Astrofizyka dla zabieganych

- Tytuł oryginału:
- Astrophysics for People in a Hurry
- Data wydania:
- 2017-11-08
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-11-08
- Data 1. wydania:
- 2017-05-02
- Liczba stron:
- 222
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788365743534
- Tłumacz:
- Jeremi Kazimierz Ochab
- Wydawnictwo:
- Insignis
- Tagi:
- astrofizyka kosmos
- Tytuł oryginału:
- Astrophysics for People in a Hurry
- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Data wydania:
- 2017-11-08
- Liczba stron:
- 222
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788365743534
- Tłumacz:
- Jeremi Kazimierz Ochab
- Seria:
- Astrofizyka w kieszeni
- Tagi:
- astrofizyka kosmos
Jaka jest natura przestrzeni i czasu? Jakie jest nasze miejsce we wszechświecie? Jakie jest miejsce wszechświata w naszym życiu?
Jeżeli chcecie poznać przemawiające do wyobraźni, szybkie i konkretne odpowiedzi na te intrygujące i poszerzające horyzonty pytania, nie znajdziecie lepszego źródła niż książka napisana przez znanego amerykańskiego astrofizyka i bestsellerowego autora Neila deGrasse’a Tysona.
Dziś niewielu z nas ma czas na kontemplację kosmosu. Tyson dobrze o tym wie, więc sprowadza cały wszechświat na ziemię, pisząc o nim jasno i zwięźle, z iskrzącym się poczuciem humoru, w smakowitych rozdziałach, które możecie z łatwością pochłonąć w dowolnym czasie i miejscu waszego zajętego dnia.
Nieważne, czy właśnie czekacie na filiżankę porannej kawy, na przyjazd pociągu czy odlot samolotu – sięgnijcie po Astrofizykę dla zabieganych! Ta książka wyjaśni wam dokładnie to, czego potrzebujecie, by zyskać obeznanie z kosmosem i zacząć rozumieć treść pasjonujących naukowych doniesień: od Wielkiego Wybuchu po czarne dziury, od kwarków po mechanikę kwantową, od odkrywania planet do poszukiwania życia we wszechświecie – po jej lekturze żadne z tych zagadnień nie będzie wam obce!
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Po prostu kosmos!
Fizyka, chemia i matematyka to trio, które niezmiennie budziło we mnie strach i odrazę. Walczyłem z tymi przedmiotami podczas wszelakich sprawdzianów wiedzy, a pobyt przed tablicą mógłby śmiało pretendować do traumy. Jednak nie znaczy to, że po opuszczeniu szkolnych murów zupełnie z nich zrezygnowałem. To na dobrą sprawę niemożliwe, gdyż te nauki otaczają nas zewsząd, nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. W związku z tym moją ambicją było dać im drugą szansę i sprawdzić, na ile moje nastawienie wynikało z zawiłości tematu, a na ile z nieumiejętności prowadzących.
Pewnym wyłomem w tym obrębie był dla mnie film Normana Leto – „Photon” – który to opowiadał o świecie od jego zupełnych początków po teoretyczną wizję przyszłości. Wspominam o tym nie bez powodu, bo „Astrofizyka dla zabieganych” napisana przez Neila deGrasse’a Tysona, o której w tej recenzji będzie mowa, powinna być wręczana wraz z wspomnianym filmem w pakiecie. Najważniejszym łącznikiem tych dwóch pozycji jest dla mnie to, że obie z nieprzyswajalnych dla mnie wcześniej tematów, stworzyły coś fascynującego i niespotykanego.
Nie mówię, że wszystko zrozumiałem w lot i mógłbym o tym mówić bez zająknięcia. Ależ skąd, pojawiają się w książce Tysona fragmenty sprawiające mi kłopoty, czasem całkiem spore. Jednak kunszt polega tu na tym, że nawet jeśli coś nie do końca rozumiem, to wcale nie sprawia, że czuję się od lektury odrzucony. W szkole to wrażenie było dla mnie nagminne, jakby nauka mogła komukolwiek powiedzieć – kolego, daj sobie spokój i zajmij się czymś innym. Tutaj można by to ubrać w słowa – nie wszystko naraz, na spokojnie, przeczytaj jeszcze raz, może uzupełnij wiedzę w innym źródle, z czasem wszystko stanie się jasne.
Wspaniale jest nie czuć się przez autora lekceważonym. Kogoś kto swoją wiedzą mógłby przyćmić w mig, a tymczasem wyciąga rękę do osób, które w inny sposób nie miałyby szans w przystępny sposób zapoznać się z tajemnicami świata i kosmosu. W tej niewielkiej rozmiarem książeczce jest tyle pozytywnej energii, niepowstrzymanego ducha odkrywcy i radości obcowania z nieodgadnionym, że nie sposób jej się oprzeć. To budujące, że w tych zabieganych czasach wciąż znajduje się ktoś, kto potrafi opowiadać niespotykane historie, w których edukacja nabiera znaczenia prawdziwej przygody.
Ciemna materia, ciemna energia, światło, galaktyki, planety, kosmiczna zupa, która sprawiła to, w czym pławimy się dziś. To co jest bardzo dobrze znane i jeszcze więcej tego, co czeka na przełomowe odkrycia. Jak to możliwe, że istnieje siła grawitacyjna nie mająca nic wspólnego z naszą i odpowiada za kształt wszechświata? Wiemy że istnieje, za co odpowiada, ile może jej być, ale czym tak naprawdę jest, jak działa, z czego się składa? To jedna z tych napotkanych zagadek, która nie daje mi spokoju, a przecież to zaledwie skrawek tego, co możemy znaleźć w tej książce.
Jestem zafascynowany, zauroczony i w stu procentach przez Astrofizykę dla zabieganych kupiony. Bardzo bym chciał, by wiedza skąd inąd nie łatwa, była prezentowana w podobnie pociągający, klarowny i przystępny sposób. Mam nadzieję, że dziś w szkolnych murach, ktoś przynajmniej próbuje tak działać, tymczasem dla poszkodowanych tożsamych ze mną, pozostaje ta znakomita pozycja. Mam po niej ogromny szacunek dla autora, którego Netflixowy serial omijałem dotąd szerokim łukiem, ale więcej nie popełnię tego błędu. I wy też nie powinniście, bo kosmos tylko na was czeka, a z takim przewodnikiem wiedza nie ma żadnych granic.
Patryk Rzemyszkiewicz
Popieram [ 47 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 2 996
- 2 781
- 1 028
- 218
- 143
- 100
- 74
- 67
- 48
- 47
Cytaty
Nie tylko my żyjemy we wszechwświecie, ale wszechświat żyje w nas.
Niewiedza jest naturalnym stanem umysłu naukowca.
Perspektywa kosmiczna przypomina nam, że w przestrzeni pozaziemskiej, gdzie nie ma powietrza, flaga nie załopocze – co wydaje się wskazówką,...
Rozwiń
Opinie [270]
Jak mi się miło słuchało tej książki w audiobooku! Jest to literatura popularnonaukowa, napisana tak przystępnym i zrozumiałym językiem, że każdy, nawet ktoś nigdy wcześniej nie interesujący się tematami kosmosu, bez problemu ją zrozumie i znajdzie coś dla siebie. Ja słuchałam jej z ogromną ciekawością, wielu nowych rzeczy się dowiedziałam i czuję zdecydowanie niedosyt. Pan...
więcej„Świat nie ma obowiązku być dla ciebie zrozumiałym.” Podczas lektury tej książki miałam wrażenie, że autor uznał, że pewne zagadnienia dla czytelnika również powinny pozostać niezrozumiałe.
więcejJak dla mnie nie jest to książka, po lekturze której cytując autora „zaczniesz płynnie poruszać się w meandrach wszystkich głównych teorii i odkryć, które nadały tor współczesnemu...
Niektóre rozdziały na początku książki były dla mnie trudne do przyswojenia przez brak znajomości fizyki na zaawansowanym poziomie. Przez drugą część utworu przepłynęłam już z łatwością i z dużą przyjemnością, bo wiedza w niej zawarta jest niezwykle ciekawa. Niektóre "żarciki" autora w pierwszej połowie książki budziły we mnie litość, ale im dalej tym moim zdaniem było z...
więcejZachwyciła mnie od pierwszego rozdziału. Bardzo dobrze się czyta, mnóstwo ciekawostek. Wielu rzeczy nie wiedziałam. Z całości można wywnioskować o autorze, że jest wyjątkowym człowiekiem, potrafiącym logicznie myśleć co dla mnie jest bardzo ważne, ponieważ we współczesnym świecie coraz trudniej to znaleźć. Ostatni rozdział zmusza do refleksji i podnosi książkę o poziom wyżej.
Pokaż mimo toIdealna książka na początek przygody z astrofizyką.
Pokaż mimo toRECENZJA W 7 ZDANIACH: Powinno powstawać więcej takich książek, które w przystępny sposób popularyzują naukę. Neil de Grasse Tyson pokazuje swoim czytelnikom, że astrofizyka to chyba najbardziej fascynująca ze wszystkich dziedzin. Bo próbuje odpowiedzieć w istocie na fundamentalne dla każdego pytania: skąd i dokąd zmierzamy? Przy czym astrofizyka jest trudną nauką, a jednak...
więcejNeila deGrasse Tysona chyba nie muszę nikomu przedstawić, a nawet jeżeli to już przedmówcy wyczerpująco o nim napisali.
więcejKsiążka z jednej strony była dla mnie bardzo interesująca, występuje w niej duża ilość ciekawostek, które poszerzyły mi wiedzę o kosmosie przez co jeszcze bardziej z zachwytem spoglądam na nocne niebo, ale z drugiej ciężko mi się ją czytało. Powody są...
Neil deGrasse Tyson „Astrofizyka dla zabieganych”
więcej„Astrofizyka dla zabieganych”. Ponad dwustustronicowy zbiór esejów wydanych w latach 1998-2007, napisanych przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych naukowców ostatnich lat, Neila deGrasse Tysona.
Tyson to amerykański astrofizyk, autor wielu książek i publikacji, popularyzator nauki, znany szerszej publiczności z roli...
Książka spełnia w sumie swoją rolę - jest to 200 str spis treści, swego rodzaju wstęp do astrofizyki, który ma zadać Ci pytanie czy chcesz wejść w tę tematykę dalej. Nie jest to jednak tytuł dedykowany totalnym nowicjuszom, bowiem sporo pojawia się rzeczy niejasnych, a których autor nie wyjaśnia zakładając, że są na tym etapie nieznaczące dla Ciebie lub po prostu...
więcejKolejna książka z serii warto przeczytać choćby nie wiadomo kim się było, pełna humoru i wiedzy, cieplutko polecam
Pokaż mimo to