Mikrotyki

literatura piękna
Czarne
2017-10-11
2017-10-11
literatura polska obyczajowość opowiadania prowincjonalne miasteczko relacje międzyludzkie uczucie wspomnienia życie codzienne
Inne

Okładka książki Mozaika Jakub Sadowski, Marcin Sendecki, Paweł Sołtys
Ocena 8,0
Mozaika Jakub Sadowski, Mar...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 2 (38) / luty 2021 Justyna Dąbrowska, Karol Grygoruk, Elle Hunt, Joanna Lech, Karolina Lewestam, Bolesław Leśmian, Paulina Maślona, Andrzej Mencwel, Ania Morawiec, Joanna Mueller, Izabela O’Sullivan, Daniel Petryczkiewicz, Michał Rzecznik, Bartek Sabela, Paweł Sołtys, Mery Spolsky, Ewa Stusińska, Adelajda Truścińska, Marcin Wicha
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Justyna Dąbrowska,&...
Okładka książki Twórczość nr 7-8 / 2020 Waldemar Bawołek, Paweł Bem, Leszek Bugajski, Janusz Drzewucki, Marian Grześczak, Janusz Głowacki, Józef Hen, Jerzy Kronhold, Bogusława Latawiec, Maciej Libich, Andrzej Mencwel, Krystyna Miłobędzka, Czesław Miłosz, Krzysztof Mrowcewicz, Kazimierz Orłoś, Wacław Oszajca, Redakcja miesięcznika Twórczość, Eustachy Rylski, Ewa Sonnenberg, Paweł Sołtys, Piotr Szarota, Leszek Szaruga, Dominika Słowik, Aneta Wiatr, Marta Wyka, Adam Zagajewski, Elżbieta Zechenter-Spławińska, Andrzej Zieniewicz, Krzysztof Ćwikliński
Ocena 7,0
Twórczość nr 7... Waldemar Bawołek, P...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 5 (29) / maj 2020 Szymon Bira, Edyta Bystroń, Bolesław Chromry, Magda Hueckel, Pola Ignatowicz, Kamila Kielar, Jakub Kornhauser, Mela Koteluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Helen Lewis, Jakub Majmurek, Paulina Maślona, Andrzej Mencwel, Peter Mickwitz, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Anna Piotrowska, David Runciman, Marta Rybicka, Paweł Sołtys, Filip Springer, Michał Szczęch, Karolina Słowik, Marcin Wicha
Ocena 6,7
Pismo. Magazyn... Szymon Bira, Edyta ...

Oficjalne recenzje i

Obrazki z życia

Link do recenzji

1829 299 182

Czułość dla świata i ludzi – to coś, co mnie w książkach uwodzi (cóż za koślawy rym mi wyszedł!?).

Właśnie to coś odnajduje w „Mikrotykach”, które m.in. dlatego bardzo mi się podobają.

Ale także i dlatego, że bynajmniej nie wykładają „kawy na ławę” – istotne sensy trzeba tu odkopywać. A to rzadkie dziś bardzo w dobie prostacko jednoznaczniej dosłowności we wszystkim, także w tekstach kultury.

Na szczęście nie u tego młodego, bądź co bądź Autora. Pisze on równie dobrze, jak gra i śpiewa – wszak to przecież słynny Pablopavo ….

W piosenkach ujawnia on zaangażowanie społeczne, jak np. takie:

Pan premier z panem przewodniczącym plują na siebie panem prezesem Ktoś nasza damę z włoską łasiczką porwał za morze czy coś w ten deseń bzdury o piłce mówi pan ekspert, niedźwiedź w Bieszczadach ze snu się zbudził Jest konkurs tyłków w programie Vegas Nie ma roboty dla młodych ludzi

W telenoweli cztery rozstania i cztery zdrady - same kłopoty Szóstkę w totolotka trafił pan Andrzej Dla młodych ludzi nie ma roboty

Baba z wąsami i mądry jamnik Przewidujące trzęsienia koty Pieczarka gigant i salamandry Dla młodych ludzi nie ma roboty

Jeden pan znany dokładnie z tego że jakaś pani dała mu body Bunt w małej partii śliskich rokoszan Nie ma roboty dla ludzi młodych

Są dopalacze i gry wideo Przy których szatan ciągle się trudzi Zakazać ludziom mówić o fajkach Nie ma roboty dla młodych ludzi

Opowiadania krótkie, ale skondensowane, klimatyczne i style podobne do tekstów piosenek Pawła Sołtysa. Mnie osobiście podoba się jedno i drugie.

Rozczarowanie. Były pochwały, nagrody, peany tymczasem książka według mnie zaledwie przeciętna. Impresje literackie, które zapominam w godzinę po przeczytaniu. Lubię książki pisane po coś, ta nie wiem po co była napisana.

Co to są za historie! Niesamowite dla mnie, absolutnie wspaniałe, gęste. Wiersze pisane prozą. Aż języka w gębie brak.

Bardzo piękna, mądra, wzruszająca proza poetycka na temat tak zwanej prozy życia.

Opowiadania pisane poetycką metaforą. Dzięki temu w formie mikro udało się zamknąć makroformaty. Trzeba czytać jak poezję, dawkując ,pozostawiając sobie czas na refleksje. Czytałam wieczorami, po jednym mikrotyku. I tak podaną polecam tą lekturę. Pozostaję pod ogromnym wrażeniem.

Tyle czasu w niewiedzy, że ten pan tak dobrze pisze. A do tego nie miałam świadomości kto to jest ten Sołtys. Okazuje się że można lubić twórczość człowieka w wielu dziedzinach nie łącząc z nazwiskiem 😉

Szczególna to książka, naprawdę wyjątkowa. Składa się z krótkich, czasem nawet zbyt krótkich opowiadań (kończą się, zanim zdążę uchwycić treść ;) ) Styl podobny do piosenek pisanych przez Pablopavo, czytając naprawdę można zanurzyć się w klimat lat minionych, które przypadły na młodość autora. Czytać bez pośpiechu, chłonąc każde zdanie! Polecam!

Jak dla mnie Paweł Sołtys pisze wiersze prozą. Wiersze które zarażają, obezwładniają i wprawiają w zadumę.

Lubię Pablopavo, potrafi mnie zachwycić tekstami, kibicuję jego projektom. Do „Mikrotyków” (wspaniały tytuł!) podeszłam z ogromną ciekawością, miały być świetne, a wyszło tak raczej... letnio. Kilka bardzo dobrych tekstów, sporo słabszych - uśredniając, całość zrobiła przyzwoite wrażenie.

Myślę, że za bardzo nastawiłam się na spotkanie z geniuszem. I za szybko zapomnę.