Mikrotyki

- Data wydania:
- 2017-10-11
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-10-11
- Liczba stron:
- 144
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380495869
- Wydawnictwo:
- Czarne
- Tagi:
- literatura polska obyczajowość opowiadania prowincjonalne miasteczko relacje międzyludzkie uczucie wspomnienia życie codzienne
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2017-10-11
- Liczba stron:
- 144
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380495869
- Tagi:
- literatura polska obyczajowość opowiadania prowincjonalne miasteczko relacje międzyludzkie uczucie wspomnienia życie codzienne
- Inne
W pewnym mieście po prawej stronie rzeki wciąż stoi bar Stokrotka, w którym profesor Kruk opowiada, jak nokautować tomem Iwaszkiewicza. Anka, uczennica szkoły fryzjerskiej, wciąż żartuje, starając się nie myśleć o swej twarzy. Nieopodal niedbale oparty o huśtawkę stoi wielki jak hala Marian, co bije swoje kobiety, ma nóż i kij bejsbolowy w bagażniku i wszyscy wiedzą, że lepiej go omijać. W tym mieście wciąż grają Modern Talking, Limahl, Shakin Stevens, Lionel Richie i cała reszta, a chłopaki ćmią sobieki.
Opowiadania Pawła Sołtysa "Mikrotyki" są raczej krótsze niż dłuższe, w większości realistyczne, sensacji w nich niewiele, trupów kilka, scen erotycznych nie ma prawie wcale. Są jak piosenki z naszej młodości – nie można ich zapomnieć.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Obrazki z życia
I już tylko nie ma tego
Kto by to dobrze spisał
Pablopavo „Sobota”
Marek Nowakowski, Marek Hłasko, Jan Himmilsbach, w Czechosłowacji Bohumil Hrabal, Bukowski w Stanach– oni schodzili na margines, oni podróżowali peryferiami, zakazanymi uliczkami, wśród zapitych i niechcianych obrazków z życia. Może jeszcze Stasiuk podróżujący za prawdą na marginesy Europy, na styk Europy i Azji. Przyglądali się tym, których z reguły omijamy szerokim łukiem, żeby poznać ich historie. Pisarze ci schodzili na margines rzeczywistości, poza marzenia, karierę, wielkość, by odkrywać przed naszymi oczami prawdę o człowieku. Prawdę, która nie wita nas z okładek kolorowych czasopism, pełnych celebrytów lub programów o gwiazdach. Pablopavo pisał o Marku Nowakowskim w swojej piosence „Sobota”:
I już tylko nie ma tego
Kto by to dobrze spisał
Książę się w noc
Książę się w noc
W powidok się książę wypisał
Pisał to po jego śmierci Pablopavo, czyli Paweł Sołtys – autor tomiku „Mikrotyki”, książeczki mikrej ale ważnej.
Marek Nowakowski w poszukiwaniu prawdy schodził na manowce, na marginesy, na peryferie. PRL-owska propaganda sukcesu to był, jak pisał Adam Zagajewski, „świat nieprzedstawiony”. Taki właśnie „świat nieprzedstawiony” ukazuje w swoich opowiadaniach Paweł Sołtys. Czyż nasza kolorowa pozłotka z sukcesów i landrynkowego piękna nie jest kolejną fałszywą wersją rzeczywistości, tyle że wolnorynkowej. Świat zawsze pełen jest tych, którzy się spóźnili i nie pozostaje im nic innego jak czekanie w w tanim barze przy tanim piwie. Ale przecież, jak pisał Hrabal, „ten świat jest opętańczo piękny, nie dlatego, że jest, ale dlatego, że ja go tak widzę”.
Jest dla mnie w tym luksusowym świecie fit jakaś ściema niesamowita, jakieś rozmijanie się z prawdą, co wyłazi jak polska słoma z butów co jakiś czas i boli tych, co to europejscy, czyści, ładni i zdrowi. Ten skłamany obraz domaga się kontry i tacy są bohaterowie opowiadań Pawła Sołtysa – skrzywieni, ułomni, biedni, ale prawdziwi tą prawdą, którą omijamy szerokim łukiem w drodze do „nowego wspaniałego świata”. I z tego względu są „Mikrotyki” książką potrzebną, żebyśmy nie przespali tego trudnego piękna z zakazanych zakamarków, gdzie rządzi ból, który tak nas obraża.
Tej prozie patronują pospołu Hrabal i Marek Nowakowski, ale bardziej Marek, bo to jednak proza z Warszawy i okolic. Takie powidoki z życia naszego powszedniego, niezauważalnego, peryferyjnego. Że „cud zdarza się co dnia". To proza z szaro-mętnych miejsc, gdzie jeszcze nie wyblakły prawdziwe kolory życia. To nie są opowieści o „biednych Polakach”, to opowieści o pięknych i prawdziwych ludziach.
Sławomir Domański
Popieram [ 17 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 1 408
- 963
- 330
- 130
- 56
- 47
- 41
- 17
- 15
- 15
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Niektóre historie się pamięta, a niektóre pamiętają ciebie i wyciągają rękę, żeby cię poddusić w najmniej spodziewanych chwilach.
Ludzie zatrzymali przy sobie koty chyba po to, by mieć na co dzień trochę tajemnicy, czegoś, co nie będzie wielką religią, tylko powszednim ...
RozwińWydałem się sobie bardzo elegancki, a śmiechy kolegów ułożyłem tam, gdzie wcześniejsze docinki i krzywe spojrzenia, w cichym schowku na późn...
Rozwiń
Opinie [195]
może nie poświęciłam wystarczająco dużo czasu, może nie skupiałam się wystarczająco. to nie jest literatura dla mnie. :(
Pokaż mimo toW tej książce każde zdanie to dzieło sztuki. Wzbudza tak wiele emocji, jest w stanie uchwycić całą złożoność opisanego świata i ludzi w kilku słowach. W pełni zgadzam się z opisem z tyłu okładki, że książkę należy "czytać w skupieniu. Odkładać. Przeżywać i przemyśliwać". Dla mnie dodatkowy atut to wciąż powracający warszawski Grochów.
Pokaż mimo toIleś opowieści, krótkich. Większość takich, po prostu.
Pokaż mimo toJedną za to przerobiłem kilka razy - na spacerze z dzieckiem w wózku. I kapelusik.
Albo jeszcze ta o żeńskiej drużynie Czechosłowaczek na dyskotece.
Więcej nie pamiętam - czytałem kilka dni temu.
Naprawdę dobre, wzruszające. Kilka słabszych opowiadań, ale reszta niezwykle ciekawa, świetnie napisana.
Pokaż mimo toskrajnie codzienne i prozaiczne historie opowiadane z takim rozmachem, że chce się je chłonąc...to chyba tylko u pablopavo?
Pokaż mimo to"Mam tak samo jak Ty, miasto swoje a w nim...". A w nim zadymione bary, szemrane zaułki, szare blokowiska i wypełniających te miejsca ludzi. Ludzie ci to rodzina, przyjaciele z dzieciństwa, sąsiedzi z problemami: jest ich dużo i chę ich uwiecznić, okraszając to urokliwymi opisami miasta ("Patelnia") oraz klatkami z mojej codzienności ("Hrabal"). Tak właśnie odczytuję...
więcejKsiążka, po którą sama bym nie sięgnęła, jednak ze względu na fakt, iż pożyczono mi ją, postanowiłam szybko przeczytać. Trochę, by mieć z głowy – z czystym sumieniem. Czytałam z małą nadzieją na pozytywne zaskoczenie i… zaskoczenia nie było. Tylko gdzieniegdzie niewielki uśmiech – no prawie…
więcej„Mikrotyki” to zbiór tekstów, bo opowiadaniami większości raczej określić nie...
Opowiadania, do których systematycznie wracam za każdym razem odkrywając coś nowego.
Pokaż mimo toDoskonała oprawa graficzna, jeśli chodzi o treść dla mnie nad wyraz poetycko i zanadto niestety. Bezapelacyjnie nie polubiliśmy się z Pawłem Sołtysem.
Pokaż mimo to"Mikrotyki".Niepozorna mała książeczka zawierająca 23 opowiadania. Treść wybrzmiewa do tej chwili w mojej głowie, wybucha jak Etna. To z pozoru prozaiczne migawki chwil z których zbudowane jest życie. Zostałam zaskoczona treścią,przeżuta. Ta książka powoduje wymiotowanie emocji, zmusza do rezonowania do wspomnień. Każdy z Was, niczym kromkę chleba... będzie rwał z niej dla...
więcej