzenia i znowu główny wątek nie został doprowadzony do końca. Trochę to się zrobiło męczące. Mogła autorka pomyśleć, żeby zmienić konwencję i jednak zaskoczyć tego czytelnika.

Poza tym, autorka...

Cykl Aleksandry Tyl czytam zgodnie z porami roku. Kiedy za oknem biały puch pokrywa ziemię przyszedł czas na „Anielską zimę”. Tu autorka w roli głównej bohaterki obsadziła Kaję Poznańską.

Kaja jako bohater drugoplanowy pojawiła się we wcześniejszych dwóch tomach. Zaprezentowała się wtedy jako osoba zimna, wyrachowana, która nie cofnie się przed niczym w drodze do swego celu, ale też i płacąca wysoką cenę za swoje czyny. Obserwujemy w tym tomie jak Kaja zmienia się, a gdy w pewnym momencie „upada” dociera do niej, że zostały przy niej osoby które skrzywdziła, obraziła i traktowała z wyższością i nie umie sobie poradzić z tą świadomością. Mówi się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, ale kto pomoże jeśli się do kogo zwrócić o pomoc? Czy manipulując, kłamiąc i obrażając wszystkich dookoła daleko można zajść?

Paweł Polniak wraca z Hamburga do domu po rozstaniu z narzeczoną, jednak w jego domu mieszka Kaja. Czy tych dwoje się dogada czy też Paweł pozbędzie się nieproszonego gościa. Jaką rolę wyznaczy mu Kaja i co na to okoliczne panny? Wszak wieść o zerwanych zaręczynach i powrocie Pawła rozniosła się lotem błyskawicy po Polance.

Oczywiście nie zabrakło spotkania z bohaterami poprzednich części i ukazania ich dalszych losów.

Pomimo mojej początkowej niechęci do głównej bohaterki w miarę poznawania jej losów zaczęłam zmieniać do niej stosunek. Akcja ładnie zbudowana, pokazanie losów Kai, jej wewnętrznej walki, przemiany zaprezentowane w sposób bardzo ciekawy, książka nie nudzi tylko wciąga w swój świat. Świetnie się bawiłam obserwując wiejskie towarzystwo w Polanki, a postać Komendanta Grzelaka jest rewelacyjna. Czekam z niecierpliwością na wiosnę i ostatni tom :)

Kolejna część cyklu. Tym razem autorka skupiła większość fabuły na Kai Poznańskiej, którą Alicja pierwszy raz poznaje podczas magicznego lata. Kaja kupiła las w Polance. Dała się oszukać mężczyźnie, którego kochała. Okazuje się, że las to tylko czubek góry lodowej i Kaja kryje w swoim sercu więcej tajemnic. Jej losy przy okazji splatają się ponownie z Alicją i Marianną, których życie powoli nabiera odpwiednich rumieńców. Kolejna udana część w podobnym klimacie jak poprzednie. Przede mną już tylko Szalona wiosna.

Kolejna część sagi o mieszkańcach i bywalcach Polanki. Tym razem główną bohaterką jest Kaja, która spędzała wakacje w tej uroczej miejscowości, i którą zastała w niej zima. Okazuje się, że młoda, wyniosła, bogata dziewczyna uciekła przed swoimi "demonami", przed swoim, wydawać by się mogło, poukładanym życiem. Jednak nic bardziej mylnego. Poza, którą przybrała, miała ochronić ją przed ludźmi. W Polankach odkryła, że istnieje bezinteresowna ludzka życzliwość i to tu właśnie postanowiła wyznać to, co od dawna skrywała.

Co za irytująca głowna bohaterka! Sam główny bohater nie lepszy. Nie polubiłam ani Kai ani Pawła. Lubię jednak święta, więc nawet teraz latem było przyjemnie. Plus za losy postaci drugoplanowych.

Wakacje i beztroskie, pachnące ziołami lato, od którego wszystko się zaczęło, jest już tylko wspomnieniem. Odeszła jesień, którą- za sprawą Marianny i jej cukierniczej pasji- czytelnicy spędzili głównie wśród aromatów karmelowych babeczek, w roztańczonej i ciepłej Hiszpanii.

Tym razem główną bohaterką sagi o mieszkańcach uroczej wsi Polanki jest Kaja.

W tej części odwiedzamy Polankę w czasie prawdziwej, polskiej zimy. Skuta lodem i szargana porywistym wiatrem wieś tonie w śniegu a Kaja- w długach.
Dumna i obrażona na cały świat dziewczyna wciąż wynajmuje dom u państwa Polniaków, jednocześnie obmyślając plan zemsty na niewiernym narzeczonym. Las- kupiony za ogromne pieniądze od matrymonialnego oszusta- okazał się finansową katastrofą, którą nie sposób przekuć w jakikolwiek sukces. Skompromitowana Kaja nie chce wracać do Wrocławia i na własne oczy przekonać się, że jej luksusowy salon kosmetyczny popadł w ruinę.
Kai kończą się nie tylko pieniądze, ale i pomysły, w jaki sposób mogłaby wziąć się w garść i stanąć na nogi.

Niespodziewanie zza granicy wraca właściciel wynajmowanego przez Kaję domu- syn państwa Polniaków, Paweł. Choć chce jak najszybciej pozbyć się niewygodnej i niewypłacalnej lokatorki, ta ani myśli opuścić dom.

Niedługo później Polanką i jej mieszkańcami wstrząśnie tragedia z udziałem Kai...

A właściwie- dwie tragedie, bo przypadkowy wędkarz odnajdzie w jeziorze trupa. Ponieważ wypadki zdają się układać identycznie, jak w kryminalnej książce komendanta Grzelaka, znajdzie się on w kręgu podejrzanych o morderstwo.

Czy rządny sensacji i sławy komendant naprawdę zdolny jest posunąć się do zbrodni, aby odnieść sukces?
Czy na Pawła Polniaka działają kobiece sztuczki w postaci białych kozaczków?
No i- czy anioły naprawdę istnieją...?

Po niezbyt ciekawej, ,,Karmelowej jesieni”, ,,Anielską zimę” czyta się naprawdę dobrze. Miło, że Autorka znów przenosi nas do klimatycznej, sielskiej Polanki i pozwala spędzić więcej czasu z dobroduszną ciocią Józefiną, która znajdzie złotą radę na każdy kłopot.

Czytelnik będzie miał okazję przeżyć- wraz z bohaterami książki- romantyczne zaręczyny jednej z par, wielkie, rodzinne święta Bożego Narodzenia i Sylwestra. Odkryje też tajemnicę zimnej i wyniosłej Kai, która pozwoli choć częściowo zrozumieć jej niezbyt sympatyczny sposób bycia.

Czasem proste rozwiązania okazują się najskuteczniejsze, a domowa, wiśniowa nalewka leczy o wiele więcej, niż się wydaje...

Tym razem główną bohaterką sagi o mieszkańcach uroczej wsi Polanki jest Kaja.

W tej części...

Szukanie poklasku i akceptacji za wszelką cenę wzmocnione arogancją itp. najczęściej kończy się zimnym prysznicem dla szukającego...Nierzadko tylko taka terapia wstrząsowa przynosi spektakularne efekty...Polecam

Trzecia książka z serii. Częściowo wyjaśniają się losy poprzednich głównych bohaterów. Przeczytałam jednym tchem. Zagubiona, poraniona emocjonalnie i psychicznie dziewczyna. Wyjaśnia się w końcu, czemu jest taką zołzą. Walka z depresją, brakiem miłości i pogoń za szczęściem.
Z tych trzech dotychczasowych chyba najsłabsza. Aczkolwiek nie brakuje zabawnych dialogów, zaskakujących zwrotów akcji.

Z opisu na LC nie wynika, że jest to kolejna część cyklu, a tak właśnie jest. Znowu więc zaczęłam od tyłu. Tym razem trochę to jednak przeszkadzało. Poza tym po raz kolejny się przekonuję, że to jednak nie jest mój ulubiony typ książki. Główni bohaterowie jakoś nie do końca mnie do siebie przekonali. Bardziej spodobały przypadły mi do gustu postacie drugoplanowe.
Za to wątek, który miał być chyba komediowy, jest według mnie wsadzony nieco na siłę i specjalnie mnie nie rozbawił. Nie jest jednak wykluczone, że sięgnę po pozostałe części, bo czyta się to nieźle i nastrój niewątpliwie poprawia

Za to...

Zdecydowanie najmniej interesująca książka z całej serii...

Zdecydowanie najmniej interesująca książka z całej serii...