Atomowa tajemnica Sudetów

Okładka książki Atomowa tajemnica Sudetów Robert Klementowski
Okładka książki Atomowa tajemnica Sudetów
Robert Klementowski Wydawnictwo: Archiwum - System Seria: Sudeckie Epizody Historyczne powieść historyczna
227 str. 3 godz. 47 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Sudeckie Epizody Historyczne
Wydawnictwo:
Archiwum - System
Data wydania:
2016-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-01
Liczba stron:
227
Czas czytania
3 godz. 47 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362809691
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Aparat bezpieczeństwa. Studia nad działalnością i metodami pracy Robert Klementowski, Jarosław Syrnyk
Ocena 0,0
Aparat bezpiec... Robert Klementowski...
Okładka książki Rozpad imperiów. Kształtowanie powojennego ładu w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1918–1923 Magdalena Gibiec, Grzegorz Hryciuk, Robert Klementowski
Ocena 0,0
Rozpad imperió... Magdalena Gibiec, G...
Okładka książki Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej. PRL w latach 1970–1975 Anna Maria Adamus, Marcin Bukała, Joanna Dardzińska, Radosław Domke, Dariusz Iwaneczko, Dariusz Jarosz, Wanda Jarząbek, Paweł Jaworski, Janusz Kaliński, Dawid Keller, Robert Klementowski, Monika Komaniecka, Cecylia Kuta, Krzysztof Lesiakowski, Roman Macyra, Jan Miłosz, Maria Pasztor, Arkadiusz Słabig, Krzysztof Tarka, Bogusław Tracz, Jakub Tyszkiewicz, Bogusław Wójcik
Ocena 8,5
Aby Polska ros... Anna Maria Adamus, ...
Okładka książki Dni, które wstrząsnęły światem? Rewolucje w imperium rosyjskim w 1917 r. Piotr Cichoracki, Robert Klementowski, Małgorzata Ruchniewicz
Ocena 7,0
Dni, które wst... Piotr Cichoracki, R...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
33
31

Na półkach:

Górnictwo uranu na Dolnym Śląsku należy do najbardziej tajemniczych zagadnień w najnowszej historii Polski. Narosło wokół niego wiele mitów, powielanych przez spisywane po latach relacje świadków, następnie rozdmuchiwane i wypaczane przez żądne sensacji media. Naukowego zbadania sprawy podjął się Robert Klementowski, historyk związany z Instytutem Pamięci Narodowej. Pierwszą jego pracą na ten temat była książka „W cieniu sudeckiego uranu” z 2010 r., obecnie bardzo rzadko pojawiająca się na rynku wtórnym. W roku 2017 wyszła jednak nowsza publikacja Autora pt. „Atomowa tajemnica Sudetów”. Jest to praca popularnonaukowa, jednak oparta na solidnej kwerendzie źródłowej, rozszerzonej nawet w stosunku do „W cieniu sudeckiego uranu”, co Autor zaznacza we wstępie.
Praca rozpoczyna się przybliżeniem źródeł, a raczej ich strzępków, dostępnych w latach 90. XX w., które były przyczyną licznych półprawd i domysłów. Możemy zapoznać się z tytułami prasowymi, krzyczącymi o tysiącach „przymusowych robotników” oraz z pierwszymi próbami rzetelnego ujęcia tematu.
Następnie omówiono pokrótce historię zastosowania uranu do celów naukowych i militarnych. Widzę tu pewien nadmierny skrót – najpierw Martin Klaproth odkrywa uran (1789) a następnie „jego [uranu] kariera rozpoczęła się tak naprawdę dopiero w ostatnich dniach 1938 r. w laboratorium niemieckich fizyków Otto Hahna i Fritza Strassmana” (s. 12). Pominięto zupełnie powszechne w XIX w. stosowanie uranu do barwienia szkła i glazury na ceramice, które spowodowało masowe wydobycie blendy smolistej m.in. w Jachymowie. Odpady z tej kopalni stały się początkiem nauki o radioaktywności i surowcem do otrzymywania radu, polonu i innych radionuklidów. Warto byłoby o tym wspomnieć, choćby w jednym zdaniu. Niestety, w książce uran pojawił się we wspomnianym laboratorium Hahna i Strassmana jakby z próżni, bez związku z wieloletnimi badaniami prowadzonymi najpierw przez Becquerela, a następnie przez małżonków Curie. Brak tych informacji jest tym bardziej dotkliwy, że mamy tu pracę popularnonaukową, po którą sięgną osoby nie mające żadnego przygotowania w tej materii. Przy książce naukowej można byłoby założyć, że jest to wiedza powszechna wśród specjalistów z dziedziny i o takich oczywistościach nie ma co pisać.
W dalszej części rozdziału omówiono amerykańskie, niemieckie i radzieckie prace nad bronią jądrową oraz początki zależnego od ZSRR kopalnictwa uranu w Polsce. Następnie mamy 3 rozdziały, opisujące poszczególne etapy uranowego górnictwa na ziemiach polskich. W każdym z rozdziałów omówiono dokładnie zmiany organizacyjne i personalne przedsiębiorstw zajmujących się górnictwem uranu, przytaczając nawet krótkie życiorysy co ważniejszych osób. Przedstawiono też zależności między personelem polskim a radzieckim, a także wykaz stanowisk zarezerwowanych dla Rosjan. Wspomniano również ogromną skalę marnotrawstwa w kopalniach uranu, niską dyscyplinę pracy oraz silną inwigilację tych strategicznych zakładów przez Urząd Bezpieczeństwa.
W w treści można znaleźć szczegóły techniczne metod stosowanych przy eksploatacji złóż, jak również statystyki poszukiwań i wydobycia. Interesującą kwestią jest bhp i to nie tylko w kwestii narażenia na promieniowanie, ale pod kątem uniwersalnych zasad bezpieczeństwa obowiązujących w górnictwie czy generalnie przy pracy w przemyśle.
Osobną kwestią jest bezpieczeństwo radiologiczne – tutaj Autor stara się rozprawić z zaciemniającymi obraz wspomnieniami, spisanymi po latach, które przeszacowywały zagrożenie, opisując potworne skutki narażenia na promieniowanie. Jednocześnie Autor nie neguje fatalnych warunków, w jakich pracowali górnicy. Przedstawiono także niewydolną służbę zdrowia, choć jednocześnie podkreślono starania o zorganizowanie przychodni, szpitali i sanatoriów dla pracowników kopalni. Narrację doprowadzono aż do procesów o odszkodowania za utratę zdrowia, już po upadku PRL.

Podsumowując, "Atomowa tajemnica Sudetów" jest bardzo treściwą i rzetelną publikacją, która przystępnie przybliża zagadnienia górnictwa uranu w Polsce. Dużym plusem jest krytyczne podejście do mitów narosłych wobec kopalni uranu bez jednoczesnego bagatelizowania niewątpliwych negatywnych skutków pracy w tych przedsiębiorstwach. Książka jest zwięzła (227 stron),co z pewnością zachęci osoby zupełnie niezwiązane z tematem, chcące mieć ogólny ogląd zagadnienia, bez nadmiernego zagłębiania się w szczegóły. W razie chęci dalszego zgłębiania tematu Autor podaje skróconą bibliografię. Pasjonaci mogą odczuwać pewien niedosyt szczegółów związanych głównie z dozymetrią (sprzęt, wartości pomiarów),w tej kwestii pozostają poszukiwania artykułów naukowych w periodykach medycznych, fizycznych i geologicznych. W książce brakuje też trochę materiału zdjęciowego oraz wyjaśnień niektórych terminów naukowych, stosowanych w tekście.

Górnictwo uranu na Dolnym Śląsku należy do najbardziej tajemniczych zagadnień w najnowszej historii Polski. Narosło wokół niego wiele mitów, powielanych przez spisywane po latach relacje świadków, następnie rozdmuchiwane i wypaczane przez żądne sensacji media. Naukowego zbadania sprawy podjął się Robert Klementowski, historyk związany z Instytutem Pamięci Narodowej....

więcej Pokaż mimo to

avatar
119
74

Na półkach:

ksiązka to skrót "W cieniu sudeckiego uranu" tego samego autora. Może jest bardziej przystępnym językiem napisana niż pozycja wydawnictwa IPN

ksiązka to skrót "W cieniu sudeckiego uranu" tego samego autora. Może jest bardziej przystępnym językiem napisana niż pozycja wydawnictwa IPN

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  10
 • Przeczytane
  4
 • * Śląsk
  1
 • * Posiadam
  1
 • II wojna światowa
  1
 • Literatura hsitoryczna (powieści, opwiadania)
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Atomowa tajemnica Sudetów


Podobne książki

Przeczytaj także