rozwińzwiń

Please kill me. Punkowa historia punka.

Okładka książki Please kill me. Punkowa historia punka. Gillian McCain, Legs McNeil
Okładka książki Please kill me. Punkowa historia punka.
Gillian McCainLegs McNeil Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska muzyka
624 str. 10 godz. 24 min.
Kategoria:
muzyka
Seria:
Seria Amerykańska
Tytuł oryginału:
Please Kill Me: The Uncensored Oral History of Punk
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2018-03-14
Data 1. wyd. pol.:
2018-03-14
Data 1. wydania:
1996-05-01
Liczba stron:
624
Czas czytania
10 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380496422
Tłumacz:
Andrzej Wojtasik
Tagi:
muzyka punk
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
280 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
140
7

Na półkach:

Wyśmiałam się przy tej książce i wypłakałam. Podziwiam autorów za ogrom pracy włożony w zebranie wszystkich tych relacji i ułożeniu tego w taką cudowną całość. Pięknie się to czyta. Trudno się oderwać.

Wyśmiałam się przy tej książce i wypłakałam. Podziwiam autorów za ogrom pracy włożony w zebranie wszystkich tych relacji i ułożeniu tego w taką cudowną całość. Pięknie się to czyta. Trudno się oderwać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
91
23

Na półkach:

(Czytane w oryginale) Bardzo dobrze napisana historia (głównie amerykańskiego) punka. Świetna formuła książki, gadające głowy zamiast standardowej narracji. Dużo postaci, dużo szczegółów, dużo smaczków. Warto!

(Czytane w oryginale) Bardzo dobrze napisana historia (głównie amerykańskiego) punka. Świetna formuła książki, gadające głowy zamiast standardowej narracji. Dużo postaci, dużo szczegółów, dużo smaczków. Warto!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1290
451

Na półkach: , , ,

Oh wow, co to była za uczta literacka. Pierwszy raz spotkałam się z narracyjną historią mówioną i przyznam że do opowiadaniu o narodzinach, chwilach świetności i upadku Punka, taka forma narracji pasuję idealnie. Tym bardziej że bohaterami są autentyczni przedstawiciele tego gatunku muzycznego jak i subkultury. Dla fanów cięższych brzmień jest to ksiąka idealna, warto przy lekturze posilić się twórczością opisywanych grup, nadaje to całości smaczku.
Zdecydowanie "Please Kill Me" jest jedną z najlepszych lektur o tematyce muzycznej, z jaką do tej pory miałam do czynienia.

Oh wow, co to była za uczta literacka. Pierwszy raz spotkałam się z narracyjną historią mówioną i przyznam że do opowiadaniu o narodzinach, chwilach świetności i upadku Punka, taka forma narracji pasuję idealnie. Tym bardziej że bohaterami są autentyczni przedstawiciele tego gatunku muzycznego jak i subkultury. Dla fanów cięższych brzmień jest to ksiąka idealna, warto przy...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
110
56

Na półkach:

Chyba trudno napisać bardziej obszerną i wyczerpującą książkę o historii danego gatunku muzycznego. Świetnie się czyta choć momentami poprzez mnogość imion i nazwisk potrzebowałem wesprzeć się googlem. Książka odczarowująca mit powstania punku w Wielkiej Brytanii i generalnie must read dla każdego zainteresowanego muzyką czy samym punkiem. Momentami miałem poczucie, że są rozdziały kompletnie niepotrzebne o życiu prywatnym/romantycznym ale na pewno nie przeszkadzały one w lekturze.

Chyba trudno napisać bardziej obszerną i wyczerpującą książkę o historii danego gatunku muzycznego. Świetnie się czyta choć momentami poprzez mnogość imion i nazwisk potrzebowałem wesprzeć się googlem. Książka odczarowująca mit powstania punku w Wielkiej Brytanii i generalnie must read dla każdego zainteresowanego muzyką czy samym punkiem. Momentami miałem poczucie, że są...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1162
1162

Na półkach:

Trudno wyobrazić sobie ciekawszy i bardziej wyczerpujący dokument o tym, jak rodził się, rósł w siłę i zanikał ruch punkowy. Przy czym już same gatunkowe ramy mogą budzić wątpliwości. Termin dziś automatycznie utożsamiany z Wielką Brytanią i Sex Pistols, swoje źródła ma raczej w niezależnym światku radykalnej nowojorskiej subkultury lat 60. i 70. Historia takich twórców jak Ramones, MC5, The Velvet Undergroud czy Patti Smith tworzy podwaliny pod cały kontrkulturowy ruch, w którym to Nowy Jork wydaje się centrum i motorem większości zmian.

To nie jest laurka, a raczej gorzka, bolesna i naturalistyczna opowieść o tym jak naprawdę było. Opowieść najbardziej wiarygodna, bo sklecona ze szczerych do bólu wywiadów z uczestnikami tych kulturowych przemian.

Trudno wyobrazić sobie ciekawszy i bardziej wyczerpujący dokument o tym, jak rodził się, rósł w siłę i zanikał ruch punkowy. Przy czym już same gatunkowe ramy mogą budzić wątpliwości. Termin dziś automatycznie utożsamiany z Wielką Brytanią i Sex Pistols, swoje źródła ma raczej w niezależnym światku radykalnej nowojorskiej subkultury lat 60. i 70. Historia takich twórców jak...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
38
38

Na półkach:

„Please kill me. Punkowa historia punka” to pasjonująca opowieść o ludziach zaangażowanych w punkową rewoltę. Dziennikarz Legs McNeil oraz poetka Gillian McCain wykonali imponującą pracę - opowiedzieli o tym fenomenie poprzez montaż wywiadów i wypowiedzi bohaterów bezpośrednio zaangażowanych w opisane wydarzenia. O tym co się działo i jak to widzieli opowiadają muzycy, managerowie, artyści i groupies. Są tu właściwie wszyscy którzy odegrali jakąś rolę w punku lat 60 i 70-tych lub po prostu o niego się otarli: Warhol, Bowie, Lou Reed, Patti Smith, Wayne Kramer, Iggy Pop, Richard Hell, The Ramones, Ron Asheton, Danny Fields, Bebe Buell, Sable Starr i wielu innych.
600 stron narracyjnej historii mówionej w najlepszym wydaniu.

https://www.instagram.com/p/CMooKv_hStE/

„Please kill me. Punkowa historia punka” to pasjonująca opowieść o ludziach zaangażowanych w punkową rewoltę. Dziennikarz Legs McNeil oraz poetka Gillian McCain wykonali imponującą pracę - opowiedzieli o tym fenomenie poprzez montaż wywiadów i wypowiedzi bohaterów bezpośrednio zaangażowanych w opisane wydarzenia. O tym co się działo i jak to widzieli opowiadają muzycy,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
347
239

Na półkach: ,

"Please kill me. Punkowa historia punka"
Opis od wydawnictwa:
Na przełomie lat 60.i 70. XX wieku przez społeczeństwo Stanów Zjednoczonych przeszło tornado zmian. Zamieszki w Detroit, wojna w Wietnamie, hasła make love not war czy flower power podczas hipisowskich wieców, panoszące się rasizm, homofobia i szowinizm. Odpowiedź Nowego Jorku na wszystko, co działo się w tych latach, mogła być tylko jedna – awangardowa, wulgarna, pozbawiona zasad i zdrowego rozsądku. Punk. Jedna z najważniejszych subkultur w historii, która wywarła ogromny wpływ na modę, kulturę i sztukę, choć paradoksalnie jej u podstaw leżała jedynie kontestacja rzeczywistości bez politycznego zaangażowania.
Kultowa książka Legsa McNeila (założyciela pisma „Punk”) oraz Gillian McCain to pierwszy i jedyny tak obszerny zapis historii punka w Stanach Zjednoczonych, przedstawiony w absolutnie nowatorskiej formie. Wypowiedzi najważniejszych postaci nowojorskiej sceny – od Andy’ego Warhola i protopunkowych MC5, The Stooges czy Velvet Underground, przez awangardowy teatr queerowy, bywalców CBGB, Patti Smith, Richarda Hella i New York Dolls, aż po schyłkowy okres lat 70., świadków słynnej historii Sida i Nancy czy odchodzących ze sceny ojców założycieli, bez cenzury wprowadzają nas w pełne seksu, narkotyków i rock’n’rolla sale zadymionych klubów i ciasnych nowojorskich mieszkań.
Recenzja:
O rany, nie spodziewałam się tego, że tak mi się spodoba! To moja pierwsza książka, serii amerykańskiej i na pewno nie ostatnia. "Please kill me punktowa historia punka" to historia o jednej z najważniejszych subkultur w historii Stanów Zjednoczonych. Cała książka jest naprawdę wspaniała, świetnie się ją czyta przez jej formę, czyli wywiad. Nie wiedziałam nic o The Velvet Underground, Iggy'm Poppie i innych muzykach z tej książki, to było dla mnie totalnie nowe doświadczenie. Przytłoczył mnie smutek tej książki, jest tu dużo śmierci znanych muzyków, narkotyków, alkoholu, prostytutek. Nie jest zupełnie tak jak się wydaje, że bycie rock'n'rolowcem wiąże się tylko z pieniędzmi, prestiżem, narkotykami i imprezami. Jest tutaj też opisana ciemna strona bycia muzykiem czyli rywalizacja, kłótnie, rozpady związków i zespołów. Motto tej książki to przysłowie "nie wszystko złoto co się świeci". Bycie muzykiem to nie tylko cukierkowe i miłe rzeczy jak spotkania z fanami i zarabianie pieniędzy. To też konflikty, rywalizacja i nawet zamachy na życie muzyków opisanych w książce.
Został tu świetnie odwzorowany klimat lat 60 i 70. Autorzy wykonali naprawdę kawał dobrej roboty pisząc te książkę. Nie polecam jej osobom, które są wrażliwe na alkoholizm i narkotyki. Nie polecam jej też osobom poniżej 14 lat, bo niektóre sceny są naprawdę brutalne. Ta historia długo ze mną zostanie, była naprawdę świetna. Ta pozycja wbiła mnie w fotel a to jest zdecydowanie oznaką dobrej lektury. "Please kill me. Punkowa historia punka" to książka dla fanów punka i osób, które interesuje ten temat. Sięgnijcie po tę książkę i cofnijcie się do Nowego Jorku z lat 60 i 70 tylko zapijcie pasy, bo ta książka to jazda bez trzymanki! 8 / 10 ⭐

"Please kill me. Punkowa historia punka"
Opis od wydawnictwa:
Na przełomie lat 60.i 70. XX wieku przez społeczeństwo Stanów Zjednoczonych przeszło tornado zmian. Zamieszki w Detroit, wojna w Wietnamie, hasła make love not war czy flower power podczas hipisowskich wieców, panoszące się rasizm, homofobia i szowinizm. Odpowiedź Nowego Jorku na wszystko, co działo się w tych...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1063
331

Na półkach: , ,

Podobny do użytego w tej książce sposobu narracji napotkałem ostatnio w "Jedyne samolot na niebie" przy czym wypowiedzi ofiar, świadków, pracowników służb itd. na temat 9/11 budowały napięcie, tu niestety nużą.
Ciąg różnych postaci, muzyków, dziwek, dealerów, managerów itp. opowiada historie w których główni bohaterowie to "hera, koka, hasz, lsd, krew, pot, sperma i łzy", a do tego kopulacja w przeróżnych konfiguracjach. I tak przez 600 stron. Dodatkowym utrudnieniem jest brak informacji na bieżąco "who is who", latanie na sam koniec ksiązki po każdej wypowiedzi jest męczące.
Przerażająco smutna historia towarzystwa które chciało ruszyć z posad bryłę świata, a potrafiło jedynie zaćpać się na śmierć.
P.s Fragment z Sidem wciągającym wodę z kibla do pompki to jedna z najobrzydliwszych rzeczy jakie w życiu przeczytałem.

Podobny do użytego w tej książce sposobu narracji napotkałem ostatnio w "Jedyne samolot na niebie" przy czym wypowiedzi ofiar, świadków, pracowników służb itd. na temat 9/11 budowały napięcie, tu niestety nużą.
Ciąg różnych postaci, muzyków, dziwek, dealerów, managerów itp. opowiada historie w których główni bohaterowie to "hera, koka, hasz, lsd, krew, pot, sperma i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
185
62

Na półkach:

Najlepsza książka o historii muzyki, jaką czytałam. Forma narracyjnej historii mówionej daje niesamowitą możliwość wglądu w (do bólu) prawdziwe życie punkowej sceny lat 60-70. Wypowiedzi muzyków, producentów, przyjaciół, rodziny, prostytutek, groupies, drag queens, artystów. Wszystko łączy się w mieszankę, która ma swoje niepodrabialne flow. Oczywiście nie będzie równie fascynująca dla czytelnika, który nie jest fanem tej muzyki. Dla wielbicieli - pozycja obowiązkowa.

Najlepsza książka o historii muzyki, jaką czytałam. Forma narracyjnej historii mówionej daje niesamowitą możliwość wglądu w (do bólu) prawdziwe życie punkowej sceny lat 60-70. Wypowiedzi muzyków, producentów, przyjaciół, rodziny, prostytutek, groupies, drag queens, artystów. Wszystko łączy się w mieszankę, która ma swoje niepodrabialne flow. Oczywiście nie będzie równie...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
95
19

Na półkach:

Bardzo podobał mi się format historii mówionej. Sam temat jak i dobór postaci, z którymi przeprowadzono wywiady też na plus. Minusem jest niedoskonała korekta.

Bardzo podobał mi się format historii mówionej. Sam temat jak i dobór postaci, z którymi przeprowadzono wywiady też na plus. Minusem jest niedoskonała korekta.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    886
  • Przeczytane
    347
  • Posiadam
    152
  • Teraz czytam
    39
  • Muzyka
    21
  • Ulubione
    15
  • 2018
    13
  • Reportaż
    10
  • Chcę w prezencie
    9
  • 2019
    9

Cytaty

Więcej
Gillian McCain Please kill me. Punkowa historia punka. Zobacz więcej
Gillian McCain Please kill me. Punkowa historia punka. Zobacz więcej
Gillian McCain Please kill me. Punkowa historia punka. Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także