Kroniki

Bob Dylan Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska biografia, autobiografia, pamiętnik
Chronicles
2014-10-08
Marcin Szuster
Seria Amerykańska
literatura amerykańska Bob Dylan muzyka rockowa

Jedna gwiazdka bo mniej nie można. Sięgnąłem po książkę z radością jako fun muzyki Boba Dylana. Kompletne nieporozumienie, droga przez mękę - wartość literacka, informacyjna, czy jakakolwiek tej książki odwrotnie proporcjonalna do tego co Artysta oferuje nam na płytach czy koncertach.
Przy okazji najnowsza płyta "Rough and Rowdy Ways"- 10 gwiazdek

Na półkach: , , , ,

Dylan okazuje się doskonałym gawędziarzem, a jego wspomnienia przypominają trochę powieści Kerouaca - chaotyczne zapiski, wypełnione nazwiskami, miejscami, tytułami kawałków.

Na półkach: , , , , , ,

Pewnie nie jestem typowym czytelnikiem tej książki, bo twórczości Dylana praktycznie nie znam. Po cóż zatem czytać autobiograficzną książkę tego artysty?

Winna jest Patti Smith, której „Poniedziałkowe dzieci” (polecam!) zawierają kilka odniesień do Dylana. Chciałem sprawdzić, jak lata 60-te widział on, zobaczyć ten czas od strony artysty już dobrze znanego i...

Biografia Dylana przeniosła mnie w świat lat 60-tych, w świat kafejek i barów oraz otoczenia Dylana; czułem niedosyt, że nie sięga teraźniejszości

Po prostu cos nie zadzialalo miedzy mna a ta ksiazka :)

Bardzo interesujący wgląd w umysł Dylana. Potrafi tworzyć charakterystyczny klimat i naprawdę soczyście opisuje miejsca, sceny, czasem ludzi. Żałuję trochę, że czytałem tłumaczenie, bo mimo, że niewątpliwie stara się oddać ducha oryginału, to jednak dużo traci się tego ducha - podejrzewam, że w przypadku Dylana, który dużą wagę poświęca samemu brzmieniu słów, tłumaczenie...

Fantastyczne.

Dylan pisze naprawdę pięknym językiem. O początkach swojej muzycznej drogi, o folku, o miejscach, o ludziach. Na pewno podobałaby mi się bardziej gdyby muzyka folkowa była w moim życiu ważniejsza, gdybym więcej wiedziała na temat wykonawców tejże muzyki.

Nie wiem co myśleć. Z jednej strony poznałem trochę początkową motywację do tworzenia muzyki, powiązane nazwiska i kulisy życia Boba Dylana ale z drugiej brak chronologii i powierzchowny stosunek do opisywanych historii mnie męczył.

Chciałem bardziej i głębiej poznać sposób myślenia Boba Dylana, niestety to mi się tutaj nie udało. Czytało się lekko i dobrze, ale niedosyt...

„Kroniki” Boba Dylana będą ciekawe dla kogoś, kto bardzo interesuje się sceną muzyczną z lat 50. i 60. w gatunku folk lub country. Dylan zarzuca nas na początku i na końcu mnóstwem nazwisk osób i tytułów, na których się wzorował i którymi się inspirował. Dylan, co oczywiście nie dziwi, pisze bardzo poetycko, jeśli się zachwyca to całym sobą i prawie że grają chóry anielskie...

Dyskusje

• Muzyka